Naukowcy znaleźli sposób na odmłodzenie mięśni! To dobra wiadomość dla seniorów i zawodowych sportowców
Justyna Piekara

Naukowcy znaleźli sposób na odmłodzenie mięśni! To dobra wiadomość dla seniorów i zawodowych sportowców

Degeneracja mięśni jest jednym ze skutków procesu starzenia się organizmu. Utrata masy mięśniowej przyczynia się do postępującego ograniczenia sprawności motorycznej, co pociąga za sobą spadek jakości życia osób starszych. Mięśnie „zużywają się” także wskutek wysiłku fizycznego, zwłaszcza gdy jest on intensywny. A gdyby móc cofnąć czas i odmłodzić komórki, żeby seniorzy i zawodowi sportowcy mogli wrócić do formy? Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii znaleźli na to sposób. Do regeneracji włókien mięśniowych wykorzystali czynniki Yamanaki. Co z tego wniknęło?

Komórki satelitarne – jaka jest ich rola w regeneracji mięśni?

Mięśnie szkieletowe mają zdolność adaptacji do wymagań fizjologicznych organizmu, takich jak jego wzrost albo trening, a także regeneracji po kontuzji. W odnowie tkanki mięśniowej pośredniczą komórki macierzyste, zwane komórkami satelitarnymi. Znajdują się one w niszy między blaszką podstawną, warstwą tkanki łącznej, a włóknami mięśniowymi i pozostają w stanie spoczynku, do czasu aktywacji, np. w wyniku urazu lub powtarzających się ćwiczeń.

Przeczytaj także, jak walczyć z bólem mięśni w trakcie i po treningu.

Komórki te są zdolne do samoodnawiania się w razie potrzeby. Mogą także przeobrażać się w mioblasty, które ulegają różnicowaniu i fuzji, przekształcają się w miotuby, a te – we włókna mięśniowe. Komórki miogenne mogą łączyć się z dojrzałymi włóknami mięśni i w ten sposób umożliwiać ich regenerację.

U zdrowych, dorosłych osób tkanka mięśni szkieletowych ma zdolność do przechodzenia wielu cykli regeneracji, jednak z wiekiem zdolność ta spada, wraz z funkcjonalnością komórek satelitarnych.

Czynniki Yamanaki – przyspieszają regenerację tkanki mięśniowej

Czynniki Yamanaki, nazwane na cześć swojego odkrywcy, są kombinacją protein transkrypcyjnych, które kontrolują sposób kopiowania DNA w celu translacji na inne białka. W badaniach laboratoryjnych są wykorzystywane do tworzenia indukowanych komórek pluripotencjalnych (ang. induced plenipotent stem cells; IPS), czyli przekształcania wyspecjalizowanych komórek, w inne, dowolne komórki organizmu.

Uczeni z Instytutu Salka dowiedli, że ich zastosowanie promuje regenerację komórek mięśniowych u myszy poprzez aktywację większej liczby prekursorów miogennych.

Obecne prace zespołu dostarczają wglądu w podstawowe mechanizmy związane z regeneracją i wzrostem mięśni, ale mogą stać się punktem wyjścia do bardziej efektywnej regeneracji tkanek i narządów. Wyniki badania zostały opublikowane w maju w „Nature Communications”. Oprócz tego zespół bada także alternatywne sposoby odmładzania komórek, w tym wykorzystanie mRNA i inżynierii genetycznej.

Powiązane produkty

Białko Wnt4 na celowniku

Tworzenie mięśni szkieletowych jest procesem ściśle regulowanym i modulowanym przez wewnątrzkomórkową sygnalizację Wnt. Funkcje glikoprotein Wnt podczas rozwoju embrionalnego mięśni zostały już dość dobrze poznane. Wiadomo, że są silnie zaangażowane w rozwój, wzrost i regenerację dorosłych mięśni szkieletowych, mogą działać promująco lub hamująco na miogenezę. Są też obiecującymi kandydatami do interwencji terapeutycznych, ponieważ występują naturalnie w organizmie, dzięki czemu unikają odpowiedzi immunologicznej. Wiedza na temat wpływu sygnalizacji Wnt na regenerację i homeostazę dorosłych mięśni jest znacznie mniej zaawansowana.

Zespół naukowców z Instytutu Salka wykorzystał dwa różne modele zwierzęce, aby móc obserwować zmiany specyficzne dla komórek macierzystych mięśni lub specyficzne dla niszy po dodaniu czynników Yamanaka. Do badania wykorzystano młode myszy, aby zbadać wpływ czynników niezależnych od wieku. Bezpośrednia stymulacja komórek macierzystych mięśni okazała się bezowocna, ale kiedy czynniki zostały dodane do włókien mięśniowych poprzez zmniejszenie poziomu białka o nazwie Wnt4, w niszy aktywowały się komórki satelitarne, które stymulowały regenerację mięśni. Wyniki badania mogą ostatecznie doprowadzić do nowych metod leczenia poprzez celowanie w tę glikoproteinę.

  1. C. Wang, R. Ros, P. Martinez-Redondo, In vivo partial reprogramming of myofibers promotes muscle regeneration by remodeling the stem cell niche, „Nature Communications” 2021, nr 12 (1), [online] DOI: 10.1038/s41467-021-23353-z, [dostęp:] 02.06.2021.
  2. How to boost muscle regeneration and rebuild tissue, „llongevity.technology” [online], https://www.longevity.technology/how-to-boost-muscle-regeneration-and-rebuild-tissue, [dostęp:] 02.06.2021.
  3. A.    Ciecierska, T. Sadkowski, T. Motyl, Rola komórek satelitowych we wzroście i regeneracji mięśni szkieletowych, „Medycyna Weterynaryjna” 2019, nr 75 (12), s. 707-712, [online] DOI: dx.doi.org/10.21521/mw.6349, [dostęp:] 02.06.2021.
  4. H. Henzel, M. Juliane Jung, H. E. Ahrens, Skeletal muscle aging – Stem cells in the spotlight, „Mechanisms of Ageing and Development” 2020, nr 189, [online] https://doi.org/10.1016/j.mad.2020.111283, [dostęp:] 02.06.2021.
  5. A. Blagodatski, D. Poteryaev, V. L. Katanaev, Targeting the Wnt pathways for therapies, „Molecular and Cellular Therapies” 2014, nr 2, doi: 10.1186/2052-8426-2-28, [dostęp:] 02.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij