7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z mamą?
Łukasz Stelmaszczyk

7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z mamą?

W 7. tygodniu ciąży rozwija się silniej układ nerwowy zarodka. Malec w brzuchu mamy osiągnie – pod koniec tego tygodnia – ok. 1 cm długości. Co jeszcze czeka ciężarną w 7. tygodniu ciąży? 7. tydzień ciąży zaczyna się, gdy od ostatniej miesiączki upłynie 6 pełnych tygodni, a od zapłodnienia – 4 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 7. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 6 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co u dziecka, co u ciężarnej w 7. tygodniu ciąży?

Na początku 7. tygodnia zarodek ma 4–5 mm, a na koniec ponad dwa razy tyle, bo 11–13 mm (1,1–1,3 cm). Jest to okres, w którym szczególnie rozwija się układ nerwowy.

Mózg dzieli się na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Również na zewnątrz główki widoczne są zmiany. Tworzą się zaczątki oczu, w których pojawia się tęczówka (przypomina to 2 małe kropeczki), a także zaczątki ust i nosa. Kończyny górne wydłużają się, a na ich końcach tworzy się płytka dłoniowa. W tym okresie powstaje również pępowina.

Co u przyszłej mamy? Sylwetka kobiety do 7. tygodnia ciąży nie zmienia się. Nie należy „jeść za dwoje”, waga ciała powinna do końca 7. tygodnia zwiększyć się jedynie o 1 kg. U wielu kobiet następuje nawet spadek masy ciała — przez mdłości i wymioty oraz przez bardziej wyczulony węch i smak mają mniejszy apetyt i po prostu mniej jedzą. Piersi są coraz bardziej obrzmiałe i coraz większe, powiększają się również brodawki sutkowe. Ciemnieją miejsca z dużą zawartością melaniny: okolice brodawek sutkowych, linia środkowa na brzuchu (linea negra) czy piegi.

Dolegliwości ciążowe w 7. tygodniu ciąży

Nudności i wymioty zostały omówione przy okazji opisu 5. tygodnia ciąży. W 7. tygodniu mogą się nasilić i jeśli stają się bardzo uporczywe, tak że uniemożliwiają prawidłowe nawodnienie i/lub powodują spadek masy ciała o 5 proc. lub więcej, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Do dolegliwości, które często pojawiają się w ciąży należy zgaga. Jest to nieprzyjemne, często bolesne pieczenie za mostkiem lub w gardle. Zgaga może się również objawiać kwaśnym posmakiem w ustach podczas leżenia czy schylania się. Aby jej uniknąć lub zmniejszyć dolegliwości, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Należy unikać leżenia i schylania się bezpośrednio po jedzeniu, nie należy jeść wieczorem. Należy unikać napojów gazowanych i kwaśnych (np. soku pomarańczowego). Niektóre kobiety mówią, że pomaga im żucie gumy czy ssanie cukierków po jedzeniu  jest to związane z większą produkcją śliny, która neutralizuje kwas żołądkowy

Powiązane produkty

Czas na zmiany?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to w zasadzie nie ma większych ograniczeń co do stylu życia. Wskazane są spacery, spotkania ze znajomymi. Można nadal uprawiać sport, jednak trzeba zrezygnować z aktywności obarczonych dużym ryzykiem urazu.

Czy i kiedy iść na zwolnienie z pracy?

Zależy to głównie od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, jak czuje się przyszła mama, a po drugie — od rodzaju pracy i narażenia na ewentualne niebezpieczne czynniki (szkodliwe związki chemiczne, szkodliwe promieniowanie, nadmierny wysiłek fizyczny itp.). Dodatkowo nie jest zalecana praca, w której kobieta narażona jest na infekcje wirusowe i bakteryjne (przedszkola, szkoły, szpitale).

Jeśli kobieta ma lekką pracę, czuje się na tyle dobrze, że może ją wykonywać, ma wyrozumiałego szefa pozwalającego jej na częstsze przerwy i krótszy czas pracy, w zasadzie może pracować aż do końca ciąży. W każdym innym przypadku powinna poprosić swojego lekarza o zwolnienie. Warto przy tym pamiętać, że jest to ostatni moment na to, by się wyspać czy beztrosko poczytać książkę przed narodzinami potomstwa. Dobrze więc sobie trochę odpuścić, jeśli to możliwe.

Zalecenia i suplementacja

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie.

W okresie prekoncepcyjnym, w czasie ciąży i laktacji należy suplementować witaminę D3. Reguluje ona stężenie wapnia i fosforanów w osoczu, a przez to wpływa na stan mineralizacji kości zarówno u mamy, jak i u płodu.

Ponadto witamina D3 pozytywie wpływa na układ krwionośny i odpornościowy. Zalecana dobowa dawka to 2000 IU na dzień w okresie prekoncepcyjnym, ciąży i laktacji.

Dowiedz się więcej o suplementacji w ciąży — zajrzyj do artykułu: Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij