Test oddechowy na Helicobacter pylori – czym jest i jak przebiega? Wady i zalety testu oddechowego na H.pylori
Piotr Ziętek

Test oddechowy na Helicobacter pylori – czym jest i jak przebiega? Wady i zalety testu oddechowego na H.pylori

Test oddechowy wykrywający Helicobacter pylori jest nieinwazyjnym badaniem służącym do stwierdzenia zakażania tą bakterią. Wyniki są dostępne od razu po przeprowadzeniu testu. Kiedy należy go wykonać i dla kogo jest on zalecany? Jak przebiega ureazowy test oddechowy na H. pylori 

Bakteria Helicobacter pylori jest udowodnionym czynnikiem ryzyka występowania choroby wrzodowej i nowotworów żołądka. Test oddechowy jest jedną z metod diagnostycznych pozwalających potwierdzić obecność zakażenia oraz eradykację bakterii. Test ten ma stosunkowo wysoką wartość diagnostyczną i jest badaniem nieinwazyjnym. 

Czym jest test oddechowy na H. pylori

Test oddechowy wykorzystuje jedną z właściwości bakterii H. pylori, jaką jest posiadanie enzymu rozkładającego mocznik. Stąd pochodzenie nazwy – ureazowy lub mocznikowy test oddechowy. Dzięki ureazie bakteria ma zdolność rozkładu mocznika do amoniaku. Amoniak w środowisku wodnym tworzy odczyn zasadowy, co neutralizuje kwas solny obecny w żołądku. Dzięki tej właściwości bakteria jest w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku. Oprócz amoniaku produktem wspomnianej reakcji jest dwutlenek węgla, którego to obecność jest wykrywana w teście oddechowym

Kiedy należy wykonać test oddechowy? 

Istnieje kilkanaście wskazań do przeprowadzenia diagnostyki i ewentualnego leczenia zakażenia bakterią H. pylori. Zalecenia dotyczą głównie osób z chorobą wrzodową lub stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka, a także osób dotkniętych chorobą nowotworową żołądka w postaci chłoniaka typu MALT. Badanie jest także zalecane osobom, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorowały na raka żołądka. Do pozostałych wskazań należą: 

  • dyspepsja, czyli niestrawność czynnościowa lub wcześniej niediagnozowana, 
  • długotrwałe leczenie lekami z grupy IPP, zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku, 
  • planowane długotrwałe lekami przeciwbólowymi, 
  • pierwotna małopłytkowość immunologiczna, 
  • anemia z niedoboru żelaza przy braku innej przyczyny, 
  • niedobór witaminy B12
  • prośba pacjenta o wykonanie testu. 

Ureazowy test oddechowy jest wykorzystywany zarówno przy rozpoznawaniu zakażenia, jak i przy ocenie skuteczności leczenia zakażenia H. pylori. W przypadku podejrzenia choroby wrzodowej lub choroby nowotworowej preferowaną metodą diagnostyki w kierunku zakażenia H. pylori jest test ureazowy wykonany podczas gastroskopii. Badanie endoskopowe pozwala dokładnie obejrzeć światło przewodu pokarmowego, a także pobrać wycinki do badań histopatologicznych. Jeśli jednak nie ma możliwości wykonania gastroskopii lub pacjent nie wyraża na nią zgody, test oddechowy jest jedną z alternatyw.

Jest to także metoda zalecana w przypadku diagnostyki dyspepsji czynnościowej, o ile nie ma podejrzenia innych nieprawidłowości w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

W ureazowym teście oddechowym wykorzystuje się izotop węgla 14C. Jest on promieniotwórczy, jednak dawka promieniowania pochłoniętego podczas jednego testu jest mniej więcej równa dawce promieniowania tła, na jaką jesteśmy narażeni w ciągu jednej doby. Jest także znacznie niższa niż podczas standardowego zdjęcia RTG. Jednak z powodu możliwości narażenia na dodatkowe promieniowanie z reguły nie wykonuje się tego badania u dzieci oraz u kobiet w ciąży. Niektóre laboratoria oferują także przeprowadzenie badania z użyciem izotopu 13C, który nie jest już radioaktywny i może być stosowany nawet u dzieci i kobiet w ciąży. 

Ureazowy test oddechowy można wykonać w wielu laboratoriach medycznych praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. Test ten jest powszechnie dostępny. Cena badania zwykle nie przekracza granicy 200 zł. 

Powiązane produkty

Jak przebiega oddechowy test ureazowy? 

Test zaczyna się od wypicia środka diagnostycznego. Czasem, dla poprawy smaku dodaje się do niego sok owocowy. Po około 30 minutach pobiera się od pacjenta próbkę wydychanego powietrza. Osoba badania wydmuchuje powietrze przez rurkę. Gaz jest zbierany w specjalnym balonie. Następnie, za pomocą specjalnej aparatury sprawdza się ilość wydychanego dwutlenku węgla zawierającego znakowany węgiel. Wynik badania dostępny jest od razu. Całość trwa kilkadziesiąt minut.  

Przed przystąpieniem do badania należy odpowiednio się przygotować. Należy przyjść na czczo, min. 6 godzin po ostatnim posiłku. Niektóre leki mogą wpływać na fałszywie ujemny wynik testu. Z tego też powodu należy zgłosić się minimum miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii lub zakończeniu leczenia solami bizmutu. Przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego z grupy IPP należy odstawić ok. tydzień, a blokery receptora H2 (np. ranitydyna) 2-3 dni przed badaniem. 

Zalety i wady testu oddechowego 

Każdy test służący do wykrywania zakażenia H. pylori ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie dobrą stroną testu oddechowego na Helicobacter jest fakt, że jest on nieinwazyjny, a co za tym idzie, bezpieczny. Praktycznie nie ma ryzyka żadnych powikłań. Badanie to cechuje również najwyższa czułość i swoistość spośród nieinwazyjnych testów. Test oddechowy jest też wygodniejszy dla pacjentów w porównaniu do testu wykrywającego antygeny bakterii w kale. 

Słabą stroną testu oddechowego jest to, że u osób z zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, u których wydzielaniu kwasu solnego w żołądku jest obniżone, wyniki testu będą fałszywie ujemne. Wynik badania może być również zafałszowany u osób z niedawno przebytym lub aktywnym krwawieniem z żołądka lub przełyku. Z kolei obecność innych bakterii z rodzaju Helicobacter może dawać wyniki fałszywie dodatnie

  1. T. Tacikowski, J. Bujko, J. Ciok i in., Ureazowy test oddechowy w diagnostyce zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Polska”, nr 241-246 (10) 2003. 
  2. M. Ferwana, I. Abdulmajeed, A. Alhajiahmed i in., Accuracy of urea breath test in Helicobacter pylori infection: Meta-analysis, „World Journal of Gastroenterology”, nr 1305–1314 (21) 2015. 
  3. W. Bartnik, J. Dzieniszewski, T. Mach i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Kliniczna”, nr 41-49 (6) 2014. 
  4. S. Sankararaman, L. Moosavi, Urea Breath Test, „StatPearls” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542286/, [dostęp:] 26.06.2020. 
  5. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij