Test oddechowy na Helicobacter pylori – czym jest i jak przebiega? Wady i zalety testu oddechowego na H.pylori
Piotr Ziętek

Test oddechowy na Helicobacter pylori – czym jest i jak przebiega? Wady i zalety testu oddechowego na H.pylori

Test oddechowy wykrywający Helicobacter pylori jest nieinwazyjnym badaniem służącym do stwierdzenia zakażania tą bakterią. Wyniki są dostępne od razu po przeprowadzeniu testu. Kiedy należy go wykonać i dla kogo jest on zalecany? Jak przebiega ureazowy test oddechowy na H. pylori?  

Bakteria Helicobacter pylori jest udowodnionym czynnikiem ryzyka występowania choroby wrzodowej i nowotworów żołądka. Test oddechowy jest jedną z metod diagnostycznych pozwalających potwierdzić obecność zakażenia oraz eradykację bakterii. Test ten ma stosunkowo wysoką wartość diagnostyczną i jest badaniem nieinwazyjnym. 

Czym jest test oddechowy na H. pylori

Test oddechowy wykorzystuje jedną z właściwości bakterii H. pylori, jaką jest posiadanie enzymu rozkładającego mocznik. Stąd pochodzenie nazwy – ureazowy lub mocznikowy test oddechowy. Dzięki ureazie bakteria ma zdolność rozkładu mocznika do amoniaku. Amoniak w środowisku wodnym tworzy odczyn zasadowy, co neutralizuje kwas solny obecny w żołądku. Dzięki tej właściwości bakteria jest w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku. Oprócz amoniaku produktem wspomnianej reakcji jest dwutlenek węgla, którego to obecność jest wykrywana w teście oddechowym

Kiedy należy wykonać test oddechowy? 

Istnieje kilkanaście wskazań do przeprowadzenia diagnostyki i ewentualnego leczenia zakażenia bakterią H. pylori. Zalecenia dotyczą głównie osób z chorobą wrzodową lub stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka, a także osób dotkniętych chorobą nowotworową żołądka w postaci chłoniaka typu MALT. Badanie jest także zalecane osobom, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorowały na raka żołądka. Do pozostałych wskazań należą: 

  • dyspepsja, czyli niestrawność czynnościowa lub wcześniej niediagnozowana, 
  • długotrwałe leczenie lekami z grupy IPP, zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku, 
  • planowane długotrwałe lekami przeciwbólowymi, 
  • pierwotna małopłytkowość immunologiczna, 
  • anemia z niedoboru żelaza przy braku innej przyczyny, 
  • niedobór witaminy B12
  • prośba pacjenta o wykonanie testu. 

Ureazowy test oddechowy jest wykorzystywany zarówno przy rozpoznawaniu zakażenia, jak i przy ocenie skuteczności leczenia zakażenia H. pylori. W przypadku podejrzenia choroby wrzodowej lub choroby nowotworowej preferowaną metodą diagnostyki w kierunku zakażenia H. pylori jest test ureazowy wykonany podczas gastroskopii. Badanie endoskopowe pozwala dokładnie obejrzeć światło przewodu pokarmowego, a także pobrać wycinki do badań histopatologicznych. Jeśli jednak nie ma możliwości wykonania gastroskopii lub pacjent nie wyraża na nią zgody, test oddechowy jest jedną z alternatyw.

Jest to także metoda zalecana w przypadku diagnostyki dyspepsji czynnościowej, o ile nie ma podejrzenia innych nieprawidłowości w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

W ureazowym teście oddechowym wykorzystuje się izotop węgla 14C. Jest on promieniotwórczy, jednak dawka promieniowania pochłoniętego podczas jednego testu jest mniej więcej równa dawce promieniowania tła, na jaką jesteśmy narażeni w ciągu jednej doby. Jest także znacznie niższa niż podczas standardowego zdjęcia RTG. Jednak z powodu możliwości narażenia na dodatkowe promieniowanie z reguły nie wykonuje się tego badania u dzieci oraz u kobiet w ciąży. Niektóre laboratoria oferują także przeprowadzenie badania z użyciem izotopu 13C, który nie jest już radioaktywny i może być stosowany nawet u dzieci i kobiet w ciąży. 

Ureazowy test oddechowy można wykonać w wielu laboratoriach medycznych praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. Test ten jest powszechnie dostępny. Cena badania zwykle nie przekracza granicy 200 zł. 

Powiązane produkty

Jak przebiega oddechowy test ureazowy? 

Test zaczyna się od wypicia środka diagnostycznego. Czasem, dla poprawy smaku dodaje się do niego sok owocowy. Po około 30 minutach pobiera się od pacjenta próbkę wydychanego powietrza. Osoba badania wydmuchuje powietrze przez rurkę. Gaz jest zbierany w specjalnym balonie. Następnie, za pomocą specjalnej aparatury sprawdza się ilość wydychanego dwutlenku węgla zawierającego znakowany węgiel. Wynik badania dostępny jest od razu. Całość trwa kilkadziesiąt minut.  

Przed przystąpieniem do badania należy odpowiednio się przygotować. Należy przyjść na czczo, min. 6 godzin po ostatnim posiłku. Niektóre leki mogą wpływać na fałszywie ujemny wynik testu. Z tego też powodu należy zgłosić się minimum miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii lub zakończeniu leczenia solami bizmutu. Przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego z grupy IPP należy odstawić ok. tydzień, a blokery receptora H2 (np. ranitydyna) 2-3 dni przed badaniem. 

Zalety i wady testu oddechowego 

Każdy test służący do wykrywania zakażenia H. pylori ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie dobrą stroną testu oddechowego na Helicobacter jest fakt, że jest on nieinwazyjny, a co za tym idzie, bezpieczny. Praktycznie nie ma ryzyka żadnych powikłań. Badanie to cechuje również najwyższa czułość i swoistość spośród nieinwazyjnych testów. Test oddechowy jest też wygodniejszy dla pacjentów w porównaniu do testu wykrywającego antygeny bakterii w kale. 

Słabą stroną testu oddechowego jest to, że u osób z zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, u których wydzielaniu kwasu solnego w żołądku jest obniżone, wyniki testu będą fałszywie ujemne. Wynik badania może być również zafałszowany u osób z niedawno przebytym lub aktywnym krwawieniem z żołądka lub przełyku. Z kolei obecność innych bakterii z rodzaju Helicobacter może dawać wyniki fałszywie dodatnie

  1. T. Tacikowski, J. Bujko, J. Ciok i in., Ureazowy test oddechowy w diagnostyce zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Polska”, nr 241-246 (10) 2003. 
  2. M. Ferwana, I. Abdulmajeed, A. Alhajiahmed i in., Accuracy of urea breath test in Helicobacter pylori infection: Meta-analysis, „World Journal of Gastroenterology”, nr 1305–1314 (21) 2015. 
  3. W. Bartnik, J. Dzieniszewski, T. Mach i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Kliniczna”, nr 41-49 (6) 2014. 
  4. S. Sankararaman, L. Moosavi, Urea Breath Test, „StatPearls” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542286/, [dostęp:] 26.06.2020. 
  5. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

    Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij