8. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama w ósmym tygodniu ciąży?
W 8. tygodniu ciąży w badaniu USG widać już m.in. kręgosłup i nóżki rozwijającego się w brzuchu dziecka. Zarodek osiąga właśnie wielkość nasiona fasoli. Co jeszcze charakteryzuje ten moment ciąży? Tydzień 8. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 7 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 5 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 8. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 7 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Co u dziecka w 8. tygodniu ciąży?
W badaniu USG od 8. tygodnia widać kręgosłup i kończyny dolne. Długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL – Crown Rump Length) w 8. tygodniu ciąży wynosi od 9 mm na początku do 15–18 mm na końcu 8. tygodnia. Oznacza to, że dziecko pod koniec 8. tygodnia jest wielkości ziarna fasoli. Zarodek waży około 1 g, choć masy ciała nie określa się jeszcze w badaniu USG.
Oczy dziecka zlokalizowane są na boku głowy, powstają źrenice i powieki. Zaczyna działać błędnik, dzięki czemu dziecko odczuwa ruchy i zmiany pozycji mamy.
Co u mamy w 8. tygodniu ciąży?
Osoby niewiedzące, że jesteś w ciąży nie zauważą żadnych zmian w twojej sylwetce. Przyszła mama natomiast może wyczuć niewielki guzowaty twór tuż nad spojeniem łonowym – jest to macica, w której rozwija się dziecko. Dobrze jest pomyśleć o zmianie ubrań na luźniejsze, ponieważ w brzuchu będzie robiło się coraz mniej miejsca i będzie on w niedalekiej przyszłości zwiększał swój obwód.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w brzuchu mogą pojawić się zaparcia, dlatego też ważne jest, aby stosować dietę lekkostrawną i unikać niezdrowych, ciężkich i tłustych potraw. Najlepiej włączyć do diety pokarmy zawierające błonnik. Progesteron, którego stężenie w I trymestrze jest duże, dodatkowo nasila zaparcia i rozleniwia układ pokarmowy. Na zaparcia pomagają też krótkie, 30–40-min. spacery lub innego rodzaju aktywności fizyczne. Jeśli zaparcia nie ustępują mimo zmiany diety, można rozważyć zmianę suplementów diety na takie, które zawierają mniejsze dawki żelaza, chyba że wskazania lekarskie zalecają większą podaż żelaza.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Wiele kobiet idzie do lekarza od razu, kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwie kreski. Lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, ale w większości przypadków nie jest w stanie wiele powiedzieć, ponieważ jest po prostu za wcześnie – ciąża jest zbyt mała, aby ją uwidocznić. Wizyta u lekarza w 8. tygodniu ciąży daje bardzo dużą szansę, że będzie można potwierdzić ciążę, zobaczyć czy jest pojedyncza, czy mnoga, czy jest prawidłowo umiejscowiona w macicy oraz czy (i jak szybko) bije serduszko, nawet w przypadku trochę młodszej ciąży, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki (w przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy owulacja wystąpiła po 14. dniu cyklu).
Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?
Takie same informacje powinien uzyskać również tata dziecka. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe albo przyjmujesz jakiekolwiek leki, weź ze sobą całą dokumentację medyczną oraz najlepiej opakowania leków, aby pokazać je lekarzowi. Jeśli masz Identyfikacyjną kartę grupy krwi, tzw. Krewkartę, bądź oznaczoną grupę krwi podczas poprzednich porodów czy operacji, zabierz wynik ze sobą. Kobiety, które są w kolejnej ciąży, na pierwszą bądź kolejną wizytę mogą zabrać dokumentację lekarską z poprzednich ciąż.
Suplementacja i odżywianie
Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W czasie ciąży i laktacji należy jeść produkty bogate w witaminę A takie jak jaja, mleko, niektóre ryby, szpinak czy marchewkę. Nie należy jednak suplementować witaminy A na własną rękę, ponieważ jej niedobory u ludzi prawidłowo się odżywiających występują bardzo rzadko, a z kolei jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Dowiedz się więcej, jak powinna wyglądać dieta kobiety spodziewającej się dziecka – przeczytaj: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej.