
Mammografia pomaga wykryć problemy z sercem
Działanie mammografu polega na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w tkance piersi, mogących wskazywać na nowotwór. Ze względu na wysoką precyzję jest on w stanie wykryć nawet bardzo małe i w pełni operacyjne guzy, co zwiększa szansę na wyleczenie. Regularne badania mammograficzne są zalecane u kobiet po 50. roku życia.
Mammografia jako narzędzie diagnostyki chorób serca
Zwapnienie tętnic piersi bywa czynnikiem sprzyjającym powstawaniu złogów wapnia w tętnicach, co utrudnia, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia, transport dotlenionej krwi do serca. Zdaniem naukowców, którzy odkryli metodę, wykorzystanie mammografii również do wykrywania zwapnień w tętnicach może pomóc w identyfikacji kobiet zagrożonych powstaniem chorób serca. Zwapnienie jest predyktorem między innymi zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca. Co więcej, mammografia jest w stanie wykryć zwapnienia nawet we wczesnym stadium niezwiązanym z chorobą, co ma niebagatelne znaczenie profilaktyczne.
Aż 90 uczestniczek eksperymentu (czyli 32 proc.) miało zwapnienie tętnic piersi, a u 19 z nich (7 proc.) stwierdzono niewydolność serca.
Po skorygowaniu analizy pod kątem takich czynników, jak między innymi wiek, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, okazało się, że kobiety, u których stwierdzono zwapnienie tętnic piersi, miały ponad 2 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia lub rozwinięcia się niewydolności serca w porównaniu z uczestniczkami, u których zwapnienia nie pojawiły się.
„Kobieca” strona profilaktyki
To ważna wiadomość zwłaszcza dla lekarzy, ponieważ diagnostyka niewydolności serca u kobiet stawia przed nimi więcej wyzwań niż w przypadku mężczyzn. Wynika to z faktu, że jej przyczyny i sposób rozwoju różnią się w zależności od płci. Mowa między innymi o tym, że objawy u kobiet zazwyczaj pojawiają się później, ale są też bardziej dotkliwe pod względem klinicznym. Trudności w diagnostyce wynikają również z różnic w budowie serca. U kobiet z niewydolnością serca jego mięśnie są sztywniejsze, przy zachowaniu normalnej zdolności do pompowania krwi.
Jeśli mammografia mogłaby ujawnić obecność markerów ryzyka niewydolności serca, może to pomóc lekarzom w podjęciu działań profilaktycznych.
Powiązane produkty
Mammografia także dla mężczyzn
Mammografię zwykło się uważać za typowo kobiece narzędzie diagnostyczne, ale nie można zapominać, że rak piersi, choć w znacznie mniejszej skali, dotyczy również mężczyzn. Naukowcy z Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego zalecają, by mężczyźni znajdujący się w grupie ryzyka również przechodzili badania profilaktyczne tego rodzaju. Mowa o tych, którzy są obciążeni genetycznie i posiadają członków rodziny, którzy chorowali na raka piersi. Brak kontroli skutkuje znacznie wyższą śmiertelnością z powodu raka piersi u mężczyzn, którzy jej doświadczają, ponieważ rak jest wykrywany na znacznie wyższym stopniu zaawansowania, co znacznie utrudnia leczenie.