Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi
Katarzyna Szulik

Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Czy grupa krwi ma znaczenie?

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez firmę biotechnologiczną 23andMe w czerwcu 2020 r. i trwało cztery miesiące. Jego wyniki zostały opublikowane wyłącznie w sieci i czekają na weryfikację środowiskową. Mimo tego warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ stanowią kolejny głos w rozpoczętej już wcześniej dyskusji nad rolą grup krwi w przebiegu zakażenia koronawirusem. 

O wiarygodności wyników badania świadczyć może także wzięta pod uwagę próba licząca wówczas 750 000 osób, a obecnie ponad 1 milion. Na tej podstawie naukowcy byli w stanie wskazać silny związek między grupą krwi a podatnością na zachorowanie oraz ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Grupa 0 kontra A

Szacunkowe wyniki badania pokazały, że u osób z grupą krwi 0 zakażenie było wykrywane średnio 9 do 18 proc. rzadziej niż u posiadaczy innych grup krwi. Gdy natomiast wzięto pod uwagę tylko osoby szczególnie zagrożone zakażeniem ze względu na charakter pracy, na przykład w służbie zdrowia, odsetek ten wzrastał do przedziału 13–26 proc. 

Z czego wynika to zjawisko? Naukowcy dopatrują się jego źródeł w obecności konkretnych typów przeciwciał w krwi osób z grupą 0, które są lepiej predestynowane do zwalczania wirusa wywołującego Covid-19. Mowa nie tyle o ich typie, ile o ilości, ponieważ w grupie krwi zero znajdują się dwa rozdaje przeciwciał – A i B, podczas gdy w krwi osób z grupą A znajdują się wyłącznie przeciwciała B, a we krwi osób z grupą B – przeciwciała typu A. Poprzednie badania wykazały, że w zwalczaniu wirusa szczególny udział mieć mogą przeciwciała typu A, zdolne do zapobiegania lub wręcz blokowania wirusowi dostępu do komórek, co uniemożliwia rozwinięcie się infekcji. Z drugiej strony jednak pojawiły się pytania, czy tak obiecujące wnioski na temat osób z grupą 0 nie wynikały z ich niskiej reprezentacji w grupie badawczej, biorąc pod uwagę, że jest to grupa występująca rzadziej niż A czy B. Taka sugestia płynęła jednak tylko z jednego badania, więc nie należy przywiązywać się do tej tezy. 

Wnioski dotyczące przeciwciał sugerują, że właśnie osoby z grupą krwi A mogą być najbardziej narażone na zakażenie. To spostrzeżenie popierają wyniki meta-analizy dotychczasowych badań przeprowadzonych nad tym zagadnieniem. Analogicznie, posiadacze grupy 0 mogą uważać się za szczęściarzy mniej obciążanych ryzykiem zachorowania. Żadne z badań nie wskazywało jednak na podwyższone ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 wynikające z posiadanej grupy krwi. 

Etniczne uwarunkowania zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Przy okazji tego badania potwierdzono również, że w populacjach osób czarnoskórych i pochodzenia latynoskiego liczba zakażeń jest znacząco wyższa niż w społeczności białej. Jak się okazało, Afroamerykanie zarażeni wirusem SARS-CoV-2 byli dwukrotnie bardziej narażeni na hospitalizację z powodu choroby niż reprezentanci rasy białej. Gdy natomiast w badaniu uwzględniono takie czynniki, jak płeć, dochód i schorzenia towarzyszące, ryzyko hospitalizacji osób czarnoskórych z tytułu Covid-19 okazywało się aż o 80 proc. wyższe niż w przypadku członków społeczności białej.

Badanie pokazało więc nie tylko istotną role grup krwi w przebiegu Covid-19, ale także istnienie uwarunkowań etnicznych w kontekście przebiegu choroby. Naukowcy podkreślają jednak, że wnioski te należy traktować jako wstępne, a posiadanie konkretnej grupy krwi czy rasy to tylko jeden z szeregu czynników mających wpływ na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij