24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Czy gruźlica jest groźna? Kto jest narażony na zachorowanie?
Justyna Piekara

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Czy gruźlica jest groźna? Kto jest narażony na zachorowanie?

Każdego roku prawie 28 000 osób zapada na gruźlicę, a ok. 4000 umiera z powodu tej choroby. Eksperci zwracają uwagę, że utrzymywanie wysokiej świadomości i przeznaczanie odpowiednich funduszy na walkę z gruźlicą jest kluczem do eliminacji problemu. Dowiedz się, jakie są objawy gruźlicy. Czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

Światowy Dzień Gruźlicy

Mając na uwadze fakt, że międzynarodowe kampanie z sukcesem podnoszą świadomość na temat różnych chorób, Światowe Zgromadzenie Zdrowia, najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia, wyznaczyło określone dni w roku, podczas których stara się zwrócić szczególną uwagę na wybrane problemy. 

Od 24 marca 1982 roku, czyli sto lat po tym, jak dr Robert Koch ogłosił odkrycie bakterii wywołującej gruźlicę – Myco bacterium tuberculosis, obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day), aby podnieść świadomość konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych, z jakimi wiąże się to schorzenie.

W niedawnym badaniu opublikowanym w „International Journal of Tuberculosis and Lung Disease” określono ilościowo wpływ Światowego Dnia Gruźlicy na świadomość społeczeństw. Wyniki analizy z wykorzystaniem Google Trends pokazują, że z reguły wydarzenie zwiększa ogólnoświatową świadomość dotyczącą gruźlicy, chociaż w krajach o wysokiej zachorowalności trend jest bardziej nieregularny.

Profesor Jeremiach Hakata Muhwa, jako ówczesny przewodniczący Międzynarodowej Unii przeciwko Gruźlicy i Chorób Płuc, na pierwszym w historii spotkaniu ONZ we wrześniu 2018 r. w sprawie gruźlicy podkreślił rolę obchodów Światowego Dnia Gruźlicy jako bardzo ważnej inicjatywy dla publicznej edukacji i rzecznictwa. 

Inne działania na rzecz zwalczania gruźlicy

„Zegar tyka” – przypomina tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Gruźlicy, podkreślając, że dobiega końca czas na podjęcie działań, czyli zapewnienia równego dostępu do profilaktyki i opieki zdrowotnej. Wiele krajów obecnie szczyci się wyjątkowo niską zachorowalnością na gruźlicę, niestety inne nie mają tyle szczęścia. Gruźlica zbiera największe żniwo w Bangladeszu, Chinach, Indiach, Indonezja na Filipinach oraz Pakistanie, Nigerii i RPA.

W Polsce szczepionkę przeciwko gruźlicy – BCG (Bacillus Calmette-Guérin) podaje się noworodkom niedługo po porodzie, szczepienie jest obowiązkowe. 

Różne państwa utworzyły partnerstwa na rzecz zapobiegania gruźlicy, które pozwalają sprawować lepszą kontrolę nad rozprzestrzenianiem się choroby. Władze organizują dłuższe coroczne kampanie uświadamiające na temat gruźlicy (np. Miesiąc Świadomości Gruźlicy na Filipinach, w RPA, Zambii). Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia opracowała strategię „End TB”, która ma na celu zakończenie globalnej epidemii gruźlicy. Zgodnie z dążeniem WHO i zobowiązaniami światowych liderów, priorytetem jest zmniejszenie o 90% (w porównaniu z rokiem 2015) liczby zgonów z powodu gruźlicy na świecie oraz zapadalności na gruźlicę do 2030 roku.

Gruźlica – czym charakteryzuje się ta choroba?

Gruźlica to wysoce zaraźliwa infekcja bakteryjna, która może szybko się rozprzestrzeniać, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona. Osoby z objawami choroby, mogą zarażać inne, dopóki przez odpowiedni czas nie będą przyjmować leków.

Początkowo w wielu przypadkach gruźlica przebiega bezobjawowo. Dopiero dodatni wynik próby tuberkulinowej może świadczyć o zakażeniu. Do typowych objawów aktywnej choroby należą: odczuwanie zmęczenia, kaszel z odkrztuszaniem krwi/dużej ilości flegmy, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, utrata wagi i apetytu, okresowa gorączka. Zmiany gruźlicze najczęściej dotyczą płuc, jednak mogą występować w różnych narządach ciała.

Jak dochodzi do zakażenia? Kto jest najbardziej podatny na zachorowanie?

Zakażenie następuje drogą kropelkową. Prątki gruźlicy unoszą się w powietrzu, gdy osoba z aktywną chorobą kaszle, kicha, mówi. Przebywanie w jej pobliżu lub wdychanie skażonego zarazkami powietrza nie oznacza, że na pewno zachorujesz, ale jest to prawdopodobne. Szacuje się, że choroba rozwija się u ok. 10% zakażonych.

Osoby niedożywione i o obniżonej odporności, szczególnie zakażone wirusem HIV, z nowotworami, chorobami przewlekłymi lub żyjące w nieustannym stresie są bardziej podatne na zakażenie. Osoby starsze, a także nadużywające alkoholu oraz palacze również znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na gruźlicę.

Obecnie dodatkowym problemem jest pojawienie się lekoopornych szczepów gruźlicy. Leczenie niektórych szczepów może być naprawdę trudne. Bakterie stały się odporne na najsilniejsze leki przeciwprątkowe – ryfampicynę i izoniazyd.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij