Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi
Katarzyna Szulik

Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Czy grupa krwi ma znaczenie?

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez firmę biotechnologiczną 23andMe w czerwcu 2020 r. i trwało cztery miesiące. Jego wyniki zostały opublikowane wyłącznie w sieci i czekają na weryfikację środowiskową. Mimo tego warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ stanowią kolejny głos w rozpoczętej już wcześniej dyskusji nad rolą grup krwi w przebiegu zakażenia koronawirusem. 

O wiarygodności wyników badania świadczyć może także wzięta pod uwagę próba licząca wówczas 750 000 osób, a obecnie ponad 1 milion. Na tej podstawie naukowcy byli w stanie wskazać silny związek między grupą krwi a podatnością na zachorowanie oraz ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Grupa 0 kontra A

Szacunkowe wyniki badania pokazały, że u osób z grupą krwi 0 zakażenie było wykrywane średnio 9 do 18 proc. rzadziej niż u posiadaczy innych grup krwi. Gdy natomiast wzięto pod uwagę tylko osoby szczególnie zagrożone zakażeniem ze względu na charakter pracy, na przykład w służbie zdrowia, odsetek ten wzrastał do przedziału 13–26 proc. 

Z czego wynika to zjawisko? Naukowcy dopatrują się jego źródeł w obecności konkretnych typów przeciwciał w krwi osób z grupą 0, które są lepiej predestynowane do zwalczania wirusa wywołującego Covid-19. Mowa nie tyle o ich typie, ile o ilości, ponieważ w grupie krwi zero znajdują się dwa rozdaje przeciwciał – A i B, podczas gdy w krwi osób z grupą A znajdują się wyłącznie przeciwciała B, a we krwi osób z grupą B – przeciwciała typu A. Poprzednie badania wykazały, że w zwalczaniu wirusa szczególny udział mieć mogą przeciwciała typu A, zdolne do zapobiegania lub wręcz blokowania wirusowi dostępu do komórek, co uniemożliwia rozwinięcie się infekcji. Z drugiej strony jednak pojawiły się pytania, czy tak obiecujące wnioski na temat osób z grupą 0 nie wynikały z ich niskiej reprezentacji w grupie badawczej, biorąc pod uwagę, że jest to grupa występująca rzadziej niż A czy B. Taka sugestia płynęła jednak tylko z jednego badania, więc nie należy przywiązywać się do tej tezy. 

Wnioski dotyczące przeciwciał sugerują, że właśnie osoby z grupą krwi A mogą być najbardziej narażone na zakażenie. To spostrzeżenie popierają wyniki meta-analizy dotychczasowych badań przeprowadzonych nad tym zagadnieniem. Analogicznie, posiadacze grupy 0 mogą uważać się za szczęściarzy mniej obciążanych ryzykiem zachorowania. Żadne z badań nie wskazywało jednak na podwyższone ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 wynikające z posiadanej grupy krwi. 

Etniczne uwarunkowania zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Przy okazji tego badania potwierdzono również, że w populacjach osób czarnoskórych i pochodzenia latynoskiego liczba zakażeń jest znacząco wyższa niż w społeczności białej. Jak się okazało, Afroamerykanie zarażeni wirusem SARS-CoV-2 byli dwukrotnie bardziej narażeni na hospitalizację z powodu choroby niż reprezentanci rasy białej. Gdy natomiast w badaniu uwzględniono takie czynniki, jak płeć, dochód i schorzenia towarzyszące, ryzyko hospitalizacji osób czarnoskórych z tytułu Covid-19 okazywało się aż o 80 proc. wyższe niż w przypadku członków społeczności białej.

Badanie pokazało więc nie tylko istotną role grup krwi w przebiegu Covid-19, ale także istnienie uwarunkowań etnicznych w kontekście przebiegu choroby. Naukowcy podkreślają jednak, że wnioski te należy traktować jako wstępne, a posiadanie konkretnej grupy krwi czy rasy to tylko jeden z szeregu czynników mających wpływ na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij