
7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z mamą?
Co u dziecka, co u ciężarnej w 7. tygodniu ciąży?
Na początku 7. tygodnia zarodek ma 4–5 mm, a na koniec ponad dwa razy tyle, bo 11–13 mm (1,1–1,3 cm). Jest to okres, w którym szczególnie rozwija się układ nerwowy.
Mózg dzieli się na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Również na zewnątrz główki widoczne są zmiany. Tworzą się zaczątki oczu, w których pojawia się tęczówka (przypomina to 2 małe kropeczki), a także zaczątki ust i nosa. Kończyny górne wydłużają się, a na ich końcach tworzy się płytka dłoniowa. W tym okresie powstaje również pępowina.
Co u przyszłej mamy? Sylwetka kobiety do 7. tygodnia ciąży nie zmienia się. Nie należy „jeść za dwoje”, waga ciała powinna do końca 7. tygodnia zwiększyć się jedynie o 1 kg. U wielu kobiet następuje nawet spadek masy ciała — przez mdłości i wymioty oraz przez bardziej wyczulony węch i smak mają mniejszy apetyt i po prostu mniej jedzą. Piersi są coraz bardziej obrzmiałe i coraz większe, powiększają się również brodawki sutkowe. Ciemnieją miejsca z dużą zawartością melaniny: okolice brodawek sutkowych, linia środkowa na brzuchu (linea negra) czy piegi.
Dolegliwości ciążowe w 7. tygodniu ciąży
Nudności i wymioty zostały omówione przy okazji opisu 5. tygodnia ciąży. W 7. tygodniu mogą się nasilić i jeśli stają się bardzo uporczywe, tak że uniemożliwiają prawidłowe nawodnienie i/lub powodują spadek masy ciała o 5 proc. lub więcej, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Do dolegliwości, które często pojawiają się w ciąży należy zgaga. Jest to nieprzyjemne, często bolesne pieczenie za mostkiem lub w gardle. Zgaga może się również objawiać kwaśnym posmakiem w ustach podczas leżenia czy schylania się. Aby jej uniknąć lub zmniejszyć dolegliwości, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Należy unikać leżenia i schylania się bezpośrednio po jedzeniu, nie należy jeść wieczorem. Należy unikać napojów gazowanych i kwaśnych (np. soku pomarańczowego). Niektóre kobiety mówią, że pomaga im żucie gumy czy ssanie cukierków po jedzeniu – jest to związane z większą produkcją śliny, która neutralizuje kwas żołądkowy
Powiązane produkty
Czas na zmiany?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to w zasadzie nie ma większych ograniczeń co do stylu życia. Wskazane są spacery, spotkania ze znajomymi. Można nadal uprawiać sport, jednak trzeba zrezygnować z aktywności obarczonych dużym ryzykiem urazu.
Czy i kiedy iść na zwolnienie z pracy?
Zależy to głównie od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, jak czuje się przyszła mama, a po drugie — od rodzaju pracy i narażenia na ewentualne niebezpieczne czynniki (szkodliwe związki chemiczne, szkodliwe promieniowanie, nadmierny wysiłek fizyczny itp.). Dodatkowo nie jest zalecana praca, w której kobieta narażona jest na infekcje wirusowe i bakteryjne (przedszkola, szkoły, szpitale).
Jeśli kobieta ma lekką pracę, czuje się na tyle dobrze, że może ją wykonywać, ma wyrozumiałego szefa pozwalającego jej na częstsze przerwy i krótszy czas pracy, w zasadzie może pracować aż do końca ciąży. W każdym innym przypadku powinna poprosić swojego lekarza o zwolnienie. Warto przy tym pamiętać, że jest to ostatni moment na to, by się wyspać czy beztrosko poczytać książkę przed narodzinami potomstwa. Dobrze więc sobie trochę odpuścić, jeśli to możliwe.
Zalecenia i suplementacja
Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie.
Ponadto witamina D3 pozytywie wpływa na układ krwionośny i odpornościowy. Zalecana dobowa dawka to 2000 IU na dzień w okresie prekoncepcyjnym, ciąży i laktacji.
Dowiedz się więcej o suplementacji w ciąży — zajrzyj do artykułu: Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?