39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka
Łukasz Stelmaszczyk

39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka

Tydzień 39. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 38 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 36 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 39. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 38 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 39. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?

infografika wymiary płodu w 39. tygodniu ciąży
Wielkie gratulacje! Ciąża jest już „donoszona”. Należy pamiętać, że ciąża donoszona to nie tylko taka, która zakończy się porodem dokładnie w terminie porodu (tak kończy się jedynie 5 proc. ciąż). Jest to ciąża, która zakończy się +/- 2 tygodnie od terminu porodu, czyli od początku 39. tygodnia aż do końca 42. tygodnia.

Co słychać u ciężarnej w 39. tygodniu ciąży?

Możesz być z siebie dumna, udało ci się donosić ciążę. Teraz jeszcze „tylko” poród. Z dużym brzuchem jest ciężko, bolą Cię plecy, trudniej się oddycha, najprawdopodobniej nogi masz już obrzęknięte lub szybciej puchną. Zostało już niewiele czasu do porodu, trzeba zacisnąć zęby i dotrwać.

infografika termin porodu

Powiązane produkty

Zalecenia dla mamy

Na tym etapie ciąży należy liczyć ruchy płodu, prowadzić oszczędzający tryb życia, prawidłowo się odżywiać i przyjmować odpowiednie suplementy. Wizyty lekarskie powinny odbywać się co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

W przypadku wystąpienia regularnej czynności skurczowej, krwawienia z dróg rodnych, odpłynięcia wód płodowych, słabszego odczuwania ruchów płodu, należy pilnie zgłosić się do szpitala.

infografika kiedy zbliża się poródw

Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?

W 39. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 3400 g i ma ok. 50 cm długości. Należy pamiętać, że są to wartości uśrednione, dlatego w zupełnie prawidłowo przebiegającej ciąży dziecko może być większe (może ważyć np. 3800 g i mieć np. 55 cm długości), albo może być mniejsze (może ważyć np. 2700 g). Jest to identyczna sytuacja jak wśród dzieci starszych i dorosłych – niektóre są wyższe i bardziej pulchne, niektóre są niższe i szczuplejsze. Należy również pamiętać, że szacowanie masy urodzeniowej w USG może być obarczone błędem sięgającym +/- 15%. Jest to spowodowane tym, że aby oszacować masę, wykonuje się kilka pomiarów (mierzy się główkę, brzuszek i kość udową) i na ich podstawie aparat USG korzystający ze specjalnego algorytmu przybliża masę urodzeniową płodu.

Dziecko już jest na tyle dojrzałe, że bez problemów da sobie radę po urodzeniu. Wszystkie organy są już w pełni gotowe do podjęcia pracy poza brzuchem mamy, choć oczywiście jeszcze nie działają tak jak u dorosłego człowieka.

infografika waga dziecka

Co u taty?

Bądź czujny i gotowy. Na spokojnie przejedź trasę z domu do szpitala, bo pod wpływem stresu możesz błądzić. Pamiętaj, że w 39. tygodniu wszystko może się szybko zacząć – twojej partnerce podczas spaceru czy rodzinnego obiadu mogą odejść wody płodowe (nawet zanim zaczną się skurcze). Jeśli to wasza pierwsza ciąża, lepiej oswajać się z tą myślą, bo zestresowany tata jest mniej przydatny dla rodzącej niż taki, który jest opanowany i trzeźwo myślący.

Dowiedz się, kiedy należy udać się do szpitala na poród – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.