×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy paracetamol w ciąży jest szkodliwy dla dziecka? Najnowsze badania naukowe

Kobiety w ciąży powinny znacząco ograniczyć przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych, które nie są konieczne dla zachowania zdrowia ich samych oraz dzieci. Do tej pory sądzono, że jedym z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych dla kobiet w tym stanie jest paracetamol, jednak badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu stawiają to przekonanie pod znakiem zapytania. 

Paracetamol w ciąży a ADHD dziecka

Naukowcy ze wspomnianego zespołu odnaleźli związek między przyjmowaniem paracetamolu a zachowaniami bliskimi spektrum ADHD, obejmującymi między innymi zaburzenia uwagi i nadaktywność. Wspomniane problemy behawioralne można było zaobserwować w wieku wczesnoszkolnym — zakres badania objął 14 tys. dzieci między 6. miesiącem a 17. rokiem życia, których matki przyjmowały leki z paracetamolem podczas ciąży. Mowa o kobietach, które w tym okresie przyjmowały lek „czasem” lub częściej, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W tym okresie badano nie tylko schematy zachowań uczestników badania na przestrzeni kilkunastu lat, ale również sprawność ich pamięci oraz iloraz inteligencji. Wnioski z badań mówiły również, że asocjacja między przyjmowaniem paracetamolu była bardziej widoczna w przypadku chłopców niż dziewczyn.

Paracetamol w ciąży jest bezpieczny

Wspomniane badanie potwierdza wcześniejsze obawy podnoszone w związku z przyjmowaniem paracetamolu przez kobiety w ciąży. Dotychczasowe badania łączyły je między innymi ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy, poza już wspomnianymi kwestiami behawioralnymi. 

Aktualne zalecenia, których ważność ma obowiązywać do 2021 r. mówią o bezpieczeństwie przyjmowania paracetamolu przez kobiety w ciąży, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub prowadzącym ciążę. 

W okresie ciąży paracetamol jest właściwym lekiem do uśmierzania lekkiego lub umiarkowanego bólu oraz gorączki. Jako jeden z niewielu leków jest bezpieczny do stosowania na każdym etapie ciąży, zakładając, że kobieta przyjmuje go w najniższej zalecanej dawce i przez możliwie jak najkrótszy okres. Jeśli po takiej kuracji objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia bezpiecznych alternatyw terapeutycznych. 

Wybierając leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, kobiety w ciąży powinny unikać tych, mających w składzie kofeinę. Wysokie stężenie kofeiny w organizmie może skutkować między innymi niską masą urodzeniową i zwiększać ryzyko poronienia.

Nie oznacza to, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z kofeiny, pod warunkiem, że jej ilość nie przekroczy 200 mg dziennie.

Alternatywą dla paracetamolu może być ibuprofen, jednak w tym wypadku obowiązują znacznie poważniejsze obostrzenia. Można go stosować maksymalnie do 30 tygodnia ciąży. Przyjmowanie go w późniejszym czasie zdecydowanie zwiększa ryzyko komplikacji okołoporodowych. 

Paracetamol w okresie karmienia

Paracetamol jest bezpieczny w stosowaniu również w okresie karmienia, ponieważ przedostaje się do kobiecego mleka jedynie w niewielkich, nieszkodliwych dla dziecka ilościach. Gdy jednak dziecko jest wcześniakiem, miało niską masę urodzeniową, bądź choruje i wymaga pomocy farmakologicznej, przyjmowanie paracetamolu podczas naturalnego karmienia powinno zostać skonsultowane z lekarzem. 

Kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na to, czy paracetamol w preparacie, który stosują nie jest połączony z kodeiną, ponieważ takie połączenie może okazać się szkodliwe dla dziecka. 

Zgodnie z zaleceniami, podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży zaleca się ograniczanie przyjmowania jakichkolwiek leków do niezbędnego minimum. Mowa również o leczeniu łagodnych stanów chorobowych, takich jak przeziębienie, z którymi równie skutecznie radzą sobie naturalne metody. W razie konieczności przyjęcia leku w ciąży, najlepiej ograniczyć się do najniższej możliwej dawki i skrócić czas stosowania go do minimum.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. University of Bristol, Childhood behavior linked to taking paracetamol in pregnancy "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/uob-cbl091219.php, [dostęp:] 16.09.2019 r.
  2. National Health Service, Can I take paracetamol while I'm breastfeeding? "nhs.uk" [online], https://www.nhs.uk/common-health-questions/medicines/can-i-take-paracetamol-while-i-am-breastfeeding/, [dostęp:] 16.09.2019 r.
  3. National Health Service, Can I take ibuprofen when I'm pregnant? "nhs.uk" [online] https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/can-i-take-ibuprofen-when-i-am-pregnant/, [dostęp:] 16.09.2019 r.

Podziel się: