
Czy paracetamol w ciąży jest szkodliwy dla dziecka? Najnowsze badania naukowe
Paracetamol w ciąży a ADHD dziecka
Naukowcy ze wspomnianego zespołu odnaleźli związek między przyjmowaniem paracetamolu a zachowaniami bliskimi spektrum ADHD, obejmującymi między innymi zaburzenia uwagi i nadaktywność. Wspomniane problemy behawioralne można było zaobserwować w wieku wczesnoszkolnym — zakres badania objął 14 tys. dzieci między 6. miesiącem a 17. rokiem życia, których matki przyjmowały leki z paracetamolem podczas ciąży. Mowa o kobietach, które w tym okresie przyjmowały lek „czasem” lub częściej, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W tym okresie badano nie tylko schematy zachowań uczestników badania na przestrzeni kilkunastu lat, ale również sprawność ich pamięci oraz iloraz inteligencji. Wnioski z badań mówiły również, że asocjacja między przyjmowaniem paracetamolu była bardziej widoczna w przypadku chłopców niż dziewczyn.
Paracetamol w ciąży jest bezpieczny
Wspomniane badanie potwierdza wcześniejsze obawy podnoszone w związku z przyjmowaniem paracetamolu przez kobiety w ciąży. Dotychczasowe badania łączyły je między innymi ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy, poza już wspomnianymi kwestiami behawioralnymi.
W okresie ciąży paracetamol jest właściwym lekiem do uśmierzania lekkiego lub umiarkowanego bólu oraz gorączki. Jako jeden z niewielu leków jest bezpieczny do stosowania na każdym etapie ciąży, zakładając, że kobieta przyjmuje go w najniższej zalecanej dawce i przez możliwie jak najkrótszy okres. Jeśli po takiej kuracji objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia bezpiecznych alternatyw terapeutycznych.
Nie oznacza to, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z kofeiny, pod warunkiem, że jej ilość nie przekroczy 200 mg dziennie.
Alternatywą dla paracetamolu może być ibuprofen, jednak w tym wypadku obowiązują znacznie poważniejsze obostrzenia. Można go stosować maksymalnie do 30 tygodnia ciąży. Przyjmowanie go w późniejszym czasie zdecydowanie zwiększa ryzyko komplikacji okołoporodowych.
Paracetamol w okresie karmienia
Paracetamol jest bezpieczny w stosowaniu również w okresie karmienia, ponieważ przedostaje się do kobiecego mleka jedynie w niewielkich, nieszkodliwych dla dziecka ilościach. Gdy jednak dziecko jest wcześniakiem, miało niską masę urodzeniową, bądź choruje i wymaga pomocy farmakologicznej, przyjmowanie paracetamolu podczas naturalnego karmienia powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Zgodnie z zaleceniami, podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży zaleca się ograniczanie przyjmowania jakichkolwiek leków do niezbędnego minimum. Mowa również o leczeniu łagodnych stanów chorobowych, takich jak przeziębienie, z którymi równie skutecznie radzą sobie naturalne metody. W razie konieczności przyjęcia leku w ciąży, najlepiej ograniczyć się do najniższej możliwej dawki i skrócić czas stosowania go do minimum.