
30. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, jak czuje się mama
Co słychać u dziecka w 30. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 30–tygodniowy płód waży średnio 1500 g i mierzy 41 cm. W ciągu tygodnia przybrał więc na wadze ok. 200 g, czyli 15%. Dla zobrazowania: to tak, gdyby osoba dorosła ważąca 60 kg w ciągu tygodnia przytyła prawie 10 kg.
Cały czas rozwija się układ oddechowy dziecka, a szczególnie płuca i pęcherzyki płucne. Rozwija się również jego mózg, zwłaszcza obszary kory oraz obszary odpowiedzialne za zmysły. Zanika powoli meszek płodowy. Zmienia się też skóra dziecka – staje się zaróżowiona i grubsza dzięki nagromadzonej tkance tłuszczowej.
Co słychać u ciężarnej w 30. tygodniu ciąży?
Zaczęła się kolejna „dziesiątka”, jeśli chodzi o tygodnie ciąży. Coraz częściej będziesz myślała o porodzie, w głowie będzie coraz więcej pytań i obaw. To zupełnie normalne i chyba nie ma kobiety, która będąc w pierwszej ciąży, nie zastanawia się, jak to będzie w trakcie i po porodzie.
W podręcznikach o ciąży wyczytasz w wielkim skrócie, że I trymestr to zmęczenie, II to przypływ energii a III – znowu zmęczenie, ból pleców, obrzęki. Sporo w tym prawdy. Jest ci coraz ciężej, plecy dają się we znaki, szczególnie po aktywniej spędzonych dniach.
Powiązane produkty
Co u taty?
Choć tatę plecy nie bolą, nie ma obrzęków, oddycha mu się bez problemów, jego życie też się może nieco „skomplikować”. Z jednej strony szkoła rodzenia, przygotowywanie pokoju i wyposażenia dla dziecka, z drugiej natłok pracy – teraz lepiej nadgonić wszelkiego rodzaju zobowiązania służbowe, żeby po porodzie jak najwięcej pomóc żonie, która na tym etapie ciąży – powiedzmy sobie szczerze – może pokazać nową, nieznaną wam do tej pory twarz.
Podróże w ciąży
Zawsze przedyskutuj taki pomysł z lekarzem. Pamiętaj, że są sytuacje, w których lekarz stanowczo odradzi podróży, ale należą one do mniejszości. Kilka rad dla podróżniczek z brzuchami:
- Unikaj lotów samolotem w zaawansowanej ciąży (w większości regulaminów linii lotniczych jest jasno określone, do którego tygodnia można latać, a niektóre z nich dodatkowo wymagają zaświadczenia od lekarza).
- Unikaj rejonów, do których podróżowanie wymaga szczepienia (takie szczepienia w ciąży są przeciwwskazane).
- Lepsza będzie krótka podróż (dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań, leć samolotem, najlepiej klasą biznes, ze względu na większą ilość miejsca na nogi).
- Podczas podróży nie zakładaj nogi na nogę.
- Przed wyjazdem spakuj wszystkie dokumenty dotyczące ciąży, ewentualnie dokup ubezpieczenie podróżnych.
- Unikaj kierunków ze słabo rozwiniętą służbą zdrowia.
- Unikaj słońca i wysokich temperatur – staraj się jak najwięcej czasu spędzać w cieniu albo w klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Unikaj częstych lotów w I trymestrze ciąży ze względu na unieruchomienie podczas lotu oraz na promieniowanie kosmiczne.
- Zapinaj pasy – wszystkie współczesne analizy mówią, że jest to dużo bardziej bezpieczne dla ciężarnej i dziecka niż podróżowanie bez pasów.
Sprawdź sprawdzone metody na walkę ze zmęczeniem i sennością w czasie ciąży – zajrzyj do artykułu: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży.