Czerwone wino jak probiotyk
Katarzyna Szulik

Czerwone wino jak probiotyk

Lekarze są zgodni co do tego, że alkohol szkodzi zdrowiu, jednak czerwone wino należy do wąskiej grupy napojów wyskokowych, którym przypisuje się również korzystne właściwości. Zgodnie z wieloma badaniami, może ono sprzyjać zdrowiu serca, a najnowsze analizy wskazują również na działanie probiotyczne. Okazuje się, że ludzie regularnie pijący czerwone wino mają bardziej zróżnicowaną florę jelitową od konsumentów innych typów alkoholi.

Dobre bakterie w winie

Tego odkrycia dokonali naukowcy z King’s College London, którzy postanowili porównać skład mikroboty osób pijących czerwone i białe wino, cydr, piwo oraz napoje o wysokiej zawartości alkoholu. W mikrobocie konsumentów wina znajdowało się najwięcej szczepów bakterii, a jak wiadomo większe zróżnicowanie mikrobiomu świadczy o jego zdrowiu. Zgodnie z przypuszczeniami naukowców, takie właściwości czerwonego wina mogą być związane z zawartymi w nich polifenolami, powiązanymi z charakterystycznym, intensywnym kolorem czerwonego wina. Wino białe, cydr czy piwo ich nie posiadają. Polifenole obecne również w rozmaitych owocach i warzywach, ze szczególnym uwzględnieniem ciemnych winogron, są odmianą przeciwutleniaczy, które między innymi stanowią pożywkę dla bakterii zasiedlających jelita.

Dobre bakterie odpowiadają za szereg aspektów funkcjonowania organizmu, od nastroju i samopoczucia po zapobieganie lub łagodzenie skutków takich schorzeń i zaburzeń jak autyzm czy syndrom jelita drażliwego. Badania nad ich działaniem są prowadzone niemal przez cały czas, przynosząc kolejne wnioski dotyczące wszechstronności bakterii jelitowych

Jedna lampka na tydzień chroni jelita

W badaniach doprowadzających do tych wniosków udział wzięło w sumie 3000 osób pochodzących z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Holandii, które były pytane o nawyki żywieniowe, w tym te, związane z alkoholem. Korzystny wpływ czerwonego wina rósł wraz ze zwiększaniem częstotliwości jego spożycia, aczkolwiek pozytywne efekty odnosiły się również do jego niewielkich ilości. Naukowcy zaobserwowali pozytywny wpływ trunku na mikrobiom już u osób pijących jedną lampkę czerwonego wina raz na tydzień lub dwa tygodnie. Trzeba również podkreślić, że żaden z uczestników badania nie konsumował alkoholu w dużych ilościach na co dzień. 

Powiązane produkty

Polifenole dla serca

Potwierdzenie pozytywnego wpływu czerwonego wina na serce przyniosły badania naukowców z Louisiana State University opublikowane w 2018 roku. Tamtejszy zespół pracuje nad nowym rodzaje stentu, czyli protezy naczynia krwionośnego wszczepianej osobom cierpiącym na choroby serca. Stenty stosowane obecnie z czasem mogą stać się szkodliwe i w efekcie zwężać naczynie krwionośne, zamiast je poszerzać zgodnie z pierwotną intencją. Naukowcy z Louisiany opracowali nowy model, który stopniowo uwalnia antyoksydanty pochodzące z czerwonego wina, konkretnie resweratrol i kwercetynę, co ma zapobiec między innymi powstawaniu zakrzepów i stanu zapalnego.

Ten sam zespól pracuje również nad specjalnym rodzajem baloników stosowanych w zabiegach angioplastyki, czyli poszerzania naczyń krwionośnych na tle schorzeń układu krążenia. Mają one być pokryte tą samą substancją winnego pochodzenia w celu zapobiegania powstawania blokad przepływu krwi, co doprowadza do rozwoju choroby tętnic obwodowych. Schorzenie to może upośledzać działanie szeregu organów, w tym nerek i żołądka, ale także kończyn.

Wino na depresję 

Z kolei w lipcu tego roku naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo opublikowali pracę sugerującą, że składniki czerwonego wina mogą wspomagać leczenie depresji. W tym wypadku mowa o resweratrolu, który ma blokować aktywność obecnego w mózgu enzymu związanego z powstawaniem stanów depresyjnych. Wspomniany enzym funkcjonujący pod nazwą PDE4 jest związany z aktywnością kortykosteronu, czyli hormonu, który odpowiada za reakcje organizmu na sytuacje stresowe. W razie ich nadmiaru do krwi przedostają się podwyższone ilości enzymu, co sprzyja między innymi rozwojowi depresji. Takie wyniki przyniosło badanie na myszach, które wystawione na duże ilości PDE4 wykazywały zachowania depresyjna i lękowe. Jak się okazało, resweratrol blokuje ekspresję PDE4, co otwiera drogę do stworzenia zupełnie nowej kategorii leków na depresję. 

Naukowcy nie zalecają traktowania czerwonego wina jako „leku” na problemy z florą jelitową,  chorobami serca czy zaburzeniami nastroju, ponieważ potencjalne zagrożenia płynące z jego spożycia, a zwłaszcza nadużywania, są wciąż większe od ewentualnych korzyści.Jeśli jednak zamierzamy pić alkohol, róbmy to rzadko, decydując się na czerwone wino, które może potencjalnie wspomóc nasze zdrowie. 
  1. New Scientist staff and Press Association, Red wine drinkers have more diverse gut bacteria than other drinkers "newscientist.com"[online]https://www.newscientist.com/article/2214561-red-wine-drinkers-have-more-diverse-gut-bacteria-than-other-drinkers/#ixzz5xzMZs7tw, [dostęp:] 29.08.2019 r.
  2. Why red wine could be good for your gut — in moderation "www.bbc.com" [online] https://www.bbc.com/news/health-49480864, [dostęp:] 29.08.2019 r.
  3. University of Buffalo, Compound found in red wine opens door for new treatments for depression, anxiety "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-07/uab-cfi072619. Php, [dostęp:] 29.08.2019 r.
  4. Louisiana State University, Red wine proves good for the heart (again) "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-02/lsu-rwp020118.php, [dostęp:] 29.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij