6. tydzień ciąży – wielkość i wygląd zarodka
Łukasz Stelmaszczyk

6. tydzień ciąży – wielkość i wygląd zarodka

6. tydzień ciąży jest wyjątkowy – powstają zawiązki kończyn, zaczyna się tworzyć układ nerwowy, a w badaniu USG można nawet dostrzec bijące serce zarodka. Tydzień 6. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 5 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 3 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 6. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 5 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). 

infografika wygląd zarodka w 6. tygodniu ciąży

To jeden z momentów przełomowych. Pojawiają się zawiązki kończyn górnych i dolnych. Z ektodermalnego listka zarodkowego zaczyna się tworzyć układ nerwowy. Pod koniec 6. lub na początku 7. tygodnia w USG zaczyna być widoczne bijące serduszko.

Co widać w USG w 6. tygodniu ciąży?

Echo zarodka, czyli to, co widać podczas badania ultrasonograficznego (USG), jest na tyle widoczne, że można je zmierzyć. Od tego momentu do około 15. tygodnia ciąży lekarz podczas badania USG będzie określał długość ciemieniowo–siedzeniową (CRL – Crown Rump Length). W 6. tygodniu ciąży CRL wynosi 2–3 mm. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ na jego podstawie można określić wiek ciążowy, który nie zawsze jest identyczny jak ten, wynikający z ostatniej miesiączki (OM). Czasami zdarza się, szczególnie u kobiet miesiączkujących nieregularnie, że rozbieżność ta wynosi aż 3–4 tygodnie.

infografika serce zarodka w 6. tygodniu ciąży

Serduszko uwidocznione w klatce piersiowej zarodka w 6. tygodniu powinno bić z częstością od 120. do 150. uderzeń na min. Serce od 7. do 9. tygodnia ma jedną, wspólną komorę.

Kalendarz badań w ciąży

infografika badania w 6. tygodniu ciąży

Prowadzenie ciąży przez lekarza zawsze dostosowane jest do pacjentki. Inaczej prowadzi się ciążę fizjologiczną, a inaczej ciążę, w której występują takie schorzenia, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nieprawidłowa budowa macicy lub łożyska i inne.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w każdej ciąży należy wykonać pewne ściśle określone minimum badań, konsultacji czy badań laboratoryjnych. Rozporządzenie określa świadczenia i badania diagnostyczne oraz konsultacje medyczne, które należy wykonać w określonych przedziałach czasu.

Do 10. tygodnia ciąży lub w momencie pierwszego zgłoszenia się na wizytę u ginekologa, na której została potwierdzona ciąża, zgodnie z rozporządzeniem lekarz powinien:

  • wykonać badanie podmiotowe i przedmiotowe,
  • zmierzyć pacjentce ciśnienie tętnicze krwi,
  • wykonać badanie gruczołów sutkowych,
  • określić wzrost, masę ciała i wskaźnik BMI (body mass index) pacjentki,
  • ocenić ryzyko ciążowe (zebrać dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjentki, na temat poprzednich ciąż i ewentualnych poronień),
  • przekazać informacje o możliwości wykonania badań w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie (USG I trymestru, testu podwójnego czy badania wolnego DNA),

W przypadku opieki sprawowanej przez położną do 10. tygodnia ciąży musi odbyć się konsultacja u lekarza położnika,
propagować zdrowy styl życia i nawyki żywieniowe oraz poinformować o wpływie alkoholu i innych używek na ciążę i płód.

Obowiązkowe badania diagnostyczne i konsultacje:

  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh (chyba, że ciężarna dostarczy oryginalny wynik wykonany wcześniej lub tzw. krewkartę),
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych,
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie cytologiczne, chyba że było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a jego wynik był prawidłowy,
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo; kobiet z czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy należy wykonać OGGT, czyli test obciążenia 75 g glukozy,
  • badanie VDRL (badanie w kierunku kiły),
  • badanie HIV, HCV,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM), o ile ciężarna nie przedstawi wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży,
  • badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM), o ile ciężarna nie chorowała lub nie była szczepiona, lub w przypadku braku informacji.
  • oznaczenie TSH,
  • zalecenie kontroli stomatologicznej.

Jeżeli lekarz na pierwszej wizycie nie wykona wszystkich badań, nie ma powodu do zmartwień. Rozporządzenie mówi, że mają być wykonane do 10. tygodnia. Na początku ciąży wizyty odbywają się co 3–4 tygodnie, więc można rozłożyć te badania w czasie. W gabinecie prywatnym przyszła mama wykonuje badania na własny koszt, w poradni specjalistycznej w ramach NFZ wyżej wymienione badania przysługują każdej kobiecie ciężarnej bezpłatnie.

Zalecenia co do stylu życia, odżywiania i suplementacji są takie same, jak w 5. tygodniu.

Powiązane produkty

Kwas foliowy w ciąży

Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś na wizycie u lekarza ginekologa, zapewne zalecił on przyjmowanie kwasu foliowego w okresie prekoncepcyjnym (dłużej niż 6 tygodni) oraz w całej ciąży, a w szczególności w I trymestrze. Kwas foliowy odpowiedzialny jest za wzrost i podział komórek układu nerwowego, pokarmowego i krwiotwórczego.

Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie prekoncepcyjnym i w I trymestrze zmniejsza ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego płodu, wad serca, układu moczowego i układu pokarmowego. Przyjmowanie kwasu foliowego w II i III trymestrze jest elementem profilaktyki niedokrwistości megaloblastycznej, czyli takiej, która jest spowodowana niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12.

Zalecenia mówią, że należy przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dzień, od minimum 6. tygodnia przed zajściem w ciążę (w przypadku niektórych schorzeń lekarz może zalecić większą dawkę). Wchłanianie kwasu foliowego jest lepsze, gdy przyjmuje się go razem z witaminami B6, B7, B12 i witaminą C. Należy pamiętać, że z kolei alkohol, leki przeciwpadaczkowe, nikotynizm, mocna kawa i herbata (także zielona) mogą upośledzać wchłanianie kwasu foliowego.

Cykl artykułów dotyczących kolejnych tygodni ciąży ma charakter jedynie informacyjny i nie może zastąpić wizyt i badań lekarskich. Dotyczy ciąż fizjologicznych. Jeśli dopiero co dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, przeczytaj koniecznie wszystkie poprzednie części cyklu, ponieważ zawierają one ważne i pomocne informacje.

Uwaga! Powyższe porady są jedynie sugestiami i nie mogą zastąpić wizyt u lekarza ginekologa. Skonsultuj się z lekarzem, jak tylko będziesz podejrzewać, że jesteś w ciąży.

Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego — przeczytaj artykuł: Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży.

przycisk pobrania infografiki

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz. U. 2018 poz. 1756, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf, [dostęp:] 17.04.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij