Probiotyki mogą pomóc w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej
Katarzyna Szulik

Probiotyki mogą pomóc w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej

Choroba afektywna dwubiegunowa może dołączyć do grupy schorzeń, których leczenie wspomaga przyjmowanie probiotyków – sugerują badania prowadzone w USA. Naukowcy przypuszczają, że ich zdolność do redukowania stanu zapalnego w jelitach wpływa również na polepszenie kondycji osób cierpiących na wspomnianą chorobę psychiczną.

Choroba afektywna dwubiegunowa jest przypadłością psychiczną charakteryzującą się nagłymi zmianami nastroju – od depresji do stanów maniakalnych. Obecnie standardowa terapia w tym kierunku obejmuje kombinację psychoterapii, leków antypsychotycznych i mających stabilizować nastrój. Badania naukowców z Baltimore's Sheppard Pratt Health System sugerują, że pacjenci mogliby odnieść korzyść z włączenia probiotyków do ich terapii.

Punkt wyjścia naukowców oparto na płynącym ze wcześniejszych badań przekonaniu o mocnym związku pomiędzy przewodem pokarmowym a centralnym układem nerwowym. W medycznej nomenklaturze nosi ona nazwę osi jelitowo-mózgowej, której istnienie dowodzi, że mikoflora jelitowa bierze udział w regulacji odczuwania bólu, lęku, zmian nastroju czy funkcji poznawczych. Zaburzenia w mikroflorze wiążą się z powstawaniem stanu zapalnego w organizmie, który z kolei przyczynia się do zaostrzenia przejawów choroby afektywnej dwubiegunowej. Sposobem na złagodzenie tego stanu są właściwe probiotyki. Badacze z Baltimore spróbowali więc wyodrębnić dobre szczepy bakterii, które mogłyby okazać się pomocne w tym konkretnym przypadku.

Probiotyki łagodzą stany maniakalne

By to zrobić, zaangażowali w badanie grupę pacjentów, których hospitalizowano z tytułu napadów maniakalnych. Przez sześć miesięcy byli oni poddawani terapii probiotykami w celu ustalenia jej wpływu zarówno na samopoczucie, jak i układ immunologiczny. U wszystkich probiotyki były dodatkiem do już przyjmowanych leków, natomiast grupa kontrolna w ich zastępstwie otrzymywała placebo.

Jak się okazało, pacjenci otrzymujący probiotyki znacznie rzadziej wymagali powtórnej hospitalizacji i potrzebowali mniej czasu na rekonwalescencję po napadach od tych przyjmujących placebo. Najlepsze efekty odnieśli ci pacjenci, u których stwierdzono szczególnie zaawansowany stan zapalny na początku badania. Jego efekty sugerują więc, że zmiany w mikrobiocie mogą mieć wpływ na przebieg zaburzeń psychicznych, a co za tym idzie – modyfikacje flory jelitowej mogą być nową formą terapii osób cierpiących na dolegliwości tego typu.

Dobre bakterie walczą z depresją

Kolejnym przykładem wpływu zdrowia mikrobioty na psychikę jest wspomaganie leczenia depresji probiotykami. Jedno z badań sugerujących przeciwdepresyjne działanie dobrych bakterii przeprowadzili naukowcy z McMaster University. Zespół sprawdzał, czy zażywanie probiotyków może złagodzić również objawy depresji towarzyszącej zespołowi jelita drażliwego, w którego terapii standardowo stosuje się preparaty probiotyczne. We wspomnianym badaniu udział wzięły 44 osoby cierpiące na tę dolegliwość ze współistniejącymi objawami depresji. Przez 10 tygodni zażywały one probiotyk z Bifidobacterium longum NCC3001 lub placebo (pół na pół) i w tym czasie stan ich zdrowia był monitorowany.

Jak się okazało, wśród 22 osób przyjmujących preparat probiotyczny, złagodzenie objawów depresji stwierdzono u 14, co oznacza skuteczność na poziomie 64 procent. W grupie zażywających placebo ten efekt był o połowę mniejszy. Zależność między depresją a zażywaniem probiotyków sprawdzano na dwa sposoby: punktacją określającą skalę depresji oraz funkcjonalnym rezonansem magnetycznym, który potwierdził, że zażywanie probiotyków wywołało zmiany w rejonach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę nastroju. Naukowcy uznali wyniki badania za bardzo obiecujące w kontekście leczenia depresji współtowarzyszącej, jednak ich wnioski wymagają potwierdzenia na większej próbie badanych.

Powiązane produkty

Zdrowe jelita to dobry nastrój

Kolejne badanie sugerujące antydepresyjne działanie probiotyków wykonali badacze z Uniwersytetu w Aarhus. Na podstawie eksperymentu na modelu zwierzęcym wywnioskowali, że odmiana bakterii mlekowych jest w stanie uchronić przed objawami depresji wynikającymi z niezdrowego trybu życia, w tym diety.

W tym celu podzielili szczury na cztery grupy. Dwie otrzymywały karmę bogatą w tłuszcz i pozbawioną błonnika, a dieta kolejnych dwóch zawierała o połowę mniej tłuszczu, błonnik i wodę wzbogaconą o probiotyk. Po 12 tygodniach zauważono, że zwierzęta pozbawione probiotyku w diecie wykazywały symptomy depresji, co udowodnił test z pływaniem. Natomiast zwierzęta go otrzymujące nie wykazywały żadnych negatywnych objawów na tym tle. To sugeruje, że probiotyki mogą równoważyć negatywne psychiczne skutki niezdrowego stylu życia.

Badanie mózgów zwierząt wykazało większą obecność białych krwinek u szczurów, które nie dostawały probiotyków. U tych, które nimi karmiono, ich liczba pozostała taka sama. To sugeruje, że probiotyki są w stanie wpływać na układ odpornościowy.

Wnioski sformułowane na podstawie badania zwierzęcego nie są przekładalne na ludzi w skali 1 do 1, ale jego autorzy sugerują, że również ludzcy pacjenci z depresją mogą skorzystać na zażywaniu probiotyków. Mowa zwłaszcza o tych, u których jej objawom towarzyszy niezdrowa dieta, ponieważ probiotyki ułatwiają trawienie i przyswajanie substancji odżywczych. Potwierdzenie tych wniosków wymaga jednak dalszych badań.

  1. New Study Finds Probiotic Treatment Can Reduce Rehospitalization for Individuals with Mania, „Sheppard Pratt Health System” [online], https://www.sheppardpratt.org/about/news-and-press-room/press-releases/probiotic-treatment-reduces-rehospitalization, [dostęp:] 07.01.2019.
  2. A. Abildgaard, B. Elfving, M. Hokland, S. Lund, G. Wegener, Probiotic treatment protects against the pro-depressant-like effect of high-fat diet in Flinders Sensitive Line rats, „Brain, Behavior, and Immunity”, Volume 65, October 2017, Pages 33-42.
  3. M. I. Pinto-Sanchez, MD, G. B. Hall, PhD, K. Ghajar, BSc, A. Nardelli, MD i in., Probiotic Bifidobacterium longum NCC3001 Reduces Depression Scores and Alters Brain Activity: a Pilot Study in Patients With Irritable Bowel Syndrome, „Gastroenterology”, published online May 27 2017 doi:10.1053/j.gastro.2017.05.003.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.