probiotyki w kapsułkach na białym tle
Arkadiusz Dąbek

W przeciwdziałaniu depresji pomogą... bakterie!

Flora jelitowa odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu zdrowia człowieka, i jak się okazuje mowa również o kondycji psychicznej. W nowych studiach naukowcy wykazali, że probiotyki mogą wspomagać działanie leków przeciwdepresyjnych oraz łagodzenie depresji.

Obieg mikroorganizmów

Winston Churchill po doświadczeniu depresji nazwał tę przypadłość „czarnym psem”. Pomimo że brytyjski mąż stanu sam nie wymyślił metafory depresji, to właśnie on ją rozpowszechnił. Churchilla dopadły znamienne objawy choroby, jak choćby niemoc ujawniająca się w kłopotach z prostymi czynnościami, np. wstawanie z łóżka, czy utracenie energii, zainteresowania i apetytu. Tymczasem współcześnie specjaliści stosują leki i psychoterapię, aby pomóc pacjentom uwolnić się od „czarnego psa”. Niemniej w przypadku niektórych osób depresja nie ustępuje. Dlatego naukowcy szukają sposobów na udoskonalenie istniejących terapii i opracowanie nowych. Nowe doniesienia  w tej kwestii znajdujemy na łamach czasopisma „Translational Psychiatry”.

Jednym z obiecujących podejść jest tzw. oś mikrobiom-jelito-mózg. W ogólnym rozumieniu mikrobiomem określamy wszystkie mikroorganizmy, które żyją w organizmie człowieka (np. flora jelitowa) lub na jego powierzchni. Bakterie jelitowe, krążące we wspomnianym obiegu, mogą wpływać na układ nerwowy m. in. poprzez produkty ich przemiany materii. Ostatnie doniesienia naukowe wykazały, że probiotyki mogą wspomagać leczenie lekami przeciwdepresyjnymi. Dlatego właśnie to podejście staje się obiecujące, gdyż w świetle istniejących przesłanek widać nadzieję na poprawę rozwiązań terapeutycznych.

Flora jelitowa wpływa na psychikę

Z dotychczasowych badań wiemy już, że w przypadku pacjentów z depresją nadzwyczaj często występują problemy jelitowe i trawienne. Jeżeli florę jelitową osób z depresją wszczepi się myszom hodowanym w sterylnych warunkach, to zwierzęta te również przejawiają zachowania podobne do depresji. Na przykład są one mniej energiczne, wykazują mniejsze zainteresowanie otoczeniem niż ich rówieśnicy. Naukowcy więc podejrzewają, że skład bakterii w jelitach odgrywa ważną rolę w objawach depresji.

W nowym badaniu eksperci systematycznie sprawdzali wpływ probiotyków na pacjentów z depresją. Wszyscy uczestnicy byli pacjentami Uniwersyteckich Klinik Psychiatrycznych w Bazylei. Przez 31 dni oprócz leków przeciwdepresyjnych otrzymywali probiotyk (21 uczestników) lub placebo (26 uczestników). Etap podziału na grupy uczestników był maskowany (tzw. ślepa próba). Zarówno uczestnicy, jak i personel badawczy nie wiedzieli, jaki preparat otrzymywali biorący udział w testach. Badacze przeprowadzili serię testów na uczestnikach bezpośrednio przed leczeniem, po zakończeniu terapii i ponownie po upływie czterech tygodni.

Analiza dokonana w następnym etapie wykazała, że w przypadku osób z grupy probiotyków poprawa była większa niż u osób z grupy placebo, chociaż dzięki ogólnemu leczeniu przeciwdepresyjnemu objawy depresji zmniejszyły się w przypadku wszystkich uczestników.

Ponadto skład ich flory jelitowej uległ tymczasowo zmianie. W grupie leczonej również przez probiotyki analiza próbek kału wykazała wzrost liczby bakterii kwasu mlekowego pod koniec leczenia – efektowi temu towarzyszyło zmniejszenie się objawów depresji. Jednak w ciągu kolejnych czterech tygodni poziom tych pożytecznych bakterii jelitowych ponownie się obniżył.

Powiązane produkty

Zmiana w przetwarzaniu bodźców emocjonalnych

Inny interesujący skutek przyjmowania probiotyków zaobserwowano w odniesieniu do aktywności mózgu podczas oglądania neutralnych lub przerażających twarzy. Naukowcy zbadali ten efekt za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). W przypadku pacjentów z depresją pewne regiony mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie emocji zachowują się inaczej niż w przypadku osób z dobrym stanem zdrowia psychicznego. W trakcie terapii z probiotykami ta aktywność mózgu się unormowała, ale – co ciekawe – nie w grupie z przyjmowanym placebo.

Sprawdź na DOZ.pl: Probiotyki.

Według wyjaśnień badaczy oś mikrobiom–jelita–mózg jest przedmiotem badań od wielu lat, lecz mechanizmy tego układu nie zostały jeszcze w pełni zrozumiane. Był to więc kolejny powód, z którego względu badacze uważali, że ważne jest stosowanie szerokiej gamy bakterii w postaci probiotyków (mowa o preparatach dostępnych na rynku).

Naukowcy przejawiają nadzieję na poprawę rozwiązań terapeutycznych, niemniej przestrzegają przed błędnym rozumieniem nowych ustaleń, gdyż probiotyki nie są odpowiednie w leczeniu depresji jako jedyny środek zaradczy, muszą być stosowane z głównymi preparatami przewidzianymi na tę przypadłość.
  1. A.-Ch. Schaub, E. Schneider, J.F. Vazquez-Castellanos i in, Clinical, gut microbial and neural effects of a probiotic add-on therapy in depressed patients: a randomized controlled trial, „Translational Psychiatry”, nr 12 (1) 2022.
  2. „Good” bacteria to tackle depression, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220609155718.htm [dostęp:] 21.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij