Nowa metoda badań nie wymaga udziału zwierząt
Katarzyna Szulik

Nowa metoda badań nie wymaga udziału zwierząt

Każde nowe odkrycie naukowe w dziedzinie medycyny jest okupione śmiercią zwierząt. Dzięki zwierzętom możliwe jest wykonywanie testów niezbędnych dla oceny skuteczności i bezpieczeństwa testowanych leków. Prace nad alternatywami sposobami testów trwają nieustannie i właśnie pojawiła się kolejna, która pozwoli wyeliminować udział zwierząt w testach neurotoksyn.

Optyczne probówki zamiast zabijania zwierząt

Jak twierdzi odkrywca metody, dr Bryan Fry, jest ona nie tylko bardziej zaawansowana, ale również szybsza i tańsza od tych, wymagających udziału zwierząt. Mowa o testach substancji wywodzących się z jadów zwierzęcych, które służą produkcji między innymi bardzo skutecznych leków kardiologicznych, ale także opioidów czy leków o działaniu neurologicznym. Ze względu na to, że substancje te są potencjalnie śmiertelnie, sprawdzenie ich bezpieczeństwa na żywych organizmach do tej pory wydawało się koniecznością. Nie była to jednak metoda pozbawiona wad, głównie długi czas oczekiwania na wyniki oraz wspomnianą już konieczność zabicia zwierzęcia w celu pozyskania tkanek.

Nowa metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland bazuje na wykorzystaniu optycznych probówek maczanych w roztworze zawierającym wspomniane jady, by ocenić ich właściwości na drodze analizy przepływu światła. 

Taniej, szybciej skuteczniej

Nowa metoda jest w stanie znacząco przyspieszyć otrzymanie rezultatów testów. To ogromny progres i sposób na zdobycie dużej liczby danych w znacznie krótszym czasie. Dodatkowo, zdaniem jego twórcy, test będzie także znacznie tańszy od dotychczasowych, a przy okazji dostarczy znacznie więcej danych naukowych, dotyczących między innymi schorzeń, w których ważnym czynnikiem ryzyka są palenie papierosów oraz zapalenie jelita grubego. Ponadto nowa metoda posłuży jej twórcy w poszukiwaniu peptydów, które mogą pomóc w powstrzymaniu wiązania się jadów z ludzkimi nerwami w przypadkach, gdy nie istnieją odtrutki na ich toksyny. 

Zdaniem doktora Fry’a w przyszłości nowa metoda testów mogłaby znaleźć zastosowanie również w sprawdzaniu wielu innych molekuł pod kątem ich medycznego zastosowania. Nie oznacza to, że testy tego typu całkowicie wyeliminują te, wymagające udziału zwierząt, niemniej jednak mogą one pomóc w ich znaczącej redukcji, przynajmniej na etapie wstępnym, poprzedzającym przedkliniczny. 

Polecane dla Ciebie

Analiza komputerowa zamiast testów na zwierzętach

Alternatywną metodę testów toksyczności bez udziału zwierząt opracowali także naukowcy z Rutgers University. Dotychczasowe metody są dyskusyjne nie tylko pod względem etycznym, ale także pod kątem ich skuteczności. W jej zwiększeniu pomóc może algorytm, który automatycznie pobiera dane na temat chemikaliów z bazy danych Narodowego Instytutu Zdrowia, a następnie porównuje ich fragmenty z próbkami poddawanymi testom, by w ten sposób, przy użyciu zaawansowanych metod matematycznych, określić ich potencjalną szkodliwość lub jej brak.

Skuteczność nowej metody testów, w zależności od typu związku chemicznego, ocenia się na minimum 62 do nawet 100 proc. W ten sposób naukowcom udało się pokonać jedną z największych trudności związanych z dotychczasowymi próbami komputerowej analizy próbek, czyli zbyt małą dostępnością chemikaliów z materiału porównawczego. Dzięki tej metodzie również nie uda się całkowicie wyeliminować udziału zwierząt, ale ich udział zostanie zredukowany do niezbędnego minimum, ponieważ pozwoli wyłonić z puli te związki chemiczne, które będą wymagać bardziej zaawansowanych testów w warunkach klinicznych. 

 1. D. P. Russo, J. Strickland, A. L. Karmaus i in., Nonanimal Models for Acute Toxicity Evaluations: Applying Data-Driven Profiling and Read-Across, “Environmental Health Perspectives” 2019; 127 (4): 047001 DOI: 10.1289/EHP3614.
 2. Rutgers University, New algorithm allows for faster, animal-free chemical toxicity testing: With around 80,000 untested chemicals in use, Rutgers-led innovation addresses an urgent environmental safety need, “ScienceDaily” 16 April 2019, <www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190416170918.htm>.
 3. Ch. N. Zdenek, R. J. Harris, S. Kuruppu i in., A Taxon-Specific and High-Throughput Method for Measuring Ligand Binding to Nicotinic Acetylcholine Receptors, “Toxins” 2019, 11(10), 600; https://doi.org/10.3390/toxins11100600.
 4. S. Luntz, New Animal-Free Testing Method Saves Lab Rats And Advances Research, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/new-animal-free-testing-method-saves-lab-rats-and-advances-research/, [dostęp:] 18.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

  Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij