Adaptogeny – Eleuterokok kolczasty (żeń-szeń syberyjski) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania różeńca górskiego
Alicja Świątek

Adaptogeny – Eleuterokok kolczasty (żeń-szeń syberyjski) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania różeńca górskiego

https://www.doz.pl/czytelnia/a15871-Adaptogeny__czym_sa_Ktore_adoptogeny_wybrac_Rodzaje_wskazania_i_przeciwwskazania_do_suplementacjiEleuterokok kolczasty, nazywany także żeń-szeniem syberyjskim jest adaptogenem, który regularnie suplementowany korzystanie wpływa na organizm znajdujący się w stresujących warunkach. Doskonale wpływa na wzrost percepcji, łagodzi stany depresyjne i lękowe, a ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antyoksydacyjnie. Badania naukowe potwierdzają także jego cytotoksyczny wpływ na komórki nowotworowe. Jak należy suplementować adaptogen, jaka jest zalecana dzienna dawka eleuterokoka kolczastego i czy istnieją przeciwwskazania do zażywania żeń-szenia syberyjskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Eleuterokok kolczasty zaliczany jest do roślin adaptogennych, czyli zwiększających zdolności przystosowawcze organizmu do nowych warunków, w tym przede wszystkim nasilonego narażenia na biologiczne, chemiczne i fizyczne czynniki stresogenne. Stosowanie suplementacji tym składnikiem wskazane jest zwłaszcza w stanach przemęczenia, wycieńczenia psychicznego, w okresie zwiększonej pracy umysłowej, podczas rekonwalescencji oraz terapii przeciwdepresyjnych.

Eleuterokok kolczasty – czym jest? Charakterystyka żeń-szenia syberyjskiego

Eleuterokok kolczasty (łac. Eleuterococcus senticosus), powszechnie nazywany również żen-szeniem syberyjskim, jest składnikiem leczniczym od dawna stosowanym w celu zwiększenia sił witalnych organizmu.  Roślina ta powszechnie występuje w rejonach Azji, a główne obszary uprawy tego adaptogenu obejmują Chiny i Rosję. W badaniach wykazano wielokierunkowe działanie eleuterokoka kolczastego. Zawiera on szereg różnorodnych składników  wpływających korzystnie na organizm człowieka. Potwierdzono również podobieństwo w aktywności leczniczej do znanego i cenionego surowca, jakim jest Panax ginseng, czyli żeń-szeń.

Eleuterokok kolczasty – właściwości

Eleuterokok kolczasty zaliczany jest do jednego z najsilniej działających adaptogenów. Aktywność tego surowca przejawia się poprzez nasilenie nieswoistej odpowiedzi immunologicznej organizmu w odpowiedzi na czynniki stresowe oraz niekorzystne związki chemiczne. Przekłada się to na wzrost mechanizmów adaptacyjnych organizmu w sytuacjach nasilonego stresu. Wyciągi z eleuterokoka kolczastego zwiększają tolerancję organizmu na niekorzystne czynniki środowiskowe. Naturalne preparaty z eleuterokokiem wpływają korzystnie na procesy uczenia się i zapamiętywania oraz łagodzą stany depresyjne i lękowe. Dodatkowo substancje aktywne zawarte w tej roślinie działają ochronnie na nerki, serce, wątrobę oraz wykazują aktywność odtruwającą, przeciwzapalną, przeciwwirusową, antyoksydacyjną oraz cytotoksyczną na komórki nowotworowe. Ekstrakty z żen-szenia syberyjskiego wspomagają trawienie tłuszczów, poprzez wpływ na aktywność enzymu lipazy trzustkowej, regulują poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu, łagodzą niekorzystne objawy przekwitania  oraz wpływają korzystnie na sprawność seksualną. Dodatkowo preparaty z eleuterokokiem kolczastym poprzez wpływ na podziały komórek tworzących tkankę kostną, czyli osteoblastów powodują wzmocnienie kości. Eleuterokok kolczasty jest również stosowany w preparatach kosmetycznych. Poprzez działanie antyoksydacyjne powoduje odmłodzenie skóry i spowolnienie procesów starzenia. Dodawany jest także do produktów przeciwtrądzikowych oraz kosmetyków przeciw wypadaniu włosów.

Powiązane produkty

Eleuterokok kolczasty – zastosowanie. Jak działa i na co pomaga żeń-szeń syberyjski?

Właściwości adaptogenne tej rośliny są wykorzystywane zwłaszcza  u osób narażonych na stres oraz cierpiących na choroby neurologiczne, w tym według niektórych źródeł, stosuje się je w leczeniu dzieci z autyzmem oraz mających problemy z adaptacją w środowisku rówieśników. Żeń-szeń syberyjski jest pomocny w leczeniu zaburzeń lękowych oraz stanów depresyjnych.

Suplementacja eleuterokoka kolczastego wskazana jest zwłaszcza u osób o obniżonej wydolności psychicznej i fizycznej, przemęczonych,  osłabionych, podczas rekonwalescencji oraz w zaburzeniach koncentracji.

Zastosowanie w przypadku zatruć alkoholowych ekstraktu z eleuterokoka kolczastego  działa ochronnie na komórki wątrobowe (hepatocyty), poprzez wpływ na wzrost poziomu enzymów biorących udział w metabolizmie etanolu. Stosowanie produktów z tego surowca zalecane jest również podczas wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej. W badaniach wykazano, że wyciągi z eleuterokoka mają działanie przeciwutleniające w obrębie komórek mięśni szkieletowych, a także zwiększają wytrzymałość, poprzez zmniejszenie uczucia zmęczenia. Dodatkowo wpływają na poprawę pracy serca, wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych oraz zahamowanie powysiłkowego wyrzutu kortyzolu.

Eleuterokok wskazany jest również w celu poprawy stanu, a tym samym wyglądu skóry. Składniki czynne zawarte w tym adaptogenie powodują wzrost poziomu nawilżenia, elastyczności i gładkości skóry. Ograniczają niekorzystny wpływ hormonów androgenowych na skórę, dlatego rekomendowane jest stosowanie produktów z eleuterokiem podczas terapii trądziku androgenowego i stresogennego oraz przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Eleuterokok kolczasty – przeciwwskazania, skutki uboczne suplementacji adaptogenem

Niekiedy stosowanie eleuterokoka kolczastego może powodować senność, zaburzenia rytmu serca, wahania nastroju oraz stany skurczowe mięśni. Suplementy z eleuterokoka są przeciwwskazane u osób chorujących na nadciśnienie, ponieważ mogą one prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Żeń-szenia syberyjskiego nie należy także stosować u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorujących na nowotwory hormonozależne, w zaburzeniach psychicznych, w postaci manii i schizofrenii. Preparatów z eleuterokokiem kolczastym nie zaleca się podawać kobietom w ciąży oraz karmiącym. Warto także wspomnieć, że eleuterokoka nie należy łączyć z lekami:

  • nasercowymi,
  • przeciwcukrzycowymi,
  • przeciwzakrzepowymi,
  • nasennymi,
  • zawierającymi w swoim składzie lit.

Eleuterokok kolczasty – dawkowanie. Jak stosować i gdzie kupić?

Produkty z eleuterokokiem kolczastym zaleca się przyjmować rano, po posiłku. Zazwyczaj rekomendowana jest dawka 600 – 1200 mg ekstraktu z eleuterokoka kolczastego. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po 1–2 tygodniach regularnego stosowania. Pośród ogromu dostępnych na rynku preparatów warto wybierać te, które są standaryzowane na zawartość substancji czynnych oraz pochodzą od znanych, zweryfikowanych producentów. W aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością Adaptogeny występują w postaci suszu, tabletek, kapsułek i nalewek. Cena euterokoka waha się od ok. 10 do 150 zł.

  1. D. Załuski i in., Eleutherococcus senticosus – przykład rośliny adaptogennej, „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication277118629_ELEUTHEROCOCCUS_SENTICOSUS_AN_EXEMPLARY_ADAPTOGENIC_PLANT, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  2. H. Różański, Eleuthero – Eleutherococcus senticosus jako środek adaptogenny, „rozanski.li”, [online], https://rozanski.li/386/eleuthero-eleutherococcus-senticosus-jako-srodek-adaptogenny/, [dostęp:] 17.01.2021r.
  3. G. Nowak, Surowce roślinne stosowane w wyczerpaniu psychofizycznym i stresie, „herbapolonica.pl”, [online], http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/2695707-09.pdf, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  4. E. Chlebda-Sieragowska i in., Rola preparatów ziołowych w profilaktyce infekcji u sportowców, „pzss.org.pl”, [online], https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2012/05_2012_skrzypiec-chlebda-szelag-wzmacnianie-odpornosci-za-pomoca-bakteryjnych-immunostymulantow.pdf, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  5. T. Baj, Adaptogeny – jak wspomóc organizm w walce ze stresem, „aptekarzpolski.pl”,  [online], https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/08-2010-adaptogeny-jak-wspomoc-organizm-w-walce-ze-stresem/, [dostęp:] 17.01.2021 r.
  6. A. Wdowik, Wybrane surowce zielarskie o działaniu adaptogennym – właściwości, mechanizmy działania, zastosowanie (Rhodiola rosea, Schisandra chinensis, Eleutherococcus senticosus), „academia.edu”,  [online], https://www.academia.edu/34724235/Wybrane_surowce_zielarskie_o_dzia%C5%82aniu_adaptogennym_w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci_mechanizmy_dzia%C5%82ania_zastosowanie_Rhodiola_rosea_Schisandra_chinensis_Eleutherococcus_senticosus_, [dostęp:] 17.01.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij