Mammografia pomaga wykryć problemy z sercem
Katarzyna Szulik

Mammografia pomaga wykryć problemy z sercem

Mammografia to podstawowa metoda profilaktyki i diagnostyki raka piersi, ale jak się okazuje, może służyć również wykrywaniu chorób innego rodzaju. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli, że w ten sposób stwierdzić można także zwapnienie tętnic piersiowych, zwiększając zagrożenie rozwoju niewydolności sera i schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 

Działanie mammografu polega na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w tkance piersi, mogących wskazywać na nowotwór. Ze względu na wysoką precyzję jest on w stanie wykryć nawet bardzo małe i w pełni operacyjne guzy, co zwiększa szansę na wyleczenie. Regularne badania mammograficzne są zalecane u kobiet po 50. roku życia. 

Mammografia jako narzędzie diagnostyki chorób serca

Zwapnienie tętnic piersi bywa czynnikiem sprzyjającym powstawaniu złogów wapnia w tętnicach, co utrudnia, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia, transport dotlenionej krwi do serca. Zdaniem naukowców, którzy odkryli metodę, wykorzystanie mammografii również do wykrywania zwapnień w tętnicach może pomóc w identyfikacji kobiet zagrożonych powstaniem chorób serca. Zwapnienie jest predyktorem między innymi zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca. Co więcej, mammografia jest w stanie wykryć zwapnienia nawet we wczesnym stadium niezwiązanym z chorobą, co ma niebagatelne znaczenie profilaktyczne. 

Wspomniane badanie uwzględniało analizę danych o zdrowiu 278 kobiet w średnim wieku (około 61 lat) za okres między 2006 a 2016 r. Wszystkie kobiety, których zdrowie brano po lupę, przeszły mammografię i tomografię wieńcową w tym samym roku. 
Aż 90 uczestniczek eksperymentu (czyli 32 proc.) miało zwapnienie tętnic piersi, a u 19 z nich (7 proc.) stwierdzono niewydolność serca.

Po skorygowaniu analizy pod kątem takich czynników, jak między innymi wiek, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, okazało się, że kobiety, u których stwierdzono zwapnienie tętnic piersi, miały ponad 2 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia lub rozwinięcia się niewydolności serca w porównaniu z uczestniczkami, u których zwapnienia nie pojawiły się.

„Kobieca” strona profilaktyki

To ważna wiadomość zwłaszcza dla lekarzy, ponieważ diagnostyka niewydolności serca u kobiet stawia przed nimi więcej wyzwań niż w przypadku mężczyzn. Wynika to z faktu, że jej przyczyny i sposób rozwoju różnią się w zależności od płci. Mowa między innymi o tym, że objawy u kobiet zazwyczaj pojawiają się później, ale są też bardziej dotkliwe pod względem klinicznym. Trudności w diagnostyce wynikają również z różnic w budowie serca. U kobiet z niewydolnością serca jego mięśnie są sztywniejsze, przy zachowaniu normalnej zdolności do pompowania krwi. 

Jeśli mammografia mogłaby ujawnić obecność markerów ryzyka niewydolności serca, może to pomóc lekarzom w podjęciu działań profilaktycznych.

Zdaniem autorów badania, lekarze powinni uczulać kobiety, że mammografia może stać się źródłem nie tylko wiedzy o ewentualnym nowotworze, ale również o zdrowiu serca. Te informacje mają szczególne znaczenie u kobiet znajdujących się w grupie ryzyka. 

Powiązane produkty

Mammografia także dla mężczyzn

Mammografię zwykło się uważać za typowo kobiece narzędzie diagnostyczne, ale nie można zapominać, że rak piersi, choć w znacznie mniejszej skali, dotyczy również mężczyzn. Naukowcy z Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego zalecają, by mężczyźni znajdujący się w grupie ryzyka również przechodzili badania profilaktyczne tego rodzaju. Mowa o tych, którzy są obciążeni genetycznie i posiadają członków rodziny, którzy chorowali na raka piersi. Brak kontroli skutkuje znacznie wyższą śmiertelnością z powodu raka piersi u mężczyzn, którzy jej doświadczają, ponieważ rak jest wykrywany na znacznie wyższym stopniu zaawansowania, co znacznie utrudnia leczenie. 

  1. Q. M. Bui, A. Toomu, P. Anzenberg, Breast Arterial Calcification and Risk of Heart Failure, Originally published 11 Nov 2019, “Circulation” 2019, https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/circ.140.suppl_1.11552, [dostęp:] 13.12.2019 r.
  2. M. Cohut, Can mammograms show who is at risk of heart failure? "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327216.php#1, [dostęp:] 13.12.2019 r.
  3. Y. Gao, J. E. Goldberg, T. K. Young, Breast Cancer Screening in High–Risk Men: A 12–Year Longitudinal Observational Study of Male Breast Imaging Utilization and Outcomes, “Radiology” 2019; 190971 DOI: 10.1148/radiol.2019190971, [dostęp:] 13.12.2019 r.
  4. Radiological Society of North America, Screening mammography could benefit men at high risk of breast cancer, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190917100616.htm, [dostęp:] 13.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij