Naukowcy pracują nad nową generacją środków regulujących apetyt
Justyna Piekara

Naukowcy pracują nad nową generacją środków regulujących apetyt

Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada, w jaki sposób Polacy reagują na różnego rodzaju aromaty. Na tzw. blotterach stara się stworzyć kombinacje zapachowe, które będą mogły pobudzać lub zmniejszać apetyt i wspomagać terapię osób z nieprawidłową masą ciała.

Rozpoczęto prace nad regulatorami apetytu nowej generacji

Jacek Łyczko, doktorant na Wydziale Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, otrzymał grant finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na opracowanie nowej generacji środków regulujących apetyt. Jako kierownik projektu, badacz stworzył zespół złożony z młodych naukowców, któremu eksperckie wsparcie zapewnia prof. Antoni Szumny. Planowo badania potrwają 3 lata.

Celem naukowców jest wywołanie uczucia sytości za pomocą odpowiedniej kombinacji zapachowej oraz zachęcenie do zdrowszych wyborów żywieniowych, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała.

Opracowane formuły badacze planują przedstawić ekspertom sensorycznym i wykorzystać rezonans magnetyczny do sprawdzenia ich wpływu na ośrodki ludzkiego mózgu. Projekt zakłada także analizę morfologiczną, która pozwoli określić, czy dany produkt może wpływać na zmniejszenie apetytu. Rynek suplementów regulujących apetyt jest ogromny. Jacek Łyczko zauważa, że skuteczność niektórych z nich jest dyskusyjna. Środki, nad którymi pracuje naukowiec, mają być skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Przeczytaj również, jak powinna wyglądać dieta na płaski brzuch.

Zapach i apetyt

Niektóre badania dowodzą, że apetyt i zmysł węchu są ze sobą ściśle powiązane. Wąchanie pewnych aromatów może hamować łaknienie i wywoływać poczucie sytości szybciej, niż mózg otrzymuje sygnały z żołądka.

Wykorzystując obszerną ankietę, zespół z Wrocławia sprawdził, jakie aromaty kojarzą się naszym rodakom ze smacznym jedzeniem. W badaniu uczestniczyło ponad 500 osób. Przewagę wśród ankietowanych stanowiły osoby po 60. roku życia. Okazało się, zapach miał mniejszy wpływ na apetyt, w przypadku osób, u których stwierdzono prawidłową masą ciała niż u osób z nadwagą lub otyłością.

Po ekspozycji na zapach bananów aż 68% badanych osób miało ochotę na jedzenie. Poczucie błogości u respondentów wywołał zapach kawy, lodów waniliowych i czekoladowych. Najbardziej sycące okazały się jednak zapachy produktów mięsnych.

Według innego badania, przeprowadzonego przez naukowców z University of South Florida, które zostały niedawno opublikowane w „Journal of Marketing Research”, im dłużej wącha się jedzenie, na które ma się ochotę, tym łatwiej powstrzymać się przed jego spożyciem. Często mózg nie rozróżnia, skąd pochodzi przyjemny bodziec, dlatego sam zapach jedzenia może być satysfakcjonujący. Uczestnicy eksperymentu, którzy przez 30 sekund wąchali zapachy różnych potraw, mieli większy apetyt na przekąskę, niż ci, którzy wdychali zapach przez pełne dwie minuty.

Powiązane produkty

Odchudzająca aromaterapia

Jakiś czas temu dietetycy ze szpitala św. Jerzego w Londynie przetestowali plaster na skórę, który uwalnia aromat wanilii i inne zapachy, które pomagają zmniejszyć apetyt na wysokokaloryczne przekąski. Słodkie zapachy przyczyniają się do uwalniania serotoniny, która poprawia nastrój, co daje efekt podobny do zjedzenia kawałka czekolady. Autorka badania Catherine Collins poinformowała, że osoby z nadwagą straciły średnio 4,5 lb (czyli ok. 2 kg) po czterech tygodniach noszenia plastra.

Specjaliści od medycyny naturalnej promują niektóre olejki eteryczne jako wspomagacze utraty wagi. Wśród najskuteczniejszych wymieniają aromaty: mięty pieprzowej, grejpfruta, cytryny, wanilii i kopru włoskiego. Olejki eteryczne mogą być narzędziem uzupełniającym i pomóc łagodzić niektóre czynniki przyczyniające się do problemów z wagą, takich jak stres i obniżenie nastroju.

  1. Naukowcy badają zapachy regulujące apetyt, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88947%2Cnaukowcy-badaja-zapachy-regulujace-apetyt.html,  [dostęp:] 31.08.2021.
  2. Fragrances that regulate appetite – research from the LIDER program at UPWr, „upwr.edu.pl” [online], https://upwr.edu.pl/en/news/fragrances-that-regulate-appetite-research-from-the-lider-program-at-upwr-261.html, [dostęp:] 31.08.2021.
  3. The sweet smell of (weight-loss) success, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/diet/news/20000728/sweet-smell-of-weight-loss-success#1, [dostęp:] 31.08.2021.
  4. J. Dawid, Q. Moynihan, Smelling snacks for 2 minutes may help you overcome your food cravings, „insider.com” [online], https://www.insider.com/smelling-trick-turn-you-off-unhealthy-food-2-minutes-2019-2, [dostęp:] 31.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że zbyt wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij