Sposoby walki z przenoszeniem koronawirusa w domu – jak się chronić, o czym pamiętać?
Justyna Piekara

Sposoby walki z przenoszeniem koronawirusa w domu – jak się chronić, o czym pamiętać?

Transmisja wirusa w obrębie gospodarstwa domowego jest powodem znacznej liczby zakażeń. Jak możemy chronić się przed roznoszeniem groźnego koronawirusa we własnym domu? 

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Skuteczność działań prewencyjnych przeciwko SARS-CoV-2 zależy od naszej świadomości i wiedzy, w jaki sposób może być transmitowany. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – kiedy ktoś chory na COVID-19 kicha, kaszle lub głośno rozmawia, uwalnia do otoczenia kropelki aerozolu, które mogą zawierać aktywne wirusy i pozostać zawieszone w powietrzu przez pewien czas, po czym opadają na podłoże w odległości 1–2 metrów.

Chorobę COVID-19 może zapoczątkować dotknięcie powierzchni lub przedmiotów, których osoba będąca nosicielem używała. Wirus może pozostawać na nich od kilku godzin do kilku dni. Kiedy przeniesiemy go w okolice naszych oczu, ust lub nosa, istnieje duża szansa, że zostaniemy zainfekowani.

Jak śledzić transmisję wirusa? 

Do szacowania zasięgu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 wykorzystuje się modele matematyczne, zjawisko to opisywane jest za pomocą wskaźników:

 • wskaźnik wtórnego ataku wirusa (ang. secondary attack rate, SAR) – jego wartość uzyskuje się, dzieląc liczbę nowych przypadków choroby w danej grupie (np. gospodarstwie domowym) przez całkowitą liczbę osób zagrożonych infekcją, 
 • wskaźnik reprodukcji (ang. effective reproductive number, R) – jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas tworzenia modeli rozprzestrzeniania się zakażenia wykorzystywanych w epidemiologii dla określonej grupy; jest to liczba osób, które zachorowałyby, gdyby jeden z jej członków został zarażony. 

W kontekście epidemii SARS-CoV-2 trzeba zwrócić uwagę na pewne ograniczenia co do wartości wskaźnika. Wynikają one z faktu, że COVID-19 może przebiegać bezobjawowo, a testy diagnostyczne przeprowadza się tylko w określonych przypadkach. 

Obecnie wartość współczynnika R dla naszego kraju wynosi 1,54 (dane wg http://metrics.covid19-analysis.org, dostęp: 20.10.2020). Dopiero kiedy współczynnik ten spadnie poniżej 1, będzie można stwierdzić, że pandemia wyhamowuje.

Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się SARS-CoV-2, gdy mieszkamy z zainfekowaną osobą? 

Naukowcy dowodzą, że SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych jest przenoszony częściej niż SARS-CoV i MERS-CoV, z którymi mieliśmy odczynienia podczas wcześniejszych epidemii. Badanie przeprowadzone przez chiński zespół badawczy w prowincji Guangzhou wykazało, że prawdopodobieństwo infekcji SARS-CoV-2 podczas przebywania z osobą zainfekowaną w obrębie wspólnego gospodarstwa domowego wynosi średnio 48%. Bez izolacji liczba ta wzrasta do 62%.

Ryzyko infekcji SARS-CoV-2 a wiek

Prace badawcze dowodzą, że osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia, u których pojawia się osłabienie układu odpornościowego, są najbardziej zagrożone infekcją. Potwierdza to potrzebę praktykowania samoizolacji w grupach wysokiego ryzyka, w celu zminimalizowania wpływu patogenu w grupach największego ryzyka.

Wyniki badania przedstawione w „The Journal of Pediatrics” świadczą o tym, że przeniesienie choroby z dorosłego na dziecko miało miejsce tylko w 5,2% gospodarstw domowych. Małe dzieci były najmniej podatne na zakażenie w warunkach domowych. Natomiast wśród dzieci do 5. roku życia do transmisji wirusa doszło w 1,3% obserwowanych domostw.

Co z Twoim pupilem?

Traktuj swoje zwierzęta jak członków rodziny, stosując się do ogólnych zaleceń ochronnych. Istnieją doniesienia o zakażeniu zwierząt domowych, w tym psów i kotów, wirusem wywołującym COVID-19 po bliskim kontakcie z osobami, które były zainfekowane, ale często zwierzęta nie wykazywały oznak choroby. Eksperci nie uważają zwierząt za istotny sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, lecz jest to obszar trwających badań.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji w domu? 

Do czasu opracowania skutecznej szczepionki na COVID-19 wszelkie strategie przeciwdziałania przenoszeniu wirusa w obrębie gospodarstw domowych i wspieranie osób poddawanych kwarantannie będą miały kluczowe znaczenie w kwestii zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i rozwoju pandemii.

Wypowiadając wojnę SARS-CoV-2 na domowym froncie, trzeba przestrzegać pewnych zasad:

 1. Po pierwsze – izolacja. Po rozpoznaniu infekcji COVID-19 lub gdy istnieje podejrzenie zakażenia, należy odizolować osobę objawową od pozostałych domowników. Kontakt z innymi osobami trzeba ograniczyć do koniecznego minimum. Jeżeli jest to możliwe, warto przebywać w innym pomieszczeniu i korzystać z osobnej toalety. Zachować odpowiedni dystans i stosować środki ochrony osobistej, gdy już dochodzi do spotkania. 
 2. Po drugie — właściwa higiena osobista. Przede wszystkim należy dbać o czystość rak oraz pamiętać o właściwym zachowaniu podczas kaszlu czy kichania – trzeba wówczas wykorzystać zgięcie łokcia lub chusteczkę higieniczną. 
 3. Po trzecie – dezynfekcja pomieszczeń. Powinno się codziennie sprzątać pomieszczenia, w których przebywa osoba zakażona. Szczególnie zwrócić uwagę na powierzchnie kontaktowe, np. blaty, klamki, uchwyty szafek, poręcze schodów, kontakty elektryczne.

Zanim zabierzesz się do sprzątania, koniecznie pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych. Najlepiej, aby były one jednorazowe, tak, by można było zminimalizować ryzyko przeniesienia patogenów i łatwo je zutylizować. Jeśli masz tylko rękawiczki wielokrotnego użytku, nie używaj ich do żadnych innych celów. Po zdjęciu rękawiczek dokładnie umyj ręce.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij