Oznaki zbliżającego się porodu
Anna Rutkowska

Oznaki zbliżającego się porodu

Bolące plecy, zgaga, trudności ze znalezieniem dobrej pozycji do spania — to wszystko daje w kość w ostatnich tygodniach ciąży. Co więcej, zazwyczaj w tym czasie kobieta bardzo pragnie już przytulić swoje maleństwo. Nic dziwnego, że tak bardzo chce wiedzieć, które symptomy zwiastują zbliżający się poród.

Datę spodziewanego porodu ustala ginekolog już w momencie potwierdzenia ciąży. Oblicza się ją na podstawie daty ostatniej miesiączki, zwykle za pomocą tak zwanej reguły Naegelego (od nazwiska XIX-wiecznego niemieckiego lekarza położnika Franza Karla Neagele, który ją opracował). Nie jest konieczne zaznajamianie się z nią. Dostępne są niezliczone kalkulatory porodu online. Poza tym lekarz czy położna, pod których kobieta będzie opieką, obliczą datę porodu w kilka sekund.

Kiedy nadchodzi poród?

Okazuje się, że aby wyliczyć datę porodu, nie wystarczy dodać 9 miesięcy do dnia współżycia. Do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje rok. Można też zrobić na odwrót — do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać rok, następnie odjąć 3 miesiące i dodać 7 dni. 

Inną metodą obliczania terminu porodu jest wyliczenie wieku dziecka na podstawie obrazu z pierwszego USG — najlepiej zrobić je w okolicach 6.-8. tygodnia ciąży. Zarodki we wczesnym etapie ciąży nie różnią się od siebie — innymi słowy mają niemal identyczne wymiary w danym tygodniu bez względu na pulę otrzymanych genów czy stan zdrowia kobiety.

Minusem tak wczesnego USG bywa jednak ryzyko, że jeśli ciąża jest nieco młodsza niż sądzą rodzice, na USG nie będzie można zobaczyć nic poza pęcherzykiem ciążowym. Zdarza się, niestety, że lekarze nie chcą wtedy na 100 procent potwierdzić faktu żywej ciąży (ponieważ jest na to zbyt wcześnie), co bywa przez pacjentki interpretowane jako zapowiedź poronienia lub wystąpienie „pustego pęcherza ciążowego”. Fora internetowe pełne są wpisów spanikowanych przyszłych mam, które tak bardzo chciały mieć pewność, że spodziewają się dziecka, iż udały się na USG tuż po zrobieniu pozytywnego testu ciążowego.

Lepiej się zrelaksować (o ile podczas pierwszej wizyty ginekolog nie postanowi inaczej) i iść na USG w okolicach 8.-10. tygodnia, by zobaczyć już bijące serce zarodka. Bez względu na metodę obliczenia daty porodu należy pamiętać, że jest to jedynie data orientacyjna. Tylko 4 procent kobiet rodzi dokładnie 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, zaś 70 procent w okresie najbliższych 10 dni po wyznaczonej dacie. 

Zbliżający się poród a skurcze przepowiadające

Wbrew nazwie skurcze przepowiadające nie są wcale symptomem bliskiego porodu. Wyjaśnia to położna Marta Powałowska. — Macica kurczy się wiele tygodni przed porodem. Trenuje miesiącami do najważniejszego „maratonu”. Na początku ciąży są to „fale Alvareza”, potem skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te są umiejscowione nisko i nie powodują rozwarcia ani wydalenia płodu. Odczuwalne są raczej po bokach — tłumaczy ekspert. Kobiety opisują skurcze przepowiadające jako podobne do skurczów miesiączkowych oraz często odczuwają je bardziej jako dyskomfort niż ból. Od skurczów porodowych odróżnia je też to, że nie są regularne i zwykle przechodzą po zmianie pozycji ciała lub danej aktywności. 

 Najczęściej występują wtedy, gdy kobieta jest zmęczona, a więc wieczorem lub w nocy. Są różnie nasilone, raz mocniejsze, raz słabsze. Nie zwiększa się ich częstotliwość. Mogą mieć różny czas trwania. Zwykle kąpiel, herbata czy odpoczynek są w stanie je wyciszyć — radzi Powałowska. Skurcze przepowiadające mają tendencję do nasilania się w ostatnich tygodniach ciąży, ale dopóki pozostają nieregularne i ustępują po zmianie pozycji czy kąpieli, nie są zwiastunem porodu.

Powiązane produkty

Oznaki porodu — już całkiem blisko, ale bez paniki

Według położnej kobieta nie jest zwykle w stanie ocenić, że płód szykuje się do porodu. Natomiast bez trudu zauważy, iż przygotowuje się do niego jej organizm. U pierwiastek (lub pierworódek), czyli kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy, najczęściej mniej więcej 2 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy. Można wtedy mieć uczucie, że łatwiej się oddycha, brzuch jest niżej, wygodniej się siedzi. Niektóre kobiety mają też wrażenie pełności w miednicy. To oznaka, że część przodująca płodu (najczęściej główka) wpasowała się już w miednicę, szykując się do porodu. Ulga w oddychaniu wynika natomiast z ustąpienia ucisku na przeponę. Zazwyczaj jednak odczuwalny jest wtedy silniejszy ucisk na pęcherz moczowy, przez co ciężarna może częściej mieć potrzebę oddania moczu.

Objawem, który niekiedy występuje nawet tydzień przed porodem (ale również już w trakcie porodu) jest odejście czopa śluzowego. To bariera chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi. Wyglądem przypomina galaretkę. Może być zielonkawy, żółtawy, lekko różowy —podbarwiony krwią z szyjki macicy, a także prawie przezroczysty. — Czop śluzowy odchodzi w momencie, gdy szyjka macicy zaczyna się skracać. U pierworódek najpierw się skraca do całkowitego zgładzenia, następnie rozwiera. U wieloródek, a więc kobiet, które rodzą kolejny raz, szyjka macicy zwykle skraca się i rozwiera jednocześnie, dzięki czemu kolejny poród często trwa krócej niż poprzedni. Samo odejście czopa śluzowego w terminie porodu (po 37. tygodniu ciąży) nie powinno niepokoić. Jest zapowiedzią nadchodzącego powitania — tłumaczy położna.

Przyszłe mamy zastanawiają się czasem, co oznacza niepokojąco brzmiące „zgładzenie szyjki macicy”. — Szyjka macicy w czasie ciąży jest zwarta, twarda — wyjaśnia ekspert. — Pod wpływem hormonów dochodzi do zmniejszenia się ilości tkanki łącznej, która szyjkę trzyma w spoistej formie, dzięki czemu robi się ona miękka i elastyczna. W ciąży szyjka jest długa, zwykle na 5-7 cm. Zgładzona szyjka to taka, która jest rozwarta niewiele, na przykład na 1 cm, ale płaska na 1-2 mm. To trochę tak, jakby jej wcale nie było — mówi Marta Powałowska. Ta elastyczność szyjki umożliwia jej rozwieranie się (do 10 cm) pod wpływem hormonów i skracanie, a w konsekwencji zgładzenie. Wtedy czop śluzowy wypada. Jeśli w tym momencie nie występuje czynność skurczowa, nie ma powodu, by już jechać do szpitala.

Skurcze porodowe a przepowiadające

Skurcze porodowe w odróżnieniu od przepowiadających umiejscowione są wyżej. Najpierw obejmują trzon macicy, potem całą macicę. — „Rozruszniki” tych skurczów są po bokach, w miejscach, które znajdują się mniej więcej 5-7 cm od pępka w stronę brodawek sutkowych. Niektóre pacjentki odczuwają przy tym ból podobny do bólów miesiączkowych — wyjaśnia położna.

Skurcze przepowiadające mogą płynnie przejść w porodowe, więc należy je obserwować. Dobrze jest notować, ile trwają i co jaki czas się pojawiają. Skurcze porodowe, inaczej niż przepowiadające, wręcz nasilają się po kąpieli czy prysznicu. Nie uspokoi ich żadna forma relaksu. Niekiedy objawami bliskiego porodu są też: biegunka, mdłości lub nawet wymioty, a także bóle przepowiadające poród — najczęściej bóle krzyża, lędźwi, pachwin czy podobne do dolegliwości jelitowych.

Symptomy porodu — kiedy jechać do szpitala?

Jak radzi położna, skurcze występujące regularnie co 5-7 minut powinny skłonić pierworódkę do wyjazdu do szpitala. Jeśli chodzi o kobiety, dla których nie jest to pierwszy poród, powinny wybrać się tam, gdy regularne skurcze pojawiają się co 10 minut. „Sygnał do odjazdu” to też odejście płynu owodniowego. Jest go około litra i może odejść nagle po pęknięciu worka owodniowego, a niekiedy też sączy się stopniowo. — Gdy odejdzie nagle duża ilość, nie można tego z niczym pomylić — wyjaśnia położna. — Kobiety czasem myślą jednak, że oddały mocz i bagatelizują ten objaw

Płyn owodniowy powinien być przejrzysty, lekko opalizujący na żółto. Jeśli wody są zielone, w żadnym wypadku nie należy zwlekać z wyjazdem do szpitala, ponieważ taki kolor płynu świadczy o niedotlenieniu płodu i oddaniu przez niego smółki. Jeżeli zaś wody tylko się sączą, dobrze jest założyć wkładkę (nie podpaskę z żelem w środku), by zobaczyć ich kolor. Bez względu na to jednak czy płyn owodniowy odchodzi nagle, czy stopniowo, jest to już sygnał do wyjazdu do szpitala. 

— Należy jeszcze wspomnieć o instynkcie. Jeśli ciężarna czuje silny lęk, ma nagłe, bardzo złe przeczucia, powinna natychmiast udać się do szpitala. Możliwość rozpoznania realnego i poważnego zagrożenia życia płodu przez matkę jest bowiem udowodniona naukowo — uważa położna. Podobnie jest z krwawieniem, które może być symptomem odklejającego się łożyska i jest wskazaniem do wyjazdu do szpitala.

  1. A.M. Jukic, D.D. Baird, C.R. Weinberg, Length of human pregnancy and contributors to its natural variation, ,,PubMed” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23922246, [dostęp: 11.06.2019].
  2. D.A. Raines, D.B. Cooper, Braxton Hicks Contractions, ,,NCBI” [online],  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470546/, [dostęp: 11.06.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl