×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Favipavir – czy lek na grypę pomoże wyleczyć koronawirusa? SARS-CoV-2 a grupa krwi – osoby, z jaką grupą krwi chorują częściej?

Favipravir to substancja czynna leku Avigan. Preparat został opracowany przez naukowców z firmy Fujifilm Toyama Chemical w 2014 r. w celu leczenia różnych odmian grypy.  Jego skuteczność w leczeniu COVID-19 sprawdzano na drodze badań klinicznych prowadzonych w ognisku epidemii w Wuhan oraz Shenzen. Stwierdzono, że jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny w stosowaniu – koronawirus znikał z organizmów badanych już po średnio czterech dniach. 

Favipavir skraca czas choroby

O skuteczności favipaviru poinformowali Chińczycy, jednak japońska firma powstrzymała się od komentowania tych doniesień.

Badania mające potwierdzać skuteczność leku pokazały, że podczas gdy standardowe leczenie doprowadza do usunięcia koronawirusa po 11 dniach, włączenie w terapię favipraviru pozwala zakończyć infekcję po około 4 dniach, skracając czas trwania choroby o połowę.

Ponadto, jak pokazały badania rentgenowskie, przyjmowanie wspomnianego preparatu poprawia kondycję płuc o 91 proc. w porównaniu z leczeniem standardowym, dającym około 60 proc. popraw.

Avigan tylko w przypadku łagodnego przebiegu COVID-19

Równocześnie badania kliniczne nad lekiem są prowadzone w Japonii, gdzie tamtejsi lekarze sprawdzają jego skuteczność u pacjentów, u których przebieg zakażenia jest lekki bądź umiarkowany. Japońskie ministerstwo zdrowia posiada dane świadczące o tym, że Avigan nie odnosi skuteczności w leczeniu osób z poważniejszymi symptomami. Podobne uwagi dotyczą stosowaniu w terapii osób z korona wirusem leków pierwotnie przyjmowanych przez osoby z wirusem HIV – ich skuteczność spada wraz postępem choroby. 

Każdy lek, który mógłby pomóc pacjentom dotkniętym pandemią nowego koronawirusa jest na wagę złota, ale biorąc pod uwagę jego pierwotne zastosowanie, Avigan musi oficjalnie otrzymać nowe wskazania terapeutyczne.

Grupa krwi a koronawirus

W poszukiwaniu nowych metod leczenia COVID-19 naukowcy z Chin wzięli pod lupę również grupy krwi, a konkretnie ich powiązanie z zakażeniem. Wyniki ich badań, które oczekują na recenzje kolegów po fachu, sugerują, że osoby posiadające grupę krwi A są najbardziej narażone na zarażenie się korona wirusem. 

Do takich wniosków doprowadziło badanie przeprowadzone na grupie niemal 2200 zakażonych SARS-CoV-2 z Chin, leczonych w trzech szpitalach w miastach najbardziej dotkniętych pandemią, w tym w Wuhan. Struktura ich grup krwi została porównana z tą określoną dla osób zdrowych z tych samych regionów.

Wśród mieszkańców Wuhan hospitalizowanych z tytułu korna wirusa, 38 proc. miało grupę krwi A. Za najmniej „podatną na wirusa” grupę krwi uznano grupę 0, którą posiadała nieco ponad ¼ pacjentów z Wuhan. Z kolei spośród pacjentów z tej grupy, którzy ponieśli śmierć, grupę A miało około 40 proc. pacjentów. 

Hipotezy wyciągnięte z badania pozostają w zgodzie z innymi, prowadzonymi przy okazji epidemii SARS. Wówczas również dostrzeżono, że podatność na wirusa różni się w zależności od grupy krwi, a rekomendacje płynące z badań także dotyczyły konieczności zastosowana bardziej agresywnej terapii i środków zapobiegawczych wobec osób z grupą krwi A. 

Niezależnie od grupy krwi – dbajmy o siebie

Naukowcy, którzy wstępnie zapoznali się z wynikami badania, sugerują jednak, by nie traktować jego wyników jako pewnik, z dwóch względów. Po pierwsze, 2000 przypadków zakażenia uwzględnionych w badaniu wobec obecnych ponad 200 tysięcy na całym świecie to zdecydowanie zbyt mała próba, by móc przekładać wyniki analizy na całą populację chorych. Po drugie, naukowcom nie udało się ustalić przyczyny zależności między posiadaną grupą krwi a podatnością na wirusa, więc równie dobrze taki a nie inny wynik w tej grupie mógł być dziełem przypadku.

Wyniki mogą stanowić pewną wskazówkę dla lekarzy, ale absolutnie nie powinny niepokoić osób z grupą A lub też skłaniać osoby z grupą 0 do mniejszej dbałości o swoje zdrowie w dobie epidemii. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. J. McCurry, Japanese flu drug ‘clearly effective’ in treating coronavirus, says China, "amp.theguardian.com" [online], https://amp.theguardian.com/world/2020/mar/18/japanese-flu-drug-clearly-effective-in-treating-coronavirus-says-china?__twitter_impression=true, [dostęp:] 19.03.2020 r.
  2. K. Pallister, Study In China Suggests Relationship Between Blood Group And COVID-19 Susceptibility, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/study-in-china-suggests-relationship-between-blood-group-and-covid19-susceptibility/, [dostęp] 19.03.2020 r. 
  3. J. Zhao, Y. Yang, H.-P. Huang i in., Relationship between the ABO Blood Group and the COVID-19 Susceptibility, doi: https://doi.org/10.1101/2020.03.11.20031096, [dostęp] 19.03.2020 r.
  4. Y. Cheng, G. Cheng, C. H. Chui i in., ABO Blood Group and Susceptibility to Severe Acute Respiratory Syndrome, “JAMA” 2005, doi:10.1001/jama.293.12.1450-c, [dostęp] 19.03.2020 r.

Podziel się: