Cierpisz na alergię? Znajdziesz wytchnienie pośród nadmorskich wydm
Profesor Piotr Kuna z Uniwersytetu Łódzkiego stwierdza, że w miastach objawy alergii są potęgowane przez zanieczyszczenia powietrza. Ponadto zauważa, że na terenach wiejskich występuje czterokrotnie mniej alergików. Zdaniem uczonego odpowiednim miejscem w okresie pylenia są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi.
Alergia a zanieczyszczenia powietrza
Profesor Kuna udzielił wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. W jednej wypowiedzi niuansuje powszechne zalecenie przeciwalergiczne, które nakazuje unikać kontaktu z pyłkami. Alergolog tłumaczy, że bynajmniej nie jest to proste, ponieważ owe pyłki wlatują do naszych mieszkań, gdy np. wietrzymy mieszkania. Wszakże są również na ulicy. Kontakt więc wydaje się nieunikniony. Tymczasem szkodliwe działanie pyłków wzrasta wraz z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Warto zatem mieć to na uwadze, aby nie wystawiać się na jednoczesne działanie pyłków oraz spalin samochodowych.
Leki drugiej generacji na alergię
Uczony jednak nie sprowadza problemu do prostego uciekania z miejsc szczególnie zapylonych. Przypomina alergikom, aby sięgali po odpowiednie preparaty (głównie leki przeciwhistaminowe), zwłaszcza gdy sezon nabierze na intensywności. Dodaje w swojej wypowiedzi, że obecnie funkcjonują tzw. niesedatywne leki przeciwhistaminowe. Są to nowoczesne leki drugiej generacji i są one zalecane alergikom. Dzięki ich działaniu osoba chorująca zyskuje osłonę, która nie wpływa ujemnie na zdolności umysłowe, np. koncentrację. Nie powinny więc występować typowe uciążliwości jak senność, zmęczenie lub problemy z prowadzeniem pojazdu albo uczeniem się. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku poprawy po zastosowaniu leku należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Diagnoza alergiczna wcale nie musi być prosta. Profesor Kuna przywołał fakt występowania alergii krzyżowych – pomiędzy pyłkami a owocami lub warzywami. Przykładem takiego problemu może być alergia krzyżowa pomiędzy pyłkami brzozy lub leszczyny a orzeszkami laskowymi, jabłkami, bananami, kiwi bądź selerem – jak tłumaczy alergolog.
Mycie owoców i warzyw, noszenie okularów i lasy sosnowe na pomoc alergikom
Jako ważne zalecenie dla alergików badacz wskazuje noszenie odpowiednio wielkich okularów. Ponadto należy obmyć twarz po powrocie do mieszkania. Wyjaśnienie tych sugestii odnosi się do praktyki lekarskiej, gdyż problemy ze spojówkami sprowadzają trudne do znoszenia uciążliwości, takie jak silny świąd oczu lub łzawienie.
Wbrew pozorom zamknięcie się w mieszkaniu bynajmniej nie jest rozwiązaniem, ponieważ najczęstszą postacią występujących alergii nie jest ta związana z pyłkami, ale z kurzem w naszych domach. Paradoksalnie właściwą ucieczkę należałoby skierować w stronę natury. W tym miejscu prof. Kuna zaznacza, że świetnym miejscem do znalezienia wytchnienia od alergii są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi. Zasadniczo nie występuje alergia na pyłek sosny – tłumaczy alergolog.