Kompleksowa diagnoza nowotworowa z krwi
Katarzyna Szulik

Kompleksowa diagnoza nowotworowa z krwi

Naukowcy z Dana–Farber Cancer Institute pracują nad nowym testem krwi, który na podstawie jednej próbki mógłby wykrywać kilka rodzajów raka z bardzo wysoką skutecznością. Technologia, której używają bazuje na rozpoznawaniu nowotworowego DNA, które przenika do ludzkiej krwi w chwili, gdy komórki raka obumierają. Ta metoda ma być znacznie bardziej wiarygodna od stosownej dotychczas tzw. płynnej biopsji, która również wykorzystuje próbki krwi. 

Szansa dla chorych na raka

Dokładny sposób działania testu opiera się na technologii nowoczesnego sekwencjonowania DNA pod kątem poszukiwana grup metylowych wskazujących na aktywność genów lub jej brak. By sprawdzić jej skuteczność, testom poddano niemal 3600 próbek krwi podchodzących od osób ze zdiagnozowanym nowotworem oraz tych, u których do chwili badania go nie stwierdzono. Próbki zawierały wskaźniki aż 20 typów raka, w tym piersi, głowy i szyi, płuc, czerniaka czy trzustki. Ogólna skuteczność testu w ich rozpoznawaniu wyniosła 99.4 proc., przy czym w przypadku nowotworów złośliwych, skutkujących wysokim ryzykiem śmiertelności, sprawność wykrywania wyniosła 76 proc. Ponadto im bardziej rozwinięty był nowotwór, tym wyższa była skuteczność jego wykrycia: zaczynając od 32 proc., w przypadku raka w stadium I, po 93 proc. w stadium IV. Z kolei skuteczność w wykrywaniu organu pierwotnego występowania nowotworu wyniosła średnio 89 proc. 

Jak widać, test był w stanie nie tylko prawidłowo wskazać obecność raka, ale również określić, w której tkance rozwinął się jako pierwszy. Skuteczność wykrywalności raka we wczesnym stadium okazała się najmniejsza, niemniej 30 proc. to i tak spory odsetek gdy mowa o możliwości zwiększenia szans chorego na przeżycie.

Wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na jego całkowite wyleczenie, więc w tym kontekście test może okazać się przełomowym odkryciem dla wielu pacjentów. 

Alternatywa dla płynnej biopsji

Obecnie jedynym sposobem na wykrycie raka z krwi jest przeprowadzenie tzw. płynnej biopsji, która jednak nie jest stosowana często z powodu wysokiego poziomu technicznego skomplikowania procesu analizy. Z drugiej jednak strony biopsja tego typu jest znacznie mniej inwazyjna niż pobranie materiału z guza, a dodatkowo pozwala stwierdzić, czy nowotwór w organizmie pacjenta ma złośliwy charakter. Ta metoda również bazuje na analizie DNA uwalnianego do krwi w procesie apoptozy, czyli śmierci komórek. Informacje uzyskane w ten sposób bywają bardziej wiarygodne od standardowej biopsji tkankowej, a ich czułość w niektórych przypadkach raka sięga aż 95 proc.

Powiązane produkty

Nowe testy z krwi

Prace nad skutecznym testem na raka z krwi trwają nieustannie. Wiosną tego roku własną propozycję takiego rozwiązania przedstawili naukowcy z John Hopkins Kimmel Cancer Center w USA, którzy również opracowali test oparty na analizie nowotworowego DNA. W ich przypadku miałby on być skupiony na wykryciu siedmiu typów nowotworów – piersi, okrężnicy, płuc, jajników, trzustki, żołądka oraz przewodu żółciowego. Skuteczność w tym wypadku wyniosła od 57 do ponad 99 proc. Test bazuje na technologii tzw. mechanicznego uczenia się, czyli odmianie sztucznej inteligencji, która jest w stanie zidentyfikować niestandardowe układy we fragmentach nowotworowego DNA, które trafią do krwi osoby zarażonej nowotworem. Również na tej podstawie test miałby być zdolny do identyfikacji pochodzenia nowotworu (tzn. organu, w którym wystąpił pierwotnie) z 75 proc. skutecznością. 

  1. M. C. Liu, E. A. Klein, M. A. Sekeres, New blood test capable of detecting multiple types of cancer, Dana–Farber Cancer Institute "dana–farber.org" [online], https://www.dana–farber.org/newsroom/news–releases/2019/new–blood–test–capable–of–detecting–multiple–types–of–cancer/, [dostęp:] 30.09.2019 r. 
  2. Dana–Farber Cancer Institute, New blood test capable of detecting multiple types of cancer, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190928082724.htm [dostęp:] 30.09.2019 r.
  3. M. Marcinkowska, Płynna biopsja w diagnostyce onkologicznej, "zwrotnikraka.pl" [online], https://www.zwrotnikraka.pl/?p=5919, [dostęp:] 30.09.2019 r.
  4. The Johns Hopkins University School of Medicine, New blood test uses DNA 'packaging' patterns to detect multiple cancer types [online], https://medicalxpress.com/news/2019–05–blood–dna–packaging–patterns multiple.html?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=MedicalXpress_TrendMD_1, [dostęp:] 30.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij