Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?
Katarzyna Szulik

Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Zachowaj rytuały

Wiele osób deklaruje, że panująca atmosfera nie sprzyja angażowaniu się w organizowanie świąt, ale to właśnie zachowanie pewnych świątecznych rytuałów może być świetnym pomysłem na powrót do normalności, tej, sprzed czasów pandemii. Nie rezygnuj z ulubionych potraw świątecznych, domowych dekoracji czy tradycyjnego poszukiwania z dziećmi zajączka czy jajek. 

Świętowanie to też dobra okazja do tego, by zadbać o siebie, w tym o swój wygląd i samopoczucie. Jeśli na co dzień pracujesz w domu lub opiekujesz się dzieckiem i stawiasz przede wszystkim na wygodę, podkreśl świąteczną okazję bardziej uroczystym strojem lub makijażem. W obecnych okolicznościach dobrym pomysłem będzie wysłanie wirtualnych kartek świątecznych, które można zastąpić na przykład mailem z życzeniami i rodzinnym zdjęciem. Zwłaszcza teraz, gdy dni płyną monotonnie, tym ważniejsze jest, by celebrować specjalne okazje, a Wielkanoc jest ku temu świetną okazją.

Bliskość na odległość

Zgodnie z zaleceniami Wielkanoc należy spędzić w jak najmniejszym gronie, najlepiej wyłącznie z domownikami. Jak więc świętować rodzinnie, gdy spotkania nie wchodzą w grę?  Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Wiele aplikacji i komunikatorów daje szansę na spotkanie wirtualne, dzięki czemu możemy złożyć sobie życzenia twarzą w twarz, choć na odległość. Można zorganizować wspólne, „wirtualne” śniadanie wielkanocne, lub po prostu pozostawać w kontakcie telefonicznym czy tekstowym z tymi, którzy z różnych względów nie mogą skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Najważniejsze jest, by w te święta dać najbliższym odczuć, że gdy mowa o miłości i przywiązaniu, odległość nie ma znaczenia. Nie zapomnijmy również o osobach starszych, które szczególnie mocno narażone są na samotność, zadzwońmy do babci czy dziadka, złóżmy życzenia, zapewnijmy, że o nich pamiętamy.

Msza święta w domu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele uzależniona jest od powierzchni świątyni – 1 wierny na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. Warto pamiętać, że obecnie uczestnictwo we mszy świętej transmitowanej za pośrednictwem środków społecznego przekazu jest traktowane na równi z osobistym pobytem w kościele, więc wymiar duchowy tego doświadczenia nie zostanie naruszony.

Ta sama zasada dotyczy innych elementów katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia, które w tej wyjątkowej sytuacji można przeżywać w domu.

Smaki świąt

Przedświąteczna krzątanina w kuchni zwykle kojarzy się ze stresem i brakiem czasu. W tym roku może być zupełnie inaczej. Wielu z nas na długo przed Wielkanocą pozostawało w domach, co pozwala lepiej przygotować się świąt pod względem kulinarnym. Zanim jednak zaczniemy przyrządzać świąteczne potrawy, musimy udać się na zakupy. Podczas robienia sprawunków, trzeba pamiętać o pewnych zasadach: o zachowywaniu dystansu społecznego czy dokładnym myciu rąk.

Wykorzystaj dodatkowy czas, by poeksperymentować z dobrze znanymi potrawami, wypróbuj nowe przepisy i zaangażuj we wspólną pracę całą rodzinę. Na co dzień i w standardowych warunkach nie zawsze mamy na to czas, więc warto wykorzystać tę okazję. 

Gotując, pamiętaj o zdrowiu – zbilansowane, lekkie dania są najlepszym wsparciem naszej odporności, a zdrowszym wyborom sprzyja fakt, że aktywność fizyczna, a co za tym idzie troska o sylwetkę, jest utrudniona w obecnych warunkach.

Okaż serce w te święta

Pandemia koronawirusa, choć w różnym stopniu, utrudniła życie nam wszystkim. Niepokoimy się nie tylko o zdrowie swoje i bliskich, ale też o sytuację finansową. Wiele osób i branż z dnia na dzień straciło możliwość zarabiania, co postawiło w bardzo trudnej sytuacji również fundacje i organizacje charytatywne utrzymujące się głównie z dobrowolnych datków lub wsparcia sponsorów. Święta są czasem, w którym doceniamy to, co mamy i stajemy się bardziej empatyczni na niedolę innych, co można okazać, wspierając finansowo wybraną organizację. 

Mowa nie tylko o wspomnianych wyżej fundacjach, ale też lubianych przez nas miejscach, które w związku z pandemią straciły możliwość normalnego funkcjonowania, ale pozwalają na przykład na zamówienie ich produktów do domu lub kupno vouchera na usługi do realizacji w spokojniejszym czasie. Możliwości pomocy jest wiele – wszystko zależy od chęci i możliwości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij