korzeń dzięgla chińskiego w drewnianym pudełku
Joanna Orzeł

Dzięgiel chiński – właściwości, zastosowanie, stosowanie Dong Quai

Dzięgiel chiński, znany także jako Dong Quai, jest rośliną, która wykorzystywana jest od wieków przez praktyków wschodniej medycyny ludowej. Nazywany jest „kobiecym żeń-szeniem”. Jakie ma właściwości? Która część rośliny jest wykorzystywana w celach leczniczych? Czy preparaty z dzięglem chińskim są bezpieczne dla każdego? Podpowiadamy.

Dzięgle to rodzaj bylin z rodziny selerowatych rozprzestrzenionych głównie na północnej półkuli Ziemi. Mimo, że rodzina liczy około 120 gatunków dwa z nich są szczególnie cenione ze względu na swoje właściwości – dzięgiel chiński (Angelica sinensis) oraz dzięgiel litwor (Angelica archangelica). 

Dzięgiel chiński – co to za roślina? Gdzie występuje, jak wygląda?

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis) jest rośliną z rodziny selerowatych. Rośnie w wysokogórskich rejonach Azji Wschodniej. Dzięgiel chiński jest zieloną rośliną ze stosunkowo grubą łodygą, o białych kwiatostanach w postaci baldachów. Najbardziej pożądaną częścią dzięgla chińskiego jest jego korzeń, któremu przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Brązowo-żółte korzenie są zwyczajowo zbierane na jesień, suszone i używane do sporządzania preparatów jak napary czy wyciągi.

Dzięgiel chiński nazywany jest zwyczajowo Dong Quai lub „kobiecym żeń-szeniem” ze względu na jego oddziaływanie na żeński układ rozrodczy i gospodarkę hormonalną.

Dzięgiel chiński – skład i właściwości

W dostępnej literaturze znajdziemy stosunkowo niewiele badań nad właściwościami dzięgla chińskiego. Te, które zostały opisane, przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub in-vitro (np. na sztucznie wyhodowanych liniach komórkowych). Tym samym właściwości przypisywane Dong Quai przez praktyków medycyny ludowej nie zostały (jeszcze) potwierdzone rzetelnymi wynikami laboratoryjnymi oraz na grupach ochotników.   

Analizy składu jakościowego korzenia dzięgla chińskiego wykazały, że znajdują się w nim takie substancje jak: polisacharydy, kwas felurowy, ligustylid i ftalid. Roślina ta jest źródłem fitoestrogenów, które oddziałują na kobiecy organizm, redukując dolegliwości związane ze stresem miesiączkowym (ang. Premenstrual Syndrome – PMS), menopauzą, bolesnymi skurczami podczas menstruacji czy wybranymi dolegliwościami okołopołogowymi. Według praktyków stosowanie Dong Quai przyczynia się do regulacji cyklu menstruacyjnego, ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające.  

Dzięgiel chiński pozytywnie wpływa na działanie układu sercowo naczyniowego – działa przeciwzakrzepowo.

Z dostępnych doniesień w literaturze wiadomo również, że ekstrakty z tej rośliny wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne, łagodzące objawy związane z artretyzmem oraz wspomagające leczenie ran.

Adepci wschodniej medycyny ludowej, korzystając z wiedzy zdobywanej przez pokolenia, używają różnych części korzenia Dong Quai w celu osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego.  

Polecane dla Ciebie

Jak stosować dzięgiel chiński?

Na polskim rynku znajdziemy preparaty zawierające dzięgiel chiński w czystej postaci – wysuszony, rozdrobniony korzeń do sporządzania naparów (herbaty), kapsułki lub wyciągi (np. olej z dzięgla chińskiego lub raczej olej z dzięglem chińskim). Roślina ta może być również komponentem wieloskładnikowych preparatów.

Jeżeli zdecydujemy się na użytkowanie produktu z dzięglem chińskim jego dawkowanie powinniśmy dostosować do swoich potrzeb, kierować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu, a w razie wszelkich wątpliwości zasięgnąć opinii farmaceuty lub lekarza prowadzącego. 

Gdzie kupić Dong Quai? Na co zwrócić uwagę? Ile kosztuje?

Preparaty zawierające w swoim składzie Dong Quai kupimy w sklepach zielarskich, sklepach oferujących suplementy diety oraz w aptekach. Ich cena waha się w zależności od formy i ilości korzenia dzięgla chińskiego w składzie. Kupując preparat, warto zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie pomylić dzięgla chińskiego (Angelica sinensis) z inną rośliną z tej rodziny – dzięglem litworem (Angelica archangelica).

Dong quai – przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie dzięgla chińskiego może wpłynąć na nasz organizm nie tylko w pożądany przez nas sposób. Składniki rośliny oddziałują ze składnikami naszej krwi rozrzedzając ją. Wchodzą tym samym w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi (np. wafaryną) i wówczas mogą powodować krwotoki prowadzące w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Dong Quai w wysokich dawkach może także spowodować wzrost ciśnienia. Furanokumaryny zawarte w większości roślin z rodziny dzięglów powodują podobne interakcje z lekami jak sok z grejpfruta. Z tego powodu nie powinno łączyć się Dong Quai z lekami zawierającymi ostrzeżenie o łączeniu ze spożywaniem grejpfruta (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe czy immunosupresanty). Niewskazane jest łączenie ich z lekami antykoncepcyjnymi lub lekami hormonalnej terapii zastępczej.

Spożywanie preparatów z dzięgla chińskiego może również prowadzić do niepożądanych rekcji skórnych w kontakcie z promieniowaniem UV. Osoby uczulone na rośliny selerowate również powinny unikać terapii z tą leczniczą rośliną. Nie zaleca się stosowania dzięgla chińskiego przez osoby w ciąży ze względu na możliwość poronienia. Ze względu na brak wystarczających badań Dong Quai nie powinien być używany przez osoby karmiące piersią oraz dzieci. 

 1. P. Woźniak, i in., Leczenie uzupełniające w endometriozie, „Przegląd Menopauzalny”, nr 5 2012.
 2. K. J. Zhao, i in., Molecular Genetic and Chemical Assessment of Radix Angelica (Danggui) in China, „Journal of Agricultural and Food Chemistry”, nr 51 (9) 2003.
 3. D. Bain, Pharmacological and Biochemical Action of Angelica Sinensis (Dong Quai): Natural Product with Therapeutic Potential, „International Journal of Recent Research in Life Sciences (IJRRLS)”, nr 2 (3) 2015.
 4. W.W Chao, B.F. Lin, Bioactivities of major constituents isolated from Angelica sinensis (Danggui), „Chinese Medicine”, nr 6 (29) 2011.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij