Czy paracetamol w ciąży jest szkodliwy dla dziecka? Najnowsze badania naukowe
Katarzyna Szulik

Czy paracetamol w ciąży jest szkodliwy dla dziecka? Najnowsze badania naukowe

Kobiety w ciąży powinny znacząco ograniczyć przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych, które nie są konieczne dla zachowania zdrowia ich samych oraz dzieci. Do tej pory sądzono, że jedym z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych dla kobiet w tym stanie jest paracetamol, jednak badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu stawiają to przekonanie pod znakiem zapytania. 

Paracetamol w ciąży a ADHD dziecka

Naukowcy ze wspomnianego zespołu odnaleźli związek między przyjmowaniem paracetamolu a zachowaniami bliskimi spektrum ADHD, obejmującymi między innymi zaburzenia uwagi i nadaktywność. Wspomniane problemy behawioralne można było zaobserwować w wieku wczesnoszkolnym — zakres badania objął 14 tys. dzieci między 6. miesiącem a 17. rokiem życia, których matki przyjmowały leki z paracetamolem podczas ciąży. Mowa o kobietach, które w tym okresie przyjmowały lek „czasem” lub częściej, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W tym okresie badano nie tylko schematy zachowań uczestników badania na przestrzeni kilkunastu lat, ale również sprawność ich pamięci oraz iloraz inteligencji. Wnioski z badań mówiły również, że asocjacja między przyjmowaniem paracetamolu była bardziej widoczna w przypadku chłopców niż dziewczyn.

Paracetamol w ciąży jest bezpieczny

Wspomniane badanie potwierdza wcześniejsze obawy podnoszone w związku z przyjmowaniem paracetamolu przez kobiety w ciąży. Dotychczasowe badania łączyły je między innymi ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy, poza już wspomnianymi kwestiami behawioralnymi. 

Aktualne zalecenia, których ważność ma obowiązywać do 2021 r. mówią o bezpieczeństwie przyjmowania paracetamolu przez kobiety w ciąży, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub prowadzącym ciążę. 

W okresie ciąży paracetamol jest właściwym lekiem do uśmierzania lekkiego lub umiarkowanego bólu oraz gorączki. Jako jeden z niewielu leków jest bezpieczny do stosowania na każdym etapie ciąży, zakładając, że kobieta przyjmuje go w najniższej zalecanej dawce i przez możliwie jak najkrótszy okres. Jeśli po takiej kuracji objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia bezpiecznych alternatyw terapeutycznych. 

Wybierając leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, kobiety w ciąży powinny unikać tych, mających w składzie kofeinę. Wysokie stężenie kofeiny w organizmie może skutkować między innymi niską masą urodzeniową i zwiększać ryzyko poronienia.

Nie oznacza to, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z kofeiny, pod warunkiem, że jej ilość nie przekroczy 200 mg dziennie.

Alternatywą dla paracetamolu może być ibuprofen, jednak w tym wypadku obowiązują znacznie poważniejsze obostrzenia. Można go stosować maksymalnie do 30 tygodnia ciąży. Przyjmowanie go w późniejszym czasie zdecydowanie zwiększa ryzyko komplikacji okołoporodowych. 

Paracetamol w okresie karmienia

Paracetamol jest bezpieczny w stosowaniu również w okresie karmienia, ponieważ przedostaje się do kobiecego mleka jedynie w niewielkich, nieszkodliwych dla dziecka ilościach. Gdy jednak dziecko jest wcześniakiem, miało niską masę urodzeniową, bądź choruje i wymaga pomocy farmakologicznej, przyjmowanie paracetamolu podczas naturalnego karmienia powinno zostać skonsultowane z lekarzem. 

Kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na to, czy paracetamol w preparacie, który stosują nie jest połączony z kodeiną, ponieważ takie połączenie może okazać się szkodliwe dla dziecka. 

Zgodnie z zaleceniami, podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży zaleca się ograniczanie przyjmowania jakichkolwiek leków do niezbędnego minimum. Mowa również o leczeniu łagodnych stanów chorobowych, takich jak przeziębienie, z którymi równie skutecznie radzą sobie naturalne metody. W razie konieczności przyjęcia leku w ciąży, najlepiej ograniczyć się do najniższej możliwej dawki i skrócić czas stosowania go do minimum.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij