RTG kręgosłupa piersiowego  – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena prześwietlania
Michalina Mendyka

RTG kręgosłupa piersiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena prześwietlania

RTG kręgosłupa piersiowego jest jednym z pierwszych badań obrazowych, na które zostaje skierowany pacjent cierpiący z powodu bólu pleców w górnym odcinku, w tym także bólu łopatek. Dzięki wykonaniu prześwietlenia kręgosłupa piersiowego możliwe jest postawienie diagnozy związanej ze skoliozą, wadami rozwojowymi i zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Czy kobieta w ciąży może zgłosić się na prześwietlenie, ile kosztuje RTG kręgosłupa piersiowego i czy aby je wykonać, należy posiadać skierowanie lekarskie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

RTG kręgosłupa piersiowego (rentgen, prześwietlenie) to bezinwazyjne, łatwo dostępne i szybkie badanie, służące do wykrywania zmian patologicznych w obrębie kręgów piersiowych. Na prześwietlenie kierowane są najczęściej osoby z bólem w okolicy kręgosłupa piersiowego. Przez siedzący tryb pracy, często połączony także z brakiem aktywności fizycznej lub przekornie przez zbyt ciężki wysiłek fizyczny dochodzi do powstania skrzywień kręgosłupa w odcinku piersiowym, ograniczenia ruchomości a nawet niepełnosprawności.

RTG kręgosłupa piersiowego  – co to jest i na czym polega badanie?

Prześwietlenie to badanie, które umożliwia zobrazowanie układu kostno-stawowego danego obszaru, wykorzystując  w tym celu promieniowanie jonizujące. Na podstawie wykonanych zdjęć lekarz jest w stanie zdiagnozować lub skierować pacjenta na inne, dokładniejsze badania obrazowe. Najczęściej używaną aparaturą diagnostyczną są aparaty cyfrowe, co oznacza, że RTG przesyłane jest bezpośrednio do lekarza radiologa, który dokonuje opisu obrazu, natomiast pacjent otrzymuje zdjęcie na płycie CD/DVD.  Standardowo wykonuje się zdjęcie w tak zwanych projekcjach (sposób padania promieni na powierzchnię, czyli określenie ułożenia względem siebie danych elementów) i tak kręgosłup piersiowy obrazuje się w projekcji AP (przednio-tylne) oraz wykonując zdjęcie boczne. Możliwe jest również zrobienie projekcji na długiej kliszy, tzw. projekcji skoliozowej. Polega ono na ujęciu kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego oraz górnej części talerzy biodrowych na jednym zdjęciu. Dzięki temu specjalista może zastosować metodę Cobba (metoda diagnostyczna, która służy do obliczenia stopnia skrzywienia kręgosłupa) i zdiagnozować skoliozę.

Prawidłowe zdjęcie kręgosłupa piersiowego zawiera:

  • 12 kręgów piersiowych,
  • 7 kręgów szyjnych,
  • 1 kręg lędźwiowy,
  • przestrzeń międzykręgową,
  • stawy międzykręgowe.

RTG kręgosłupa piersiowego  – wskazania do badania

Na badania kierowane są najczęściej pacjenci odczuwający ból pleców o okolicy odcinka piersiowego kręgosłupa lub w okolicy łopatki. Rentgen wykonuje się również w przypadku podejrzenia zmian zwyrodnieniowych lub pourazowych. Prześwietlenie może wykluczyć skrzywienie kręgosłupa, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe. Badanie może także potwierdzić obecność wad rozwojowych, jałowej martwicy kości lub osteoporozy (zaniku tkanki kostnej). RTG może być wykorzystywane jako zdjęcie kontrolne – po przebytym leczeniu lub zabiegu operacyjnym kręgosłupa. Często pacjenci udają się do lekarza po skierowanie wtedy, gdy domowe sposoby leczenia bólu lub kręgosłupa piersiowego zawodzą.

Powiązane produkty

RTG kręgosłupa piersiowego  – przeciwwskazania do badania

Jedynym przeciwwskazaniem względnym do badania jest ciąża. Przeciwwskazanie względne w odróżnieniu od przeciwwskazania bezwzględnego wskazuje na fakt, który mówi, że możliwe jest wykonanie prześwietlenia wówczas, gdy stan pacjentki pogarsza się i nie ma możliwości wykonania innych, bezpieczniejszych badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego kręgosłupa). Przed wykonaniem prześwietlenia należy koniecznie powiadomić elektroradiologa o ciąży, który będzie mógł wskazać alternatywne rozwiązanie lub zastosować szereg rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo dla matki, jak i płodu, takie jak chociażby osłony radiologiczne lub odpowiednią dawkę promieniowania. W przypadku, gdy pacjentka nie jest pewna, czy nie jest w ciąży, badanie należy przełożyć i wykonać niezbędny w tej sytuacji test ciążowy.  

RTG kręgosłupa piersiowego  – jak wygląda prześwietlenie?

Nie istnieje specjalny cykl lub sposób przygotowań do wykonania RTG kręgosłupa piersiowego. Jeśli pacjent miał wcześniej wykonane prześwietlenie tego obszaru pleców, powinien zabrać ze sobą ich wyniki. Przed badaniem należy rozebrać się „od pasa w górę”, tzn. zdjąć odzież wierzchnią, bieliznę oraz metalowe przedmioty z klatki piersiowej, w tym także wszelką biżuterię, zegarek. W trakcie procesu obrazowania pacjent stoi przodem do lampy rentgenowskie (emitującej promieniowanie)j, a tyłem do detektora (urządzenie rejestrujące promieniowanie jonizujące). Całkowity czas trwania badania wynosi od 5 do 15 min. Badanie jest zupełnie bezbolesne.

RTG kręgosłupa piersiowego  – najczęstsze pojęcia diagnostyczne w opisach badań

Piersiowy odcinek kręgosłupa składa się z 12 kręgów oraz oznaczany jest literami Th. Najczęściej opisywane są zmiany zwyrodnieniowe oraz przeciążeniowe kręgosłupa. Wyrazem tych zmian jest np. dyskopatia (zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe). Na zdjęciach widoczne jest to poprzez obniżenie wysokości krążków. Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować też trzony kręgowe, tym samym wskazywać na schorzenie o nazwie spondyloza. Innym opisywaną patologią kregosłupa jest kręgozmyk (spondylolisteza), czyli przemieszczanie się kręgów względem siebie. Badanie również może ukazać złamanie kompresyjne kręgu (powoduje zapadnięcie i zmniejszenie wysokości kręgu). Dodatkowo specjalista może określić czy występuje skrzywienie kręgosłupa piersiowego.

Opisywane zmiany są oceniane przez lekarza prowadzącego, który na ich podstawie zleca ewentualne dalsze leczenie pacjenta. Najczęściej są to ćwiczenia w formie rehabilitacji, doraźne leki przeciwbólowe, a w przypadku braku poprawy wskazana jest wizyta u specjalisty.

RTG kręgosłupa piersiowego  –  skierowanie, cena/refundacja prześwietlenia

W celu wykonania RTG kręgosłupa piersiowego niezbędne jest posiadanie skierowania lekarskiego, zarówno tego, które jest refundowane przez NFZ, jak i opłaconego z prywatnych środków. Na prześwietlenie pacjent może zostać skierowany zarówno przez lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), jak i lekarza specjalistę. Cena prześwietlenia kręgosłupa piersiowego zależy od ilości wykonanych zdjęć oraz od placówki diagnostycznej, w której pacjent chce wykonać badanie. Koszt RTG odcinka piersiowego to zazwyczaj 40–70 zł.

  1. B. Pruszyński, „Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań", Warszawa 2014.
  2. B. Pruszyński i in., „Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR", Warszawa 2014.
  3. J. P. Lampignano i in., „Pozycjonowanie w radiografii klasycznej dla techników elektroradiologii", Wrocław 2019.
  4. H. Imhof i in., „Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego", Warszawa 2020.
  5. J. Walecki, „Diagnostyka obrazowa. Układ nerwowy ośrodkowy", Warszawa 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij