
Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?
Zachowaj rytuały
Wiele osób deklaruje, że panująca atmosfera nie sprzyja angażowaniu się w organizowanie świąt, ale to właśnie zachowanie pewnych świątecznych rytuałów może być świetnym pomysłem na powrót do normalności, tej, sprzed czasów pandemii. Nie rezygnuj z ulubionych potraw świątecznych, domowych dekoracji czy tradycyjnego poszukiwania z dziećmi zajączka czy jajek.
Świętowanie to też dobra okazja do tego, by zadbać o siebie, w tym o swój wygląd i samopoczucie. Jeśli na co dzień pracujesz w domu lub opiekujesz się dzieckiem i stawiasz przede wszystkim na wygodę, podkreśl świąteczną okazję bardziej uroczystym strojem lub makijażem. W obecnych okolicznościach dobrym pomysłem będzie wysłanie wirtualnych kartek świątecznych, które można zastąpić na przykład mailem z życzeniami i rodzinnym zdjęciem. Zwłaszcza teraz, gdy dni płyną monotonnie, tym ważniejsze jest, by celebrować specjalne okazje, a Wielkanoc jest ku temu świetną okazją.
Bliskość na odległość
Zgodnie z zaleceniami Wielkanoc należy spędzić w jak najmniejszym gronie, najlepiej wyłącznie z domownikami. Jak więc świętować rodzinnie, gdy spotkania nie wchodzą w grę? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Wiele aplikacji i komunikatorów daje szansę na spotkanie wirtualne, dzięki czemu możemy złożyć sobie życzenia twarzą w twarz, choć na odległość. Można zorganizować wspólne, „wirtualne” śniadanie wielkanocne, lub po prostu pozostawać w kontakcie telefonicznym czy tekstowym z tymi, którzy z różnych względów nie mogą skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.
Polecane dla Ciebie
Msza święta w domu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele uzależniona jest od powierzchni świątyni – 1 wierny na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. Warto pamiętać, że obecnie uczestnictwo we mszy świętej transmitowanej za pośrednictwem środków społecznego przekazu jest traktowane na równi z osobistym pobytem w kościele, więc wymiar duchowy tego doświadczenia nie zostanie naruszony.
Ta sama zasada dotyczy innych elementów katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia, które w tej wyjątkowej sytuacji można przeżywać w domu.
Smaki świąt
Przedświąteczna krzątanina w kuchni zwykle kojarzy się ze stresem i brakiem czasu. W tym roku może być zupełnie inaczej. Wielu z nas na długo przed Wielkanocą pozostawało w domach, co pozwala lepiej przygotować się świąt pod względem kulinarnym. Zanim jednak zaczniemy przyrządzać świąteczne potrawy, musimy udać się na zakupy. Podczas robienia sprawunków, trzeba pamiętać o pewnych zasadach: o zachowywaniu dystansu społecznego czy dokładnym myciu rąk.
Wykorzystaj dodatkowy czas, by poeksperymentować z dobrze znanymi potrawami, wypróbuj nowe przepisy i zaangażuj we wspólną pracę całą rodzinę. Na co dzień i w standardowych warunkach nie zawsze mamy na to czas, więc warto wykorzystać tę okazję.
Okaż serce w te święta
Pandemia koronawirusa, choć w różnym stopniu, utrudniła życie nam wszystkim. Niepokoimy się nie tylko o zdrowie swoje i bliskich, ale też o sytuację finansową. Wiele osób i branż z dnia na dzień straciło możliwość zarabiania, co postawiło w bardzo trudnej sytuacji również fundacje i organizacje charytatywne utrzymujące się głównie z dobrowolnych datków lub wsparcia sponsorów. Święta są czasem, w którym doceniamy to, co mamy i stajemy się bardziej empatyczni na niedolę innych, co można okazać, wspierając finansowo wybraną organizację.
Mowa nie tylko o wspomnianych wyżej fundacjach, ale też lubianych przez nas miejscach, które w związku z pandemią straciły możliwość normalnego funkcjonowania, ale pozwalają na przykład na zamówienie ich produktów do domu lub kupno vouchera na usługi do realizacji w spokojniejszym czasie. Możliwości pomocy jest wiele – wszystko zależy od chęci i możliwości.