Probiotyki w formie kapsułek na stole i w szklanym pojemniku
Arkadiusz Dąbek

Probiotyki ginekologiczne nie są tak skuteczne jak zakładano?

Przyjęto, że zaburzenia mikrobiomu pochwy przyczyniają się do rozwoju chorób ginekologicznych o podłożu nowotworowym. Ponadto zwiększają ryzyko zachorowania na infekcję przenoszoną drogą płciową. Mogą także utrudnić proces zajścia w ciążę czy na późniejszym etapie – utrzymania ciąży. Przeprowadzone ostatnio badania nad probiotykami ginekologicznymi rzucają inne światło na zasadność ich stosowania przed planowym zabiegiem zapłodnienia in vitro.

Właściwa flora bakteryjna pochwy ma zasadnicze znaczenie dla wielu czynników wpływających na komfort życia kobiety, zaczynając od płodności, kończąc na dobrym samopoczuciu i przyjemności wynikającej ze współżycia. Na wskaźnik powodzenia terapii niepłodności może wpływać wiele czynników, w tym właśnie skład mikrobiomu pochwy przez rozpoczęciem leczenia. Ostatnie odkrycia sugerują, że probiotyki dopochwowe mogą wcale nie poprawiać niekorzystnego mikrobiomu pochwy.

Rola probiotyków na mikroflorę organizmu

Narodowy Instytut  Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (National Institute of Environmental Health Sciences) podaje, że mikrobiom to zbiór wszystkich drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby, wirusy ich materiał genetyczny, które naturalnie żyją w naszych organizmach. Odgrywa on kluczową rolę w wielu mechanizmach fizjologicznych. Przyjmuje się, że zaburzenia mikrobiomu pochwy przyczyniają się do rozwoju ginekologicznych chorób nowotworowych . Ponadto zwiększają ryzyko zachorowania na infekcję przenoszoną drogą płciową. Może to z kolei wpłynąć na skuteczność zajścia i utrzymania ciąży. Udowodniono, że mikroorganizmy z gatunku Lactobacillus przyczyniają się zazwyczaj do utrzymania zdrowego mikrobiomu pochwy, chroniąc organizm. Mikroflora pochwy jest niezwykle istotna w sytuacji, kiedy konieczne okazuje się wykorzystanie metody in vitro w procesie leczenia niepłodności. Odpowiedni status mikrobiomu może zwiększyć szansę na zdrową ciążę. To, jak zoptymalizować jego stan w pochwie, okazuje się nie być wcale tak oczywiste i proste, jak wydawało się wcześniej.

Probiotyki ginekologiczne nie tak skuteczne, jak spodziewali się eksperci?

Na corocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE, ang. European Society of Human Reproduction and Embryology) eksperci ujawnili najnowsze wyniki badań dotyczących probiotykoterapii pochwy. Odkryli, że leczenie dopochwowymi kapsułkami probiotycznymi u kobiet z niekorzystną mikrobiomem pochwy nie poprawiło flory pochwy bardziej niż placebo .

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie nad mikrobiomem pochwy?

Eksperyment omawiany na zjeździe ESHRE był randomizowanym, podwójnie ślepym badaniem kontrolowanym za pomocą placebo, co pozwala na dużą obiektywność i pomaga wyeliminować ryzyko stronniczości wyników. Badacze przebadali 74 uczestniczki. Wszystkie kobiety zostały zakwalifikowane do zapłodnienia metodą in vitro i miały niekorzystną mikroflorę pochwy.

Badacze podzielili uczestniczki na dwie grupy: pierwsza otrzymała placebo, a druga otrzymała probiotyczne kapsułki dopochwowe zawierające szczep Lactobacillus. Naukowcy ponownie ocenili mikrobiomy pochwy uczestniczek – po zakończeniu leczenia i po kolejnym cyklu menstruacyjnym.

Sprawdź, jakie najlepsze artykuły do higieny intymnej znajdziesz na DOZ.pl

Jakie były wyniki badania nad probiotykami ginekologicznymi?

Autorzy badania nie stwierdzili istotnych różnic między grupą kontrolną a pacjentkami grypy badanej. Ponad jedna trzecia (34,2%) wszystkich uczestniczek doświadczyła poprawy jakości mikrobiomu pochwy w okresie od 1. do 3. miesięcy, niezależnie od tego, czy otrzymywały probiotyk, czy przyjmowała placebo.

Autorka badania, dr Ida Enberg Jepson, podkreśliła, że ona i jej koledzy byli zaskoczeni wynikami, a określone terapie probiotyczne mogą nie być tak skuteczne, jak się spodziewali. Podkreśliła, że badanie wskazuje, że „pęd do probiotyków” powinien być ostrożnie łagodzony. Odkryto, że zastosowanie konkretnego probiotyku zawierającego Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus gasseri nie poprawiło (bezobjawowej) niekorzystnej mikroflory pochwy u niepłodnych kobiet.

Yasser Diab, konsultant ginekolog i położnik w Cadogan Clinic, który nie był zaangażowany w to badanie, zauważył, że interwencja nie obejmowała wszystkich szczepów pałeczek kwasu mlekowego, które mają wpływ na wyniki płodności. Według niego niezbędne są bardziej szczegółowe badania nad tym problemem.

 1. Norris j., Probiotics may not do much for vaginal health, Medical News Today [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/probiotics-may-not-do-much-for-vaginal-health [dostęp: 9.07.2022].
 2. Microbiome, https://www.niehs.nih.gov/ [online], https://www-niehs-nih-gov.translate.goog/health/topics/science/microbiome/index.cfm?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=op,wapp [dostęp: 9.07.2022].

 

Are Probiotics Good for Vaginal Health?

https://health.clevelandclinic.org/probiotics-for-vaginal-health/

 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pył znad Sahary nad Polską – jak wpływa na zdrowie?

  Pył saharyjski dociera do Europy, w tym także do Polski, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Afryki Północnej. Temu zjawisku towarzyszy istotny spadek jakości powietrza, czego konsekwencją może być między innymi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego takimi jak astma czy alergia.

 • Tabletka „dzień po” od farmaceuty – czy nastolatka będzie potrzebowała zgody rodzica?

  Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

 • GIF alarmuje – w kwietniu może zabraknąć tych leków w aptekach

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie produktów leczniczych, których może zabraknąć w aptekach w kwietniu 2024 roku. Z dostępnością jakich leków pacjenci będą mieć największy problem?

 • Do jakich specjalistów są obecnie najdłuższe kolejki? Nowe dane NFZ

  Prawie 450 tys. pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej, a ponad 90 tys. oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny – takie dane płyną ze sprawozdania NFZ za ostatni kwartał 2023 roku. Do jakich jeszcze specjalistów i na jakie badania kolejki są najdłuższe?

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

 • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

  Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

 • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

  Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij