×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy jest szansa, że w najbliższym czasie pojawi się szczepionka na koronawirusa?

Pandemia najnowszego koronawirusa postawiła na nogi naukowców, którzy niemal natychmiast po pierwszych sygnałach o rozprzestrzenianiu się zakażeń rozpoczęli prace nad szczepionkami. Na ten moment na etapie zaawansowanych badań znajduje się co najmniej 10 różnych szczepionek, a jedna z nich, stworzona przez Kanadyjczyków, wejdzie w fazę testów klinicznych w ciąg najbliższych tygodni, omijając etap badań na zwierzętach, co jest działaniem bez precedensu. 

Kiedy będzie można zaszczepić się na koronawirusa?

Tempo naukowców również jest imponujące. Większość z nich planuje rozpocząć pierwszą fazę testów klinicznych w najbliższym czasie, a więc po zaledwie kilku miesiącach pracy nad szczepionką.

Nie oznacza to jednak, że gotowy produkt szybo trafi w obieg – nawet przy maksymalnym skracaniu procedur i testów przed wprowadzeniem go na rynek upłynąć musi od 12 do 18 miesięcy. 

Zdaniem ekspertów każdy, kto deklaruje, że zrobi to szybciej, działa na skróty, co może być fatalne w skutkach, niemniej pojawiają się podmioty, które deklarują, że są w stanie opracować szczepionkę przed końcem roku 2020. 

Szczepionka na koronawirusa w 2021 roku?

Wśród nich znajduje się firma biotechnologiczna Medicago z Kanady, która miała opracować tzw. VLP, czyli cząstkę imitującą wirusa na podstawie genomu SARS-CoV-19. VLP to struktury naśladujące wirusa, jednak pozbawione jego szkodliwych dla zdrowia właściwości, dlatego zastosowane w szczepionkach mobilizują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał antywirusowych bez obaw o wywołanie zakażenia. W tym wypadku wstępne testy kliniczne na niewielkiej, zaledwie kilkuosobowej próbie, mogą się rozpocząć już za kilka tygodni, jednak rozstrzygające będą szeroko zakrojone testy na ludziach, których początek przewidywany jest w czerwcu.

Stworzenie szczepionki to jednak jedynie połowa sukcesu – kolejnym wyzwaniem jest proces rejestracji, niezbędny do potwierdzenia bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki oraz wprowadzenia jej w życie, co może potrwać nawet do listopada 2021 r. 

Kolejnym kandydatem do stania się pionierem w dziedzinie szczepionki przeciw koronawirusowi jest firma Inovio Pharmaceuticals, która planuje rozpocząć testy kliniczne już w kwietniu. 

Polacy pracują nad lekiem na koronawirusa

Swój wkład w poszukiwaniu leku na SARS-CoV-19 mają również naukowcy z Polski. Zespól pod przewodnictwem laureata „polskiego Nobla”, prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, wykonał gruntowne badania enzymu o kluczowym znaczeniu dla pokonania wirusa, a wiedza na jego temat przybliża nas do pracowania skutecznego leku. 

Wspomniany enzym to proteaza SARS-CoV-19 Mpro, od którego aktywności zależy żywotność wirusa, jego dezaktywacja powoduje jego śmierć. Naukowcy z Wrocławia upublicznili wyniki swoich badań za darmo, by we własnych badaniach mogli z nich korzystać inni pracujący nad lekiem na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. T. Hale, Coronavirus vaccine will start clinical trials within weeks, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/whats-the-latest-on-the-coronavirus-vaccine-0/, [dostęp:] 13.03.2020 r.
  2. PAP, Polski profesor rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem, "zdrowlie.dziennik.pl" [online], https://zdrowie.dziennik.pl/artykuly/6462501,koronawirus-szczepionka-kluczowy-enzym-polski-profesor.html, [dostęp] 16.03.2020 r.

Podziel się: