Grzybica paznokci u nóg – leczenie i preparaty lecznicze

„Skusiłam się na używane buty. Zapłaciłam za nie jednak wysoką cenę. Mam na myśli nie tylko pieniądze, ale również…własne zdrowie. Przypuszczam bowiem, że właśnie w ten sposób nabawiłam się grzybicy paznokci. Co robić? Czy są dostępne skuteczne środki bez recepty?”

Grzybica paznokci stóp to niestety coraz częstszy problem pacjentów zgłaszających się po pomoc do aptek. Pierwsze niepokojące nas objawy występują najczęściej na wolnym brzegu płytki paznokciowej Zmienia ona zabarwienie, traci swą przejrzystość (przestaje przez nią przeświecać różowa macierz paznokcia), staje się matowa i grubieje. Zwykle występuje też podpłytkowe rogowacenie, co powoduje utratę łączności płytki z łożyskiem, jej rozwarstwianie się i kruchość. Paznokieć staje się trudny do pielęgnacji, wrażliwy na ucisk i może powodować utrudniający chodzenie ból. Takich zmian nie ukryje najmodniejszy nawet lakier. Wszystkim zależy na tym, aby stopy były zadbane, a paznokcie wypielęgnowane. Ważniejszy niż estetyczny aspekt jest jednak fakt, że ignorując takie zmiany narażamy się na zasiedlanie przez grzyby coraz większych obszarów, a ponadto stanowimy źródło zakażenia dla najbliższych nam osób. Z grzybicą paznokci należy więc walczyć możliwie jak najwcześniej! Ale jak? Czy apteka to właściwy kierunek? Czy tu otrzymamy skuteczną, dostępną bez recepty „broń”?

Przede wszystkim poznajmy sprawcę grzybicy paznokci

Grzybice paznokci wywoływane są przez grzyby chorobotwórcze. Głównym czynnikiem etiologicznym są dermatofity (najczęściej izolowany patogen to Trichophyton rubrum), choć nie są one jedynymi winowajcami. Dzięki właściwościom enzymatycznym dermatofity mogą rozkładać keratynę (białko będące składnikiem paznokci, które traktują jak „pożywienie”) i penetrować w głąb płytki. Jak możemy się na nie natknąć? Aby grzyby mogły się rozwijać muszą mieć ku temu sprzyjające warunki, przede wszystkim wysoką wilgotność i ciepło. Idealnym środowiskiem jest wnętrze buta zakażonej już osoby, a zwłaszcza jeśli jest to obuwie ściśle przylegające do stopy i nieprzepuszczające powietrza. Wystarczy, że wsadzimy bosą stopę w to swoiste siedlisko (jak autorka pytania), a dermatofity na pewno wykorzystają ten bezpośredni kontakt powodując objawy chorobowe (zwykle najpierw grzybicę stóp, która potem szerzy się na płytki paznokciowe). Łatwo się więc zarazić, a niestety znacznie trudniej wyleczyć.

Od czego więc zacząć leczenie grzybicy stóp?

Przede wszystkich pierwsze kroki skierujmy w stronę gabinetu dermatologicznego. Wprawne, lekarskie oko to jednak nie wszystko. Otóż pomimo, iż typowy obraz kliniczny może sugerować infekcję grzybiczą, z uwagi na podobieństwo grzybicy do innych chorób zajmujących płytki paznokciowe, pewniejsze jest potwierdzenie wstępnej diagnozy. W tym celu dermatolog zleca badanie mikologiczne. Składa się ono z dwóch części - z bezpośredniego badania mikroskopowego oraz hodowli. Materiał diagnostyczny stanowią zeskrobiny z chorobowo zmienionego paznokcia wraz z masami rogowacenia podpaznokciowego. Badanie bezpośrednie polega na sporządzeniu z pobranego materiału preparatu mikroskopowego. Zeskrobiny umieszcza się na szkiełku podstawowym, dodając do niego odpowiednie odczynniki, które rozpuszczają keratynę i sprawiają, że w obrazie mikroskopowym uwidaczniają się nici i/lub zarodniki grzyba. W celu dokładnej identyfikacji rodzaju grzyba konieczna jest hodowla mikologiczna (najczęściej na klasycznym podłożu Sabourauda). Rozpoznania wyhodowanych organizmów dokonuje się na podstawie cech makroskopowych kolonii (kolor, struktura powierzchni). Skąd tyle zachodu? Otóż pominięcie badania mikologicznego często prowadzi do błędów terapeutycznych, ponieważ wiele innych chorób wpływa na wygląd płytek paznokciowych (np. liszaj płaski czy łuszczyca). Rozpoznanie czynnika infekcyjnego (określenie, z którym rodzajem grzybów mamy do czynienia) ma również decydujące znaczenie w wyborze właściwej terapii (patogeny grzybicze wykazują różną wrażliwość na stosowane leki). Wynik badania mikologicznego zależy często od doświadczenia personelu pracowni mikologicznej (niezwykle ważna jest właściwa technika pobierania materiału). Wiele również zależy też od nas samych. Należy pamiętać, że uprzednie próby leczenia mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Dlatego też do badania mikologicznego należy zgłosić się przed jego rozpoczęciem.

A może jednak otrzymamy coś bez recepty?

Przede wszystkim nie mylmy grzybicy stóp z grzybicą paznokci. Popularne, reklamowane preparaty w postaci kremów, skuteczne w grzybicy stóp, nie przyniosą efektów w przypadku grzybicy paznokci. Natura wyposażyła nas w paznokcie, aby ochronić delikatną skórę palców. Niestety te swego rodzaju tarcze ochronne są również barierą dla leczenia miejscowego. Reklamy oddziałują na naszą wyobraźnię. Często po ich obejrzeniu biegniemy od razu do apteki w nadziei, że reklamowany specyfik od razu uwolni nas od wstydliwych dolegliwości. Tak jest również w przypadku wszelkich kremów na grzybicę. Niestety preparaty te nie są skuteczne w przypadku grzybicy paznokci i taka informacja znajduje się w załączonej do opakowania ulotce (niestety nie zawsze zapoznajemy się z jej treścią na tyle uważnie, aby tą uwagę wyłowić). Grzybica paznokci, ze względu na znaczną oporność na leczenie struktur skeratynizowanych, wymaga innego postępowania. Domowe sposoby leczenia w przypadku grzybicy paznokci są również nieskuteczne. Szorowanie zmian chorobowych np. wodą z mydłem nie usuwa grzybów chorobotwórczych, a wręcz może nasilać proces chorobowy! Również długotrwałe moczenie zakażonych paznokci w wodzie lub mydlinach sprzyja chorobie. Nie zapominajmy bowiem, że grzyby "lubią" wilgoć. Codzienne mycie powinno być więc dokładne, ale krótkie, a jeżeli podejrzewamy u siebie grzybicę paznokci, od razu udajmy się do lekarza (najlepiej z życiowym partnerem). Najskuteczniej bowiem jest zwalczać grzybicę parami.

Po odpowiednich badaniach można już dobrać właściwe leczenie.

Czy lecznie gdzybicy paznokci będzie bolało?

Spokojnie! Dawniej zakażone grzybami paznokcie usuwano chirurgicznie. Obecnie tej metody już się nie stosuje (ze względu na bolesność i prawdopodobieństwo zniszczenia macierzy paznokcia). Dziś zdecydowana większość przypadków grzybicy paznokci wymaga dostępnego wyłącznie na podstawie recepty leczenia ogólnego (doustnego). Preparaty na grzybicę paznokci mają w zasadzie podobny mechanizm działania, a mianowicie hamują syntezę ergosterolu, będącego podstawowym składnikiem błony komórkowej grzyba. Jedną z efektywnych metod leczenia grzybicy paznokci jest tzw. terapia pulsowa. Okresy przyjmowania leku (pulsy) są oddzielone przerwami, w czasie których lek nie jest przyjmowany. Stosowana substancja gromadzi się jednak wybiórczo w keratynie płytki paznokcia i pozostaje tam bardzo długo czynna leczniczo. Po zakończeniu terapii pulsowej paznokcie mogą jednak jeszcze wyglądać na chore. Nie należy się tym niepokoić, ponieważ rosną one powoli i całkowicie nowa płytka pojawi się dopiero po kilku miesiącach od zakończenia przyjmowania leku. Warto tu zauważyć, że na przebieg i efekt terapii grzybicy paznokci w znacznym stopniu wpływa również krążenie w kończynach dolnych, decydujące o tempie wzrostu płytek paznokciowych. U pacjentów w starszym wieku paznokcie rosną wolniej, chociaż coraz częściej zdarzają się osoby bardzo młode z patologią naczyniową wywołaną np. cukrzycą. W takich sytuacjach bardzo ważne jest wprowadzenie leku poprawiającego unaczynienie kończyn. A czy są zewnętrzne preparaty przeciwgrzybicze dostępne na podstawie recepty? Tak, ale ich efektywność lecznicza jest ograniczona. Mogą one okazać się skuteczne tylko w przypadku, gdy zakażenie grzybicze dotyczy pojedynczych paznokci i znajduje się w początkowym stadium zaawansowania. Najczęściej stosuje się preparaty na grzybicę paznokci w formie lakierów do paznokci (które dłużej utrzymują się na paznokciu, a ich podłoże umożliwia odpowiednią penetrację substancji leczniczej). Czy leki to wszystko? Oczywiście najwięcej zależy od nas samych. Leczenie grzybicy paznokci wymaga bowiem niezwykłej systematyczności i cierpliwości w kilkumiesięcznym przestrzeganiu zaleceń lekarskich.

Jaka jest wobec tego rola apteki?

Gdy udamy się z receptą od dermatologa do apteki, farmaceuta może zaproponować nam tańszy zamiennik (jeśli lekarz nie wykluczył takiej możliwości), co w przypadku długotrwałego leczenia (i związanych z tym regularnych kosztów) nie jest bez znaczenia. Grzybica paznokci najczęściej bywa poprzedzona grzybicą stóp. Warto wtedy sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty preparaty lecznicze i zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia na paznokcie. Lek ten należy stosować w zalecanych dawkach i przez zalecany okres czasu, nawet jeśli objawy zakażenia ustąpią już po kilku dniach od stosowania preparatu. Preparat aplikujemy na obydwie stopy nawet wtedy, gdy zmiany chorobowe są widoczne tylko na jednej ze stóp. Ten sposób stosowania leku zapewnia całkowite usunięcie również tych niewidocznych ognisk zakażenia grzybiczego. W celu uzyskania jak najlepszych efektów należy unikać mycia stóp (a nawet ich opłukiwania) w ciągu 24 godzin po nałożeniu leku. Niektóre z tych preparatów można także stosować profilaktycznie (np. specjalne pudry). Jeżeli mieliśmy już kiedyś problem z grzybicą stóp farmaceuta może również zaproponować specjalne kremy do pielęgnacji stóp ze skłonnością do grzybicy, np. z propolisem lub zawierające olejek z drzewa herbacianego. Ważne jest również, aby stopy utrzymywać suche. Jeśli mamy problem z nadmierną potliwością farmaceuta doradzi jak zmniejszyć tą dolegliwość. 

Osiągnęliśmy sukces? Czy to już koniec grzybicy paznokci?

Ależ skąd! Teraz „leczymy” obuwie! Zaniedbanie w tym względzie może całkowicie zniweczyć trud poniesiony podczas terapii. Po zakończeniu leczenia najlepiej byłoby wyrzucić buty, które były noszone podczas choroby, gdyż na pewno w ich wnętrzu królują zarodniki grzybów. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba spróbować je zdezynfekować. W tym celu potrzebny jest przepisany przez dermatologa odpowiedni roztwór formaliny, którą trzeba przelać do małego pojemniczka lub namoczyć nią kilka wacików i włożyć do buta. Następnie buty należy umieścić w worku foliowym i szczelnie zamknąć. Przez dwa dni, tak „uwięzione” obuwie powinno być trzymane w ciepłym pomieszczeniu. Potem buty należy wyjąć z worków foliowych i wietrzyć na powietrzu przynajmniej jeden dzień. Taki zabieg nie zapewnia całkowitej eliminacji grzybów, ale daje duże szanse. Wadą tej metody jest również możliwość ewentualnego alergizującego działania formaliny. Rzeczy osobiste trzeba wyprać w wyższej temperaturze, a używanych w trakcie kuracji skarpetek lub pończoch najlepiej od razu się pozbyć.

To wreszcie koniec. Ale jak zapobiec nawrotom grzybicy?

Tu ogromne znaczenie ma profilaktyka. Trzeba unikać chodzenia boso w miejscach, w których ryzyko infekcji jest duże, takich jak publiczne kąpieliska, przebieralnie, hotele, sanatoria, domy studenckie itp. Ponieważ jest to schorzenie zaraźliwe nie używajmy wspólnych ręczników i akcesoriów do pielęgnacji stóp (nożyczki, pumeksy, cążki). Nie dajmy się skusić na cudze, używane buty, choćby markowe i najbardziej wyszukane. Nośmy własne, wygodne i przewiewne obuwie z naturalnych materiałów oraz wyłącznie bawełniane skarpety. Pamiętajmy, że przemoczone lub przepocone buty trzeba szybko wysuszyć a zawilgocone skarpety zmieniać na suche. Dbajmy o higienę stóp, myjąc je (dokładnie, ale krótko) i starannie osuszając (szczególnie przestrzenie między palcami). Pamiętajmy - grzybica już dawno przestała być chorobą, o której nie należy mówić głośno. Nie wstydźmy się reagować. Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie płytek paznokciowych (nietypowe zabarwienie lub struktura) powinny być szybko sygnalizowane dermatologowi. Jeśli zachodzi podejrzenie, że ktoś z naszej najbliższej rodziny ma grzybicę koniecznie powinniśmy namówić go na wizytę u lekarza. Dopóki zmiany na paznokciach nie ustąpią, stanowią potencjalne źródło zakażenia.


Podziel się: