Granie w gry planszowe chroni przed demencją i chorobą Alzheimera
Katarzyna Szulik

Granie w gry planszowe chroni przed demencją i chorobą Alzheimera

To, co dziś uważamy za rozrywkę, w przyszłości może okazać się zbawienne dla naszego mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że granie w gry karciane i planszowe może nas uchronić przed pogorszeniem pamięci w wieku senioralnym. Warto dodać, że badanie dotyczyło wyłącznie gier o charakterze "nie-cyfrowym", a więc nie uwzględniało gier komputerowych. 

Takie wnioski płyną z badania, w którym udział wzięło ponad 1000 osób w wieku ok. 70 lat przeprowadzonego w celu oceny ich pamięci, szybkości myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. W ramach badania uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, czy między 70 a 76 rokiem życia grali w gry, takie jak szachy czy bingo, rozwiązywali krzyżówki lub grali w karty. Za pomocą modeli statystycznych naukowcy przeanalizowali relacje między częstotliwością oddawania się rozrywkom tego typu oraz umiejętnościami kognitywnymi badanych. Przy badaniu uwzględniono także zmienne związane z poziomem wykształcenia, statusem socjoekonomicznym i poziomem aktywności fizycznej. Dodatkowym czynnikiem przy dokonywaniu oceny były wyniki testu na inteligencję, któremu uczestnicy badania zostali poddani w wieku 11 lat. 

Gry planszowe oddalają widmo demencji

Jak się okazało, Ci badani, którzy w podeszłym wieku zintensyfikowali częstotliwość grania w gry planszowe, po ukończeniu 70. roku życia doświadczali pogorszenia zdolności kognitywnych w stopniu mniejszym niż ich rówieśnicy, którzy nie oddawali się takim aktywnościom. Różnice były widoczne zwłaszcza na poziomie funkcjonowania pamięci i szybkości myślenia.

Zdaniem autorów badania, ta wiedza pozwoli im lepiej zrozumieć, jakie czynniki mogłyby wpływać na lepsze funkcjonowanie kognitywne w późniejszym wieku. Badanie pokazało, że pogorszenie pamięci i szybkości kojarzenia seniorów nie jest nieuniknione, zwłaszcza gdy podejmuje się aktywne działania wspierające pracę mózgu. Mowa nie tylko o pobudzaniu go do aktywności poprzez oddawanie się rozrywkom tego rodzaju, ale również zmianę diety na zdrowszą, wprowadzenie do planu dnia codziennej aktywności fizycznej i ograniczenie spożycia alkoholu. 

Praca sprzyja zdrowiu mózgu

Pogarszaniu zdolności kognitywnych wraz z wiekiem można zapobiec, przynajmniej na jakiś czas, pozostając aktywnym zawodowo. Zgodnie z badaniami naukowców z Binghamton University przechodzenie na wcześniejszą emeryturę może negatywnie wpłynąć na zdolności intelektualne w późniejszym wieku.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie obywateli Chin, gdzie wprowadzono nowe zasady przechodzenia na emeryturę w związku z konsekwencjami szybkiego starzenia się społeczeństwa. Zakładają one szybsze przechodzenie na emeryturę, co w konsekwencji wpłynęło negatywnie na kondycję intelektualną osób, które zaprzestały aktywności zawodowej. Program został prowadzony 10 lat temu na terenach wiejskich i dziś jego efekty są bardzo widoczne, skutkując pogorszeniem zdolności kognitywnych emerytów aż o jedną piątą. 

Polecane dla Ciebie

Diagnoza z gry

Gry mogą nie tylko polepszyć funkcjonowanie kognitywne, ale również pomóc w diagnozowaniu pierwszych symptomów demencji. Jak się okazuje, popularne gry na telefony komórkowe, takie jak Tetris czy Candy Crush mogą stać się narzędziem dla lekarzy poszukujących objawów obniżenia zdolności intelektualnych. Mowa o sposobie wykonywania konkretnych gestów, takich jak uderzanie palcem, przesuwanie i wykonywanie ruchów okrężnych za pomocą palców. Ich szybkość, długość oraz intensywność można skorelować z funkcjonowaniem mózgu, a konkretnie ze zdolnościami rozpoznawania obiektów (jest to tzw. elastyczność mentalna). Skuteczność gier w tym zadaniu została przetestowana na grupie 21 zdrowych uczestników, którzy korzystali z aplikacji na telefonach z wbudowanymi sensorami śledzącymi ich ruchy. Jak się okazało, zebrane w ten sposób dane pozwalały na dostrzeżenie pierwszych symptomów pogorszenia zdolności kognitywnych mogących wskazywać między innymi na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy demencji.

  1. D. M. Altschul, I. J. Deary, Playing analog games is associated with reduced declines in cognitive function: a 68 year longitudinal cohort study, “The Journals of Gerontology: Series B” 2019; DOI: 10.1093/geronb/gbz149.
  2. University of Edinburgh, Playing board games may help protect thinking skills in old age, “ScienceDaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191126140413.htm, [dostęp:] 28.11.2019 r.
  3. P. Nikolov, A. Adelman, Do Pension Benefits Accelerate Cognitive Decline? Evidence from Rural China, IZA Institute of Labor Economics, 2019 “iza.org” [online], https://www.iza.org/publications/dp/12524/do-pension-benefits-accelerate-cognitive-decline-evidence-from-rural-china, [dostęp:] 28.11.2019 r.
  4. University of Kent, Popular mobile games can be used to detect signs of cognitive decline “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190912094707.htm, [dostęp:] 28.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Statyny na cholesterol – szkodliwość, dawkowanie i skutki uboczne

    Podstawowym celem stosowania statyn jest obniżanie poziomu cholesterolu i zapobieganie wystąpienia miażdżycy wśród pacjentów bez chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka. Pomaga to zapobiegać zawałom, udarom i chorobom naczyniowym, które rozwijają się wraz ze wzrostem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

  • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

    Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Genisteina – działanie przeciwrobacze, komórkowe i hormonopodobne. Kiedy należy przyjmować?

    Genisteina to związek chemiczny z grupy izoflawonów, należący do klasy fitoestrogenów, czyli substancji roślinnych o działaniu podobnym do estrogenów. Genisteina występuje naturalnie w roślinach strączkowych, takich jak soja, groch, fasola czy ciecierzyca, oraz w niektórych innych roślinach, np. w czerwonej koniczynie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, może też oddziaływać na poziom hormonów płciowych i korzystnie wpływać na układ krążenia. Ponadto badania sugerują, że genisteina może mieć działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty i jelita grubego, jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij