Adaptogeny – Maca (żeń-szeń peruwiański) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania
Alicja Świątek

Adaptogeny – Maca (żeń-szeń peruwiański) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania

Maca jest adaptogenem, czyli taką substancją roślinną, która pozwala organizmowi przystosować się do niekorzystnych warunków otaczającego go środowiska zewnętrznego. Pomaga poradzić sobie ze stresem zarówno tym fizycznym, jak i wynikającym z obciążenia psychicznego. Stosowanie żeń-szenia peruwiańskiego zaleca się parom, które pragną mieć dziecko, ponieważ wpływa on na zwiększenie ilości nasienia, podwyższenie poziomu libido i poprawę samopoczucia. Preparaty z korzeniem macy można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, proszku jak i ekstraktu. Ile kosztuje adaptogen, jak należy zażywać korzeń żeń-szenia peruwiańskiego i czy pora dnia ma znaczenie, kiedy decydujemy się przyjmować macę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Maca, nazywana również żeń-szeniem peruwiańskim, od setek lat jest tradycyjnym elementem codziennej diety mieszkańców Peru. Rośnie w ekstremalnych warunkach klimatycznych, konkretniej w Andach, w wysokich pasmach górskich. Charakteryzuje się szerokimi zdolnościami adaptacyjnymi względem skrajnych warunków środowiskowych, w tym także na działanie mocnego wiatru oraz wysokich temperatur. Obecnie zauważa się znaczny wzrost zainteresowania tą rośliną adaptogenną, co jest związane z jej właściwościami prozdrowotnymi. Suplementacja macą wpływa na wzmocnienie organizmu oraz zwiększenie zdolności przystosowawczych do trudnych warunków środowiskowych.

Maca – czym jest? Charakterystyka żeń-szenia peruwiańskiego

Maca, czyli pieprzyca peruwiańska (łac. Lepidium meyenii) charakteryzuje się zapachem toffi oraz lekko pikantnym smakiem. Zazwyczaj stosowana jest w postaci przetworzonej, ponieważ świeża roślina może wpływać niekorzystnie na organizm. Maca jest adaptogenem, czyli związkiem zwiększającym wytrzymałość organizmu podczas zwiększonego na stres zarówno ten psychiczny, jak i fizyczny. W tradycyjnej medycynie peruwiańskiej uznawana była za cenny afrodyzjak, ponieważ zawiera w swoim składzie związki wpływające korzystnie na parametry nasienia  oraz funkcje seksualne.

Maca (żeń-szeń peruwiański) – właściwości

Maca to roślina bogata w szereg cennych substancji aktywnych, mających charakter związków prozdrowotnych. Wykazuje działanie adaptogenne,  antyoksydacyjne, ochronne na komórki układu kostnego oraz nerwowego. Liczne badania wskazują także na jej potencjał przeciwnowotworowy.

Substancje aktywne zawarte w pieprznicy peruwiańskiej wpływają korzystnie na aktywność seksualną, parametry nasienia, a tym samym płodność, przy jednoczesnym braku wpływu na hormony płciowe.

Liczne składniki czynne wykazują silną aktywność ochronną na komórki nerwowe oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych. W badaniach potwierdzono korzystny wpływ macy nie tylko na płodność, ale także poprawę wytrzymałości i sprawności fizycznej i polepszenie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Preparaty z tego surowca działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, stymulująco na układ nerwowy poprzez poprawę funkcji poznawczych oraz powstawanie nowych komórek nerwowych. Pobudzenie tych mechanizmów wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.

Powiązane produkty

Maca – zastosowanie. Jak działa i na co pomaga żeń-szeń peruwiański?

Ze względu na silne właściwości adaptogenne, suplementowanie korzenia macy zalecane jest osobom znajdującym się w sytuacji wzmożonego narażenia na stres, w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego i obciążenia psychicznego, któremu towarzyszy stan wycieńczenia organizmu. Stosowanie preparatów adaptogennych z macą może pomóc w zredukowaniu poziomu stresu, zwłaszcza tego będącego efektem oddziaływania niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Przyjmowanie żeń-szenia peruwiańskiego wskazane jest u osób wycieńczonych, w okresie rekonwalescencji, w stanach chronicznego zmęczenia, silnego rozdrażnienia, niepokoju oraz zaburzeń depresyjnych. Suplementacja korzeniem macy cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród mężczyzn, ponieważ wpływa na wzrost poziomu testosteronu, poprawę libido oraz funkcji seksualnych. W badaniach wykazano, że składniki czynne zawarte w tej roślinie wykazują korzystne działanie na proces spermatogenezy, dojrzewanie komórek płciowych mężczyzn, co w efekcie powoduje zwiększenie ilości produkowanego nasienia i liczby plemników w ejakulacie oraz skrócenie czasu potrzebnego do wystąpienia erekcji. Maca pośrednio poprawia również płodność u kobiet. Dzieje się to głównie poprzez polepszenie samopoczucia, zmniejszenie napięcia stresowego i lękowego, co sprzyja poczęciu dziecka. Naukowcy wykazali, że maca może przynosić pozytywne rezultaty w złagodzeniu bolesnych i nieregularnych miesiączkach oraz niekorzystnych objawów menopauzy, zwłaszcza: uderzeń gorąca, nadmiernej suchości pochwy, spadku popędu seksualnego, osłabienia i objawów depresyjnych.

Zażywanie suplementów z macą wskazane jest również osobom, które borykają się z problemami dermatologicznymi, jak chociażby trądzik pospolity, czy egzema. Poprzez regulację pracy układu endokrynnego (hormonalnego) powoduje nasilenie produkcji kolagenu, poprawę nawilżenia i ogólnego stanu skóry oraz pobudzenie wzrostu włosów.

Maca – przeciwwskazania i skutki uboczne suplementacji żeń-szeniem peruwiańskim

Maca charakteryzuje się dużym profilem bezpieczeństwa i zazwyczaj jest dobrze tolerowana. Spożycie zbyt dużych dawek tego suplementu może prowadzić do wystąpienia objawów gastrycznych, jak np. wzdęcia. Preparatów zawierających żeń-szeń peruwiański nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia. Niewskazane jest przyjmowanie sproszkowanego korzenia macy przez osoby cierpiące na bezsenność, ponieważ składniki czynne zawarte w tej roślinie działają pobudzająco na organizm. Dodatkowo macy nie należy przyjmować w przypadku chorób tarczycy, ze względu na zawartość jodu w tej roślinie.

Maca – dawkowanie. Jak stosować i gdzie kupić żeń-szeń peruwiański?

Preparaty zawierające macę są bezpieczne i dobrze tolerowane. Można je kupić w aptekach i sklepach zielarskich w cenie od około 10 do 100 zł. Adaptogeny występują w postaci proszku, ekstraktów, kapsułek lub tabletek. Zazwyczaj rekomendowane jest stosowanie od 300 do 550 mg maca, w 2.–3. dawkach dziennie spożywanych po posiłku. Najkorzystniejsze rezultaty można uzyskać, stosując regularną suplementację przez 3. tygodnie, po czym należy zrobić tydzień przerwy i ponownie powtarzać cykl do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Ponadto nie zaleca się  stosować tego preparatu w godzinach wieczornych, ponieważ może działać pobudzająco i utrudniać proces zasypiania.

  1. M. Grdeń i in., „Maca (Lepidium meyenii) – właściwości prozdrowotne", „npt.up-poznan.net” , [online], http://www.npt.up-poznan.net/pub/art_11_3.pdf, [dostęp:] 22.03.2021 r.
  2. H. Ostrowski-Meissner i in., „Próba zastosowania Maca (Lepidium peruvianum) u kobiet w okresie wczesnej postmenopauzy", „czytelniamedyczna.pl”, [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2515,prlba-zastosowania-maca-lepidium-peruvianum-u-kobiet-w-okresie-wczesnej-postmeno.html, [dostęp:] 22.03.2021 r.
  3. M. Maciąg i in., „Właściwości prozdrowotne roślin i ich metabolitów wtórnych", „bc.wydawnictwo-tygiel.pl”, [online], http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/271/W%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci%20prozdrowotne%20ro%C5%9Blin%20i%20ich%20metabolit%C3%B3w%20wt%C3%B3rnych.pdf, [dostęp:] 22.03.2021 r.
  4. D. Kasprzak i in., „Lepidium meyenii (Maca) – multidirectional health effects – review", „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication/328635831_Lepidium_meyenii_Maca_-_multidirectional_health_effects_-_review, [dostęp:] 22.03.2021 r.
  5. Gustavo Francisco Gonzales i in., „Maca (Lepidium meyenii WALP), a review of its biological properties", „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication/261520555_Maca_Lepidium_meyenii_WALP_a_review_of_its_biological_properties, [dostęp:] 22.03.2021 r.
  6. K. Ekiert, M. Dochniak, „Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?", „pzp.umed.wroc.pl”,  [online], https://www.pzp.umed.wroc.pl/pdf/2015/5/4/401.pdf, [dostęp:] 22.03.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl