Naukowcy pracują nad nową generacją środków regulujących apetyt
Justyna Piekara

Naukowcy pracują nad nową generacją środków regulujących apetyt

Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada, w jaki sposób Polacy reagują na różnego rodzaju aromaty. Na tzw. blotterach stara się stworzyć kombinacje zapachowe, które będą mogły pobudzać lub zmniejszać apetyt i wspomagać terapię osób z nieprawidłową masą ciała.

Rozpoczęto prace nad regulatorami apetytu nowej generacji

Jacek Łyczko, doktorant na Wydziale Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, otrzymał grant finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na opracowanie nowej generacji środków regulujących apetyt. Jako kierownik projektu, badacz stworzył zespół złożony z młodych naukowców, któremu eksperckie wsparcie zapewnia prof. Antoni Szumny. Planowo badania potrwają 3 lata.

Celem naukowców jest wywołanie uczucia sytości za pomocą odpowiedniej kombinacji zapachowej oraz zachęcenie do zdrowszych wyborów żywieniowych, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała.

Opracowane formuły badacze planują przedstawić ekspertom sensorycznym i wykorzystać rezonans magnetyczny do sprawdzenia ich wpływu na ośrodki ludzkiego mózgu. Projekt zakłada także analizę morfologiczną, która pozwoli określić, czy dany produkt może wpływać na zmniejszenie apetytu. Rynek suplementów regulujących apetyt jest ogromny. Jacek Łyczko zauważa, że skuteczność niektórych z nich jest dyskusyjna. Środki, nad którymi pracuje naukowiec, mają być skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Przeczytaj również, jak powinna wyglądać dieta na płaski brzuch.

Zapach i apetyt

Niektóre badania dowodzą, że apetyt i zmysł węchu są ze sobą ściśle powiązane. Wąchanie pewnych aromatów może hamować łaknienie i wywoływać poczucie sytości szybciej, niż mózg otrzymuje sygnały z żołądka.

Wykorzystując obszerną ankietę, zespół z Wrocławia sprawdził, jakie aromaty kojarzą się naszym rodakom ze smacznym jedzeniem. W badaniu uczestniczyło ponad 500 osób. Przewagę wśród ankietowanych stanowiły osoby po 60. roku życia. Okazało się, zapach miał mniejszy wpływ na apetyt, w przypadku osób, u których stwierdzono prawidłową masą ciała niż u osób z nadwagą lub otyłością.

Po ekspozycji na zapach bananów aż 68% badanych osób miało ochotę na jedzenie. Poczucie błogości u respondentów wywołał zapach kawy, lodów waniliowych i czekoladowych. Najbardziej sycące okazały się jednak zapachy produktów mięsnych.

Według innego badania, przeprowadzonego przez naukowców z University of South Florida, które zostały niedawno opublikowane w „Journal of Marketing Research”, im dłużej wącha się jedzenie, na które ma się ochotę, tym łatwiej powstrzymać się przed jego spożyciem. Często mózg nie rozróżnia, skąd pochodzi przyjemny bodziec, dlatego sam zapach jedzenia może być satysfakcjonujący. Uczestnicy eksperymentu, którzy przez 30 sekund wąchali zapachy różnych potraw, mieli większy apetyt na przekąskę, niż ci, którzy wdychali zapach przez pełne dwie minuty.

Polecane dla Ciebie

Odchudzająca aromaterapia

Jakiś czas temu dietetycy ze szpitala św. Jerzego w Londynie przetestowali plaster na skórę, który uwalnia aromat wanilii i inne zapachy, które pomagają zmniejszyć apetyt na wysokokaloryczne przekąski. Słodkie zapachy przyczyniają się do uwalniania serotoniny, która poprawia nastrój, co daje efekt podobny do zjedzenia kawałka czekolady. Autorka badania Catherine Collins poinformowała, że osoby z nadwagą straciły średnio 4,5 lb (czyli ok. 2 kg) po czterech tygodniach noszenia plastra.

Specjaliści od medycyny naturalnej promują niektóre olejki eteryczne jako wspomagacze utraty wagi. Wśród najskuteczniejszych wymieniają aromaty: mięty pieprzowej, grejpfruta, cytryny, wanilii i kopru włoskiego. Olejki eteryczne mogą być narzędziem uzupełniającym i pomóc łagodzić niektóre czynniki przyczyniające się do problemów z wagą, takich jak stres i obniżenie nastroju.

  1. Naukowcy badają zapachy regulujące apetyt, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88947%2Cnaukowcy-badaja-zapachy-regulujace-apetyt.html,  [dostęp:] 31.08.2021.
  2. Fragrances that regulate appetite – research from the LIDER program at UPWr, „upwr.edu.pl” [online], https://upwr.edu.pl/en/news/fragrances-that-regulate-appetite-research-from-the-lider-program-at-upwr-261.html, [dostęp:] 31.08.2021.
  3. The sweet smell of (weight-loss) success, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/diet/news/20000728/sweet-smell-of-weight-loss-success#1, [dostęp:] 31.08.2021.
  4. J. Dawid, Q. Moynihan, Smelling snacks for 2 minutes may help you overcome your food cravings, „insider.com” [online], https://www.insider.com/smelling-trick-turn-you-off-unhealthy-food-2-minutes-2019-2, [dostęp:] 31.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij