Amerykańscy lekarze przestrzegają przed ostrym wiotkim zapaleniem rdzenia kręgowego, groźną chorobą atakującą dzieci
Katarzyna Szulik

Amerykańscy lekarze przestrzegają przed ostrym wiotkim zapaleniem rdzenia kręgowego, groźną chorobą atakującą dzieci

Tej jesieni musimy liczyć się z ryzykiem wzrostu zachorowań na AFM, czyli ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego. Choroba jest wywołana przez enterowirusy, a jej konsekwencje obejmują częściowy paraliż i porażenie mięśni oddechowych, w niektórych wypadkach nieodwracalne, bo choć istnieją uzasadnione podejrzenia co do przyczyn schorzenia, jak dotąd nie udało się wypracować skutecznego leczenia tej dolegliwości. Ponad 90 proc. osób nim dotkniętych stanowią dzieci.

Czym jest ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego?

Ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego nie jest nową jednostką chorobową, jednak zdecydowany wzrost zachorowań na AFM zauważono w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. Do tej pory nie zostały poznane przyczyny tej jednostki chorobowej, leczenie jest wyłącznie objawowe.

Przed kolejną fala zachorowań na AFM przestrzega amerykańska organizacja The Centers for Disease Control and Prevention, która monitoruje skalę zachorowań na terenie Stanów Zjednoczonych. Alarm wszczęto, ponieważ do tej pory wzrost liczny przypadków następował co dwa lata – ostatni przypadł na jesień roku 2018, kolejna fala może nastąpić już w najbliższych miesiącach, nakładając się na trwającą pandemię koronawirusa. Jak dotąd schorzenie zaobserwowano jedynie w USA, ale ze względu na jego wirusowe podłoże nie jest wykluczone, że przedostanie się poza kontynent amerykański. 

Paraliżująca choroba

AFM (ang. acute flaccid myelitis) jest rzadką chorobą neurologiczną, która atakuje przede wszystkim szarą substancję w rdzeniu kręgowym, powodując skrajne osłabienie mięśni połączone z paraliżem. Chore na nią dzieci doświadczają również problemów z poruszaniem gałkami ocznymi i poruszaniem powiekami, zwiotczenia mięśni twarzy, problemów z połykaniem i mową. Choroba może zaatakować również mięśnie układu oddechowego, skutkując trudnościami z oddychaniem i koniecznością wspomagania pracy płuc przez specjalistyczną aparaturę. 

Lekarze z USA podejrzewają, że chorobę może wywoływać enterowirus D68, choć nie jest to potwierdzona teza. Enterowirusy są transmitowane za pośrednictwem jelit, a zakażenie zazwyczaj przebiega łagodnie, chyba że zaatakuje układ nerwowy, tak jak w tym przypadku.

Sezon jesienny sprzyja zachorowaniom

Podczas ostatniego wzrostu zachorowań, który przypadł na rok 2018, chorobę zdiagnozowano u 238 osób w 42 stanach USA, spośród których 94 proc. stanowiły dzieci do 4 roku życia, a niemal wszyscy chorzy wymagali hospitalizacji. Ponad połowa była leczona na oddziałach intensywnej terapii i wymagała wentylacji mechanicznej. Jak widać, choroba występuje rzadko, ale jej przebieg zazwyczaj jest ciężki, a liczba zdiagnozowanych przypadków rośnie niezmiennie od 2014 roku, gdy ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego potwierdzono u 120 osób. 

Amerykańscy lekarze zalecają rodzicom szczególną czujność podczas obserwacji ewentualnych symptomów choroby, zwłaszcza między sierpniem a listopadem, bo na te miesiące może przypaść wzrost liczby przypadków. Wynika to z faktu, że enterowirusy wykazują wzmożoną aktywność właśnie w miesiącach jesiennych.

W związku z ciężkim przebiegiem choroby, rodzice są zachęcani do bacznej obserwacji stanu zdrowia dzieci i kontaktu ze szpitalem w razie pojawienia się jakiegokolwiek z objawów. Pandemia koronawirusa nie powinna powstrzymywać ich przed zaalarmowaniem lekarzy, ponieważ zwłoka w tym względzie może być dramatyczna w skutkach. U dzieci, u których uda się szybko podjąć leczenie, szansa na pełne wyleczenie jest duża, ale są także przypadki, gdy paraliż okazał się trwały.  Terapia jest wyłącznie objawowa, ponieważ obecnie nie ma skutecznej terapii dla dzieci z AFM.

Do 31 lipca w USA stwierdzono 16 przypadków ostrego wiotkiego zapalenia rdzenia kręgowego, a kolejnych 38 jest pod obserwacją w celu potwierdzenia lub wykluczenia takiej diagnozy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij