Bruksizm – co to jest? Przyczyny i leczenie zgrzytania zębami
Barbara Chmielewska

Bruksizm – co to jest? Przyczyny i leczenie zgrzytania zębami

Bruksizm to zaburzenie polegające na nieświadomym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów – najczęściej podczas snu. Nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej takich jak uszkodzenie zębów oraz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Jakie są przyczyny zgrzytania zębami? Jak leczy się bruksizm?

  1. Czym jest bruksizm i jakie są jego przyczyny?
  2. Objawy bruksizmu – co może wskazywać na zgrzytanie zębami?
  3. Konsekwencje nieleczonego bruksizmu dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia
  4. Jakie badania diagnostyczne mogą potwierdzić bruksizm?
  5. Metody leczenia bruksizmu – od szyn relaksacyjnych po terapie behawioralne
  6. Jak stres i emocje wpływają na nasilenie bruksizmu? Przyczyny zgrzytania zębami
  7. Zgrzytanie zębami u dzieci – czy to powód do niepokoju?
  8. Jak zapobiegać bruksizmowi i chronić zęby przed uszkodzeniem?

Czym jest bruksizm i jakie są jego przyczyny?

Rozumienie i definiowanie bruksizmu zmienia się wraz z upływem czasu. Nowe badania dostarczają coraz szerszej wiedzy na temat etiologii i złożoności tego zjawiska. Obecnie nie traktuje się go już jako chorobę, ale jako nadmierną aktywność mięśni żucia. Co ciekawe, nie zawsze wiąże się ona wyłącznie z negatywnymi konsekwencjami, jak dotychczas sądzono. W niektórych sytuacjach – choć rzadko – skutki bruksizmu mogą być korzystne dla organizmu. Przyczyny nadmiernej aktywności mięśni żucia wciąż pozostają niejasne, chociaż w literaturze pojawiło się wiele teorii na ten temat. Najczęściej wśród powodów bruksizmu wymienia się zaburzenia zwarcia i stres, a ostatnio zwraca się również uwagę na uwarunkowania genetyczne. Badania wskazują także na związek pomiędzy zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu a bezdechem sennym i refluksem.

Objawy bruksizmu – co może wskazywać na zgrzytanie zębami?

Na zgrzytanie i zaciskanie zębów mogą wskazywać zarówno objawy miejscowe (stomatologiczne), jak i ogólne. Pierwsze mogą dotyczyć:

  • zębów, np. ścieranie się zębów, pojawienie się ubytków klinowych w okolicach szyjek zębowych, pękanie szkliwa,
  • błony śluzowej, np. pojawienie się zgrubienia na wewnętrznej stronie policzka na wysokości zwierania się zębów górnych z dolnymi oraz charakterystyczne ukształtowanie bocznej powierzchni języka (widoczne odciśnięcia zębów).

Pacjent może również doświadczać objawów ogólnych pod postacią wzmożonego napięcia i bólu mięśni twarzy, karku czy obręczy barkowej.

Powiązane produkty

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia

Pacjenci z bruksizmem najczęściej szukają pomocy z powodu niszczenia własnych zębów oraz uzupełnień protetycznych. Kolejnym skutkiem bruksizmu są problemy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych, takie jak trzaski, klikania, czy ograniczona ruchomość żuchwy.

Ból w obrębie twarzy, szyi czy ramion, będący skutkiem długotrwałego napięcia mięśni, przyczynia się do obniżenia jakości życia, zaburzeń snu i chronicznego zmęczenia, co skłania pacjentów do szukania pomocy.

Jakie badania diagnostyczne mogą potwierdzić bruksizm?

O zgrzytaniu i zaciskaniu zębów świadczą m.in. objawy opisane powyżej, zlokalizowane w obrębie zębów i błony śluzowej. Ponadto lekarz przeprowadza badanie palpacyjne mięśni twarzy i szyi, aby sprawdzić ich stopień napięcia oraz bolesność. Zwraca też uwagę na staw skroniowo-żuchwowy oraz ruchomość żuchwy. Niekiedy diagnostykę pogłębia się, wykonując m.in. badania obrazowe stawu skroniowo-żuchwowego czy elektromiografię mięśni (EMG), która jest częścią badania polisomnograficznego.

NICI DENTYSTYCZNE

PREPARATY NA CHORE DZIĄSŁA

PŁYNY DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ

Metody leczenia bruksizmu – od szyn relaksacyjnych po terapie behawioralne

Obecnie rozróżnia się bruksizm dzienny, czyli nadmierną aktywność mięśni żucia w stanie czuwania, oraz bruksizm nocny, występujący podczas snu. W przypadku tego pierwszego ważne jest, aby pacjent był świadomy zaciskania zębów i starał się je kontrolować. W leczeniu bruksizmu nocnego znajdują zastosowanie m.in. szyny relaksacyjne. Ich zadaniem jest ochrona zębów, tkanek miękkich i stawu skroniowo-żuchwowego oraz rozluźnienie mięśni. Szyna zgryzowa powinna być zakładana na zęby codziennie, przez okres kilku miesięcy, a po uzyskaniu poprawy częstotliwość noszenia jest zmniejszana. Ze względu na złożoność i wieloczynnikowość zjawiska nocnego zgrzytania zębami w jego leczeniu duże znaczenie mają też terapie behawioralne, np. relaksacja, prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie higieny snu. U wielu pacjentów w celu łagodzenia objawów bruksizmu wskazana jest fizjoterapia stomatologiczna.

Ulgę osobom cierpiącym na bruksizm może przynieść także psychoterapia. Warto dodać, że botoks, o którym pacjenci często słyszą w mediach, nie jest leczeniem pierwszego rzutu i znajduje zastosowanie tylko u pewnej grupy pacjentów.

Jak stres i emocje wpływają na nasilenie bruksizmu? Przyczyny zgrzytania zębami

Dotychczas stres wymieniany był jako jeden z głównych czynników etiologicznych bruksizmu, dlatego w jego terapii zwraca się uwagę na metody radzenia sobie z nadmiernym stresem. Badania dotyczące bruksizmu w pandemii COVID-19 wskazują na nasilenie tego schorzenia w granicach 30 proc., co potwierdzałoby wpływ stresu na wzmożoną aktywność mięśni żucia. Ostatnie doniesienia naukowe wnoszą jednak nową wiedzę na temat przyczyn nieświadomego zgrzytania zębami. Zwraca się uwagę na rolę zaburzonego neuroprzekaźnictwa w układzie nerwowym. Kolejne lata przyniosą zapewne pogłębienie wiedzy na temat mechanizmów powstawania i leczenia tego zjawiska.

Zgrzytanie zębami u dzieci – czy to powód do niepokoju?

Etiologia bruksizmu u dzieci jest niejasna. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się stres, zaburzenia lękowe i zaburzenia snu.

Badania wskazują też na związek pomiędzy nadmierną aktywnością mięśni żwaczy u dzieci a przerostem migdałków, ograniczeniem ruchliwości języka oraz niedrożnością nosa.

Do bruksizmu predysponują również alergie, astma, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) czy zespół Downa. Istnieje także pogląd, że zgrzytanie zębami u dzieci w wieku 3–5 lat jest zjawiskiem fizjologicznym, które ma na celu starcie powierzchni zębowych, tak aby rozwój kości przebiegał prawidłowo.

Jak zapobiegać bruksizmowi i chronić zęby przed uszkodzeniem?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna ze względu na złożoną etiologię bruksizmu i wciąż zmieniający się poziom wiedzy na jego temat. Poza wymienionymi wcześniej aspektami warto dodać, że bruksizm może też nieść za sobą pozytywne konsekwencje. Przykładem może być przerywanie epizodów bezdechu sennego u pacjentów ich doświadczających czy zwiększanie wydzielania śliny w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego.

  1. Gruca O., Rój R., Gryndys M., Foryś P., Juszczyk J., Haponiuk K., Kasperski J., Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie, „Twój Przegląd Stomatologiczny” 2018, nr 12, s. 50–53.
  2. Dąbrowska-Gontarczyk A., Syczewska M., Jelonek E., Graff K., Zadurska M., Kalinowska M., Szczerbik E., Olczak-Kowalczyk D., Bruksizm u dzieci i młodzieży – epidemiologia i etiologia. Systematyczny przegląd piśmiennictwa, „Journal of Stomatology” 2015, t. 68, nr 5, s. 539–558.
  3. Rusin B., Wójcik A., Pakaszewski W., Ziomko B., Smulewicz K., Bruksizm – współczesna wiedza na temat zaburzenia i możliwości terapeutyczne, „Journal of Education, Health and Sport” 2022, t. 12, nr 2, s. 131–135.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ksylitol - czy chroni zęby przed próchnicą?

    Kiedyś prawie nikomu nieznany, dziś ksylitol jest rozpoznawany przez większą część społeczeństwa. W czasach kiedy moda na zdrowy tryb życia wciąż rośnie, ksylitol jest produktem często promowanym jako produkt zastępujący klasyczny biały cukier. Ciekawym jest, a jeszcze nie przez wielu znanym, że związek ten nie tylko ma mniej kalorii niż jego niezdrowy „odpowiednik”, ale również wpływa pozytywnie na zęby – zwiększając produkcję śliny, wzmacniając szkliwo i hamując działanie bakterii próchnicotwórczych.

  • Nitkowanie zębów – jak prawidłowo nitkować zęby?

    Wielu pacjentów bagatelizuje prosty zabieg, jakim jest nitkowanie zębów. Pozwala on szybko i skutecznie usunąć osad i resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Rodzice powinni nitkować zęby swoim dzieciom już po ukończeniu przez nie 5 roku życia. Nitki dentystyczne mogą być nasączone składnikami aktywnymi, dzięki którym będą wykazywać działanie np. przeciwpróchnicowe, przeciwbakteryjne lub wybielające.

  • Jak prawidłowo dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?

    Wszystkie osoby, które miały na zębach aparat ortodontyczny, wiedzą, że dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem jest trudniejsze i czasochłonne. Na rynku istnieje wiele produktów, które mogą ten proces ułatwić. Należą do nich specjalne nici dentystyczne do aparatów ortodontycznych, irygatory, płukanki, szczoteczki jednopęczkowe i inne. Jak ich używać, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej z aparatem ruchomym, stałym i typu Clear? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Odbudowa zęba – czym jest, jakie są metody i sposoby?

    Istnieje wiele wskazań do odbudowy zęba. Są to między innymi: urazy zębów, zaburzenia rozwojowe, kształt lub kolor zęba, którego nie akceptuje pacjent. Odbudowa zęba jest możliwa przy użyciu różnych metod i materiałów. Stosuje się materiały kompozytowe i korony protetyczne. Częstym zabiegiem jest odbudowa zęba na korzeniu i na włóknie szklanym.

  • 5 sposobów na mocne i zdrowe zęby

    Piękny uśmiech i zdrowe zęby to atrybut osób powszechnie uznawanych za atrakcyjniejsze i bardziej pewne siebie niż osoby z brakami w uzębieniu. Nie ma w tym nic dziwnego – zęby są naszą wizytówką, a pierwsze wrażenie ma znaczenie. Dlatego warto dbać o zęby i wyrabiać zdrowe nawyki już od najmłodszych lat. Statystyki podają, że tylko 5% Polaków ma pełne uzębienie, a blisko 95% nastolatków ma próchnicę. Wynika to przede wszystkim z niewłaściwej higieny jamy ustnej, złej diety i niechęci do wizyt kontrolnych u stomatologa. Poznaj 5 sposobów na mocne i zdrowe zęby.

  • Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

    Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

  • Domowe sposoby na ból zęba – czy któryś z nich jest skuteczny?

    Kiedy boli ząb, konieczna jest wizyta u stomatologa. To fakt, z którym nikt nie powinien dyskutować. Przyczyn bólu zęba może być naprawdę wiele – podobnie jak domowych sposób na jego zmniejszenie. Czy któryś z nich tak naprawdę działa?

  • Ropień zęba: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

    Ropień zęba to stan zapalny, który występuje w wyniku infekcji wokół korzenia zęba. Infekcja ta prowadzi do gromadzenia się ropy w tkankach otaczających ząb. Ropień zęba może być rezultatem nieleczonego zapalenia miazgi (pulpitis) lub infekcji dziąseł (periodontitis). Jak zmniejszyć ból? Czy zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl