Probiotyki a dziecięca otyłość
Katarzyna Szulik

Probiotyki a dziecięca otyłość

Otyłość to globalny problem, który w coraz większym stopniu dotyczy również najmłodszych. Dziecięcej otyłości można i trzeba zapobiegać, a w razie jej wystąpienia należy jak najszybciej zwalczać jej skutki, arsenał narzędzi pomocnych w tym względzie właśnie powiększył się o probiotyki. Zgodnie z najnowszymi badaniami chińskich naukowców suplementacja może wspomagać chudnięcie dzieci w wieku szkolnym. 

  1. Probiotyki, dieta i ćwiczenia
  2. Flora jelitowa kontra sylwetka
  3. Dziecięca mikrobiota podatna na zmiany

Podczas corocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej zaprezentowano wyniki badań, które potwierdzają tezę o roli probiotyków w zapobieganiu nadwadze i otyłości. Mowa o badaniu wykonanym w Chinach na grupie otyłych dzieci.

Probiotyki, dieta i ćwiczenia

We wspomnianej próbie wzięło udział 54 uczestników w wieku 9 i 10 lat, którzy otrzymywali suplementy probiotyczne przez okres 12 tygodni. Jej wyniki pokazały, że przyjmowanie probiotyków w sposób znaczący poprawiło BMI dzieci otyłych w porównaniu z tymi, które nie dostawały preparatów bakteryjnych. Poza spadkiem wagi, w grupie probiotycznej zaobserwowano również spadek poziomu cukru we krwi oraz obniżenie liczby markerów stanu zapalnego w organizmie, co wskazuje na to, że probiotyki zmieniły sposób, w jaki ich organizm przetwarza pokarmy. 

Trzeba jednak dodać, że wspomniane postępy zostały osiągnięte nie tylko na drodze przyjmowania probiotyków, ale również diety i ćwiczeń. 

Wyniki wspomnianych badań sugerują, że probiotyki mogą wspomagać utratę wagi u osób zmagających się z otyłością, przynajmniej, gdy mowa o dzieciach. To ważna informacja, ponieważ problem z nadwagą i otyłością w tej grupie wiekowej staje się coraz poważniejszy. Zgodnie z szacunkami, z problemami tego rodzaju zmaga się nawet 40 proc. dzieci. 

Flora jelitowa kontra sylwetka

Wspomniane badanie nie przynosi zupełnie nowych wniosków, ale raczej potwierdza te formułowane już wcześniej. Wszystkie bazują na identycznym założeniu, które mówi o ważnej roli probiotyków w procesie trawienia pokarmów, a co za tym idzie ich metabolizmu i przyswajania składników odżywczych. Przypuszcza się, że flora jelitowa osób otyłych jest mniej zróżnicowana od tej, posiadanej przez ludzi szczupłych i stąd też różnice w metabolizowaniu składników odżywczych oraz wadze. Dotychczasowe badania pokazały między innymi istotne różnice w składzie mikrobiomu bliźniąt, z których jedno miało normalną wagę, a drugie było otyłe. Z kolei badania na myszach pokazały, że przeszczep mikrobiomu od otyłego gryzonia powodował, że zwierzę o normalnej wadze zaczęło szybciej nabierać tkanki tłuszczowej. 

Powiązane produkty

Dziecięca mikrobiota podatna na zmiany

Wyniki badań na dzieciach nie muszą jednak być przekładalne na dorosłych. Z prowadzonych dotychczas analiz wynika, ze dziecięcy mikrobiom jest znacznie bardziej podatny na zmiany od flory jelitowej dorosłych. Po osiągnieciu dojrzałości mikrobom się stabilizuje, aczkolwiek jest wrażliwy na pewne modyfikacje, związane między innymi ze zmianą diety, ale też leczeniem czy przeprowadzką do zupełnie innej strefy klimatycznej. Dowiedziono między innymi, ze mikrobom osób z Azji Południowej i Wschodniej uległ zubożeniu po ich przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, gdzie dieta jest mniej bogata w pokarmy probiotyczne. 

  1. E. Betuel, A popular supplement could help tackle obesity from deep in the gut, “inverse.com” [online], https://www.inverse.com/article/59450-can-probiotics-help-with-weight-loss, [dostęp:] 23.09.2019 r.
  2. R. Chen, Z. Ai, X. Yang i in., Effect of Probiotics Intake on Obese Children, 58th Annual ESPE , Vienna, Austria, 19–21 Sep 2019, ESPE Abstracts (2019) 92 P1-191.
  3. J. M. Rodríguez, K. Murphy, C. Stanton i in., The composition of the gut microbiota throughout life, with an emphasis on early life, Microbial Ecology in Health and Disease 2015; 26: 10.3402/mehd.v26.26050, published online 2015 Feb 2. doi: 10.3402/mehd.v26.26050.
  4. P. J. Turnbaugh, R. E. Ley, M. A. Mahowald i in., An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest, "Nature" 2006 Dec 21;444(7122):1027-31.
  5. P. J. Turnbaugh, M. Hamady, T. Yatsunenko i in., A core gut microbiome in obese and lean twins, "Nature" volume 457, pages480–484 (2009).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Zasady stosowania probiotyków podczas antybiotykoterapii

    Probiotyki są żywymi drobnoustrojami, które – podane w odpowiedniej ilości – wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Fizjologiczna flora jelitowa (mikrobiota) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i odpornościowego. Już od chwili narodzin przewód pokarmowy zostaje stopniowo zasiedlany przez różne gatunki bakterii.

  • Probiotyki mogą ewoluować w organizmie i zmieniać swoje działanie

    Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii wspomagające przede wszystkim zdrowy przebieg trawienia, po znalezieniu się w ciele mogą podlegać przemianom, które zmniejszają ich skuteczność, a nawet czynią szkodliwymi. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis. Ukazały się na łamach pisma ,,Cell Host and Microbe”.

  • Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?

    Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko płacze. Jest to  taki moment, gdy opiekunowie starają się zrobić wszystko, żeby dziecku ulżyć, uspokoić je i spowodować, aby powód płaczu został wyeliminowany. Kolka jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu małego dziecka.

  • Probiotyki dla kobiet w ciąży – jakie wybierać, kiedy przyjmować?

    Mikrobiota jelitowa to grupa pożytecznych drobnoustrojów, która ma ogromny wpływ na zdrowie nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu. Coraz więcej badań potwierdza, że zaburzenia w jej składzie mogą mieć związek z alergiami, atopowym zapaleniem skóry, chorobami jelit, a nawet depresją czy otyłością. Czy suplementacja probiotykami przez kobiety w ciąży może pozytywnie wpłynąć na zdrowie nowo narodzonego dziecka? Jakie probiotyki wybierać i na co zwracać uwagę?

  • Probiotyki mogą pomóc w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej

    Choroba afektywna dwubiegunowa może dołączyć do grupy schorzeń, których leczenie wspomaga przyjmowanie probiotyków – sugerują badania prowadzone w USA. Naukowcy przypuszczają, że ich zdolność do redukowania stanu zapalnego w jelitach wpływa również na polepszenie kondycji osób cierpiących na wspomnianą chorobę psychiczną.

  • Probiotyki pomagają w zwalczaniu depresji

    Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w wielu jego aspektach, od zdrowia jelit począwszy, kończąc na prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Mowa oczywiście o zasiedlających nasze jelita probiotykach, którym od pewnego czasu przypisuje się także zdolność do wpływania na naszą psychikę, w tym związek z występowaniem schizofrenii. Jak się okazuje, probiotyki i prebiotyki mogą okazać się pomocne również w zwalczaniu depresji.

  • Naukowcy opracowują probiotyki, które mogą być efektywniej dostarczane do jelit

    Probiotyki są żywymi organizmami, głównie bakteriami kwasu mlekowego, które poprzez podanie w odpowiednich ilościach wykazują działanie prozdrowotne. Od wielu lat trwają badania nad podniesieniem ilości prozdrowotnych bakterii, która dociera do właściwego odcinka układu pokarmowego, czyli jelit, gdzie może pełnić swoją funkcję.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl