
Granie w gry planszowe chroni przed demencją i chorobą Alzheimera
Takie wnioski płyną z badania, w którym udział wzięło ponad 1000 osób w wieku ok. 70 lat przeprowadzonego w celu oceny ich pamięci, szybkości myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. W ramach badania uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, czy między 70 a 76 rokiem życia grali w gry, takie jak szachy czy bingo, rozwiązywali krzyżówki lub grali w karty. Za pomocą modeli statystycznych naukowcy przeanalizowali relacje między częstotliwością oddawania się rozrywkom tego typu oraz umiejętnościami kognitywnymi badanych. Przy badaniu uwzględniono także zmienne związane z poziomem wykształcenia, statusem socjoekonomicznym i poziomem aktywności fizycznej. Dodatkowym czynnikiem przy dokonywaniu oceny były wyniki testu na inteligencję, któremu uczestnicy badania zostali poddani w wieku 11 lat.
Gry planszowe oddalają widmo demencji
Zdaniem autorów badania, ta wiedza pozwoli im lepiej zrozumieć, jakie czynniki mogłyby wpływać na lepsze funkcjonowanie kognitywne w późniejszym wieku. Badanie pokazało, że pogorszenie pamięci i szybkości kojarzenia seniorów nie jest nieuniknione, zwłaszcza gdy podejmuje się aktywne działania wspierające pracę mózgu. Mowa nie tylko o pobudzaniu go do aktywności poprzez oddawanie się rozrywkom tego rodzaju, ale również zmianę diety na zdrowszą, wprowadzenie do planu dnia codziennej aktywności fizycznej i ograniczenie spożycia alkoholu.
Praca sprzyja zdrowiu mózgu
Badanie zostało przeprowadzone na grupie obywateli Chin, gdzie wprowadzono nowe zasady przechodzenia na emeryturę w związku z konsekwencjami szybkiego starzenia się społeczeństwa. Zakładają one szybsze przechodzenie na emeryturę, co w konsekwencji wpłynęło negatywnie na kondycję intelektualną osób, które zaprzestały aktywności zawodowej. Program został prowadzony 10 lat temu na terenach wiejskich i dziś jego efekty są bardzo widoczne, skutkując pogorszeniem zdolności kognitywnych emerytów aż o jedną piątą.
Polecane dla Ciebie
Diagnoza z gry
Gry mogą nie tylko polepszyć funkcjonowanie kognitywne, ale również pomóc w diagnozowaniu pierwszych symptomów demencji. Jak się okazuje, popularne gry na telefony komórkowe, takie jak Tetris czy Candy Crush mogą stać się narzędziem dla lekarzy poszukujących objawów obniżenia zdolności intelektualnych. Mowa o sposobie wykonywania konkretnych gestów, takich jak uderzanie palcem, przesuwanie i wykonywanie ruchów okrężnych za pomocą palców. Ich szybkość, długość oraz intensywność można skorelować z funkcjonowaniem mózgu, a konkretnie ze zdolnościami rozpoznawania obiektów (jest to tzw. elastyczność mentalna). Skuteczność gier w tym zadaniu została przetestowana na grupie 21 zdrowych uczestników, którzy korzystali z aplikacji na telefonach z wbudowanymi sensorami śledzącymi ich ruchy. Jak się okazało, zebrane w ten sposób dane pozwalały na dostrzeżenie pierwszych symptomów pogorszenia zdolności kognitywnych mogących wskazywać między innymi na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy demencji.