Najnowsze badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza: mikropyły PM 2,5 skracają życie – są na to dowody
Katarzyna Szulik

Najnowsze badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza: mikropyły PM 2,5 skracają życie – są na to dowody

To nie relacja, ale związek przyczynowo–skutkowy. Naukowcy badający wpływ zanieczyszczenia powietrza na długość życia osób zamieszkujących skażone tereny odkryli, że istnieje bezpośredni związek między życiem w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza i podwyższonym ryzykiem przedwczesnej śmierci. To kolejne z szeregu badań wskazujących na znaczącą szkodliwość zanieczyszczenia powietrza w kontekście ludzkiego zdrowia i życia.

Drobne cząsteczki i ogromny problem zdrowotny

Wyniki badań dotyczących wpływu smogu na zdrowie, które ukazały się na łamach pisma Science Advances to nie tylko przestroga, ale także szansa, ponieważ poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie liczby mikropyłów PM 2,5 może w dużym stopniu zniwelować ryzyko śmierci i przełożyć się na znaczącą redukcję zgonów. Autorzy oszacowali, że podjęcie takich kroków tylko w Stanach Zjednoczonych mogłoby na przestrzeni 10 lat uratować życie blisko 150 tysiącom osób.

Drobnocząsteczkowe zanieczyszczenie powietrza pod postacią pyłów zawieszonych PM 2,5 wpływa na zdrowie w sposób jednoznacznie negatywny, co pokazały liczne badania wykonywane na przestrzeni ostatnich lat. Mówią one przede wszystkim o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza w kontekście układów krążenia i oddechowego, ale niektóre sugerują również, że pyły zawieszone mogą szkodzić także układowi nerwowemu czy hormonalnemu, zwiększać ryzyko depresji i problemów podczas ciąży czy porodu. 

Cząstki te trafiają do atmosfery nie tylko za sprawą skażenia pochodzącego z rur wydechowych, kominków czy pieców przemysłowych, ale również w wyniku pożarów, a ich źródłem mogą być także place budowy. W przeciwieństwie do większych cząstek pyłu PM 10, PM 2,5 za sprawą znacznie mniejszych rozmiarów łatwiej wnikają w głąb ciała, a stamtąd do krwiobiegu, grożąc uszkodzeniem wielu układów i narządów w razie długotrwałej ekspozycji. Mimo tego do tej pory teza o bezpośredniej szkodliwości zanieczyszczenia drobnocząsteczkowego dla zdrowia była uważana za kontrowersyjną, dlatego autorzy tego badania postawili sobie zadanie jej weryfikacji i wskazania, czy rzeczywiście istnieje bezpośredni związek przyczynowo–skutkowy między tymi zjawiskami.

Największe badanie jak do tej pory

O wiarygodności wyników świadczy skala badania – naukowcy przeanalizowali dane o zdrowiu pochodzące od niemal 70 milionów osób należących do amerykańskiego programu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare. Wspomniane informacje dotyczyły okresu aż 16 lat, a zdecydowana większość badanych była powyżej 65. roku życia. Badacze pozyskali dane między innymi o masie ciała uczestników na podstawie indeksu BMI, palenia przez nich tytoniu, poziomu zarobków i wykształcenia oraz o pochodzeniu etnicznym. 

Wspomniane dane były konieczne, by wykluczyć je jako czynniki potencjalnie zniekształcające ostateczne rezultaty badania. Kluczowe w tym kontekście było również porównanie stanu zdrowia osób badanych z miejscem ich zamieszkania, by określić poziom zanieczyszczenia na tym terenie, uwzględniając takie zmienne, jak lokalne warunki pogodowe czy dominujące gałęzie gospodarki. 
Niewielka zmiana może ocalić tysiące istnień

Polecane dla Ciebie

Podwyższone ryzyko śmierci

Następnie wszystkie wspomniane informacje zostały przeanalizowane z użyciem pięciu różnych metod badawczych. Wszystkie one pokazały, że istnieje związek przyczynowo–skutkowy między drobnocząsteczkowym zanieczyszczeniem powietrza i podwyższonym ryzykiem śmierci. Dotyczyło to nie tylko rejonów, w których normy zanieczyszczeń były regularnie przekraczane, ale także tych części USA, gdzie zasadniczo znajdywały się poniżej przyjętego za szkodliwy poziomu 12 mikrogramów na metr sześcienny rocznie. 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by poziom zanieczyszczeń nie przekraczał 10 mikrogramów na metr sześcienny i zdaniem autorów badania, redukcja zanieczyszczeń wyłącznie do tego poziomu mogłaby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 6 do 7 procent, co przełożyłoby się na blisko 150 tysięcy uratowanych istnień ludzkich na przestrzeni kolejnej dekady. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania skłonią amerykańskich prawodawców do zmiany stanowiska i pozwolą na obniżenie standardów tak, by PM 2,5 nie stanowiły tak dużego zagrożenia, jak obecnie. 

  1. T. Huzar, Comprehensive study finds link between air pollution and mortality, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/comprehensive–study–finds–link–between–air–pollution–and–mortality#Fine–particulate–air–pollution, [dostęp:] 17.07.2020 r. 
  2. X. Wu, D. Braun, J. Schwartz i in., Evaluating the impact of long–term exposure to fine particulate matter on mortality among the elderly, „Science Advances” 2020, DOI: 10.1126/sciadv.aba5692, [dostęp:] 17.07.2020 r.
  3. Q. Di, Y. Wang, A. Zanobetti i in., Air pollution and mortality in the medicare population, „N Engl J Med.” 2017, nr 376, s. 2513–2522 DOI: 10.1056/NEJMoa1702747, [dostęp:] 17.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij