9. tydzień ciąży – co dzieje się z mamą i jak wygląda dziecko na początku 3. miesiąca ciąży?
Łukasz Stelmaszczyk

9. tydzień ciąży – co dzieje się z mamą i jak wygląda dziecko na początku 3. miesiąca ciąży?

Wkroczenie w 3. miesiąc ciąży niesie za sobą coraz poważniejsze zmiany. W tym czasie większość organów płodu jest już ukształtowana, choć ma on zaledwie wielkość oliwki. Tydzień 9. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 8 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 6 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 9. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 8 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co widać w badaniu USG w 9. tygodniu ciąży?

infografika rozwój płodu w w 9. tygodniu ciąży

Właśnie rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży. Od tego momentu do końca ciąży mówimy o okresie płodowym.

Dziecko ma 20–30 mm (2–3 cm) i waży kilka gramów – w wielu podręcznikach medycznych jego rozmiar porównywany jest do średniej wielkości zielonej oliwki. Macica, w której rozwija się nowe życie ma wielkość dużej pomarańczy czy grejpfruta. Rozpoczyna się okres, w którym powoli zaczynają być widoczne zmiany kobiecej sylwetki – ze względu na zwiększenie obwodu brzucha dotychczas pasujące spodnie mogą wydawać się za małe.

infografika usg płodu w w 9. tygodniu ciąży

Kończyny dziecka są coraz dłuższe. Między paluszkami nadal widoczna jest błona, która wraz z rozwojem będzie zanikać. W 9. tygodniu zanika już ogonek, który był widoczny na USG do tej pory. Od tego momentu główka będzie już rosła wolniej niż reszta ciała dziecka, dlatego też będą zmieniały się proporcje główki do tułowia.

Jest to okres, w którym większość organów jest już ukształtowana, dlatego też zmniejsza się szansa na pojawienie się wad wrodzonych. Podczas badania USG często możemy zaobserwować ruchy płodu, a pod koniec 9. tygodnia czasami widać, jak dziecko rączką dotyka twarzy. W badaniu USG 3D płód coraz bardziej przypomina „małego człowieka”. Na głowie pojawia się coraz więcej szczegółów, oczy przemieszczają się ku przodowi głowy, a uszy na bok, pozycja nieco się prostuje.

Nadal nie dowiemy się czy w brzuchu mamy rozwija się chłopiec, czy dziewczynka. Zewnętrzne organy płciowe na tym etapie są bowiem do siebie bardzo podobne.

Jak dbać o siebie w 9. tygodniu ciąży?

infografika suplementacja w w 9. tygodniu ciąży

W zasadzie tak jak do tej pory – należy dobrze się odżywiać i unikać używek – bardzo ważne jest niepalenie papierosów, ale równie istotne jest unikanie dymu papierosowego w otoczeniu. Ze względu na intensywny rozwój układu nerwowego nadal należy przyjmować kwas foliowy w dawce 400 μg na dobę (lub większej, jeśli tak zaleci lekarz). Cały czas można przyjmować suplementy diety dla kobiet ciężarnych – dla I trymestru, ponieważ zawierają one najbardziej potrzebne substancje w początkowym okresie ciąży – takie, jakie zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Wiele kobiet, których organizm przyzwyczaił się do nowego stanu, odczuwa zastrzyk energii. Oczywiście należy go spożytkować, ale w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Jak najbardziej wskazane są spacery, nawet te długie. Kobiety, które nie mają tendencji do infekcji dróg rodnych mogą korzystać z basenu. Należy unikać sauny, gorących kąpieli i w ogóle, jeśli to możliwe, wysokich temperatur.

Powiązane produkty

Suplementacja

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W czasie ciąży i laktacji należy stosować zbilansowaną dietę, tak aby znalazły się w niej m.in. pokarmy zawierające witaminę E. Należą do nich np. oleje roślinne, papryka, szpinak, pomidory i wiele innych. Witamina E przez swoje działanie antyutleniające chroni przed stresem oksydacyjnym oraz przed uszkodzeniami błon komórkowych. Witamina ta wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, wypływa na układ krzepnięcia. Dzienne zapotrzebowanie dla kobiety ciężarnej i karmiącej piersią to 10-19 mg/dzień.

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta kobiety oczekującej dziecka – przeczytaj: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej.

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

  • Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

    Słońce poprawia nastrój, wspiera produkcję witaminy D i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak w czasie ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian, które mogą wpływać na reakcję skóry na promieniowanie UV. Ekspozycja na słońce wiąże się w tym okresie z większym ryzykiem przebarwień, przegrzania i odwodnienia. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca w ciąży, a czego zdecydowanie unikać?

  • Bostonka w ciąży – czy jest groźna? Objawy, leczenie, możliwe powikłania

    Choć bostonka jest powszechnie uważana za chorobę dziecięcą, może stanowić wyzwanie także dla kobiet w ciąży. Ze względu na zmiany zachodzące w układzie odpornościowym przyszłych matek infekcja ta budzi wiele pytań o potencjalne zagrożenia zarówno dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu. W artykule szczegółowo omawiamy przebieg bostonki w ciąży, jej możliwe konsekwencje, a także sposoby leczenia i profilaktyki, aby rozwiać wątpliwości i dostarczyć rzetelnej wiedzy na ten temat.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl