Probiotyki w formie kapsułek na stole i w szklanym pojemniku
Arkadiusz Dąbek

Probiotyki ginekologiczne nie są tak skuteczne jak zakładano?

Przyjęto, że zaburzenia mikrobiomu pochwy przyczyniają się do rozwoju chorób ginekologicznych o podłożu nowotworowym. Ponadto zwiększają ryzyko zachorowania na infekcję przenoszoną drogą płciową. Mogą także utrudnić proces zajścia w ciążę czy na późniejszym etapie – utrzymania ciąży. Przeprowadzone ostatnio badania nad probiotykami ginekologicznymi rzucają inne światło na zasadność ich stosowania przed planowym zabiegiem zapłodnienia in vitro.

Właściwa flora bakteryjna pochwy ma zasadnicze znaczenie dla wielu czynników wpływających na komfort życia kobiety, zaczynając od płodności, kończąc na dobrym samopoczuciu i przyjemności wynikającej ze współżycia. Na wskaźnik powodzenia terapii niepłodności może wpływać wiele czynników, w tym właśnie skład mikrobiomu pochwy przez rozpoczęciem leczenia. Ostatnie odkrycia sugerują, że probiotyki dopochwowe mogą wcale nie poprawiać niekorzystnego mikrobiomu pochwy.

Rola probiotyków na mikroflorę organizmu

Narodowy Instytut  Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (National Institute of Environmental Health Sciences) podaje, że mikrobiom to zbiór wszystkich drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby, wirusy ich materiał genetyczny, które naturalnie żyją w naszych organizmach. Odgrywa on kluczową rolę w wielu mechanizmach fizjologicznych. Przyjmuje się, że zaburzenia mikrobiomu pochwy przyczyniają się do rozwoju ginekologicznych chorób nowotworowych . Ponadto zwiększają ryzyko zachorowania na infekcję przenoszoną drogą płciową. Może to z kolei wpłynąć na skuteczność zajścia i utrzymania ciąży. Udowodniono, że mikroorganizmy z gatunku Lactobacillus przyczyniają się zazwyczaj do utrzymania zdrowego mikrobiomu pochwy, chroniąc organizm. Mikroflora pochwy jest niezwykle istotna w sytuacji, kiedy konieczne okazuje się wykorzystanie metody in vitro w procesie leczenia niepłodności. Odpowiedni status mikrobiomu może zwiększyć szansę na zdrową ciążę. To, jak zoptymalizować jego stan w pochwie, okazuje się nie być wcale tak oczywiste i proste, jak wydawało się wcześniej.

Probiotyki ginekologiczne nie tak skuteczne, jak spodziewali się eksperci?

Na corocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE, ang. European Society of Human Reproduction and Embryology) eksperci ujawnili najnowsze wyniki badań dotyczących probiotykoterapii pochwy. Odkryli, że leczenie dopochwowymi kapsułkami probiotycznymi u kobiet z niekorzystną mikrobiomem pochwy nie poprawiło flory pochwy bardziej niż placebo .

Polecane dla Ciebie

Jak wyglądało badanie nad mikrobiomem pochwy?

Eksperyment omawiany na zjeździe ESHRE był randomizowanym, podwójnie ślepym badaniem kontrolowanym za pomocą placebo, co pozwala na dużą obiektywność i pomaga wyeliminować ryzyko stronniczości wyników. Badacze przebadali 74 uczestniczki. Wszystkie kobiety zostały zakwalifikowane do zapłodnienia metodą in vitro i miały niekorzystną mikroflorę pochwy.

Badacze podzielili uczestniczki na dwie grupy: pierwsza otrzymała placebo, a druga otrzymała probiotyczne kapsułki dopochwowe zawierające szczep Lactobacillus. Naukowcy ponownie ocenili mikrobiomy pochwy uczestniczek – po zakończeniu leczenia i po kolejnym cyklu menstruacyjnym.

Sprawdź, jakie najlepsze artykuły do higieny intymnej znajdziesz na DOZ.pl

Jakie były wyniki badania nad probiotykami ginekologicznymi?

Autorzy badania nie stwierdzili istotnych różnic między grupą kontrolną a pacjentkami grypy badanej. Ponad jedna trzecia (34,2%) wszystkich uczestniczek doświadczyła poprawy jakości mikrobiomu pochwy w okresie od 1. do 3. miesięcy, niezależnie od tego, czy otrzymywały probiotyk, czy przyjmowała placebo.

Autorka badania, dr Ida Enberg Jepson, podkreśliła, że ona i jej koledzy byli zaskoczeni wynikami, a określone terapie probiotyczne mogą nie być tak skuteczne, jak się spodziewali. Podkreśliła, że badanie wskazuje, że „pęd do probiotyków” powinien być ostrożnie łagodzony. Odkryto, że zastosowanie konkretnego probiotyku zawierającego Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus gasseri nie poprawiło (bezobjawowej) niekorzystnej mikroflory pochwy u niepłodnych kobiet.

Yasser Diab, konsultant ginekolog i położnik w Cadogan Clinic, który nie był zaangażowany w to badanie, zauważył, że interwencja nie obejmowała wszystkich szczepów pałeczek kwasu mlekowego, które mają wpływ na wyniki płodności. Według niego niezbędne są bardziej szczegółowe badania nad tym problemem.

 1. Norris j., Probiotics may not do much for vaginal health, Medical News Today [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/probiotics-may-not-do-much-for-vaginal-health [dostęp: 9.07.2022].
 2. Microbiome, https://www.niehs.nih.gov/ [online], https://www-niehs-nih-gov.translate.goog/health/topics/science/microbiome/index.cfm?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=op,wapp [dostęp: 9.07.2022].

 

Are Probiotics Good for Vaginal Health?

https://health.clevelandclinic.org/probiotics-for-vaginal-health/

 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij