Probiotyki a dziecięca otyłość
Katarzyna Szulik

Probiotyki a dziecięca otyłość

Otyłość to globalny problem, który w coraz większym stopniu dotyczy również najmłodszych. Dziecięcej otyłości można i trzeba zapobiegać, a w razie jej wystąpienia należy jak najszybciej zwalczać jej skutki, arsenał narzędzi pomocnych w tym względzie właśnie powiększył się o probiotyki. Zgodnie z najnowszymi badaniami chińskich naukowców suplementacja może wspomagać chudnięcie dzieci w wieku szkolnym. 

Podczas corocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej zaprezentowano wyniki badań, które potwierdzają tezę o roli probiotyków w zapobieganiu nadwadze i otyłości. Mowa o badaniu wykonanym w Chinach na grupie otyłych dzieci.

Probiotyki, dieta i ćwiczenia

We wspomnianej próbie wzięło udział 54 uczestników w wieku 9 i 10 lat, którzy otrzymywali suplementy probiotyczne przez okres 12 tygodni. Jej wyniki pokazały, że przyjmowanie probiotyków w sposób znaczący poprawiło BMI dzieci otyłych w porównaniu z tymi, które nie dostawały preparatów bakteryjnych. Poza spadkiem wagi, w grupie probiotycznej zaobserwowano również spadek poziomu cukru we krwi oraz obniżenie liczby markerów stanu zapalnego w organizmie, co wskazuje na to, że probiotyki zmieniły sposób, w jaki ich organizm przetwarza pokarmy. 

Trzeba jednak dodać, że wspomniane postępy zostały osiągnięte nie tylko na drodze przyjmowania probiotyków, ale również diety i ćwiczeń. 

Wyniki wspomnianych badań sugerują, że probiotyki mogą wspomagać utratę wagi u osób zmagających się z otyłością, przynajmniej, gdy mowa o dzieciach. To ważna informacja, ponieważ problem z nadwagą i otyłością w tej grupie wiekowej staje się coraz poważniejszy. Zgodnie z szacunkami, z problemami tego rodzaju zmaga się nawet 40 proc. dzieci. 

Flora jelitowa kontra sylwetka

Wspomniane badanie nie przynosi zupełnie nowych wniosków, ale raczej potwierdza te formułowane już wcześniej. Wszystkie bazują na identycznym założeniu, które mówi o ważnej roli probiotyków w procesie trawienia pokarmów, a co za tym idzie ich metabolizmu i przyswajania składników odżywczych. Przypuszcza się, że flora jelitowa osób otyłych jest mniej zróżnicowana od tej, posiadanej przez ludzi szczupłych i stąd też różnice w metabolizowaniu składników odżywczych oraz wadze. Dotychczasowe badania pokazały między innymi istotne różnice w składzie mikrobiomu bliźniąt, z których jedno miało normalną wagę, a drugie było otyłe. Z kolei badania na myszach pokazały, że przeszczep mikrobiomu od otyłego gryzonia powodował, że zwierzę o normalnej wadze zaczęło szybciej nabierać tkanki tłuszczowej. 

Powiązane produkty

Dziecięca mikrobiota podatna na zmiany

Wyniki badań na dzieciach nie muszą jednak być przekładalne na dorosłych. Z prowadzonych dotychczas analiz wynika, ze dziecięcy mikrobiom jest znacznie bardziej podatny na zmiany od flory jelitowej dorosłych. Po osiągnieciu dojrzałości mikrobom się stabilizuje, aczkolwiek jest wrażliwy na pewne modyfikacje, związane między innymi ze zmianą diety, ale też leczeniem czy przeprowadzką do zupełnie innej strefy klimatycznej. Dowiedziono między innymi, ze mikrobom osób z Azji Południowej i Wschodniej uległ zubożeniu po ich przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, gdzie dieta jest mniej bogata w pokarmy probiotyczne. 

  1. E. Betuel, A popular supplement could help tackle obesity from deep in the gut, “inverse.com” [online], https://www.inverse.com/article/59450-can-probiotics-help-with-weight-loss, [dostęp:] 23.09.2019 r.
  2. R. Chen, Z. Ai, X. Yang i in., Effect of Probiotics Intake on Obese Children, 58th Annual ESPE , Vienna, Austria, 19–21 Sep 2019, ESPE Abstracts (2019) 92 P1-191.
  3. J. M. Rodríguez, K. Murphy, C. Stanton i in., The composition of the gut microbiota throughout life, with an emphasis on early life, Microbial Ecology in Health and Disease 2015; 26: 10.3402/mehd.v26.26050, published online 2015 Feb 2. doi: 10.3402/mehd.v26.26050.
  4. P. J. Turnbaugh, R. E. Ley, M. A. Mahowald i in., An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest, "Nature" 2006 Dec 21;444(7122):1027-31.
  5. P. J. Turnbaugh, M. Hamady, T. Yatsunenko i in., A core gut microbiome in obese and lean twins, "Nature" volume 457, pages480–484 (2009).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij