9. tydzień ciąży – co dzieje się z mamą i jak wygląda dziecko na początku 3. miesiąca ciąży?
Wkroczenie w 3. miesiąc ciąży niesie za sobą coraz poważniejsze zmiany. W tym czasie większość organów płodu jest już ukształtowana, choć ma on zaledwie wielkość oliwki. Tydzień 9. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 8 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 6 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 9. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 8 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Co widać w badaniu USG w 9. tygodniu ciąży?
Dziecko ma 20–30 mm (2–3 cm) i waży kilka gramów – w wielu podręcznikach medycznych jego rozmiar porównywany jest do średniej wielkości zielonej oliwki. Macica, w której rozwija się nowe życie ma wielkość dużej pomarańczy czy grejpfruta. Rozpoczyna się okres, w którym powoli zaczynają być widoczne zmiany kobiecej sylwetki – ze względu na zwiększenie obwodu brzucha dotychczas pasujące spodnie mogą wydawać się za małe.
Kończyny dziecka są coraz dłuższe. Między paluszkami nadal widoczna jest błona, która wraz z rozwojem będzie zanikać. W 9. tygodniu zanika już ogonek, który był widoczny na USG do tej pory. Od tego momentu główka będzie już rosła wolniej niż reszta ciała dziecka, dlatego też będą zmieniały się proporcje główki do tułowia.
Jest to okres, w którym większość organów jest już ukształtowana, dlatego też zmniejsza się szansa na pojawienie się wad wrodzonych. Podczas badania USG często możemy zaobserwować ruchy płodu, a pod koniec 9. tygodnia czasami widać, jak dziecko rączką dotyka twarzy. W badaniu USG 3D płód coraz bardziej przypomina „małego człowieka”. Na głowie pojawia się coraz więcej szczegółów, oczy przemieszczają się ku przodowi głowy, a uszy na bok, pozycja nieco się prostuje.
Nadal nie dowiemy się czy w brzuchu mamy rozwija się chłopiec, czy dziewczynka. Zewnętrzne organy płciowe na tym etapie są bowiem do siebie bardzo podobne.
Jak dbać o siebie w 9. tygodniu ciąży?
W zasadzie tak jak do tej pory – należy dobrze się odżywiać i unikać używek – bardzo ważne jest niepalenie papierosów, ale równie istotne jest unikanie dymu papierosowego w otoczeniu. Ze względu na intensywny rozwój układu nerwowego nadal należy przyjmować kwas foliowy w dawce 400 μg na dobę (lub większej, jeśli tak zaleci lekarz). Cały czas można przyjmować suplementy diety dla kobiet ciężarnych – dla I trymestru, ponieważ zawierają one najbardziej potrzebne substancje w początkowym okresie ciąży – takie, jakie zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
Wiele kobiet, których organizm przyzwyczaił się do nowego stanu, odczuwa zastrzyk energii. Oczywiście należy go spożytkować, ale w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Jak najbardziej wskazane są spacery, nawet te długie. Kobiety, które nie mają tendencji do infekcji dróg rodnych mogą korzystać z basenu. Należy unikać sauny, gorących kąpieli i w ogóle, jeśli to możliwe, wysokich temperatur.
Suplementacja
Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W czasie ciąży i laktacji należy stosować zbilansowaną dietę, tak aby znalazły się w niej m.in. pokarmy zawierające witaminę E. Należą do nich np. oleje roślinne, papryka, szpinak, pomidory i wiele innych. Witamina E przez swoje działanie antyutleniające chroni przed stresem oksydacyjnym oraz przed uszkodzeniami błon komórkowych. Witamina ta wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, wypływa na układ krzepnięcia. Dzienne zapotrzebowanie dla kobiety ciężarnej i karmiącej piersią to 10-19 mg/dzień.
Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta kobiety oczekującej dziecka – przeczytaj: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej.