korzeń dzięgla chińskiego w drewnianym pudełku
Joanna Orzeł

Dzięgiel chiński – właściwości, zastosowanie, stosowanie Dong Quai

Dzięgiel chiński, znany także jako Dong Quai, jest rośliną, która wykorzystywana jest od wieków przez praktyków wschodniej medycyny ludowej. Nazywany jest „kobiecym żeń-szeniem”. Jakie ma właściwości? Która część rośliny jest wykorzystywana w celach leczniczych? Czy preparaty z dzięglem chińskim są bezpieczne dla każdego? Podpowiadamy.

Dzięgle to rodzaj bylin z rodziny selerowatych rozprzestrzenionych głównie na północnej półkuli Ziemi. Mimo, że rodzina liczy około 120 gatunków dwa z nich są szczególnie cenione ze względu na swoje właściwości – dzięgiel chiński (Angelica sinensis) oraz dzięgiel litwor (Angelica archangelica). 

Dzięgiel chiński – co to za roślina? Gdzie występuje, jak wygląda?

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis) jest rośliną z rodziny selerowatych. Rośnie w wysokogórskich rejonach Azji Wschodniej. Dzięgiel chiński jest zieloną rośliną ze stosunkowo grubą łodygą, o białych kwiatostanach w postaci baldachów. Najbardziej pożądaną częścią dzięgla chińskiego jest jego korzeń, któremu przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Brązowo-żółte korzenie są zwyczajowo zbierane na jesień, suszone i używane do sporządzania preparatów jak napary czy wyciągi.

Dzięgiel chiński nazywany jest zwyczajowo Dong Quai lub „kobiecym żeń-szeniem” ze względu na jego oddziaływanie na żeński układ rozrodczy i gospodarkę hormonalną.

Dzięgiel chiński – skład i właściwości

W dostępnej literaturze znajdziemy stosunkowo niewiele badań nad właściwościami dzięgla chińskiego. Te, które zostały opisane, przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub in-vitro (np. na sztucznie wyhodowanych liniach komórkowych). Tym samym właściwości przypisywane Dong Quai przez praktyków medycyny ludowej nie zostały (jeszcze) potwierdzone rzetelnymi wynikami laboratoryjnymi oraz na grupach ochotników.   

Analizy składu jakościowego korzenia dzięgla chińskiego wykazały, że znajdują się w nim takie substancje jak: polisacharydy, kwas felurowy, ligustylid i ftalid. Roślina ta jest źródłem fitoestrogenów, które oddziałują na kobiecy organizm, redukując dolegliwości związane ze stresem miesiączkowym (ang. Premenstrual Syndrome – PMS), menopauzą, bolesnymi skurczami podczas menstruacji czy wybranymi dolegliwościami okołopołogowymi. Według praktyków stosowanie Dong Quai przyczynia się do regulacji cyklu menstruacyjnego, ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające.  

Dzięgiel chiński pozytywnie wpływa na działanie układu sercowo naczyniowego – działa przeciwzakrzepowo.

Z dostępnych doniesień w literaturze wiadomo również, że ekstrakty z tej rośliny wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne, łagodzące objawy związane z artretyzmem oraz wspomagające leczenie ran.

Adepci wschodniej medycyny ludowej, korzystając z wiedzy zdobywanej przez pokolenia, używają różnych części korzenia Dong Quai w celu osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego.  

Powiązane produkty

Jak stosować dzięgiel chiński?

Na polskim rynku znajdziemy preparaty zawierające dzięgiel chiński w czystej postaci – wysuszony, rozdrobniony korzeń do sporządzania naparów (herbaty), kapsułki lub wyciągi (np. olej z dzięgla chińskiego lub raczej olej z dzięglem chińskim). Roślina ta może być również komponentem wieloskładnikowych preparatów.

Jeżeli zdecydujemy się na użytkowanie produktu z dzięglem chińskim jego dawkowanie powinniśmy dostosować do swoich potrzeb, kierować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu, a w razie wszelkich wątpliwości zasięgnąć opinii farmaceuty lub lekarza prowadzącego. 

Gdzie kupić Dong Quai? Na co zwrócić uwagę? Ile kosztuje?

Preparaty zawierające w swoim składzie Dong Quai kupimy w sklepach zielarskich, sklepach oferujących suplementy diety oraz w aptekach. Ich cena waha się w zależności od formy i ilości korzenia dzięgla chińskiego w składzie. Kupując preparat, warto zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie pomylić dzięgla chińskiego (Angelica sinensis) z inną rośliną z tej rodziny – dzięglem litworem (Angelica archangelica).

Dong quai – przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie dzięgla chińskiego może wpłynąć na nasz organizm nie tylko w pożądany przez nas sposób. Składniki rośliny oddziałują ze składnikami naszej krwi rozrzedzając ją. Wchodzą tym samym w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi (np. wafaryną) i wówczas mogą powodować krwotoki prowadzące w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Dong Quai w wysokich dawkach może także spowodować wzrost ciśnienia. Furanokumaryny zawarte w większości roślin z rodziny dzięglów powodują podobne interakcje z lekami jak sok z grejpfruta. Z tego powodu nie powinno łączyć się Dong Quai z lekami zawierającymi ostrzeżenie o łączeniu ze spożywaniem grejpfruta (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe czy immunosupresanty). Niewskazane jest łączenie ich z lekami antykoncepcyjnymi lub lekami hormonalnej terapii zastępczej.

Spożywanie preparatów z dzięgla chińskiego może również prowadzić do niepożądanych rekcji skórnych w kontakcie z promieniowaniem UV. Osoby uczulone na rośliny selerowate również powinny unikać terapii z tą leczniczą rośliną. Nie zaleca się stosowania dzięgla chińskiego przez osoby w ciąży ze względu na możliwość poronienia. Ze względu na brak wystarczających badań Dong Quai nie powinien być używany przez osoby karmiące piersią oraz dzieci. 

  1. P. Woźniak, i in., Leczenie uzupełniające w endometriozie, „Przegląd Menopauzalny”, nr 5 2012.
  2. K. J. Zhao, i in., Molecular Genetic and Chemical Assessment of Radix Angelica (Danggui) in China, „Journal of Agricultural and Food Chemistry”, nr 51 (9) 2003.
  3. D. Bain, Pharmacological and Biochemical Action of Angelica Sinensis (Dong Quai): Natural Product with Therapeutic Potential, „International Journal of Recent Research in Life Sciences (IJRRLS)”, nr 2 (3) 2015.
  4. W.W Chao, B.F. Lin, Bioactivities of major constituents isolated from Angelica sinensis (Danggui), „Chinese Medicine”, nr 6 (29) 2011.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl