30. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, jak czuje się mama?
Łukasz Stelmaszczyk

30. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, jak czuje się mama?

Tydzień 30. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 29 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 27 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 30. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 29 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 30. tygodnia ciąży?

  1. Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży. Jak rozwija się płód?
  2. Co słychać u ciężarnej w 30. tygodniu ciąży?
  3. 30. tydzień ciąży. O co powinien zadbać tata?
  4. Podróże w 30. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży. Jak rozwija się płód?

Według siatek centylowych 30–tygodniowy płód waży średnio 1500 g i mierzy 41 cm. W ciągu tygodnia przybrał więc na wadze ok. 200 g, czyli 15%. Dla zobrazowania: to tak, gdyby osoba dorosła ważąca 60 kg w ciągu tygodnia przytyła prawie 10 kg.

Cały czas rozwija się układ oddechowy dziecka, a szczególnie płuca i pęcherzyki płucne. Rozwija się również jego mózg, zwłaszcza obszary kory oraz obszary odpowiedzialne za zmysły. Zanika powoli meszek płodowy. Zmienia się też skóra dziecka – staje się zaróżowiona i grubsza dzięki nagromadzonej tkance tłuszczowej.

Ruchy dziecka są coraz bardziej skoordynowane. Widoczne jest to najbardziej na przykładzie ssania kciuka.

Co słychać u ciężarnej w 30. tygodniu ciąży?

Zaczęła się kolejna „dziesiątka”, jeśli chodzi o tygodnie ciąży. Coraz częściej będziesz myślała o porodzie, w głowie będzie coraz więcej pytań i obaw. To zupełnie normalne i chyba nie ma kobiety, która będąc w pierwszej ciąży, nie zastanawia się, jak to będzie w trakcie i po porodzie.

Przeczytaj także: Oznaki zbliżającego się porodu na DOZ.pl. W Czytelni znajdziesz dużo informacji na temat przebiegu ciąży i porodu oraz wszystko, co warto wiedzieć na temat pierwszych tygodni życia dziecka. 

W podręcznikach o ciąży wyczytasz w wielkim skrócie, że I trymestr to zmęczenie, II to przypływ energii a III – znowu zmęczenie, ból pleców, obrzęki. Sporo w tym prawdy. Jest ci coraz ciężej, plecy dają się we znaki, szczególnie po aktywniej spędzonych dniach.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny i domowe sposoby na opuchliznę kostek

Powiązane produkty

30. tydzień ciąży. O co powinien zadbać tata?

Choć tatę plecy nie bolą, nie ma obrzęków, oddycha mu się bez problemów, jego życie też się może nieco „skomplikować”. Z jednej strony szkoła rodzenia, przygotowywanie pokoju i wyposażenia dla dziecka, z drugiej natłok pracy – teraz lepiej nadgonić wszelkiego rodzaju zobowiązania służbowe, żeby po porodzie jak najwięcej pomóc żonie, która na tym etapie ciąży – powiedzmy sobie szczerze – może pokazać nową, nieznaną wam do tej pory twarz.

Dajcie na luz i zaciśnijcie zęby. Noszenie sporego ciężaru połączone ze stresem związanym ze zbliżającym się porodem jest stanem wyjątkowym i trudnym.

Podróże w 30. tygodniu ciąży

Zawsze przedyskutuj taki pomysł z lekarzem. Pamiętaj, że są sytuacje, w których lekarz stanowczo odradzi podróży, ale należą one do mniejszości. Kilka rad dla podróżniczek z brzuchami:

  1. Unikaj lotów samolotem w zaawansowanej ciąży (w większości regulaminów linii lotniczych jest jasno określone, do którego tygodnia można latać, a niektóre z nich dodatkowo wymagają zaświadczenia od lekarza).
  2. Unikaj rejonów, do których podróżowanie wymaga szczepienia (takie szczepienia w ciąży są przeciwwskazane).
  3. Lepsza będzie krótka podróż (dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań, leć samolotem, najlepiej klasą biznes, ze względu na większą ilość miejsca na nogi).
  4. Podczas podróży nie zakładaj nogi na nogę.
  5. Przed wyjazdem spakuj wszystkie dokumenty dotyczące ciąży, ewentualnie dokup ubezpieczenie podróżnych.
  6. Unikaj kierunków ze słabo rozwiniętą służbą zdrowia.
  7. Unikaj słońca i wysokich temperatur – staraj się jak najwięcej czasu spędzać w cieniu albo w klimatyzowanych pomieszczeniach.
  8. Unikaj częstych lotów w I trymestrze ciąży ze względu na unieruchomienie podczas lotu oraz na promieniowanie kosmiczne.
  9. Zapinaj pasy – wszystkie współczesne analizy mówią, że jest to dużo bardziej bezpieczne dla ciężarnej i dziecka niż podróżowanie bez pasów.

Sprawdź sprawdzone metody na walkę ze zmęczeniem i sennością w czasie ciąży – zajrzyj do artykułu: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kalendarz ciąży – przewodnik po ciąży tydzień po tygodniu

    Każdy tydzień ciąży przynosi nowe niespodzianki. Kalendarz ciąży pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się z Twoim ciałem, jak zmienia się od chwili zapłodnienia aż do momentu porodu. Poznasz dokładnie przebieg ciąży, dowiesz się, jakich dolegliwości możesz spodziewać się na poszczególnych jej etapach i jak sobie z nimi poradzić. Sprawdzisz także, jak tydzień po tygodniu rozwija się Twoje dziecko oraz kiedy kształtują się poszczególne narządy maluszka.

  • 39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka

    Tydzień 39. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 38 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 36 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 39. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 38 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 39. tygodnia ciąży?

  • Pozytywny test ciążowy - i co dalej?

    Zrobiłaś test i zobaczyłaś na nim dwie kreski. Bez względu na to, czy staraliście się o dziecko, czy ciąża jest zaskoczeniem, towarzyszą ci wielkie emocje. Co robić, gdy wynik testu okaże się pozytywny?

  • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

    Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

  • Seks w ciąży i przed porodem

    Wiele kobiet będąc w ciąży zastanawia się czy w tym czasie mogą uprawiać seks bez żadnego zagrożenia dla swojego maleństwa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

  • 34. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko i ile waży? Zmiany u przyszłej mamy

    Tydzień 34. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 33 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 31 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 34. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 33 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 34. tygodnia ciąży?

  • Zawroty i bóle głowy w ciąży – czy mogą być groźne?

    Ciąża to trudny czas, kiedy możesz odczuwać wiele dolegliwości – zarówno tych charakterystycznych dla ciąży, jak i takich, które występują poza tym okresem. Zawroty głowy czy bóle głowy w ciąży nie muszą oznaczać, że dzieje się coś złego. Mimo wszystko warto trzymać rękę na pulsie.

  • 24. tydzień ciąży – jak wygląda i co potrafi dziecko? Zalecenia dla mamy

    Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 24. tygodnia ciąży? Tydzień 24. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 23 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 21 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 24 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 23 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl