
Czy noszenie maseczek ochronnych wpływa na wysycenie krwi tlenem? Dlaczego odczuwamy dyskomfort podczas ich noszenia?
Maseczki ochronne nie wpływają na natlenienie krwi
Według American Academy of Allergy, Asthma & Immunology nie ma dowodów na to, że noszenie maseczki ochronnej wpływa na pogorszenie objawów choroby u astmatyków. Wyniki analizy zaprezentowane na przez Marisę Hodges, lekarkę z University of Michigan, wykazały, że noszenie maseczki ochronnej nie wpływa istotnie na poziom nasycenia krwi tlenem, niezależnie od tego, czy osoba ją nosząca ma astmę, czy nie.
W badaniu zebrano dane od 223 pacjentów – dorosłych i dzieci. Ankietowanych zapytano, czy zdiagnozowano u nich astmę, jaki rodzaj maseczki używali i jak długo je nosili. Badacze uzyskali też odczyty pulsoksymetrii w celu zmierzenia nasycenia krwi tlenem (SpO2) od wszystkich uczestników badania. W przypadku zdrowego człowieka wartość pomiaru mieści się w przedziale 95-99%. U osób biorących udział w eksperymencie wskaźnik saturacji wynosił średnio 98%, zarówno w grupach osób chorych na astmę, jak i bez astmy.
Podobne wyniki uzyskano przy średnim SpO2 98% u osób noszących maskę przez maksymalnie 1 godzinę i 99% u osób noszących maskę przez ponad godzinę. Pacjenci z astmą, którzy deklarowali, że ich choroba podlega właściwej medycznej kontroli wykazywali podobny średni poziom SpO2 – 98% w porównaniu z osobami, które zgłaszały, że nie są regularnie monitorowane – 96,5%.
Maseczki ochronne nie ograniczają wymiany gazowej
Michael Campos z Uniwersytetu Miami wraz ze współpracownikami przeanalizowali wymianę gazową u osób zdrowych oraz pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) przed i podczas noszenia chirurgicznych maseczek ochronnych.
W badaniu wzięło udział 15 zdrowych uczestników i 15 weteranów wojskowych z czynnością płuc poniżej 50%. Wszyscy nosili na twarzy maseczki przez ponad 30 minut, a następnie zostali poddani badaniu krwi, które wykazało, że nie było zmian w poziomach tlenu i dwutlenku węgla.
Powiązane produkty
Dyskomfort noszenia maseczki ochronnej związany z czynnikami psychologicznymi
Noszenie maski ochronnej dla wielu osób jest niekomfortowe. Odczuwalna trudność w oddychaniu najczęściej wywołana jest lękiem, klaustrofobią, a nawet reakcją neurologiczną na cieplejsze niż normalne powietrze dotykające twarzy, z których wszystkie mogą powodować.
Christopher Ewing, specjalista chorób płuc z prowincji Alberta w Kanadzie, w rozmowie dla magazynu „Discover” stwierdził, że „chociaż większość naszego oddechu jest nieświadoma i napędzana przez nasz ośrodek oddechowy, może wpływać na niego również umysł.
Campos wyjaśnia, że „uczucie dyskomfortu towarzyszące noszeniu maseczki, odczuwanie duszności czy zadyszki nie jest tożsame ze zmianami w wymianie gazowej”. Dobrze zdawać sobie sprawę, że nosząc maseczkę, płuca są zaopatrywane dokładnie w to, czego potrzebują. Eksperci twierdzą, że wraz z praktyką stosowanie maseczki ochronnej może stać się mniej uciążliwe. Zalecają eksperymentowanie z różnymi typami masek, aby znaleźć najwygodniejszą dla siebie.