Leczenie raka płuc wymaga odmiennego podejścia u osób niepalących i u palaczy, twierdzą naukowcy
Katarzyna Szulik

Leczenie raka płuc wymaga odmiennego podejścia u osób niepalących i u palaczy, twierdzą naukowcy

Palenie papierosów jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do nowotworu płuc, co nie oznacza, że osoby, które nigdy nie tknęły tytoniu, nie mogą zachorować na tę odmianę raka. W ich wypadku w grę wchodzą zupełnie inne przyczyny, przez co sama choroba ma inne podłoże i naturę i jako taka wymaga odmiennej terapii – twierdzą naukowcy skupieni w zespole brytyjsko-tajwańskim. Z ich badań wynika, że rak płuc u osób niepalących jest odmienny zarówno pod kątem przebiegu, jak i genetyki oraz płci, co może być kluczowe dla powodzenia leczenia. 

Rak u niepalących ma swoją specyfikę

Takie wnioski przyniosło badanie przeprowadzone na obywatelach Tajwanu pochodzących z rejonu, gdzie odsetek niepalących chorych na raka płuc był wyjątkowo wysoki. Wybór tej części świata nie był przypadkowy, ponieważ w Azji rak płuc występuje u osób niepalących znacznie częściej niż w Europie, gdzie stanowi nie więcej niż 15 proc. wszystkich zachorowań na raka tego typu. 

W badaniu udział wzięło 103 pacjentów leczonych w szpitalu, od których pobrano próbki guzów nowotworowych. W ich genomie zidentyfikowano istotne zmiany, konkretnie uszkodzenia DNA wywołane przez czynniki rakotwórcze pochodzące ze środowiska. Wspomniane patologiczne anomalie były szczególnie widoczne u młodych kobiet objętych badaniem. By to odkryć, naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę zmian genetycznych i aktywności protein, by odkryć biologiczne podłoże choroby.

Na tej podstawie udało się stwierdzić, że nowotwór płuc u osób niepalących na wczesnym etapie pod kątem biologicznym odpowiadał rakowi płuc palaczy na znacznie dalszym etapie rozwoju. Mówiąc wprost, przebieg raka płuc u osób niepalących wydaje się być cięższy niż u palaczy. 

Reakcje organizmu na nowotwór różniły się również między płciami. U kobiet za wystąpienie nowotworu najczęściej odpowiadał karcenogenny gen EGFR, podczas gdy u mężczyzn kluczową rolę spełniały geny KRAS i APC. To odkrycie sugeruje natomiast, że w przypadku kobiet i mężczyzn warto rozważyć zastosowanie innej terapii raka płuc, sprofilowanej pod kątem aktywności konkretnych genów. 

Kobiece aspekty biologii raka płuc

Dodatkowo badanie wykazało istnienie wzoru zmian genetycznych związanych z rodziną protein typu APOBEC u trzech czwartych pacjentek z rakiem płuc poniżej 60. roku życia oraz u wszystkich, u których choroby nie wywoływał gen EGFR. Wspomniane proteiny pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu systemu immunologicznego, jednak nowotwór może „przejąć” ich rolę, doprowadzając do chemoodporności, a tym samym pogarszając efekty terapii przeciwnowotworowej. Z kolei u kobiet po 60. roku życia zauważono, że mutacje występujące w obrębie guzów nowotworowych są w dużej mierze wywoływane przez zanieczyszczenia płynące ze środowiska.

Ostatecznie naukowcom udało się także zidentyfikować 65 protein wykazujących nadaktywność w ramach guzów nowotworowych, a jedna z nich, MMP11, była bezpośrednio związana z gorszym rokowaniem w kwestii przeżywalności.

Polecane dla Ciebie

Nowe badanie i nowe szanse leczenia

Choć badanie objęło tylko mieszkańców Azji, specyficznych pod kątem występowania raka płuc u osób niepalących, wiele z jego wyników można przenieść na ogół populacji, również europejskiej. To o tyle ważne, że rak płuc pozostaje jednym z najpowszechniejszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów na starym kontynencie, a znaczna część wiedzy na jego temat pochodzi z analiz uwzględniających głównie palaczy.

Warto nadmienić, że ryzyko zachorowania raka płuc u osób palących znacząco spada po zaprzestaniu palenia tytoniu. Po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc maleje aż o ok. 80–90%.

Wspomniane badanie, opublikowane na łamach pisma Cell, powstało dzięki wspólnym wysiłkom naukowców z brytyjskiego Institute Cancer Research i Narodowego Uniwersytetu w Tajwanie. Jest ono największym i najbardziej kompleksowym badaniem biologii raka płuc u osób niepalących. 

  1. Y.-J. Chen, T. I. Roumeliotis, Y.-H. Chang i in., Proteogenomics of non-smoking lung cancer in east Asia delineates molecular signatures of pathogenesis and progression, „Cell” 2020, nr 182, s. 226–244, https://doi.org/10.1016/j.cell.2020.06.012.
  2. Institute of Cancer Research, Lung cancer in non-smokers likely to respond differently to treatment, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020-07-lung-cancer-non-smokers-differently-treatment.html, [dostęp:] 10.07.2020 r.
  3. Zwrotnik Raka, Poznaj wczesne objawy raka płuc, "zwrotnikraka.pl" [online], https://www.zwrotnikraka.pl/wczesne-objawy-raka-pluc/, [dostęp:] 10.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij