Ból między łopatkami – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból między łopatkami może być objawem problemów z kręgosłupem, związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi bądź przeciążeniowymi, ale może być również spowodowany innymi schorzeniami, np. refluksem, chorobami wątroby czy chorobą niedokrwienną serca. Leczenie bólu między łopatkami jest oczywiście zależne od przyczyny, obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i fizjoterapeutyczne. Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać przy bólu pleców między łopatkami.
Ból między łopatkami – przyczyny
Ból w górnej części pleców i w obrębie klatki piersiowej jest dość powszechnie występującym bólem pleców. Specjaliści określają ten stan jako ból między łopatkami. Dolegliwości mają przeważnie tępy charakter. Zazwyczaj tego rodzaju objawy nie powinny zbytnio martwić pacjentów, jedynie w niektórych przypadkach ból pleców między łopatkami może być oznaką poważniejszego stanu.
Ból pleców na wysokości łopatek pojawia się także w rezultacie choroby zwyrodnieniowej w odcinku szyjnym (ból kręgosłupa szyjnego), w stawach żebrowo–poprzecznych, jako efekt skoliozy czy zmian zwyrodnieniowych dysku (dehydratacji). Do mniej typowych czynników mogących wywoływać takie symptomy zaliczamy: refluks, fibromialgię, półpasiec, rak płuc, chłoniaki, rak wątroby, rak przełyku, kamienie w przewodzie żółciowym, choroba niedokrwienna serca. Ból między łopatkami może być także objawem nerwicy.
Ból między łopatkami – diagnostyka
Procedura diagnostyczna bólu pleców pod łopatkami opiera się na zebraniu wywiadu dotyczącego charakteru dolegliwości, ich topografii, wykonywanej pracy oraz ewentualnego dotychczasowego leczenia. Następnie należy ocenić ruchomość oraz określić, które czynności prowokują ból. Symptomy towarzyszące są bardzo różne. Wymienia się wśród nich: ból pod łopatkami, ból pleców przy oddychaniu, pieczenie między łopatkami, ból pleców przy wdechu, ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej.
Niemal zawsze wymagane jest wzbogacenie diagnostyki o obrazowanie, pozwala to wykluczyć groźne dla zdrowia i życia pacjenta stany. W tym celu warto wykonać USG, RTG, badanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego – jest to doskonała forma różnicowania. W sytuacji podejrzenia groźnych chorób niezbędne mogą okazać się także badania laboratoryjne.
Ból między łopatkami – leczenie
Leczenie bólu w plecach na wysokości łopatek początkowo odbywa się zazwyczaj na drodze zachowawczej. Niektóre leki mogą złagodzić ból i przyczynić się tym samy do zmniejszenia dyskomfortu – w większości przypadków są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Ból w plecach między łopatkami może wymagać także iniekcji sterydowych. W niektórych sytuacjach lekarz może zaordynować środki delikatnie zwiotczające lub jeśli objawy wynikają ze stanów nerwicowych, zapisuje substancje działające przeciwdepresyjnie i miorelaksacyjnie. Operacje w dolegliwościach, takich jak: piekący ból pleców na wysokości łopatek, ból pleców między łopatkami w nocy, ból mięśni pleców między łopatkami, ból między łopatkami i w klatce piersiowej zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, to zabieg chirurgiczny obejmuje najczęściej usunięcie tkanki bliznowatej oraz częściową rekonstrukcję ścięgien w tej okolicy. Zdecydowana większość chorych reaguje dobrze na leczenie farmakologiczne, stosowanie odpoczynku oraz ćwiczeń.
Ból pleców między łopatkami – fizjoterapia
Fizjoterapia w dolegliwościach, takich jak: ból między łopatką a kręgosłupem, ból pleców między łopatkami i karku, ból pleców promieniujący do klatki piersiowej, pieczenie między łopatkami połączone z ich nieprawidłowym ustawieniem (np. depresja łopatek, czyli ich obniżenie) wykorzystuje przede wszystkim manualne formy usprawniania. Masaż łącznotkankowy, zabiegi chiropraktyczne, terapia czaszkowo–krzyżowa, suche igłowanie, pinoterapia, terapia Bowena są jednymi z wielu możliwości, które mogą przynieść pozytywny rezultat. Regularne stosowanie Jogi oraz innych technik rozciągania zdecydowanie poprawia krążenie w mięśniach, pozwala zapewnić lepszą mobilność oraz elastyczność stawów i łagodzi ból.
Rolę profilaktyki dolegliwości w postaci: bólów pleców między łopatkami, kłucia w plecach przy oddychaniu, bólu kręgosłupa na wysokości łopatek, bólu w plecach przy wdechu spełnia stosowanie się do określonych zaleceń. Przede wszystkim należy wyrabiać sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Chodzi tutaj o stanie i siedzenie z wyprostowanymi plecami, unikanie garbienia się. W tym celu można zaopatrzyć się w odpowiednio dostosowane krzesło do pracy przy biurku, a także poduszki z odpowiednim wyprofilowaniem, użyteczne podczas snu. Należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, ciężarów, noszenia toreb na jednym ramieniu.
Eliminacja bólu pod łopatkami z tyłu, bólu między łopatkami przy oddychaniu, kłującego bólu w plecach na wysokości klatki piersiowej powinna objąć także zmianę diety, systematycznie prowadzone ćwiczenia (przynajmniej 3 razy w tygodniu) oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, który pozwoli na bycie wypoczętym, zregenerowanym, przez co pozwoli lepiej poradzić sobie z ewentualnie pojawiającymi się objawami.
Ból między łopatkami – ćwiczenia
Zapobieganie przyczynom bólu pleców pod łopatkami to przede wszystkim ćwiczenia.
Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból między łopatkami może obejmować:
- Pozycja: siedzenie na krześle, kręgosłup wyprostowany, ręce ułożone za głową. Ruch polega na powolnym „otwieraniu” klatki piersiowej i utrzymywaniu pozycji skrajnej przez 4–5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy w 3 seriach.
- Pozycja: siedzenie na krześle, głowa pochylona do barku, ręka ułożona na skroni po stronie przeciwnej. Ruch polega na pogłębieniu rozciągnięcia szyj i utrzymaniu pozycji przez 20–30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy.
- Pozycja: taka sama, jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że głowa jest ustawiona dodatkowo w zgięciu w przód w taki sposób, aby wzrok był skierowany w kierunku tej samej pachy. Ruch wygląda tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu, dodatkowo uwzględniamy komponentę zgięciową odcinka szyjnego. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy, utrzymując jednorazowo pozycje przez 20–30 sekund.
- Pozycja: siedzenie na krześle tyłem do ściany, ręce ustawione w pozycji skrzydełek oparte o ścianę. Ruch polega na dociskaniu z siłą 30–40% do powierzchni ściany. Napięcie należy utrzymać 3–5 sekund. Ćwiczenie powinno zostać wykonane 5–6 razy w 2 seriach. Można dokonać zmiany położenia rąk i ustawiać je także powyżej 90 stopni i poniżej.
Regularne ćwiczenia z pewnością przyczynią się do zmniejszenia ryzyka występowania objawów w postaci bólu w plecach pod łopatkami, bólu z tyłu pleców przy oddychaniu, bólu między łopatkami. Domowe sposoby na ból między łopatkami to dodatkowo rolowanie tej okolicy z użyciem specjalnego, piankowego wałka (foam rollera). Stosowanie kąpieli w wodzie z solą Epsom z dodatkiem olejku lawendowego, kąpiele siarkowe, wykorzystywanie maty do hydromasażu to także skuteczne sposoby na rozluźnienie okolicznych tkanek.