Polski lek na koronawirusa na bazie osocza ozdrowieńców wszedł do produkcji
Katarzyna Szulik

Polski lek na koronawirusa na bazie osocza ozdrowieńców wszedł do produkcji

Firma Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jako pierwsza na świecie uruchomiła produkcję leku na koronawirusa stworzonego na bazie osocza ozdrowieńców. Osocze trafiło do firmy w połowie sierpnia, a obecnie trwa określanie liczby przeciwciał w otrzymanych próbkach. Pozwoli to oszacować, ile dawek leku powstanie z materiału pozyskanego od osób, które przeszły Covid-19. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek trafi do pierwszych pacjentów za około 8 tygodni.

Wstępne badania leku z osocza ozdrwoieńców

Stworzony w Lublinie preparat powstał dzięki dofinansowaniu z Agencji Badań Medycznych. Jego bazą stały się immunoglobiny swoiste pozyskane z osocza ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2 i jest to pierwszy lek tego typu nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Na potrzeby projektu osocze pobrano od ponad 200 ozdrowieńców, co ma się przełożyć na około 3000 dawek leku – liczby te są obecnie weryfikowane. 

Wstępne badania leku zostały wykonane w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, natomiast faza kliniczna, a więc badania na ludziach, zostanie wdrożona w Klinice Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Skuteczność leku będzie sprawdzana na kilkuset pacjentach przebywających w placówce w związku z zakażeniem SARS-CoV-2. 

Skuteczność do 80 proc.

Twórcy leku szacują jego skuteczność na 50 do 80 proc., przy czym faktyczne dane na ten temat będą dostępne dopiero po wykonaniu badań klinicznych. Lek w założeniu ma pomagać najciężej chorym pacjentom, dotkniętym przez skomplikowane powikłania, w celu zmniejszenia skali śmiertelności spowodowanej Covid-19. W przeciwieństwie do podawania samego osocza, lek można zastosować u każdego pacjenta, niezależnie od jego grupy krwi, a dodatkowo z góry wiadomo, jaką dawkę przeciwciał otrzyma chory. Ponadto białka zawarte w osoczu przetoczonym bezpośrednio mogą sprzyjać komplikacjom, natomiast gotowy lek jest ich pozbawiony, co zwiększa jego bezpieczeństwo. 

Powstający w Lublinie preparat może dodatkowo pełnić funkcję profilaktyczną u osób, które jeszcze nie zachorowały, ale z różnych względów znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia. Mowa między innymi o personelu medycznym, ale także rodzinach osób chorych, które mają z nimi styczność. Zdaniem twórców leku, podanie go na wczesnym etapie zakażenia sprawi, że immuoglobiny natychmiast unieszkodliwią wirusa, uniemożliwiając rozwój infekcji. 

Twórcy leku zadbali także o możliwość przechowywania go przez dłuższy czas, nawet do kilkunastu miesięcy, by móc sięgnąć po zapasy w razie potrzeby. Również firma ma zamiar wyprodukować zapas leku, który będzie można zużyć w razie wstąpienia drugiej fali pandemii jesienią bądź zimą. 

Polecane dla Ciebie

Osocze działa – potwierdzają to nowe badania

Choć początkowe badania nas skutecznością stosowania osocza w leczeniu chorych na Covid-19 przynosiły sprzeczne wnioski, obecnie większość analiz wykonywanych w tym kierunku potwierdza, że przetaczanie go chorym pomaga w leczeniu. Takie wnioski znalazły się w badaniu opublikowanym na łamach „American Journal of Pathology” przeprowadzonym przez naukowców z Houston Methodist Hospital. W placówce osocze ozdrowieńców przetoczono ponad 300 pacjentom ciężko lub krytycznie chorym na Covid-19. 

Ostatecznie dane pozyskano od 136 z nich, które wykazały znaczne obniżenie śmiertelności w stosunku do tych chorych, którzy nie otrzymywali osocza. Badanie pokazało także, że osocze jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie podane szybko, do 72 godzin od chwili przyjęcia do szpitala.

  1. PAP, Polski lek na COVID-19: Jego skuteczność może być na poziomie 50-80 proc., "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/polski-lek-na-covid-19-jego-skutecznosc-moze-byc-na-poziomie-50-80-proc-999765, [dostęp:] 20.08.2020 r.
  2. R. Chrzanowska, Z. Kopeć/PAP, Badania nad lekiem na COVID-19, który zostanie wytworzony na bazie osocza ozdrowieńców, będą prowadzone w Lublinie. Projekt otrzymał dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/powstanie-lek-na-covid-19-bedzie-na-bazie-osocza-ozdrowiencow-991907, [dostęp:] 20.08.2020 r.
  3. E. Salazar, P. A. Christensen, E. A. Graviss i in., Treatment of COVID-19 Patients with convalescent plasma reveals a signal of significantly decreased mortality, “The American Journal of Pathology”, DOI:https://doi.org/10.1016/j.ajpath.2020.08.001, [dostęp:] 20.08.2020 r.
  4. J. Morga, Przeciwciała od ozdrowieńców skuteczne w leczeniu chorych na COVID-19, "naukawpolsce.pap.pl" [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83461%2Cprzeciwciala-od-ozdrowiencow-skuteczne-w-leczeniu-chorych-na-covid-19.html, [dostęp:] 20.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij