Adaptogeny – Eleuterokok kolczasty (żeń-szeń syberyjski) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania różeńca górskiego
Alicja Świątek

Adaptogeny – Eleuterokok kolczasty (żeń-szeń syberyjski) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania różeńca górskiego

Eleuterokok kolczasty, nazywany także żeń-szeniem syberyjskim jest adaptogenem, który regularnie suplementowany korzystanie wpływa na organizm znajdujący się w stresujących warunkach. Doskonale wpływa na wzrost percepcji, łagodzi stany depresyjne i lękowe, a ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antyoksydacyjnie. Badania naukowe potwierdzają także jego cytotoksyczny wpływ na komórki nowotworowe. Jak należy suplementować adaptogen, jaka jest zalecana dzienna dawka eleuterokoka kolczastego i czy istnieją przeciwwskazania do zażywania żeń-szenia syberyjskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Eleuterokok kolczasty zaliczany jest do roślin adaptogennych, czyli zwiększających zdolności przystosowawcze organizmu do nowych warunków, w tym przede wszystkim nasilonego narażenia na biologiczne, chemiczne i fizyczne czynniki stresogenne. Stosowanie suplementacji tym składnikiem wskazane jest zwłaszcza w stanach przemęczenia, wycieńczenia psychicznego, w okresie zwiększonej pracy umysłowej, podczas rekonwalescencji oraz terapii przeciwdepresyjnych.

Eleuterokok kolczasty – czym jest? Charakterystyka żeń-szenia syberyjskiego

Eleuterokok kolczasty (łac. Eleuterococcus senticosus), powszechnie nazywany również żen-szeniem syberyjskim, jest składnikiem leczniczym od dawna stosowanym w celu zwiększenia sił witalnych organizmu.  Roślina ta powszechnie występuje w rejonach Azji, a główne obszary uprawy tego adaptogenu obejmują Chiny i Rosję. W badaniach wykazano wielokierunkowe działanie eleuterokoka kolczastego. Zawiera on szereg różnorodnych składników  wpływających korzystnie na organizm człowieka. Potwierdzono również podobieństwo w aktywności leczniczej do znanego i cenionego surowca, jakim jest Panax ginseng, czyli żeń-szeń.

Eleuterokok kolczasty – właściwości

Eleuterokok kolczasty zaliczany jest do jednego z najsilniej działających adaptogenów. Aktywność tego surowca przejawia się poprzez nasilenie nieswoistej odpowiedzi immunologicznej organizmu w odpowiedzi na czynniki stresowe oraz niekorzystne związki chemiczne. Przekłada się to na wzrost mechanizmów adaptacyjnych organizmu w sytuacjach nasilonego stresu. Wyciągi z eleuterokoka kolczastego zwiększają tolerancję organizmu na niekorzystne czynniki środowiskowe. Naturalne preparaty z eleuterokokiem wpływają korzystnie na procesy uczenia się i zapamiętywania oraz łagodzą stany depresyjne i lękowe. Dodatkowo substancje aktywne zawarte w tej roślinie działają ochronnie na nerki, serce, wątrobę oraz wykazują aktywność odtruwającą, przeciwzapalną, przeciwwirusową, antyoksydacyjną oraz cytotoksyczną na komórki nowotworowe. Ekstrakty z żen-szenia syberyjskiego wspomagają trawienie tłuszczów, poprzez wpływ na aktywność enzymu lipazy trzustkowej, regulują poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu, łagodzą niekorzystne objawy przekwitania  oraz wpływają korzystnie na sprawność seksualną. Dodatkowo preparaty z eleuterokokiem kolczastym poprzez wpływ na podziały komórek tworzących tkankę kostną, czyli osteoblastów powodują wzmocnienie kości. Eleuterokok kolczasty jest również stosowany w preparatach kosmetycznych. Poprzez działanie antyoksydacyjne powoduje odmłodzenie skóry i spowolnienie procesów starzenia. Dodawany jest także do produktów przeciwtrądzikowych oraz kosmetyków przeciw wypadaniu włosów.

Powiązane produkty

Eleuterokok kolczasty – zastosowanie. Jak działa i na co pomaga żeń-szeń syberyjski?

Właściwości adaptogenne tej rośliny są wykorzystywane zwłaszcza  u osób narażonych na stres oraz cierpiących na choroby neurologiczne, w tym według niektórych źródeł, stosuje się je w leczeniu dzieci z autyzmem oraz mających problemy z adaptacją w środowisku rówieśników. Żeń-szeń syberyjski jest pomocny w leczeniu zaburzeń lękowych oraz stanów depresyjnych.

Suplementacja eleuterokoka kolczastego wskazana jest zwłaszcza u osób o obniżonej wydolności psychicznej i fizycznej, przemęczonych,  osłabionych, podczas rekonwalescencji oraz w zaburzeniach koncentracji.

Zastosowanie w przypadku zatruć alkoholowych ekstraktu z eleuterokoka kolczastego  działa ochronnie na komórki wątrobowe (hepatocyty), poprzez wpływ na wzrost poziomu enzymów biorących udział w metabolizmie etanolu. Stosowanie produktów z tego surowca zalecane jest również podczas wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej. W badaniach wykazano, że wyciągi z eleuterokoka mają działanie przeciwutleniające w obrębie komórek mięśni szkieletowych, a także zwiększają wytrzymałość, poprzez zmniejszenie uczucia zmęczenia. Dodatkowo wpływają na poprawę pracy serca, wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych oraz zahamowanie powysiłkowego wyrzutu kortyzolu.

Eleuterokok wskazany jest również w celu poprawy stanu, a tym samym wyglądu skóry. Składniki czynne zawarte w tym adaptogenie powodują wzrost poziomu nawilżenia, elastyczności i gładkości skóry. Ograniczają niekorzystny wpływ hormonów androgenowych na skórę, dlatego rekomendowane jest stosowanie produktów z eleuterokiem podczas terapii trądziku androgenowego i stresogennego oraz przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Eleuterokok kolczasty – przeciwwskazania, skutki uboczne suplementacji adaptogenem

Niekiedy stosowanie eleuterokoka kolczastego może powodować senność, zaburzenia rytmu serca, wahania nastroju oraz stany skurczowe mięśni. Suplementy z eleuterokoka są przeciwwskazane u osób chorujących na nadciśnienie, ponieważ mogą one prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Żeń-szenia syberyjskiego nie należy także stosować u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorujących na nowotwory hormonozależne, w zaburzeniach psychicznych, w postaci manii i schizofrenii. Preparatów z eleuterokokiem kolczastym nie zaleca się podawać kobietom w ciąży oraz karmiącym. Warto także wspomnieć, że eleuterokoka nie należy łączyć z lekami:

  • nasercowymi,
  • przeciwcukrzycowymi,
  • przeciwzakrzepowymi,
  • nasennymi,
  • zawierającymi w swoim składzie lit.

Eleuterokok kolczasty – dawkowanie. Jak stosować i gdzie kupić?

Produkty z eleuterokokiem kolczastym zaleca się przyjmować rano, po posiłku. Zazwyczaj rekomendowana jest dawka 600 – 1200 mg ekstraktu z eleuterokoka kolczastego. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po 1–2 tygodniach regularnego stosowania. Pośród ogromu dostępnych na rynku preparatów warto wybierać te, które są standaryzowane na zawartość substancji czynnych oraz pochodzą od znanych, zweryfikowanych producentów. W aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością Adaptogeny występują w postaci suszu, tabletek, kapsułek i nalewek. Cena euterokoka waha się od ok. 10 do 150 zł.

  1. D. Załuski i in., Eleutherococcus senticosus – przykład rośliny adaptogennej, „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication277118629_ELEUTHEROCOCCUS_SENTICOSUS_AN_EXEMPLARY_ADAPTOGENIC_PLANT, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  2. H. Różański, Eleuthero – Eleutherococcus senticosus jako środek adaptogenny, „rozanski.li”, [online], https://rozanski.li/386/eleuthero-eleutherococcus-senticosus-jako-srodek-adaptogenny/, [dostęp:] 17.01.2021r.
  3. G. Nowak, Surowce roślinne stosowane w wyczerpaniu psychofizycznym i stresie, „herbapolonica.pl”, [online], http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/2695707-09.pdf, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  4. E. Chlebda-Sieragowska i in., Rola preparatów ziołowych w profilaktyce infekcji u sportowców, „pzss.org.pl”, [online], https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2012/05_2012_skrzypiec-chlebda-szelag-wzmacnianie-odpornosci-za-pomoca-bakteryjnych-immunostymulantow.pdf, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  5. T. Baj, Adaptogeny – jak wspomóc organizm w walce ze stresem, „aptekarzpolski.pl”,  [online], https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/08-2010-adaptogeny-jak-wspomoc-organizm-w-walce-ze-stresem/, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  6. A. Wdowik, Wybrane surowce zielarskie o działaniu adaptogennym – właściwości, mechanizmy działania, zastosowanie (Rhodiola rosea, Schisandra chinensis, Eleutherococcus senticosus), „academia.edu”,  [online], https://www.academia.edu/34724235/Wybrane_surowce_zielarskie_o_dzia%C5%82aniu_adaptogennym_w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci_mechanizmy_dzia%C5%82ania_zastosowanie_Rhodiola_rosea_Schisandra_chinensis_Eleutherococcus_senticosus_, [dostęp:] 17.01.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego

    Kolagen wołowy, podobnie jak kolagen rybi, jest cennym źródłem aminokwasów – głównie glicyny i proliny. Jednakże kolagen wołowy wykazuje znacznie większą zawartość hydroksyproliny, która warunkuje wyższą stabilność termiczną kolagenu pochodzącego od krów niż tego pozyskiwanego z ryb i owoców morza. Zarówno kolagen wołowy, jak i morski wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego są częstym składnikiem suplementów diety polecanym dla poprawy urody.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij