Amerykańscy lekarze przestrzegają przed ostrym wiotkim zapaleniem rdzenia kręgowego, groźną chorobą atakującą dzieci
Katarzyna Szulik

Amerykańscy lekarze przestrzegają przed ostrym wiotkim zapaleniem rdzenia kręgowego, groźną chorobą atakującą dzieci

Tej jesieni musimy liczyć się z ryzykiem wzrostu zachorowań na AFM, czyli ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego. Choroba jest wywołana przez enterowirusy, a jej konsekwencje obejmują częściowy paraliż i porażenie mięśni oddechowych, w niektórych wypadkach nieodwracalne, bo choć istnieją uzasadnione podejrzenia co do przyczyn schorzenia, jak dotąd nie udało się wypracować skutecznego leczenia tej dolegliwości. Ponad 90 proc. osób nim dotkniętych stanowią dzieci.

Czym jest ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego?

Ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego nie jest nową jednostką chorobową, jednak zdecydowany wzrost zachorowań na AFM zauważono w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. Do tej pory nie zostały poznane przyczyny tej jednostki chorobowej, leczenie jest wyłącznie objawowe.

Przed kolejną fala zachorowań na AFM przestrzega amerykańska organizacja The Centers for Disease Control and Prevention, która monitoruje skalę zachorowań na terenie Stanów Zjednoczonych. Alarm wszczęto, ponieważ do tej pory wzrost liczny przypadków następował co dwa lata – ostatni przypadł na jesień roku 2018, kolejna fala może nastąpić już w najbliższych miesiącach, nakładając się na trwającą pandemię koronawirusa. Jak dotąd schorzenie zaobserwowano jedynie w USA, ale ze względu na jego wirusowe podłoże nie jest wykluczone, że przedostanie się poza kontynent amerykański. 

Paraliżująca choroba

AFM (ang. acute flaccid myelitis) jest rzadką chorobą neurologiczną, która atakuje przede wszystkim szarą substancję w rdzeniu kręgowym, powodując skrajne osłabienie mięśni połączone z paraliżem. Chore na nią dzieci doświadczają również problemów z poruszaniem gałkami ocznymi i poruszaniem powiekami, zwiotczenia mięśni twarzy, problemów z połykaniem i mową. Choroba może zaatakować również mięśnie układu oddechowego, skutkując trudnościami z oddychaniem i koniecznością wspomagania pracy płuc przez specjalistyczną aparaturę. 

Lekarze z USA podejrzewają, że chorobę może wywoływać enterowirus D68, choć nie jest to potwierdzona teza. Enterowirusy są transmitowane za pośrednictwem jelit, a zakażenie zazwyczaj przebiega łagodnie, chyba że zaatakuje układ nerwowy, tak jak w tym przypadku.

Powiązane produkty

Sezon jesienny sprzyja zachorowaniom

Podczas ostatniego wzrostu zachorowań, który przypadł na rok 2018, chorobę zdiagnozowano u 238 osób w 42 stanach USA, spośród których 94 proc. stanowiły dzieci do 4 roku życia, a niemal wszyscy chorzy wymagali hospitalizacji. Ponad połowa była leczona na oddziałach intensywnej terapii i wymagała wentylacji mechanicznej. Jak widać, choroba występuje rzadko, ale jej przebieg zazwyczaj jest ciężki, a liczba zdiagnozowanych przypadków rośnie niezmiennie od 2014 roku, gdy ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego potwierdzono u 120 osób. 

Amerykańscy lekarze zalecają rodzicom szczególną czujność podczas obserwacji ewentualnych symptomów choroby, zwłaszcza między sierpniem a listopadem, bo na te miesiące może przypaść wzrost liczby przypadków. Wynika to z faktu, że enterowirusy wykazują wzmożoną aktywność właśnie w miesiącach jesiennych.

W związku z ciężkim przebiegiem choroby, rodzice są zachęcani do bacznej obserwacji stanu zdrowia dzieci i kontaktu ze szpitalem w razie pojawienia się jakiegokolwiek z objawów. Pandemia koronawirusa nie powinna powstrzymywać ich przed zaalarmowaniem lekarzy, ponieważ zwłoka w tym względzie może być dramatyczna w skutkach. U dzieci, u których uda się szybko podjąć leczenie, szansa na pełne wyleczenie jest duża, ale są także przypadki, gdy paraliż okazał się trwały.  Terapia jest wyłącznie objawowa, ponieważ obecnie nie ma skutecznej terapii dla dzieci z AFM.

Do 31 lipca w USA stwierdzono 16 przypadków ostrego wiotkiego zapalenia rdzenia kręgowego, a kolejnych 38 jest pod obserwacją w celu potwierdzenia lub wykluczenia takiej diagnozy. 

  1. CDC Expects 2020 Outbreak of life-threatening acute flaccid myelitis, "dcd.gov" [online], https://www.cdc.gov/media/releases/2020/p0803-acute-flaccid-myelitis-outbreak.html, [dostęp:] 10.08.2020 r.
  2. J. Felton, CDC warns US could aee another outbreak of a paralyzing neurological condition this fall, "iflscience.com" [online] , https://www.iflscience.com/health-and-medicine/cdc-warns-us-could-see-another-outbreak-of-a-paralyzing-neurological-condition-this-fall/, [dostęp:] 10.08.2020 r. 
  3. B. Grygiel, Tajemnicza choroba przypominająca polio atakuje dzieci w USA. Jak rozpoznać AFM?, "focus.pl"[online], https://www.focus.pl/artykul/rosnie-liczba-zachorowan-na-afm-80-przypadkow-potwierdzonych-ponad-200-w-trakcie-sprawdzania, [dostęp:] 10.08.2020 r. 
  4. T. Kobosz, Niepokojąco rośnie liczba dzieci z AFM, "medexpress.pl" [online], https://www.medexpress.pl/niepokojaco-rosnie-liczba-dzieci-z-afm/71871, [dostęp:] 10.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij