7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z mamą?
W 7. tygodniu ciąży rozwija się silniej układ nerwowy zarodka. Malec w brzuchu mamy osiągnie – pod koniec tego tygodnia – ok. 1 cm długości. Co jeszcze czeka ciężarną w 7. tygodniu ciąży? 7. tydzień ciąży zaczyna się, gdy od ostatniej miesiączki upłynie 6 pełnych tygodni, a od zapłodnienia – 4 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 7. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 6 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Dziecko w 7. tygodniu ciąży - jak rozwija się Twój maluch?
Na początku 7. tygodnia zarodek ma 4–5 mm, a na koniec ponad dwa razy tyle, bo 11–13 mm (1,1–1,3 cm). Jest to okres, w którym szczególnie rozwija się układ nerwowy.
Mózg dzieli się na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Również na zewnątrz główki widoczne są zmiany. Tworzą się zaczątki oczu, w których pojawia się tęczówka (przypomina to 2 małe kropeczki), a także zaczątki ust i nosa. Kończyny górne wydłużają się, a na ich końcach tworzy się płytka dłoniowa. W tym okresie powstaje również pępowina.
Jak zmienia się ciało mamy? Brzuch w 7. tygodniu ciąży
Co u przyszłej mamy? Sylwetka kobiety do 7. tygodnia ciąży nie zmienia się. Nie należy „jeść za dwoje”, waga ciała powinna do końca 7. tygodnia zwiększyć się jedynie o 1 kg. U wielu kobiet następuje nawet spadek masy ciała — przez mdłości i wymioty oraz przez bardziej wyczulony węch i smak mają mniejszy apetyt i po prostu mniej jedzą. Piersi są coraz bardziej obrzmiałe i coraz większe, powiększają się również brodawki sutkowe. Ciemnieją miejsca z dużą zawartością melaniny: okolice brodawek sutkowych, linia środkowa na brzuchu (linea negra) czy piegi.
Okolice 7. tygodnia często są momentem, w którym wykonuje się pierwsze USG wczesnej ciąży.
Dolegliwości i objawy ciąży w 7. tygodniu
Nudności i wymioty zostały omówione przy okazji opisu 5. tygodnia ciąży. W 7. tygodniu mogą się nasilić i jeśli stają się bardzo uporczywe, tak że uniemożliwiają prawidłowe nawodnienie i/lub powodują spadek masy ciała o 5 proc. lub więcej, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Do dolegliwości, które często pojawiają się w ciąży należy zgaga. Jest to nieprzyjemne, często bolesne pieczenie za mostkiem lub w gardle. Zgaga może się również objawiać kwaśnym posmakiem w ustach podczas leżenia czy schylania się. Aby jej uniknąć lub zmniejszyć dolegliwości, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Należy unikać leżenia i schylania się bezpośrednio po jedzeniu, nie należy jeść wieczorem. Należy unikać napojów gazowanych i kwaśnych (np. soku pomarańczowego). Niektóre kobiety mówią, że pomaga im żucie gumy czy ssanie cukierków po jedzeniu – jest to związane z większą produkcją śliny, która neutralizuje kwas żołądkowy
Czas na zmiany?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to w zasadzie nie ma większych ograniczeń co do stylu życia. Wskazane są spacery, spotkania ze znajomymi. Można nadal uprawiać sport, jednak trzeba zrezygnować z aktywności obarczonych dużym ryzykiem urazu.
Ciąża a zwolnienie z pracy - kiedy o tym pomyśleć?
Zależy to głównie od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, jak czuje się przyszła mama, a po drugie — od rodzaju pracy i narażenia na ewentualne niebezpieczne czynniki (szkodliwe związki chemiczne, szkodliwe promieniowanie, nadmierny wysiłek fizyczny itp.). Dodatkowo nie jest zalecana praca, w której kobieta narażona jest na infekcje wirusowe i bakteryjne (przedszkola, szkoły, szpitale).
Jeśli kobieta ma lekką pracę, czuje się na tyle dobrze, że może ją wykonywać, ma wyrozumiałego szefa pozwalającego jej na częstsze przerwy i krótszy czas pracy, w zasadzie może pracować aż do końca ciąży. W każdym innym przypadku powinna poprosić swojego lekarza o zwolnienie. Warto przy tym pamiętać, że jest to ostatni moment na to, by się wyspać czy beztrosko poczytać książkę przed narodzinami potomstwa. Dobrze więc sobie trochę odpuścić, jeśli to możliwe.
Witaminy dla ciężarnych - jakie suplementy przyjmować w 7. tygodniu ciąży?
Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie (patrz: 6. tydzień ciąży).