Adaptogeny – Maca (żeń-szeń peruwiański) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania
Maca jest adaptogenem, czyli taką substancją roślinną, która pozwala organizmowi przystosować się do niekorzystnych warunków otaczającego go środowiska zewnętrznego. Pomaga poradzić sobie ze stresem zarówno tym fizycznym, jak i wynikającym z obciążenia psychicznego. Stosowanie żeń-szenia peruwiańskiego zaleca się parom, które pragną mieć dziecko, ponieważ wpływa on na zwiększenie ilości nasienia, podwyższenie poziomu libido i poprawę samopoczucia. Preparaty z korzeniem macy można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, proszku jak i ekstraktu. Ile kosztuje adaptogen, jak należy zażywać korzeń żeń-szenia peruwiańskiego i czy pora dnia ma znaczenie, kiedy decydujemy się przyjmować macę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Maca, nazywana również żeń-szeniem peruwiańskim, od setek lat jest tradycyjnym elementem codziennej diety mieszkańców Peru. Rośnie w ekstremalnych warunkach klimatycznych, konkretniej w Andach, w wysokich pasmach górskich. Charakteryzuje się szerokimi zdolnościami adaptacyjnymi względem skrajnych warunków środowiskowych, w tym także na działanie mocnego wiatru oraz wysokich temperatur. Obecnie zauważa się znaczny wzrost zainteresowania tą rośliną adaptogenną, co jest związane z jej właściwościami prozdrowotnymi. Suplementacja macą wpływa na wzmocnienie organizmu oraz zwiększenie zdolności przystosowawczych do trudnych warunków środowiskowych.
Maca – czym jest? Charakterystyka żeń-szenia peruwiańskiego
Maca, czyli pieprzyca peruwiańska (łac. Lepidium meyenii) charakteryzuje się zapachem toffi oraz lekko pikantnym smakiem. Zazwyczaj stosowana jest w postaci przetworzonej, ponieważ świeża roślina może wpływać niekorzystnie na organizm. Maca jest adaptogenem, czyli związkiem zwiększającym wytrzymałość organizmu podczas zwiększonego na stres zarówno ten psychiczny, jak i fizyczny. W tradycyjnej medycynie peruwiańskiej uznawana była za cenny afrodyzjak, ponieważ zawiera w swoim składzie związki wpływające korzystnie na parametry nasienia oraz funkcje seksualne.
Maca (żeń-szeń peruwiański) – właściwości
Maca to roślina bogata w szereg cennych substancji aktywnych, mających charakter związków prozdrowotnych. Wykazuje działanie adaptogenne, antyoksydacyjne, ochronne na komórki układu kostnego oraz nerwowego. Liczne badania wskazują także na jej potencjał przeciwnowotworowy.
Liczne składniki czynne wykazują silną aktywność ochronną na komórki nerwowe oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych. W badaniach potwierdzono korzystny wpływ macy nie tylko na płodność, ale także poprawę wytrzymałości i sprawności fizycznej i polepszenie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Preparaty z tego surowca działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, stymulująco na układ nerwowy poprzez poprawę funkcji poznawczych oraz powstawanie nowych komórek nerwowych. Pobudzenie tych mechanizmów wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.
Maca – zastosowanie. Jak działa i na co pomaga żeń-szeń peruwiański?
Ze względu na silne właściwości adaptogenne, suplementowanie korzenia macy zalecane jest osobom znajdującym się w sytuacji wzmożonego narażenia na stres, w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego i obciążenia psychicznego, któremu towarzyszy stan wycieńczenia organizmu. Stosowanie preparatów adaptogennych z macą może pomóc w zredukowaniu poziomu stresu, zwłaszcza tego będącego efektem oddziaływania niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Przyjmowanie żeń-szenia peruwiańskiego wskazane jest u osób wycieńczonych, w okresie rekonwalescencji, w stanach chronicznego zmęczenia, silnego rozdrażnienia, niepokoju oraz zaburzeń depresyjnych. Suplementacja korzeniem macy cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród mężczyzn, ponieważ wpływa na wzrost poziomu testosteronu, poprawę libido oraz funkcji seksualnych. W badaniach wykazano, że składniki czynne zawarte w tej roślinie wykazują korzystne działanie na proces spermatogenezy, dojrzewanie komórek płciowych mężczyzn, co w efekcie powoduje zwiększenie ilości produkowanego nasienia i liczby plemników w ejakulacie oraz skrócenie czasu potrzebnego do wystąpienia erekcji. Maca pośrednio poprawia również płodność u kobiet. Dzieje się to głównie poprzez polepszenie samopoczucia, zmniejszenie napięcia stresowego i lękowego, co sprzyja poczęciu dziecka. Naukowcy wykazali, że maca może przynosić pozytywne rezultaty w złagodzeniu bolesnych i nieregularnych miesiączkach oraz niekorzystnych objawów menopauzy, zwłaszcza: uderzeń gorąca, nadmiernej suchości pochwy, spadku popędu seksualnego, osłabienia i objawów depresyjnych.
Maca – przeciwwskazania i skutki uboczne suplementacji żeń-szeniem peruwiańskim
Maca charakteryzuje się dużym profilem bezpieczeństwa i zazwyczaj jest dobrze tolerowana. Spożycie zbyt dużych dawek tego suplementu może prowadzić do wystąpienia objawów gastrycznych, jak np. wzdęcia. Preparatów zawierających żeń-szeń peruwiański nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia. Niewskazane jest przyjmowanie sproszkowanego korzenia macy przez osoby cierpiące na bezsenność, ponieważ składniki czynne zawarte w tej roślinie działają pobudzająco na organizm. Dodatkowo macy nie należy przyjmować w przypadku chorób tarczycy, ze względu na zawartość jodu w tej roślinie.
Maca – dawkowanie. Jak stosować i gdzie kupić żeń-szeń peruwiański?
Preparaty zawierające macę są bezpieczne i dobrze tolerowane. Można je kupić w aptekach i sklepach zielarskich w cenie od około 10 do 100 zł. Adaptogeny występują w postaci proszku, ekstraktów, kapsułek lub tabletek. Zazwyczaj rekomendowane jest stosowanie od 300 do 550 mg maca, w 2.–3. dawkach dziennie spożywanych po posiłku. Najkorzystniejsze rezultaty można uzyskać, stosując regularną suplementację przez 3. tygodnie, po czym należy zrobić tydzień przerwy i ponownie powtarzać cykl do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Ponadto nie zaleca się stosować tego preparatu w godzinach wieczornych, ponieważ może działać pobudzająco i utrudniać proces zasypiania.