
34. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko i ile waży? Zmiany u przyszłej mamy
Co słychać u dziecka w 34. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 34–tygodniowy płód waży średnio 2300 g i ma 45 cm długości. To tydzień, w którym praktycznie wszystkie układy są już rozwinięte (poza układem płciowym i oddechowym). Od tego momentu głównym zadaniem „przebywania w brzuchu” mamy jest zwiększanie masy ciała, budowanie mięśni i tkanki podskórnej.
Dziecko urodzone w tym tygodniu ma już bardzo duże szanse na przeżycie, choć często będzie wymagać wsparcia oddechowego oraz pomocy medycznej w przyspieszeniu rozwoju płuc.
U chłopców w tym okresie jądra powinny być już w mosznie. Jeśli do czasu porodu nie zstąpią (pozostaną w brzuchu lub kanale pachwinowym), mówimy o wnętrostwie. Wada w większości przypadków ustępuje samoistnie do pierwszego roku życia. Jeśli nie ustąpi, potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. U dziewczynek natomiast w tym okresie wykształcają się jajniki.
Co słychać u ciężarnej w 34. tygodniu ciąży?
Brzuch cały czas się powiększa, choć nikt, kto nie wie ile dokładnie tygodni ma twoja ciąża, nie jest w stanie powiedzieć, że jesteś dokładnie w 34. czy np. 36. tygodniu ciąży. Każda kobieta jest inna, a dodatkowo każda ciąża u tej samej kobiety może przebiegać i wyglądać z zewnątrz inaczej.
Polecane dla Ciebie
Zalecenia dla mamy
Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.
Masaż krocza
Od 34. tygodnia zaleca się wykonywanie masażu krocza. Masaż krocza ma na celu przygotowanie tkanek dna miednicy do porodu. Uelastycznia i wzmacnia je, zmniejszając ryzyko pęknięcia krocza podczas rodzenia główki. U kobiet, które regularnie go wykonują, rzadziej zachodzi potrzeba nacięcia krocza podczas porodu.
Zabiegi te wykonuj sama, kilka razy w tygodniu, po 5-10 min. Najlepiej wykonywać je po wieczornym prysznicu w pozycji leżącej. Najpierw dokładnie umyj ręce i natłuść je np. olejkiem z witaminą E, następnie włóż kciuk do pochwy i delikatnie, przez około 2 minuty uciskaj pochwę w kierunku odbytu. Następnie masuj od zewnątrz okolicę między dolnym biegunem warg sromowych i odbytem.
Nazwisko dziecka
Gdy rodzice nie są małżeństwem, ale zdecydowali, że dziecko ma nosić nazwisko ojca, muszą po pierwsze uznać ojcostwo. Można to zrobić jeszcze przed porodem. Wystarczy, abyście we dwoje udali się do urzędu złożyć i potwierdzić odpowiednie oświadczenie (oczywiście mama może udać się do urzędu po porodzie, aby je potwierdzić, ale powoduje to małe zamieszanie i lepiej zrobić to jeszcze w czasie ciąży). Następnie należy wybrać nazwisko, jakie ma mieć dziecko. Istnieją cztery warianty: nazwisko po mamie, nazwisko po tacie, nazwisko dwuczłonowe – pierwsze po mamie, drugie po tacie, i nazwisko dwuczłonowe – pierwsze po tacie, drugie po mamie.
Dowiedz się więcej na temat porodu – przeczytaj artykuł: Poród naturalny czy cesarskie cięcie?