Pęcherzyk ciążowy, żółtkowy i zarodek — wielkość tydzień po tygodniu
Łukasz Stelmaszczyk

Pęcherzyk ciążowy, żółtkowy i zarodek — wielkość tydzień po tygodniu

Ciąża to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, to czas wielkich przemian w organizmie, ale również okres, kiedy przyszłe mamy zasypywane są ogromem terminów medycznych ze wszystkich stron, od lekarza prowadzącego ciążę zaczynając, a na forach internetowych kończąc. Poniższe wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z ciążą pozwoli przyszłym mamon uporządkować swoją wiedzę i dowiedzieć się, jak tydzień po tygodniu rozwija się ich dziecko.

Pęcherzyk ciążowy i żółtkowy — co to jest?

Pęcherzyk ciążowy (GS, gestational sac) to termin używany na określenie struktury widocznej na USG. To przestrzeń wypełniona płynem otaczająca zarodek. W obrazie ultrasonograficznym uwidaczniany jest jako hipoechogeniczny (ciemniejszy od reszty) obszar otoczony hiperechogenicznym (jaśniejszy od reszty) trofoblastem. W ciąży prawidłowej znajduje się w jamie macicy.

Wielkość pęcherzyka ciążowego w poszczególnych tygodniach ciąży wygląda następująco:

Rozmiar pęcherzyka ciążowego (cm)

Tydzień ciąży

1

5

1,1

5,2

1,2

5,3

1,3

5,5

1,4

5,6

1,5

5,8

1,6

5,9

1,7

6

1,8

6,2

1,9

6,3

2

6,5

2,1

6,6

2,2

6,8

2,3

6,9

2,4

7

2,5

7,2

2,6

7,3

2,7

7,5

2,8

7,6

2,9

7,8

3

7,9

3,1

8

3,2

8,2

3,3

8,3

3,4

8,5

3,5

8,6

3,6

8,8

3,7

8,9

3,8

9

3,9

9,2

4

9,3

4,1

9,5

4,2

9,6

4,3

9,7

4,4

9,9

4,5

10

4,6

10,2

4,7

10,3

4,8

10,5

4,9

10,6

5

10,7

5,1

10,9

5,2

11

5,3

11,2

5,4

11,3

5,5

11,5

5,6

11,6

5,7

11,7

5,8

11,9

5,9

12

6

12,2

Pęcherzyk żółtkowy (yolk sac, YS) to struktura wchodząca w skład błon płodowych (obok omoczni, owodni i kosmówki). Swoją nazwę zawdzięcza żółtku jaja kurzego, które jest magazynem substancji odżywczych potrzebnych zarodkowi kurczęcia aż do momentu wyklucia. U kobiety również pełni funkcję odżywczą, oddechową oraz krwiotwórczą — jest więc niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży. Jego funkcję z biegiem czasu przejmuje łożysko, za pośrednictwem którego płód dostaje substancje odżywcze i tlen oraz wydala substancje przemiany materii i dwutlenek węgla. Można wyróżnić trzy postacie pęcherzyka żółtkowego: pęcherzyk pierwotny, wtórny i ostateczny. Pęcherzyk ostateczny pojawia się w badaniu USG w 5.–6. tygodniu, a zanika wraz z końcem I trymestru, tworząc uchyłek Meckela.

Pęcherzyk żółtkowy a wiek ciążowy:

Tydzień ciąży

Rozmiar (mm)

5

3,01 + 0,75

6

2,99 + 0,73

7

3,99 + 0,86

8

4,72 + 0,64

9

5,22 + 0,63

10

5,89 + 0,56

11

5,35 + 0,87

12

4,34 + 0,62

Wielkość zarodka a tydzień ciąży

Od około 5. tygodnia w USG zaczyna być widoczne echo zarodka. Na podstawie pomiaru jego długości określa się dokładny wiek ciąży. Zarodek mierzy się, określając długość ciemieniowo–siedzeniową (CRL — crown rump lenght). W początkowym etapie ciąży powinien on przyrastać od 1,1 do 1,8 mm na dobę. W I trymestrze jest to najlepszy parametr służący do oceny dokładnego wieku ciążowego.

W przypadku rozbieżności między wiekiem ciąży i terminem porodu wynikającym z daty ostatniej miesiączki, a terminem wynikającym z USG wykonanym na początku ciąży, jako właściwy i prawidłowy przyjmujemy ten drugi.

Wielkość zarodka (CRL) a tydzień ciąży:

Tydzień ciąży

Rozmiar (mm)

5

3,01 + 0,75

6

2,99 + 0,73

7

3,99 + 0,86

8

4,72 + 0,64

9

5,22 + 0,63

10

5,89 + 0,56

11

5,35 + 0,87

12

4,34 + 0,62

Powiązane produkty

Masa płodu w II trymestrze

W II trymestrze ciąży płód jest już na tyle duży, że nie jest łatwe (a często jest nawet niemożliwe) zmierzenie wymiaru CRL. W tym okresie ciąży określa się przybliżoną masę ciała płodu na podstawie czterech pomiarów wykonanych w trakcie badania USG sondą brzuszną. Są to: obwód główki — HC (head circumference), wymiar dwuciemieniowy — BPD (biparietal diameter), obwód brzuszka — AC (abdominal circumference) i długość kości udowej — FL (femur length). Zainstalowany w urządzeniu USG algorytm podstawia uzyskane w tych pomiarach wyniki do wzoru i w przybliżeniu podaje masę ciała dziecka. Należy pamiętać, że jest to jedynie estymacja i błąd pomiaru może wynosić do 10 proc. w górę i w dół (choć czasami spotykane są jeszcze większe błędy). Dla przykładu, jeśli w USG wykonanym przy przyjęciu pacjentki do porodu przybliżona masa ciała dziecka wynosiła 4000 g, oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się ona w przedziale od 3600 g do 4400 g (+/- 10 proc.).

Hipotrofia i hipertrofia płodu

Na podstawie pomiaru masy ciała płodu w II trymestrze nie określa się wieku ciążowego! Choć czasem w opisie badania ultrasonograficznego możemy przeczytać zdanie: „Według biometrii masa płodu wynosi 3350 g, co odpowiada ciąży 38 tygodni i 4 dni” — nie oznacza to jednak, że ciąża ma w dniu badania dokładnie 38 tygodni i 4 dni. Oznacza to natomiast, że jest ona wielkości ciąży 38–tygodniowej (+4 dni). Może to być albo młodsza ciąża z hipertrofią (makrosomią), czyli za dużą masą w stosunku do wieku ciążowego, albo ciąża z hipotrofią, czyli za małą masą w stosunku do wieku ciążowego, lub też ciąża zupełnie prawidłowa, której wiek jest bliski 38,5 tygodnia.

Hipotrofia płodu spowodowana jest najczęściej zaburzeniem pracy łożyska, ciążą mnogą, nadciśnieniem tętniczym matki, chorobami serca i nerek matki, paleniem papierosów w czasie ciąży (czynnym i biernym!), piciem alkoholu, czy przyjmowaniem niektórych leków w czasie ciąży. W przypadku stwierdzenia hipotrofii płodu należy również jako czynnik ją powodujący rozważyć ewentualne infekcje (np. cytomegalię, ospę wietrzną, grypę, toksoplazmozę).

Hipertrofia, inaczej zwana makrosomią płodu, najczęściej spowodowana jest źle kontrolowaną cukrzycą, w której występują nieprawidłowe wartości glikemii (szczególnie na czczo). Dodatkowe czynniki mogące powodować makrosomię to: wiek matki, poród dziecka powyżej 4500 g w wywiadzie, wzrost i masa ciała rodziców, otyłość matki. Statystycznie hipertrofia występuje częściej u dzieci płci męskiej.

Siatki centylowe

Wielkość i masę ciała dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży nanosi się na specjalne siatki centylowe, dostępne w nowoczesnych urządzeniach USG. W siatkach wykorzystuje się jednostkę zwaną percentylem lub centylem, który oznacza położenie danego wyniku w stosunku do badanej grupy stanowiącej 100 proc. Przykładowo, jeśli waga konkretnego dziecka znajdzie się na 25. centylu, to oznacza, że 25 proc. dzieci z tej grupy wiekowej waży tyle samo lub mniej, zaś pozostałe 75 proc. waży tyle samo lub więcej.

Siatki centylowe pozwalają sprawdzić, czy masa płodu jest odpowiednia dla danego wieku ciążowego (czy mieści się między 5. a 95. centylem), oraz śledzić charakterystykę wzrastania płodu w czasie kolejnych wizyt u ginekologa, na których jest wykonywane USG.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl