korzeń dzięgla chińskiego w drewnianym pudełku
Joanna Orzeł

Dzięgiel chiński – właściwości, zastosowanie, stosowanie Dong Quai

Dzięgiel chiński, znany także jako Dong Quai, jest rośliną, która wykorzystywana jest od wieków przez praktyków wschodniej medycyny ludowej. Nazywany jest „kobiecym żeń-szeniem”. Jakie ma właściwości? Która część rośliny jest wykorzystywana w celach leczniczych? Czy preparaty z dzięglem chińskim są bezpieczne dla każdego? Podpowiadamy.

Dzięgle to rodzaj bylin z rodziny selerowatych rozprzestrzenionych głównie na północnej półkuli Ziemi. Mimo, że rodzina liczy około 120 gatunków dwa z nich są szczególnie cenione ze względu na swoje właściwości – dzięgiel chiński (Angelica sinensis) oraz dzięgiel litwor (Angelica archangelica). 

Dzięgiel chiński – co to za roślina? Gdzie występuje, jak wygląda?

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis) jest rośliną z rodziny selerowatych. Rośnie w wysokogórskich rejonach Azji Wschodniej. Dzięgiel chiński jest zieloną rośliną ze stosunkowo grubą łodygą, o białych kwiatostanach w postaci baldachów. Najbardziej pożądaną częścią dzięgla chińskiego jest jego korzeń, któremu przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Brązowo-żółte korzenie są zwyczajowo zbierane na jesień, suszone i używane do sporządzania preparatów jak napary czy wyciągi.

Dzięgiel chiński nazywany jest zwyczajowo Dong Quai lub „kobiecym żeń-szeniem” ze względu na jego oddziaływanie na żeński układ rozrodczy i gospodarkę hormonalną.

Dzięgiel chiński – skład i właściwości

W dostępnej literaturze znajdziemy stosunkowo niewiele badań nad właściwościami dzięgla chińskiego. Te, które zostały opisane, przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub in-vitro (np. na sztucznie wyhodowanych liniach komórkowych). Tym samym właściwości przypisywane Dong Quai przez praktyków medycyny ludowej nie zostały (jeszcze) potwierdzone rzetelnymi wynikami laboratoryjnymi oraz na grupach ochotników.   

Analizy składu jakościowego korzenia dzięgla chińskiego wykazały, że znajdują się w nim takie substancje jak: polisacharydy, kwas felurowy, ligustylid i ftalid. Roślina ta jest źródłem fitoestrogenów, które oddziałują na kobiecy organizm, redukując dolegliwości związane ze stresem miesiączkowym (ang. Premenstrual Syndrome – PMS), menopauzą, bolesnymi skurczami podczas menstruacji czy wybranymi dolegliwościami okołopołogowymi. Według praktyków stosowanie Dong Quai przyczynia się do regulacji cyklu menstruacyjnego, ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające.  

Dzięgiel chiński pozytywnie wpływa na działanie układu sercowo naczyniowego – działa przeciwzakrzepowo.

Z dostępnych doniesień w literaturze wiadomo również, że ekstrakty z tej rośliny wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne, łagodzące objawy związane z artretyzmem oraz wspomagające leczenie ran.

Adepci wschodniej medycyny ludowej, korzystając z wiedzy zdobywanej przez pokolenia, używają różnych części korzenia Dong Quai w celu osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego.  

Polecane dla Ciebie

Jak stosować dzięgiel chiński?

Na polskim rynku znajdziemy preparaty zawierające dzięgiel chiński w czystej postaci – wysuszony, rozdrobniony korzeń do sporządzania naparów (herbaty), kapsułki lub wyciągi (np. olej z dzięgla chińskiego lub raczej olej z dzięglem chińskim). Roślina ta może być również komponentem wieloskładnikowych preparatów.

Jeżeli zdecydujemy się na użytkowanie produktu z dzięglem chińskim jego dawkowanie powinniśmy dostosować do swoich potrzeb, kierować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu, a w razie wszelkich wątpliwości zasięgnąć opinii farmaceuty lub lekarza prowadzącego. 

Gdzie kupić Dong Quai? Na co zwrócić uwagę? Ile kosztuje?

Preparaty zawierające w swoim składzie Dong Quai kupimy w sklepach zielarskich, sklepach oferujących suplementy diety oraz w aptekach. Ich cena waha się w zależności od formy i ilości korzenia dzięgla chińskiego w składzie. Kupując preparat, warto zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie pomylić dzięgla chińskiego (Angelica sinensis) z inną rośliną z tej rodziny – dzięglem litworem (Angelica archangelica).

Dong quai – przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie dzięgla chińskiego może wpłynąć na nasz organizm nie tylko w pożądany przez nas sposób. Składniki rośliny oddziałują ze składnikami naszej krwi rozrzedzając ją. Wchodzą tym samym w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi (np. wafaryną) i wówczas mogą powodować krwotoki prowadzące w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Dong Quai w wysokich dawkach może także spowodować wzrost ciśnienia. Furanokumaryny zawarte w większości roślin z rodziny dzięglów powodują podobne interakcje z lekami jak sok z grejpfruta. Z tego powodu nie powinno łączyć się Dong Quai z lekami zawierającymi ostrzeżenie o łączeniu ze spożywaniem grejpfruta (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe czy immunosupresanty). Niewskazane jest łączenie ich z lekami antykoncepcyjnymi lub lekami hormonalnej terapii zastępczej.

Spożywanie preparatów z dzięgla chińskiego może również prowadzić do niepożądanych rekcji skórnych w kontakcie z promieniowaniem UV. Osoby uczulone na rośliny selerowate również powinny unikać terapii z tą leczniczą rośliną. Nie zaleca się stosowania dzięgla chińskiego przez osoby w ciąży ze względu na możliwość poronienia. Ze względu na brak wystarczających badań Dong Quai nie powinien być używany przez osoby karmiące piersią oraz dzieci. 

 1. P. Woźniak, i in., Leczenie uzupełniające w endometriozie, „Przegląd Menopauzalny”, nr 5 2012.
 2. K. J. Zhao, i in., Molecular Genetic and Chemical Assessment of Radix Angelica (Danggui) in China, „Journal of Agricultural and Food Chemistry”, nr 51 (9) 2003.
 3. D. Bain, Pharmacological and Biochemical Action of Angelica Sinensis (Dong Quai): Natural Product with Therapeutic Potential, „International Journal of Recent Research in Life Sciences (IJRRLS)”, nr 2 (3) 2015.
 4. W.W Chao, B.F. Lin, Bioactivities of major constituents isolated from Angelica sinensis (Danggui), „Chinese Medicine”, nr 6 (29) 2011.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij