24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Czy gruźlica jest groźna? Kto jest narażony na zachorowanie?
Justyna Piekara

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Czy gruźlica jest groźna? Kto jest narażony na zachorowanie?

Każdego roku prawie 28 000 osób zapada na gruźlicę, a ok. 4000 umiera z powodu tej choroby. Eksperci zwracają uwagę, że utrzymywanie wysokiej świadomości i przeznaczanie odpowiednich funduszy na walkę z gruźlicą jest kluczem do eliminacji problemu. Dowiedz się, jakie są objawy gruźlicy. Czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

Światowy Dzień Gruźlicy

Mając na uwadze fakt, że międzynarodowe kampanie z sukcesem podnoszą świadomość na temat różnych chorób, Światowe Zgromadzenie Zdrowia, najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia, wyznaczyło określone dni w roku, podczas których stara się zwrócić szczególną uwagę na wybrane problemy. 

Od 24 marca 1982 roku, czyli sto lat po tym, jak dr Robert Koch ogłosił odkrycie bakterii wywołującej gruźlicę – Myco bacterium tuberculosis, obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day), aby podnieść świadomość konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych, z jakimi wiąże się to schorzenie.

W niedawnym badaniu opublikowanym w „International Journal of Tuberculosis and Lung Disease” określono ilościowo wpływ Światowego Dnia Gruźlicy na świadomość społeczeństw. Wyniki analizy z wykorzystaniem Google Trends pokazują, że z reguły wydarzenie zwiększa ogólnoświatową świadomość dotyczącą gruźlicy, chociaż w krajach o wysokiej zachorowalności trend jest bardziej nieregularny.

Profesor Jeremiach Hakata Muhwa, jako ówczesny przewodniczący Międzynarodowej Unii przeciwko Gruźlicy i Chorób Płuc, na pierwszym w historii spotkaniu ONZ we wrześniu 2018 r. w sprawie gruźlicy podkreślił rolę obchodów Światowego Dnia Gruźlicy jako bardzo ważnej inicjatywy dla publicznej edukacji i rzecznictwa. 

Inne działania na rzecz zwalczania gruźlicy

„Zegar tyka” – przypomina tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Gruźlicy, podkreślając, że dobiega końca czas na podjęcie działań, czyli zapewnienia równego dostępu do profilaktyki i opieki zdrowotnej. Wiele krajów obecnie szczyci się wyjątkowo niską zachorowalnością na gruźlicę, niestety inne nie mają tyle szczęścia. Gruźlica zbiera największe żniwo w Bangladeszu, Chinach, Indiach, Indonezja na Filipinach oraz Pakistanie, Nigerii i RPA.

W Polsce szczepionkę przeciwko gruźlicy – BCG (Bacillus Calmette-Guérin) podaje się noworodkom niedługo po porodzie, szczepienie jest obowiązkowe. 

Różne państwa utworzyły partnerstwa na rzecz zapobiegania gruźlicy, które pozwalają sprawować lepszą kontrolę nad rozprzestrzenianiem się choroby. Władze organizują dłuższe coroczne kampanie uświadamiające na temat gruźlicy (np. Miesiąc Świadomości Gruźlicy na Filipinach, w RPA, Zambii). Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia opracowała strategię „End TB”, która ma na celu zakończenie globalnej epidemii gruźlicy. Zgodnie z dążeniem WHO i zobowiązaniami światowych liderów, priorytetem jest zmniejszenie o 90% (w porównaniu z rokiem 2015) liczby zgonów z powodu gruźlicy na świecie oraz zapadalności na gruźlicę do 2030 roku.

Gruźlica – czym charakteryzuje się ta choroba?

Gruźlica to wysoce zaraźliwa infekcja bakteryjna, która może szybko się rozprzestrzeniać, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona. Osoby z objawami choroby, mogą zarażać inne, dopóki przez odpowiedni czas nie będą przyjmować leków.

Początkowo w wielu przypadkach gruźlica przebiega bezobjawowo. Dopiero dodatni wynik próby tuberkulinowej może świadczyć o zakażeniu. Do typowych objawów aktywnej choroby należą: odczuwanie zmęczenia, kaszel z odkrztuszaniem krwi/dużej ilości flegmy, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, utrata wagi i apetytu, okresowa gorączka. Zmiany gruźlicze najczęściej dotyczą płuc, jednak mogą występować w różnych narządach ciała.

Jak dochodzi do zakażenia? Kto jest najbardziej podatny na zachorowanie?

Zakażenie następuje drogą kropelkową. Prątki gruźlicy unoszą się w powietrzu, gdy osoba z aktywną chorobą kaszle, kicha, mówi. Przebywanie w jej pobliżu lub wdychanie skażonego zarazkami powietrza nie oznacza, że na pewno zachorujesz, ale jest to prawdopodobne. Szacuje się, że choroba rozwija się u ok. 10% zakażonych.

Osoby niedożywione i o obniżonej odporności, szczególnie zakażone wirusem HIV, z nowotworami, chorobami przewlekłymi lub żyjące w nieustannym stresie są bardziej podatne na zakażenie. Osoby starsze, a także nadużywające alkoholu oraz palacze również znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na gruźlicę.

Obecnie dodatkowym problemem jest pojawienie się lekoopornych szczepów gruźlicy. Leczenie niektórych szczepów może być naprawdę trudne. Bakterie stały się odporne na najsilniejsze leki przeciwprątkowe – ryfampicynę i izoniazyd.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij