Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?
Katarzyna Szulik

Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

Czy oglądanie filmów może zastąpić kontakt z drugim człowiekiem?

Nowe badania sugerują, że oglądanie telewizji, czytanie książek czy słuchanie muzyki mogą służyć zaspokajaniu potrzeby kontaktów społecznych. Oddawanie się tym aktywnościom może do pewnego stopnia zastąpić bezpośredni kontakt z rodziną, przyjaciółmi czy partnerem. Wynika to z faktu, że podobnie jak do osób nam bliskich, przywiązujemy się również do bohaterów ulubionych produkcji czy artystów. Nasz mózg nie rozgranicza tego przywiązania ze względu na jego podłoże – rejestruje jedynie, że kontakt z danym człowiekiem lub medium przynosi nam satysfakcję emocjonalną.

Właśnie dlatego osoby izolujące się w domach nie tylko mogą, ale wręcz powinny wypełniać sobie czas oglądaniem ulubionych seriali czy czytaniem książek, ponieważ w ten sposób wpływają pozytywnie na swoje zdrowie psychiczne. Takie nietradycyjne strategie społeczne mogą zaspokoić potrzeby kontaktów społecznych w tym krytycznym momencie, jakim jest pandemia koronawirusa.

Czym jest „społeczny zbiornik paliwa”?

Tej obserwacji dokonał zespół naukowców z University at Buffallo, którego zadaniem było porównanie i tradycyjnych, i nietradycyjnych strategii socjalizacji oraz ich wpływu na psychikę. W tym celu do badania zrekrutowano ponad 170 osób, które pytano o samopoczucie i relacje społeczne. Ich odpowiedzi oceniono zgodnie z zasadą „społecznego zbiornika paliwa”. W domyśle, gdy jest on pełny, czujemy się usatysfakcjonowani stanem własnych relacji społecznych, gdy jednak mamy trudności z ich utrzymaniem, bak pustoszeje. 

Uczestnicy badania wskazali na 17 różnych sposobów napełniania własnych „baków społecznych”, wymieniając nie tylko na metody tradycyjne, ale również nietradycyjne. Wskazywanie obu metod jest charakterystyczne dla osób w dobrej kondycji psychicznej, ponieważ każdy z nas łączy ze sobą obie strategie, wybierając spośród nich najbardziej pożądane elementy. 

Powiązane produkty

Strategie na czas izolacji: każdy powinien mieć swoją

Trzeba jednak pamiętać, że wykluczanie tradycyjnych sposobów napełniania „baku społecznego” na rzecz nietradycyjnych, może być zwiastunem problemów natury emocjonalnej. Większość z nas odnosi znacznie większą satysfakcję emocjonalną z relacji o charakterze tradycyjnym i uzupełnia je w sposób nietradycyjny. W obecnej sytuacji jednak, to właśnie nietradycyjne tworzenie relacji społecznych, za pomocą seriali, książek czy muzyki, może pomóc nam zachować psychiczną równowagę. Te czynności przypominają nam, że życie toczy się dalej także poza kwarantanną, nie tylko dlatego, że odzwierciedlają pewne relacje społeczne, ale również ze względu na to że kojarzą się nam ze zwykłym życiem. 

Z drugiej strony, angażowanie się w nietradycyjne aktywności społeczne przypomina nam o tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywają te tradycyjne, od których zostaliśmy odcięci. Taki sposób spędzania czasu prowokuje do refleksji i tęsknoty za bliskimi. Oglądając filmy lub seriale, które znamy i słuchając znajomych piosenek, odczuwamy nostalgię i przywołujemy wspomnienia, co także jest sposobem na wypełnienie emocjonalnych braków wynikających z izolacji. 

Jak zachować wewnętrzną równowagę?

Autorzy badania przekonują: w czasie izolacji warto skupić się na czynnościach, które wzbudzają w nas radość, pod warunkiem oczywiście, że przy okazji nie rujnują nam zdrowia. „Pożeranie” kolejnych sezonów seriali i książek w normalnych warunkach bywa postrzegane jako przesada, jednak w obecnej sytuacji te czynności stają się dobrą strategią przetrwania w trudnej emocjonalnie rzeczywistości. Warto szukać sposobów na poprawę samopoczucia psychicznego, ponieważ odgrywa ono kluczową rolę w zachowaniu wewnętrznej równowagi w tym trudnym czasie.

Podsumowując, w okresie mocno ograniczonych kontaktów społecznych i konieczności zachowywania dystansu fizycznego, stosowanie nietradycyjnych strategii społecznych może być bardzo pomocne. Dzięki nim „uspokoimy” nasz mózg, który odczytuje przywiązanie do bohaterów książek czy seriali w ten sam sposób, jak rzeczywiste interakcje z ludźmi. Warto jednak pamiętać, że taki substytut tradycyjnych kontaktów z drugim człowiekiem nie może być wykorzystywany długofalowo.

  1. C. Cassata, Go ahead, binge that new TV show. It’s good for your mental health, "healthline.com" [online], https://www.healthline.com/health–news/tv–can–provide–social–connection, [dostęp:] 19.05.2020 r.
  2. E. Paravati, E. Naidu, S. Gabriel, From “love actually” to love, actually: the sociometer takes every kind of fuel, “Self and Identity”, DOI: 10.1080/15298868.2020.1743750, [dostęp:] 19.05.2020 r.
  3. R. Pierce–Grove, Binge–watching can soothe the coronavirus quarantine blues, and no need for guilt, "eu.usatoday.com" [online], https://eu.usatoday.com/story/opinion/2020/05/02/coronavirus–quarantine–binge–watching–healthy–escape–column/3060846001/, [dostęp:] 19.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

    Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij