
Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?
Czy dezynfekować telefon komórkowy?
W teorii prawdopodobieństwo przeniesienia się koronawirusa z powierzchni telefonu na człowieka jest znacznie mniejsze niż zarażenie się na drodze kontaktów międzyludzkich. Z drugiej strony wiemy jednak, że SARS-CoV-2 może zachowywać żywotność na otaczających nas powierzchniach, w tym telefonach komórkowych, nawet przez kilka dni.
Ryzyko przeniesienia wirusa ze smartfona do organizmu znacząco zwiększa fakt, że to urządzenie elektroniczne obsługujemy palcami, a dodatkowo, by móc wykonać połączenie telefoniczne, zbliżamy je do twarzy.
Jak i czym czyścić telefon?
Udowodniono, że wirusa SARS-CoV-2 neutralizują dezynfektanty na bazie alkoholu oraz ciepła woda z mydłem, dlatego przy wyborze środka czyszczącego należy mieć to na uwadze. Przed zakupem warto wejść na stronę internetową producenta telefonu, by sprawdzić zalecenia dotyczące konserwacji. Ważną kwestia jest także model i odporność telefonu. W pełni wodoodporne można po prosu umyć wodą z mydłem, ale w innych wypadkach należy uważać, by płyn lub woda nie przedostały się pod obudowę.
Do dyspozycji mamy specjalne chusteczki antybakteryjne (nadadzą się także te, do czyszczenia szkieł okularów) lub rozmaite preparaty w sprayu, które należy nanosić najpierw na ręcznik papierowy lub ściereczkę, a dopiero potem na powierzchnię telefonu. W przypadku wody z mydłem, nanieś odrobinę na wilgotną (nie mokrą!) ściereczkę, przemyj telefon, a potem wytrzyj go do sucha. W ostateczności z drobnoustrojami na powierzchni telefonu rozprawi się także ściereczka nasączona odrobiną alkoholu, a konkretnie spirytusu, ponieważ wirusa SARS-CoV-2 „zabija” alkohol w stężeniu co najmniej 70 proc.
Powiązane produkty
Jak często czyścić telefon?
Eksperci przekonują, że jeśli nie przebywamy w środowisku, w którym funkcjonują również osoby ze stwierdzonym zakażeniem (na przykład w kwarantannie domowej), lub też pozostajemy w izolacji, nie musimy czyścić smartfona zbyt często. Jeden lub dwa razy dziennie w zupełności wystarczą, jeśli oczywiście zachowujemy zasady higieny i często myjemy ręce.
Gdy jednak jesteśmy zmuszeni wyjść z domu lub przebywać w większym gronie i mamy zamiar korzystać ze smartfona, warto czyścić go częściej, najlepiej po każdym potencjalnym kontakcie z drobnoustrojami, np. po wizycie w sklepie czy jeździe komunikacją miejską. Ostrożność z pewnością nie zawadzi, a częste czyszczenie nie wpłynie negatywnie na wygląd lub funkcjonowanie smartfona.