Sposoby walki z przenoszeniem koronawirusa w domu – jak się chronić, o czym pamiętać?
Justyna Piekara

Sposoby walki z przenoszeniem koronawirusa w domu – jak się chronić, o czym pamiętać?

Transmisja wirusa w obrębie gospodarstwa domowego jest powodem znacznej liczby zakażeń. Jak możemy chronić się przed roznoszeniem groźnego koronawirusa we własnym domu? 

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Skuteczność działań prewencyjnych przeciwko SARS-CoV-2 zależy od naszej świadomości i wiedzy, w jaki sposób może być transmitowany. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – kiedy ktoś chory na COVID-19 kicha, kaszle lub głośno rozmawia, uwalnia do otoczenia kropelki aerozolu, które mogą zawierać aktywne wirusy i pozostać zawieszone w powietrzu przez pewien czas, po czym opadają na podłoże w odległości 1–2 metrów.

Chorobę COVID-19 może zapoczątkować dotknięcie powierzchni lub przedmiotów, których osoba będąca nosicielem używała. Wirus może pozostawać na nich od kilku godzin do kilku dni. Kiedy przeniesiemy go w okolice naszych oczu, ust lub nosa, istnieje duża szansa, że zostaniemy zainfekowani.

Jak śledzić transmisję wirusa? 

Do szacowania zasięgu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 wykorzystuje się modele matematyczne, zjawisko to opisywane jest za pomocą wskaźników:

  • wskaźnik wtórnego ataku wirusa (ang. secondary attack rate, SAR) – jego wartość uzyskuje się, dzieląc liczbę nowych przypadków choroby w danej grupie (np. gospodarstwie domowym) przez całkowitą liczbę osób zagrożonych infekcją, 
  • wskaźnik reprodukcji (ang. effective reproductive number, R) – jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas tworzenia modeli rozprzestrzeniania się zakażenia wykorzystywanych w epidemiologii dla określonej grupy; jest to liczba osób, które zachorowałyby, gdyby jeden z jej członków został zarażony. 

W kontekście epidemii SARS-CoV-2 trzeba zwrócić uwagę na pewne ograniczenia co do wartości wskaźnika. Wynikają one z faktu, że COVID-19 może przebiegać bezobjawowo, a testy diagnostyczne przeprowadza się tylko w określonych przypadkach. 

Obecnie wartość współczynnika R dla naszego kraju wynosi 1,54 (dane wg http://metrics.covid19-analysis.org, dostęp: 20.10.2020). Dopiero kiedy współczynnik ten spadnie poniżej 1, będzie można stwierdzić, że pandemia wyhamowuje.

Polecane dla Ciebie

Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się SARS-CoV-2, gdy mieszkamy z zainfekowaną osobą? 

Naukowcy dowodzą, że SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych jest przenoszony częściej niż SARS-CoV i MERS-CoV, z którymi mieliśmy odczynienia podczas wcześniejszych epidemii. Badanie przeprowadzone przez chiński zespół badawczy w prowincji Guangzhou wykazało, że prawdopodobieństwo infekcji SARS-CoV-2 podczas przebywania z osobą zainfekowaną w obrębie wspólnego gospodarstwa domowego wynosi średnio 48%. Bez izolacji liczba ta wzrasta do 62%.

Ryzyko infekcji SARS-CoV-2 a wiek

Prace badawcze dowodzą, że osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia, u których pojawia się osłabienie układu odpornościowego, są najbardziej zagrożone infekcją. Potwierdza to potrzebę praktykowania samoizolacji w grupach wysokiego ryzyka, w celu zminimalizowania wpływu patogenu w grupach największego ryzyka.

Wyniki badania przedstawione w „The Journal of Pediatrics” świadczą o tym, że przeniesienie choroby z dorosłego na dziecko miało miejsce tylko w 5,2% gospodarstw domowych. Małe dzieci były najmniej podatne na zakażenie w warunkach domowych. Natomiast wśród dzieci do 5. roku życia do transmisji wirusa doszło w 1,3% obserwowanych domostw.

Co z Twoim pupilem?

Traktuj swoje zwierzęta jak członków rodziny, stosując się do ogólnych zaleceń ochronnych. Istnieją doniesienia o zakażeniu zwierząt domowych, w tym psów i kotów, wirusem wywołującym COVID-19 po bliskim kontakcie z osobami, które były zainfekowane, ale często zwierzęta nie wykazywały oznak choroby. Eksperci nie uważają zwierząt za istotny sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, lecz jest to obszar trwających badań.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji w domu? 

Do czasu opracowania skutecznej szczepionki na COVID-19 wszelkie strategie przeciwdziałania przenoszeniu wirusa w obrębie gospodarstw domowych i wspieranie osób poddawanych kwarantannie będą miały kluczowe znaczenie w kwestii zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i rozwoju pandemii.

Wypowiadając wojnę SARS-CoV-2 na domowym froncie, trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  1. Po pierwsze – izolacja. Po rozpoznaniu infekcji COVID-19 lub gdy istnieje podejrzenie zakażenia, należy odizolować osobę objawową od pozostałych domowników. Kontakt z innymi osobami trzeba ograniczyć do koniecznego minimum. Jeżeli jest to możliwe, warto przebywać w innym pomieszczeniu i korzystać z osobnej toalety. Zachować odpowiedni dystans i stosować środki ochrony osobistej, gdy już dochodzi do spotkania. 
  2. Po drugie — właściwa higiena osobista. Przede wszystkim należy dbać o czystość rak oraz pamiętać o właściwym zachowaniu podczas kaszlu czy kichania – trzeba wówczas wykorzystać zgięcie łokcia lub chusteczkę higieniczną. 
  3. Po trzecie – dezynfekcja pomieszczeń. Powinno się codziennie sprzątać pomieszczenia, w których przebywa osoba zakażona. Szczególnie zwrócić uwagę na powierzchnie kontaktowe, np. blaty, klamki, uchwyty szafek, poręcze schodów, kontakty elektryczne.

Zanim zabierzesz się do sprzątania, koniecznie pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych. Najlepiej, aby były one jednorazowe, tak, by można było zminimalizować ryzyko przeniesienia patogenów i łatwo je zutylizować. Jeśli masz tylko rękawiczki wielokrotnego użytku, nie używaj ich do żadnych innych celów. Po zdjęciu rękawiczek dokładnie umyj ręce.

  1. Ways to fight coronavirus transmission at home, “www.mayoclinic.org”, [online] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-transmission/art-20482397, [dostęp:] 20.10.2020.
  2. Haroon S., Chandan J. S., Middleton J, Covid-19: breaking the chain of household transmission, „BMJ” 2020, [online] https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3181, [dostęp:] 20.10.2020.
  3. Spencer E. A., Heneghan C., The characteristics of household transmission of COVID-19, “www.cebm.net”, [online] https://www.cebm.net/study/the-characteristics-of-household-transmission-of-covid-19/ [dostęp:] 20.10.2020.
  4. Q. Jing, M. Liu, J. Yuan, Household secondary attack rate of COVID-19 and associated determinants, „www.medRxiv.org”, [online] https://doi.org/10.1101/2020.04.11.20056010, [dostęp:] 20.10.2020.
  5. Household transmission of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 from adults to children, "The Journal of Pediatrics" 2020, s.249-251, [online] https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(20)30852-0/pdf, [dostep: ] 20.10.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij