Opalanie pod kontrolą
Magdalena Sikora

Opalanie pod kontrolą

Nie ma bezpiecznego opalania ani zdrowej opalenizny. Podczas lata na równi zatem potrzebny jest odpowiednio dobrany preparat promieniochronny (faktor ochrony) i zdrowy rozsądek (faktor świadomości).

Coraz częściej zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że promienie słoneczne mogą być przyczyną wielu niepożądanych efektów. Wraz z systematycznie rosnącym „faktorem świadomości" nieodzownym elementem pielęgnacji skóry staje się poszukiwanie coraz lepszych form jej fotoprotekcji.

Liczne obserwacje efektów fizjologicznych promieniowania ultrafioletowego doprowadziły do jego podziału na trzy zakresy: UVA (320-400 nm), UVB (280-320 nm) i UVC (200-280 nm).

Promieniowanie UVC charakteryzuje się silnym efektem bakteriobójczym. Praktycznie jest ono całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową znajdującą się w stratosferze.

Docierające do ziemi promienie UVB mają silne działanie rumieniotwórcze, wzmagają syntezę melaniny, są odpowiedzialne za oparzenia. Negatywne skutki poparzeń słonecznych kumulują się. Mechanizmy obronne skóry ludzkiej i jej zdolność naprawiania szkód wyrządzonych przez promienie słoneczne maleją wraz z upływem lat.

Promienie UVA niszczą włókna kolagenowe i elastynowe, przyspieszają proces powstawania zmarszczek, w ponad 80% stanowią przyczynę fotostarzenia się skóry. Poddana ich działaniu skóra bardzo często staje się sucha, traci jędrność i elastyczność. Odpowiadają one także za teleangiektazje, czyli rozszerzanie i pękanie naczyń włosowatych.

Filtry słoneczne i ich rodzaje

O konieczności stosowania środków promieniochronnych w ciągu lata wie coraz więcej osób i systematycznie tę wiedzę wykorzystuje w praktyce. Na półkach drogerii i sklepów kosmetycznych z roku na rok przybywa kosmetyków słonecznych . W segmencie tym wyróżniamy trzy grupy wyrobów: typowe preparaty promieniochronne,samoopalacze, oraz środki pielęgnacyjne po opalaniu . Najbardziej dynamicznie rozwijającą się grupę stanowią kosmetyki ochronne zawierające w układzie recepturalnym odpowiednio dobrane filtry UV. Warto zwrócić uwagę na fakt, że surowce te coraz częściej można znaleźć także w wyrobach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry czy też kosmetykach kolorowych.

Stosowane w kosmetyce filtry słoneczne można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich, najbardziej liczną, stanowią układy otrzymywane na drodze typowej syntezy chemicznej, w wyniku której pozyskuje się związki mające zdolność pochłaniania promieni słonecznych. Surowce te, nie dopuszczając ich do głębszych warstw naskórka, chronią komórki naszej skóry przed uszkodzeniami.

Syntetyczne filtry wywodzą się z różnych klas chemicznych. Poszczególne układy różnią się między sobą fotostabilnością, zdolnością absorbowania przez skórę oraz zakresem działania. Najczęściej obejmuje on bądź promieniowanie UVA, bądź UVB, niemniej w ofercie firm surowcowych pojawiają się także filtry szerokozakresowe (UV A +B).

Do najczęściej występujących środków promieniochronnych tego segmentu należą pochodne zawierające elementy strukturalne kwasów: p-aminobenzoesowego, p-metoksycynamonowego, salicylowego czy też benzofenonu. Istotnymi ich przedstawicielami są np. butylometoksydibenzoilometan (INCI Butyl Methoxydibenzoylmethane) oraz benzofenon-3 (INCI Benzophenone-3). Oba surowce są efektywnymi środkami promieniochronnymi, pierwszy głównie w zakresie promieniowania UVA, drugi natomiast UVB.

Kolejny segment środków wykorzystywanych w recepturach preparatów słonecznych stanowią stałe, nierozpuszczalne związki naturalne pochodzenia mineralnego, które tworzą na powierzchni skóry cienki film, od którego odbijane są promienie słoneczne. Zaliczamy do nich ditlenek tytanu i tlenek cynku, które działają w szerokim zakresie zarówno promieniowania UVA, jak i UVB. Surowce te są fotostabilne, a ich jakość kosmetyczna i działanie uwarunkowane są w dużej mierze stopniem rozdrobnienia.

W przypadku wyrobów zawierających filtry mineralne o dużych cząsteczkach może pojawić się efekt bielenia skóry. Częściowe rozwiązanie tego problemu stanowią tzw. kosmetyki  tinted, zawierające odpowiednio dobrany barwnik, który lekko tonuje i koryguje jej koloryt. Do istotnych ich wad należy również łatwość ścierania, która może wpływać na obniżenie właściwości ochronnych preparatu. Efekt ten może się dodatkowo pogłębiać, kiedy kosmetyk z filtrem wykorzystywany jest jako warstwa ochronna stosowana pod  inne wyroby, szczególnie produkty stałe segmentu kosmetyki kolorowej.

Z tego też powodu produkty przeciwsłoneczne coraz częściej zawierają filtry mineralne w postaci zmikronizowanej, dzięki którym zostają wyeliminowane wszystkie wymienione wady. Spośród związków o takich właściwościach należy wymienić pochodną triazyny (INCI - Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol). Surowiec ten absorbuje zarówno promieniowanie z zakresu UVA, jak i UVB. Ponadto jego struktura krystaliczna powoduje, że cechuje się on zdolnością do odbijania promieniowania ultrafioletowego, co zapewnia mu wyjątkową efektywność promieniochronną.

Na szczególną uwagę w ofercie aptek zasługują preparaty przeciwsłoneczne zawierające nowoczesne surowce łączące cechy filtrów chemicznych - pochłaniających, jak i fizycznych - odbijających promienie UV.

Warunkiem bezpiecznego stosowania preparatów przeciwsłonecznych jest ich udokumentowana, oparta na wiarygodnej, powtarzalnej metodzie oznaczania, efektywność ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej pojawiającym się wskaźnikiem charakteryzującym tę skuteczność jest współczynnik ochrony słonecznej określany jako SPF, czyli Sun Protection Factor. Jego wielkość definiowana jest jako stosunek progowego czasu naświetlania potrzebnego do wystąpienia pierwszego rumienia na skórze chronionej badanym preparatem do progowego czasu naświetlania koniecznego do wystąpienia rumienia na skórze niechronionej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Powrót do natury

    Tradycja stosowania roślin w kosmetyce sięga czasów starożytnych. Bardzo często wiedza na temat możliwości ich wykorzystania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stąd też wiele substancji pozyskiwanych z roślin jest stosowanych od pradawnych czasów do dnia dzisiejszego. W ostatnim czasie w kosmetyce znalazło zastosowanie wiele nowych roślin dotychczas w tej dziedzinie nie wykorzystywanych. Szacuje się, że w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć kilkaset różnorodnych surowców roślinnych.

  • Emolienty – druga młodość skóry

    Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

  • Zdrowe i piękne włosy

    Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

  • Zapachem w jesienną chandrę

    Ludzie od stuleci, choć nie zawsze do końca świadomi ich działania, otaczali się zapachami. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny element stanowią one w naszym życiu. Niektóre zapachy, zawarte np. w olejkach eterycznych, mogą poprawiać nastrój, działać uspokajająco i odprężającą. I one właśnie są przedmiotem zainteresowania aromaterapii.

  • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

    Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

  • Walka z łupieżem

    Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

  • Kosmetyczny prezent dla uczuleniowca

    Coraz częściej towarzyszącymi nam schorzeniami, w tym także skóry, są choroby alergiczne. Bardzo często pojawiające się na niej zmiany powstają na skutek kontaktu z powszechnie znajdującymi się w otoczeniu substancjami. Jedną z chorób alergicznych jest atopowe zapalenie skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij