39. tydzień ciąży – kiedy poród, zalecenia dla mamy, waga dziecka
Tydzień 39. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 38 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 36 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 39. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 38 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 39. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?
Wielkie gratulacje! Ciąża jest już „donoszona”. Należy pamiętać, że ciąża donoszona to nie tylko taka, która zakończy się porodem dokładnie w terminie porodu (tak kończy się jedynie 5 proc. ciąż). Jest to ciąża, która zakończy się +/- 2 tygodnie od terminu porodu, czyli od początku 39. tygodnia aż do końca 42. tygodnia.
Co słychać u ciężarnej w 39. tygodniu ciąży?
Możesz być z siebie dumna, udało ci się donosić ciążę. Teraz jeszcze „tylko” poród. Z dużym brzuchem jest ciężko, bolą Cię plecy, trudniej się oddycha, najprawdopodobniej nogi masz już obrzęknięte lub szybciej puchną. Zostało już niewiele czasu do porodu, trzeba zacisnąć zęby i dotrwać.
Zalecenia dla mamy
Na tym etapie ciąży należy liczyć ruchy płodu, prowadzić oszczędzający tryb życia, prawidłowo się odżywiać i przyjmować odpowiednie suplementy. Wizyty lekarskie powinny odbywać się co tydzień. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.
Co słychać u dziecka w 39. tygodniu ciąży?
W 39. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 3400 g i ma ok. 50 cm długości. Należy pamiętać, że są to wartości uśrednione, dlatego w zupełnie prawidłowo przebiegającej ciąży dziecko może być większe (może ważyć np. 3800 g i mieć np. 55 cm długości), albo może być mniejsze (może ważyć np. 2700 g). Jest to identyczna sytuacja jak wśród dzieci starszych i dorosłych – niektóre są wyższe i bardziej pulchne, niektóre są niższe i szczuplejsze. Należy również pamiętać, że szacowanie masy urodzeniowej w USG może być obarczone błędem sięgającym +/- 15%. Jest to spowodowane tym, że aby oszacować masę, wykonuje się kilka pomiarów (mierzy się główkę, brzuszek i kość udową) i na ich podstawie aparat USG korzystający ze specjalnego algorytmu przybliża masę urodzeniową płodu.
Co u taty?
Bądź czujny i gotowy. Na spokojnie przejedź trasę z domu do szpitala, bo pod wpływem stresu możesz błądzić. Pamiętaj, że w 39. tygodniu wszystko może się szybko zacząć – twojej partnerce podczas spaceru czy rodzinnego obiadu mogą odejść wody płodowe (nawet zanim zaczną się skurcze). Jeśli to wasza pierwsza ciąża, lepiej oswajać się z tą myślą, bo zestresowany tata jest mniej przydatny dla rodzącej niż taki, który jest opanowany i trzeźwo myślący.
Dowiedz się, kiedy należy udać się do szpitala na poród – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?