Druga osoba na świecie skutecznie wyleczona z HIV
Katarzyna Szulik

Druga osoba na świecie skutecznie wyleczona z HIV

W zalewie doniesień na temat koronawirusa warto zwracać uwagę na pozytywne informacje płynące z sektora zdrowia. Ta z pewnością zasługuje na uwagę – jak podają naukowcy z Cambridge University, udało się skutecznie wyleczyć z wirusa HIV drugą osobę na świecie. Mowa o tzw. „pacjencie londyńskim”, u którego infekcję udało się zwalczyć poprzez przeszczep komórek macierzystych od pacjenta posiadającego geny odporne na HIV. 

Czy da się wyleczyć z HIV?

Odnosimy duże sukcesy w  leczeniu AIDS, jednak pozbycie się wirusa z organizmów nosicieli wirusa HIV pozostaje ogromnym wyzwaniem. Po raz pierwszy udało się tego dokonać w 2008 r. u pacjenta z Berlina, który został uznany za funkcjonalnie wyleczonego, choć w jego organizmie pozostały śladowe, nieszkodliwe (niezdolne do replikacji) ilości wirusa HIV. Pacjent londyński, którego wyleczenie właśnie ogłoszono, był uznawany za wyleczonego już w 2019 r., jednak zdaniem naukowców były to wskazania przedwczesne.

Obecnie od remisji choroby mija 30 miesięcy, podczas których pacjent nie przyjmował leków antyretrowirusowych. Zgodnie z wyliczeniami bazującymi na modelach matematycznych, prawdopodobieństwo całkowitej remisji na resztę życia pacjentów jest wysoce prawdopodobne. Czy pewne – to pokaże czas. 

Terapia skuteczna, lecz wybiórcza

U londyńskiego pacjenta HIV zdiagnozowano w 2003 r., a terapię antyretrowirusową rozpoczęto w 2012 r., gdy również wykryto u niego białaczkę Hodgkina wymagająca chemioterapii. By powstrzymać wirusa przed remisją, pacjent otrzymał komórki macierzyste od pacjent będącego nosicielem genu odpornego na HIV. 

Sukces w tym przypadku nie oznacza odnalezienia uniwersalnego leku na HIV. Terapia wymagająca przeszczepu komórek macierzystych jest obarczona bardzo wysokim ryzykiem i z tego względu otrzymują ją jedynie pacjenci obciążeni zagrażającymi życiu nowotworami o charakterze onkologicznym. Pacjenci otrzymujący standardowe leczenie antyretrowirusowe nie są w stanie skorzystać z tej terapii, ale większość z nich jest w stanie prowadzić normalne życie wyłącznie przyjmując leki. 

Powiązane produkty

Coraz bliżej leku na HIV

Na początku 2019 r. naukowcom udało się po raz pierwszy wyeliminować wirusa HIV-1 DNA  z genomów żywych zwierząt, co jest uznawane za krytyczny krok w stronę stworzenia leku na ludzką infekcje wirusem HIV. Autorami tego odkrycia są badacze z Lewis Katz School of Medicine at Temple University oraz University of Nebraska Medical Center. Naukowcy zastosowali strategię edycji genów połączoną z działaniem specjalistycznego lasera. 

  1. R. Kumar Gupta, D. Peppa, A. L. Hill i in., Evidence for HIV-1 cure after CCR5Δ32/Δ32 allogeneic haemopoietic stem-cell transplantation 30 months post analytical treatment interruption: a case report, „The Lancet HIV” 2020, DOI:https://doi.org/10.1016/S2352-3018(20)30069-2, [dostęp:] 12.03.2020 r.
  2. T. Hale, The second person ever has been cured of HIV, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/the-second-person-ever-has-been-cured-of-hiv/, [dostęp:] 12.03.2020 r.
  3. P. Dash, R. Kaminski, R. Bella, Sequential LASER ART and CRISPR treatments eliminate HIV-1 in a subset ofinfected Humanized Mice, "Nature Communications" 2019; 10 (1) DOI: 10.1038/s41467-019-10366-y, [dostęp:] 12.03.2020 r.
  4. Temple University Health System, HIV eliminated from the genomes of living animals,  “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190702112844.htm, [dostęp:] 12.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij