Depresja ciążowa może mieć związek ze stanem zapalnym
Katarzyna Szulik

Depresja ciążowa może mieć związek ze stanem zapalnym

Dotyka aż jednej piątej ciężarnych, a u kilkunastu procent z tej grupy wywołuje myśli samobójcze. Mowa o depresji ciążowej, której nie należy mylić ze zjawiskiem „baby blues”, czyli chwilowym obniżeniem nastroju po przyjściu dziecka na świat. Depresja ciążowa wymaga leczenia, a nierzadko również hospitalizacji. W skuteczniejszej terapii pomoże znajomość jej przyczyn – badania w tym kierunku prowadzili naukowcy z Michigan State University i szpitala w amerykańskim Grand Rapids. 

Ciąża jest przewlekłym stanem zapalnym

W ich opinii występowanie depresji okołociążowej, czyli takiej, której symptomy pojawiają się w trakcie ciąży i nasilają po jej zakończeniu, może mieć związek z powstawaniem w organizmie stanu zapalnego przy okazji ciąży. Z perspektywy biologicznej ciąża jest przewlekłym stanem zapalnym, który ingeruje w szereg procesów na poziomie molekularnym. Mówiąc krótko: w ciąży organizm działa w sprzeczności z codziennymi normami, co obejmuje również funkcjonowanie psychiczne kobiet spodziewających się dziecka. 

Badanie prowadzone w tym kierunku pokazało, że do rozwoju depresji okołociążowej przyczyniają się między innymi cytokiny IL–6 i IL–8, które są związane z powstawaniem stanu zapalnego w organizmie. Ich poziomy, obok szeregu innych czynników stanu zapalnego, były podwyższone u kobiet, które doświadczyły depresji związanej z ciążą.

Równocześnie stwierdzono u nich obniżenie stężenia czynników odpowiadających za dobry nastrój, w tym hormonu szczęścia – serotoniny. To szczególnie ważne, ponieważ poziom serotoniny bezpośrednio łączy się z pogorszeniem nastroju. Im mniej serotoniny jest w organizmie, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji. 

Stan zapalny nie zagraża dziecku

Choć, jak pokazuje badanie, stan zapalny powstający w organizmie podczas ciąży może mieć negatywne konsekwencje, zasadniczo jest czynnikiem sprzyjającym jej prawidłowemu przebiegowi – mówią z autorzy badania. W jego wyniku następuje modyfikacja działania układu immunologicznego, by nie potraktował on płodu jako zagrożenia i nie zaczął go atakować. Niebezpieczeństwo zaczyna się w chwili, gdy stan zapalny okazuje się bardziej intensywny niż normalnie i wówczas może dojść do pogorszenia pewnych sfer zdrowia, w tym do depresji u kobiet na nią podatnych. Ta świadomość pozwoli nie tylko na opracowanie skuteczniejszych terapii dla kobiet w ciąży zmagających się z depresją, ale także wdrożenie działań profilaktycznych na podstawie badania czynników ryzyka wynikających ze stanu zapalnego. 

Depresja i ciąża nie powinny iść w parze nie tylko ze względu na ewentualne ryzyko związane z leczeniem farmakologicznym. Jak dowodzą naukowcy z Boston University Medical Center, kobiety doświadczające poważnej depresji mogą mieć trudności z zajściem w ciążę, jednak wbrew pozorom wspomniane prawdopodobieństwo nie wynika z konieczności przyjmowania leków. 

Polecane dla Ciebie

Depresja zmniejsza szanse na poczęcie

Poważna depresja obniża ryzyko zajścia w ciążę aż o 38 proc. w porównaniu do osób doświadczających łagodnych objawów depresji okołociążowej. To, czy i jakie leki zażywały kobiety biorące udział w badaniu nie miało wpływu na jego ostateczny wynik. Utrudnienie zajścia w ciąże dotyczy nie tyle uniemożliwienia go, ile opóźnienia – kobiety w ciężkiej depresji zachodzą w ciążę później, co oznacza, że ich starania trwają dłużej. Naukowcy nie znają przyczyn tej asocjacji, ale podejrzewają, że rolę w tym zjawisku może odgrywać oś podwzgórze–przysadka–nadnercza, odpowiedzialna między innymi za wydzielanie hormonów i przebieg cyklu menstruacyjnego. 

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie danych o planowaniu ciąży pochodzących od 2100 kobiet, które wypełniały kwestionariusze online. Składał się on między innymi z pytań o samopoczucie, obecność ewentualnych symptomów depresji oraz przyjmowane leki psychotropowe. 22 proc. kobiet ze wspomnianej grupy zgłosiło fakt chorowania na depresję potwierdzony klinicznie, 17 proc. przyznało się do przyjmowania leków psychoaktywnych w przyszłości, a 10 proc. – obecnie. Przy okazji stwierdzono między innymi, że przyjmowanie leków z grupy benzodiazepin było związane z obniżoną płodnością. Z kolei kobiety w przeszłości leczone z antydepresantami z grupy selektywnego wychwytu serotoniny miały wyższe szanse na poczęcie niezależnie od tego, jak silne były objawy depresji, co zdaniem naukowców może wskazywać na długotrwałe pozytywne oddziaływanie wspomnianych leków na ich organizm. 

  1. E. Achtyes. S. A. Keaton, L. A. Smart i in., Inflammation and kynurenine pathway dysregulation in post–partum women with severe and suicidal depression, „Brain, Behavior, and Immunity”, Available online 5 November 2019, https://doi.org/10.1016/j.bbi.2019.10.017.
  2. Van Andel Institute, Severe pregnancy–related depression may be rooted in inflammation, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–11/vari–spd112019.php, [dostęp:] 25.11.2019 r. 
  3. Y. I. Nillni, A. K. Wesselink, J. L. Gradus i in., Depression, anxiety, and psychotropic medication use and fecundability, „American Journal of Obstetrics and Gynecology” 2016; DOI: 10.1016/j.ajog.2016.04.022.
  4. Boston University Medical Center, Depression lowers women's chances of pregnancy, study finds, „ScienceDaily”, 24 May 2016. <www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160524144919.htm.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij