8. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama w ósmym tygodniu ciąży?
Łukasz Stelmaszczyk

8. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama w ósmym tygodniu ciąży?

W 8. tygodniu ciąży w badaniu USG widać już m.in. kręgosłup i nóżki rozwijającego się w brzuchu dziecka. Zarodek osiąga właśnie wielkość nasiona fasoli. Co jeszcze charakteryzuje ten moment ciąży? Tydzień 8. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 7 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 5 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 8. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 7 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co u dziecka w 8. tygodniu ciąży?

W badaniu USG od 8. tygodnia widać kręgosłup i kończyny dolne. Długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL – Crown Rump Length) w 8. tygodniu ciąży wynosi od 9 mm na początku do 15–18 mm na końcu 8. tygodnia. Oznacza to, że dziecko pod koniec 8. tygodnia jest wielkości ziarna fasoli. Zarodek waży około 1 g, choć masy ciała nie określa się jeszcze w badaniu USG.

Oczy dziecka zlokalizowane są na boku głowy, powstają źrenice i powieki. Zaczyna działać błędnik, dzięki czemu dziecko odczuwa ruchy i zmiany pozycji mamy.

Co u mamy w 8. tygodniu ciąży?

Osoby niewiedzące, że jesteś w ciąży nie zauważą żadnych zmian w twojej sylwetce. Przyszła mama natomiast może wyczuć niewielki guzowaty twór tuż nad spojeniem łonowym – jest to macica, w której rozwija się dziecko. Dobrze jest pomyśleć o zmianie ubrań na luźniejsze, ponieważ w brzuchu będzie robiło się coraz mniej miejsca i będzie on w niedalekiej przyszłości zwiększał swój obwód.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w brzuchu mogą pojawić się zaparcia, dlatego też ważne jest, aby stosować dietę lekkostrawną i unikać niezdrowych, ciężkich i tłustych potraw. Najlepiej włączyć do diety pokarmy zawierające błonnik. Progesteron, którego stężenie w I trymestrze jest duże, dodatkowo nasila zaparcia i rozleniwia układ pokarmowy. Na zaparcia pomagają też krótkie, 30–40-min. spacery lub innego rodzaju aktywności fizyczne. Jeśli zaparcia nie ustępują mimo zmiany diety, można rozważyć zmianę suplementów diety na takie, które zawierają mniejsze dawki żelaza, chyba że wskazania lekarskie zalecają większą podaż żelaza.

Polecane dla Ciebie

Kiedy wybrać się do lekarza?

Wiele kobiet idzie do lekarza od razu, kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwie kreski. Lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, ale w większości przypadków nie jest w stanie wiele powiedzieć, ponieważ jest po prostu za wcześnie – ciąża jest zbyt mała, aby ją uwidocznić. Wizyta u lekarza w 8. tygodniu ciąży daje bardzo dużą szansę, że będzie można potwierdzić ciążę, zobaczyć czy jest pojedyncza, czy mnoga, czy jest prawidłowo umiejscowiona w macicy oraz czy (i jak szybko) bije serduszko, nawet w przypadku trochę młodszej ciąży, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki (w przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy owulacja wystąpiła po 14. dniu cyklu).

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

Przed wizytą lekarską przypomnij sobie dokładnie, kiedy była ostatnia miesiączka, a także czy była typowa, czyli taka jak zawsze, czy może miała inny charakter. Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, zapytaj najbliższych, czy w rodzinie nie występowały wady genetyczne, poronienia, ciąże obumarłe, ciąże mnogie itp.

Takie same informacje powinien uzyskać również tata dziecka. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe albo przyjmujesz jakiekolwiek leki, weź ze sobą całą dokumentację medyczną oraz najlepiej opakowania leków, aby pokazać je lekarzowi. Jeśli masz Identyfikacyjną kartę grupy krwi, tzw. Krewkartę, bądź oznaczoną grupę krwi podczas poprzednich porodów czy operacji, zabierz wynik ze sobą. Kobiety, które są w kolejnej ciąży, na pierwszą bądź kolejną wizytę mogą zabrać dokumentację lekarską z poprzednich ciąż.

Suplementacja i odżywianie

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W czasie ciąży i laktacji należy jeść produkty bogate w witaminę A takie jak jaja, mleko, niektóre ryby, szpinak czy marchewkę. Nie należy jednak suplementować witaminy A na własną rękę, ponieważ jej niedobory u ludzi prawidłowo się odżywiających występują bardzo rzadko, a z kolei jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Dowiedz się więcej, jak powinna wyglądać dieta kobiety spodziewającej się dziecka – przeczytaj: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij