Warzywa strączkowe są dobre dla serca i opóźniają menopauzę
Katarzyna Szulik

Warzywa strączkowe są dobre dla serca i opóźniają menopauzę

Jeśli myślisz o modyfikacji diety pod kątem zdrowia serca, włącz do niej więcej warzyw strączkowych – radzą Amerykanie. Soczewica, cieciorka, groszek czy fasola chronią między innymi przed wysokim ciśnieniem krwi czy chorobą niedokrwienną serca. 

Strączki dobre dla serca

Naukowcy doszli do takich wniosków po analizie wyników badań kohortowych prowadzonych pod kątem konsumpcji warzyw strączkowych i ich związku z chorobami układu krążenia. Jak się okazało, osoby które jadły najwięcej warzyw strączkowych były 10 proc. mniej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo–naczyniowego w porównaniu do tych, które jadły ich najmniej. 

Dobroczynne dla serca działanie warzyw strączkowych ma związek z dużą zawartością błonnika i białka w ich składzie przy jednoczesnym niskim stężeniu tłuszczu, niskim indeksie glikemicznym i braku cholesterolu. Ponadto strączki zawierają witaminy z grupy B, żelazo, miedź, magnez, mangan, cynk i fosfor. 

Obniżają cholesterol, pomagają schudnąć

Regularne jedzenie warzyw strączkowych może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co pokazała metaanaliza 10 randomizowanych badań na ten temat. Jedzenie strączków wspiera również zdrowie osób z cukrzycą typu 2 w sytuacji, gdy czerwone mięso w codziennym jadłospisie zostało wymienione na dania z warzyw strączkowych. Przez wzgląd na wysoką zawartość potasu, magnezu i błonnika, strączki pomagają w walce z nadciśnieniem, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. Najlepsze efekty były widoczne przy zwiększeniu spożycia strączków do jednej porcji dziennie i wzbogaceniu diety o produkty pełnoziarniste.

Po warzywa strączkowe powinny sięgać także osoby odchudzające się. Błonnik, białko i węglowodany złożone, z których są zbudowane, zaspokajają głód na długo, a pozytywny wpływ diety bogatej w strączki na masę ciała potwierdzają badania. Najlepsze efekty daje spożywanie strączków w ramach diety śródziemnomorskiej, bogatej również w inne źródła błonnika i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. 

Strączki opóźniają menopauzę

Ponadto badania z 2016 r. pokazały, że dieta bogata w ryby i strączki może spowalniać menopauzę, podczas gdy jadłospis bogaty w węglowodany potrafi ją przyspieszyć. Takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone na grupie ponad 35 tys. kobiet między 35 a 69 rokiem życia z Wielkiej Brytanii. Dzięki ogólnym informacjom na temat stanu ich zdrowia i sposób żywienia skompilowano z tempem występowania menopauzy. Średni wiek wchodzenia w wiek menopauzalny wyniósł 51 lat, a każda dodatkowa porcja ryżu lub makaronu dziennie w jadłospisie uczestniczek przyspieszała występowanie menopauzy o około 1,5 roku. Z kolei wzbogacenie codziennej diety o tłuste ryby oraz świeże warzywa strączkowe skutkowało opóźnieniem wejścia w menopauzę o kolejne trzy lata. W jej opóźnieniu pomagało również przyjmowanie większych ilości cynku i witaminy B6. Wejście w wiek menopauzalny przyspieszało również wysokie spożycie słonych przekąsek, z kolei jedzenie mięsa go spowalniało. W przypadku kobiet bezdzietnych, menopauzę spowalnia jedzenie winogron oraz drobiu. 

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, powinniśmy zjadać trzy porcje warzyw strączkowych tygodniowo, podczas gdy realnie zjadamy nie więcej niż jedną. Wzbogacenie diety o warzywa strączkowe to stosunkowo prosty i smaczny sposób na to, by uczynić codzienny jadłospis zdrowszym dla serca.
 1. Physicians Committee for Responsible Medicine, Legumes boost heart health, according to new review study "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019 –11/pcfr –lbh112019.php, [dostęp:] 25.11.2019 r.
 2. Y. Dunneram, D. Ch. Greenwood, V. J. Burley, J. E. Cade, Dietary intake and age at natural menopause: results from the UK Women’s Cohort Study, “Journal of Epidemiology and Community Health” 2018; DOI: 10.1136/jech –2017 –209887.
 3. BMJ, Diet rich in fish and legumes may help delay natural menopause: But high dietary intake of refined carbs may help to hasten it, suggests research, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180430212400.htm [dostęp] .
 4. R. Polak, Legumes: Health Benefits and Culinary Approaches to Increase Intake, "Clinical Diabetes" 2015 Oct; 33(4): 198–205, doi: 10.2337/diaclin.33.4.198.
 5. D. A. Jenkins, C. C. Kendall, L.A. Augustin, Effect of Legumes as Part of a Low Glycemic Index Diet on Glycemic Control and Cardiovascular Risk Factors in Type 2 Diabetes Mellitus: A Randomized Controlled Trial, "Archives of Internal Medicine" 2012; DOI: 10.1001/2013.jamainternmed.70.
 6. M. J. Franz, Diabetes Mellitus Nutrition Therapy: Beyond the Glycemic Index, "Archives of Internal Medicine" 2012; DOI: 10.1001/2013.jamainternmed.871.
 7. JAMA and Archives Journals, Eating more legumes may improve glycemic control, lower estimated heart disease risk, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121022162546.htm, [dostęp:] 25.11.2019 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij