Naukowcy znaleźli sposób na odmłodzenie mięśni! To dobra wiadomość dla seniorów i zawodowych sportowców
Justyna Piekara

Naukowcy znaleźli sposób na odmłodzenie mięśni! To dobra wiadomość dla seniorów i zawodowych sportowców

Degeneracja mięśni jest jednym ze skutków procesu starzenia się organizmu. Utrata masy mięśniowej przyczynia się do postępującego ograniczenia sprawności motorycznej, co pociąga za sobą spadek jakości życia osób starszych. Mięśnie „zużywają się” także wskutek wysiłku fizycznego, zwłaszcza gdy jest on intensywny. A gdyby móc cofnąć czas i odmłodzić komórki, żeby seniorzy i zawodowi sportowcy mogli wrócić do formy? Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii znaleźli na to sposób. Do regeneracji włókien mięśniowych wykorzystali czynniki Yamanaki. Co z tego wniknęło?

Komórki satelitarne – jaka jest ich rola w regeneracji mięśni?

Mięśnie szkieletowe mają zdolność adaptacji do wymagań fizjologicznych organizmu, takich jak jego wzrost albo trening, a także regeneracji po kontuzji. W odnowie tkanki mięśniowej pośredniczą komórki macierzyste, zwane komórkami satelitarnymi. Znajdują się one w niszy między blaszką podstawną, warstwą tkanki łącznej, a włóknami mięśniowymi i pozostają w stanie spoczynku, do czasu aktywacji, np. w wyniku urazu lub powtarzających się ćwiczeń.

Przeczytaj także, jak walczyć z bólem mięśni w trakcie i po treningu.

Komórki te są zdolne do samoodnawiania się w razie potrzeby. Mogą także przeobrażać się w mioblasty, które ulegają różnicowaniu i fuzji, przekształcają się w miotuby, a te – we włókna mięśniowe. Komórki miogenne mogą łączyć się z dojrzałymi włóknami mięśni i w ten sposób umożliwiać ich regenerację.

U zdrowych, dorosłych osób tkanka mięśni szkieletowych ma zdolność do przechodzenia wielu cykli regeneracji, jednak z wiekiem zdolność ta spada, wraz z funkcjonalnością komórek satelitarnych.

Czynniki Yamanaki – przyspieszają regenerację tkanki mięśniowej

Czynniki Yamanaki, nazwane na cześć swojego odkrywcy, są kombinacją protein transkrypcyjnych, które kontrolują sposób kopiowania DNA w celu translacji na inne białka. W badaniach laboratoryjnych są wykorzystywane do tworzenia indukowanych komórek pluripotencjalnych (ang. induced plenipotent stem cells; IPS), czyli przekształcania wyspecjalizowanych komórek, w inne, dowolne komórki organizmu.

Uczeni z Instytutu Salka dowiedli, że ich zastosowanie promuje regenerację komórek mięśniowych u myszy poprzez aktywację większej liczby prekursorów miogennych.

Obecne prace zespołu dostarczają wglądu w podstawowe mechanizmy związane z regeneracją i wzrostem mięśni, ale mogą stać się punktem wyjścia do bardziej efektywnej regeneracji tkanek i narządów. Wyniki badania zostały opublikowane w maju w „Nature Communications”. Oprócz tego zespół bada także alternatywne sposoby odmładzania komórek, w tym wykorzystanie mRNA i inżynierii genetycznej.

Białko Wnt4 na celowniku

Tworzenie mięśni szkieletowych jest procesem ściśle regulowanym i modulowanym przez wewnątrzkomórkową sygnalizację Wnt. Funkcje glikoprotein Wnt podczas rozwoju embrionalnego mięśni zostały już dość dobrze poznane. Wiadomo, że są silnie zaangażowane w rozwój, wzrost i regenerację dorosłych mięśni szkieletowych, mogą działać promująco lub hamująco na miogenezę. Są też obiecującymi kandydatami do interwencji terapeutycznych, ponieważ występują naturalnie w organizmie, dzięki czemu unikają odpowiedzi immunologicznej. Wiedza na temat wpływu sygnalizacji Wnt na regenerację i homeostazę dorosłych mięśni jest znacznie mniej zaawansowana.

Zespół naukowców z Instytutu Salka wykorzystał dwa różne modele zwierzęce, aby móc obserwować zmiany specyficzne dla komórek macierzystych mięśni lub specyficzne dla niszy po dodaniu czynników Yamanaka. Do badania wykorzystano młode myszy, aby zbadać wpływ czynników niezależnych od wieku. Bezpośrednia stymulacja komórek macierzystych mięśni okazała się bezowocna, ale kiedy czynniki zostały dodane do włókien mięśniowych poprzez zmniejszenie poziomu białka o nazwie Wnt4, w niszy aktywowały się komórki satelitarne, które stymulowały regenerację mięśni. Wyniki badania mogą ostatecznie doprowadzić do nowych metod leczenia poprzez celowanie w tę glikoproteinę.

 1. C. Wang, R. Ros, P. Martinez-Redondo, In vivo partial reprogramming of myofibers promotes muscle regeneration by remodeling the stem cell niche, „Nature Communications” 2021, nr 12 (1), [online] DOI: 10.1038/s41467-021-23353-z, [dostęp:] 02.06.2021.
 2. How to boost muscle regeneration and rebuild tissue, „llongevity.technology” [online], https://www.longevity.technology/how-to-boost-muscle-regeneration-and-rebuild-tissue, [dostęp:] 02.06.2021.
 3. A.    Ciecierska, T. Sadkowski, T. Motyl, Rola komórek satelitowych we wzroście i regeneracji mięśni szkieletowych, „Medycyna Weterynaryjna” 2019, nr 75 (12), s. 707-712, [online] DOI: dx.doi.org/10.21521/mw.6349, [dostęp:] 02.06.2021.
 4. H. Henzel, M. Juliane Jung, H. E. Ahrens, Skeletal muscle aging – Stem cells in the spotlight, „Mechanisms of Ageing and Development” 2020, nr 189, [online] https://doi.org/10.1016/j.mad.2020.111283, [dostęp:] 02.06.2021.
 5. A. Blagodatski, D. Poteryaev, V. L. Katanaev, Targeting the Wnt pathways for therapies, „Molecular and Cellular Therapies” 2014, nr 2, doi: 10.1186/2052-8426-2-28, [dostęp:] 02.06.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij