Koronawirus może przetrwać na skórze nawet 9 godzin!
Justyna Piekara

Koronawirus może przetrwać na skórze nawet 9 godzin!

Jak długo „żyje” koronawirus? Przez jaki czas pozostaje aktywny i może nam zagrażać? Naukowcy z Japonii udowodnili, że SARS-CoV-2 jest w stanie przetrwać na ludzkiej skórze nawet do 9 godzin. Przez cały ten czas jest czynny i może spowodować infekcję. 

Jak długo SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach?

Głównym sposobem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest bliski kontakt międzyludzki. Dowiedziono, że już sam akt rozmowy z nosicielem może być niebezpieczny i skutecznie przyczyniać się do przenoszeniu koronawirusa. Zakażenie możliwe jest również przez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie przeniesienie go do ust, nosa lub oczu. 

Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu społecznego, częste mycie rąk oraz rutynowe czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych powierzchni. 

W początkowej fazie pandemii amerykańscy uczeni z Laboratorium Wirusologii Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), Uniwersytetu w Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego, Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) przebadali przeżywalność powierzchniową zagrażającego nam koronawirusa. Doszli do wniosku, że SARS-CoV-2 wykazuje podobną stabilność, jak SARS-CoV-1, a na wybranych powierzchniach może przetrwać:

  • na miedzi – 4 godziny,
  • na papierze – do 24 godzin,
  • na powierzchni plastikowej – do 72 godzin,
  • na stali nierdzewnej – do 72 godzin. 

Dobra wiadomość jest taka, że właściwa higiena rąk może uchronić nas przed infekcją. Umycie dłoni wodą z mydłem skutecznie dezynfekuje je z drobnoustrojów, w tym z koronawirusa. Ważne, by czynność ta trwała nie krócej niż 20 sekund.

Cząstki zakaźne obecne na skórze zostają inaktywowane już 15 sekundach po użyciu środka dezynfekującego do rąk (80% etanolu), czemu dowodzą wyniki eksperymentu japońskiego zespołu badawczego, który opublikowano niedawno w „Clinical Infecious Diseases”. 

Wirusy mają różne wskaźniki przeżywalności na powierzchniach, dodatkowe czynniki wpływają na ich zdolność przetrwania poza żywicielem. Zespół bada już żywotność koronawirusa w różnych warunkach środowiskowych. 

Jak długo SARSCoV2 utrzymuje się w powietrzu?

Wymieniony wyżej zespół wykazał również, że SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu, w kropelkach aerozolu uwalnianych podczas kaszlu lub kichania, nawet do 3 godzin. 

Inny eksperyment, opublikowany w PNAS, wykazał, że podczas głośnego mówienia, opuszczające nasze usta kropelki aerozolu, mogą pozostawać w powietrzu 814 minut. Oszacowano, że w czasie 1 minutowej wypowiedzi generuje się 1000 cząsteczek, które mogą zawierać wirusy. W przypadku niektórych osób może być to liczba nawet dziesięciokrotnie większa. Te obserwacje dowodzą, że w miarę możliwości, należy unikać dużych skupisk ludzkich oraz nosić maseczkę ochronną, gdy opuszczamy miejsce zamieszkania, aby nie przenosić wirusa. 

Polecane dla Ciebie

Jaka jest żywotność SARSCoV2 na skórze człowieka? 

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto stworzyliśmy model, który pozwala na bezpieczne przeprowadzenie badań klinicznych nad aplikacją patogenów na ludzką skórę. 

Uczeni stwierdzili, że SARS-CoV-2 przeżył na próbkach ludzkiej skóry przez 9,04 godziny, podczas gdy wirus grypy typu A – 1,82. Koronawirus pomieszany z próbkami śluzu pobranymi z górnych dróg oddechowych utrzymywał się jeszcze dłużej, bo aż 11 godzin. Dla porównania czas przetrwania grypy to niepełne 2 godziny. Wynik tego testu wzmacnia argumenty przemawiające za koniecznością noszenia maseczki ochronnej.

Wyzwanie i ograniczenia badawcze

Ze względów etycznych zbadanie, jak długo wirus może przetrwać na ludzkiej skórze jest stosunkowo trudne. W przeciwieństwie do powierzchni użytkowych, możliwość poznania zależności w przypadku ludzkiej tkanki stanowiła wyzwanie. Na potrzeby eksperymentu Japończycy pobrali próbki ludzkiej skóry od osób zmarłych. Do 24 godziny po śmierci nadal zachowuje ona swoje właściwości, zatem zebrane próbki mogły posłużyć za model. 

Naukowcy zauważają, że w ich eksperymencie istnieją ograniczenia. Po pierwsze, użyto po jednym szczepie koronawirusa i grypy. W przyszłych eksperymentach zespół badawczy planuje zwiększyć liczbę i różnorodność próbek oraz wziąć pod uwagę tło kliniczne pacjenta. W przeprowadzonym eksperymencie nie uwzględniono też „dawki zakaźnej” SARS-CoV-2 – ilości cząsteczek wirusa potrzebnych do wywołania infekcji w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną skórą, To zagadnienie wkrótce stanie się przedmiotem obserwacji środowiska naukowego.

  1. How COVID-19 spreads, „www.cdc.gov”, [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019ncov/preventgettingsick/howcovidspreads.html, [dostęp:] 12.10.2020.
  2. Aerosol and surface of HCoV19 (SARSCoV2) compared to SARSCoV1, „The New English Journal of Medicine” 2020, „www.nejm.org” [online], https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2004973, [dostęp:] 12.10.2020.
  3. R. Hirose, H. Ikegaya, Y. Naito, Survival of SARS-CoV-2 and influenza virus on the human skin: Importance of hand hygiene in COVID19, „Clinical Infectious Diseases” 2020, [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33009907/, [dostęp:] 12.10.2020.
  4. R. Rettner, Coronavirus can survive on skin for 9 hours, „www.lifescience.com” [online], https: //www. livescience. com/coronavirussurvives9hoursonskin.html, [dostęp:] 12.10.2020.
  5. V. Stadnytskyi, C. E. Bax, A. Bax, The airborne lifetime of small speech droplets and their potential importance in SARS-CoV-2 transmission, „PNAS” 2020, „www.pnas.org” [online], https://www.pnas.org/content/117/22/11875, [dostęp:] 12.10.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij