Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?
Katarzyna Szulik

Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

Nadchodzące Święta Wielkanocne będą inne niż wszystkie, które obchodziliśmy do tej pory. Ze względu na pandemię koronawirusa musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, spacerów, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Zachowaj rytuały

Wiele osób deklaruje, że panująca atmosfera nie sprzyja angażowaniu się w organizowanie świąt, ale to właśnie zachowanie pewnych świątecznych rytuałów może być świetnym pomysłem na powrót do normalności, tej, sprzed czasów pandemii. Nie rezygnuj z ulubionych potraw świątecznych, domowych dekoracji czy tradycyjnego poszukiwania z dziećmi zajączka czy jajek. 

Świętowanie to też dobra okazja do tego, by zadbać o siebie, w tym o swój wygląd i samopoczucie. Jeśli na co dzień pracujesz w domu lub opiekujesz się dzieckiem i stawiasz przede wszystkim na wygodę, podkreśl świąteczną okazję bardziej uroczystym strojem lub makijażem. Wielkanoc może być także dobrą okazją do odnowienia nieco zapomnianego już zwyczaju wysyłania kartek wielkanocnych. W obecnych okolicznościach najlepszym pomysłem będą wirtualne kartki, które można zastąpić na przykład mailem z życzeniami i rodzinnym zdjęciem. Zwłaszcza teraz, gdy dni płyną monotonnie, tym ważniejsze jest, by celebrować specjalne okazje, a Wielkanoc jest ku temu świetną okazją.

Bliskość na odległość

Te Święta Wielkanocne z pewnością będą szczególne, bowiem zgodnie z zaleceniami, należy spędzić je w jak najmniejszym gronie, najlepiej wyłącznie z domownikami, z którymi przebywamy na co dzień. Jak więc świętować rodzinnie, gdy spotkania nie wchodzą w grę?  Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Wiele aplikacji i komunikatorów daje szansę na spotkanie wirtualne, również w formie video, dzięki czemu możemy złożyć sobie życzenia twarzą w twarz, choć na odległość. Można zorganizować wspólne, „wirtualne” śniadanie wielkanocne, lub po prostu pozostawać w kontakcie telefonicznym czy tekstowym z tymi, którzy z różnych względów nie mogą skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Najważniejsze jest, by w te święta dać najbliższym odczuć, że gdy mowa o miłości i przywiązaniu, odległość nie ma znaczenia. Nie zapomnijmy również o osobach starszych, które szczególnie mocno narażone są na samotność, zadzwońmy do babci czy dziadka, złóżmy życzenia, zapewnijmy, że o nich pamiętamy.

Msza święta w domu

W Polsce podczas świąt będzie można wziąć udział w uroczystościach religijnych w kościołach, z ograniczeniem do 50 osób jednocześnie, jednak wiele osób w obawie o zdrowie swoje i najbliższych zapewne się na to nie zdecyduje. Warto pamiętać, że obecnie uczestnictwo we mszy świętej transmitowanej za pośrednictwem środków społecznego przekazu jest traktowane na równi z osobistym pobytem w kościele, więc wymiar duchowy tego doświadczenia nie zostanie naruszony.

Ta sama zasada dotyczy innych elementów katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia, które w tej wyjątkowej sytuacji można przeżywać w domu. Transmisję mszy świętych na swoich kanałach prowadzi między innymi Telewizja Polska, ale na taki krok indywidualnie zdecydowało się też wiele kościołów, które będą je transmitować przez Internet. Jeśli nie przeszkadza nam bariera językowa, te święta mogą być także okazją do „duchowej turystyki”, a więc śledzenia mszy świętych w kościołach na całym świecie.

Smaki świąt

Przedświąteczna krzątanina w kuchni zwykle kojarzy się ze stresem i brakiem czasu. W tym roku może być zupełnie inaczej. Wielu z nas na długo przed Wielkanocą pozostawało w domach, co pozwala lepiej przygotować się świąt pod względem kulinarnym. Zanim jednak zaczniemy przyrządzać świąteczne potrawy, musimy udać się na zakupy. Podczas robienia sprawunków, trzeba pamiętać o pewnych zasadach: o zachowywaniu dystansu społecznego, środkach ochrony, takich jak jednorazowe rękawiczki czy dokładnym myciu rąk.

Wykorzystaj dodatkowy czas, by poeksperymentować z dobrze znanymi potrawami, wypróbuj nowe przepisy i zaangażuj we wspólną pracę całą rodzinę. Na co dzień i w standardowych warunkach nie zawsze mamy na to czas, więc warto wykorzystać tę okazję. 

Gotując, pamiętaj o zdrowiu – zbilansowane, lekkie dania są najlepszym wsparciem naszej odporności, a zdrowszym wyborom sprzyja fakt, że aktywność fizyczna,  a co za tym idzie troska o sylwetkę, jest utrudniona w obecnych warunkach.

Okaż serce w te święta

Pandemia koronawirusa, choć w różnym stopniu, utrudniła życie nam wszystkim. Niepokoimy się nie tylko o zdrowie swoje i bliskich, ale też o sytuację finansową. Wiele osób i branż z dnia na dzień straciło możliwość zarabiania, co postawiło w bardzo trudnej sytuacji również fundacje i organizacje charytatywne utrzymujące się głównie z dobrowolnych datków lub wsparcia sponsorów. Święta są czasem, w którym doceniamy to, co mamy i stajemy się bardziej empatyczni na niedolę innych, co można okazać, wspierając finansowo wybraną organizację. 

Mowa nie tylko o wspomnianych wyżej fundacjach, ale też lubianych przez nas miejscach, które w związku z pandemią straciły możliwość normalnego funkcjonowania, ale pozwalają na przykład na zamówienie ich produktów do domu lub kupno vouchera na usługi do realizacji w spokojniejszym czasie. Jeśli wolimy bardziej bezpośrednią formę wsparcia, można na przykład kupić karmę, która zostanie dostarczona na adres wybranego schroniska lub zrobić zakupy bądź podzielić się świątecznymi potrawami z osobą z bliskiego otoczenia, która znalazła się w trudnej sytuacji. Możliwości pomocy jest wiele – wszystko zależy od chęci i możliwości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij