Cierpisz na alergię? Znajdziesz wytchnienie pośród nadmorskich wydm
Arkadiusz Dąbek

Cierpisz na alergię? Znajdziesz wytchnienie pośród nadmorskich wydm

Profesor Piotr Kuna z Uniwersytetu Łódzkiego stwierdza, że w miastach objawy alergii są potęgowane przez zanieczyszczenia powietrza. Ponadto zauważa, że na terenach wiejskich występuje czterokrotnie mniej alergików. Zdaniem uczonego odpowiednim miejscem w okresie pylenia są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi.

Alergia a zanieczyszczenia powietrza

Profesor Kuna udzielił wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. W jednej wypowiedzi niuansuje powszechne zalecenie przeciwalergiczne, które nakazuje unikać kontaktu z pyłkami. Alergolog tłumaczy, że bynajmniej nie jest to proste, ponieważ owe pyłki wlatują do naszych mieszkań, gdy np. wietrzymy mieszkania. Wszakże są również na ulicy. Kontakt więc wydaje się nieunikniony. Tymczasem szkodliwe działanie pyłków wzrasta wraz z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Warto zatem mieć to na uwadze, aby nie wystawiać się na jednoczesne działanie pyłków oraz spalin samochodowych.

Leki drugiej generacji na alergię

Uczony jednak nie sprowadza problemu do prostego uciekania z miejsc szczególnie zapylonych. Przypomina alergikom, aby sięgali po odpowiednie preparaty (głównie leki przeciwhistaminowe), zwłaszcza gdy sezon nabierze na intensywności. Dodaje w swojej wypowiedzi, że obecnie funkcjonują tzw. niesedatywne leki przeciwhistaminowe. Są to nowoczesne leki drugiej generacji i są one zalecane alergikom. Dzięki ich działaniu osoba chorująca zyskuje osłonę, która nie wpływa ujemnie na zdolności umysłowe, np. koncentrację. Nie powinny więc występować typowe uciążliwości jak senność, zmęczenie lub problemy z prowadzeniem pojazdu albo uczeniem się. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku poprawy po zastosowaniu leku należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Diagnoza alergiczna wcale nie musi być prosta. Profesor Kuna przywołał fakt występowania alergii krzyżowych – pomiędzy pyłkami a owocami lub warzywami. Przykładem takiego problemu może być alergia krzyżowa pomiędzy pyłkami brzozy lub leszczyny a orzeszkami laskowymi, jabłkami, bananami, kiwi bądź selerem – jak tłumaczy alergolog.

Powiązane produkty

Mycie owoców i warzyw, noszenie okularów i lasy sosnowe na pomoc alergikom

Jako ważne zalecenie dla alergików badacz wskazuje noszenie odpowiednio wielkich okularów. Ponadto należy obmyć twarz po powrocie do mieszkania. Wyjaśnienie tych sugestii odnosi się do praktyki lekarskiej, gdyż problemy ze spojówkami sprowadzają trudne do znoszenia uciążliwości, takie jak silny świąd oczu lub łzawienie.

Naukowiec z Uniwersytetu Łódzkiego przestrzega również przed nowalijkami. Powodem obaw jest ujemny wpływ chemii spożywczej na alergeny. Co warto wiedzieć: chemia nie tyle wywołuje alergię, ile zmniejsza tolerancję organizmu, co skutkuje nadwrażliwością, która z kolei nasila już istniejącą alergię. Jak więc przeciwdziałać? Alergolog przypomina, aby myć owoce i warzywa w wodzie z octem lub w roztworze z wody i proszku do pieczenia (wodorowęglanie sodu).

Wbrew pozorom zamknięcie się w mieszkaniu bynajmniej nie jest rozwiązaniem, ponieważ najczęstszą postacią występujących alergii nie jest ta związana z pyłkami, ale z kurzem w naszych domach. Paradoksalnie właściwą ucieczkę należałoby skierować w stronę natury. W tym miejscu prof. Kuna zaznacza, że świetnym miejscem do znalezienia wytchnienia od alergii są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi. Zasadniczo nie występuje alergia na pyłek sosny – tłumaczy alergolog.

  1. Prof. Kuna: idealnym miejscem w Polsce w okresie sezonu pylenia są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92087%2Cprof-kuna-idealnym-miejscem-w-polsce-w-okresie-sezonu-pylenia-sa-nadmorskie, [dostęp:] 15.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij