6 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki naturalne
Agnieszka Szałańska

6 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki naturalne

Trend na naturalność rozwija się w najlepsze – na drogeryjnych półkach możemy znaleźć coraz więcej naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Czym różnią się od tradycyjnych produktów? Skąd ich rosnąca popularność? Poznaj 6 powodów, dla których warto sięgać po biokosmetyki.

1. Kosmetyki naturalne bez konserwantów – czytelny i prosty skład

Kosmetyki ekologiczne powinny mieć w swoim składzie głównie składniki pochodzenia naturalnego – roślinne (oleje, zioła) i odzwierzęce (wosk pszczeli, lanolina, śluz ślimaka). Produkty te nie mogą zawierać chemicznych dodatków – konserwantów, sztucznych barwników bądź substancji zapachowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup naturalnego kosmetyku, najlepiej szukać takiego, który opatrzony jest odpowiednim certyfikatem (m.in.: COSMEBIO, EcoCert, BDIH, COSMOS) – wówczas masz pewność, że produkt, po który sięgasz, został wyprodukowany tylko z przebadanych dodatków pochodzenia organicznego, często z ekologicznych upraw. Pamiętaj jednak, żeby zawsze czytać etykietę znajdującą się na produkcie.

System INCI (międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków) posługuje się dwoma językami – angielskim dla związków chemicznych i łaciną dla składników pochodzenia naturalnego. Wobec tego zasada jest prosta, im więcej łacińskich nazw na etykiecie, tym więcej naturalnych składników w produkcie.

2. Składniki przyjazne dla skóry

Kosmetyki naturalne zazwyczaj nie zawierają w swoim składzie substancji chemicznych i sztucznych dodatków, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego naskórka. Takie dodatki niekiedy powodują podrażnienia i zaczerwienienia, ale także przesuszają skórę lub zatykają pory.

Składniki pochodzenia naturalnego i organicznego nie wykazują wyżej wymienionych właściwości – są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki naturalne na pewno nie podrażnią naskórka, zawarte w nich składniki aktywne są naprawdę skuteczne, niekiedy ich działanie może być zbyt silne – wówczas najlepiej szukać biokosmetyku o działaniu znacznie delikatniejszym.

Polecane dla Ciebie

3. Kosmetyki bez konserwantów – odpowiednie dla alergików i wrażliwej skóry

Konwencjonalne kosmetyki zazwyczaj mają w składzie substancje, które stosowane przez długi czas mogą (ale nie muszą) powodować wiele niepożądanych objawów: parabeny (konserwanty) niekiedy wywołują reakcje alergiczne, SLS (Sodium Laureth Sulphate) przyczynia się do suchości i podrażnienia skóry, a syntetyczne PEG-i (emulgatory) osłabiają i rozpulchniają naskórek, ułatwiając toksynom wnikanie do jej wnętrza.

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają niebezpiecznych dodatków, w związku z tym praktycznie nie uczulają i mogą być z powodzeniem stosowane przez alergików, osoby chorujące na AZS (atopowe zapalenie skóry), a także przez dzieci oraz dorosłych ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

4. Uniwersalne biokosmetyki

Ogromną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich uniwersalność – stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a nawet dzieci! Biokosmetyki bardzo często są wielozadaniowe! Taką cechę mają zwłaszcza oleje – kokosowy czy migdałowy – które świetnie nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. Mogą być używane na twarz, ciało, dłonie oraz włosy. Bardzo dobrze nadają się także do pielęgnacji delikatnego naskórka dzieci i niemowląt (zwłaszcza olejek ze słodkich migdałów).

5. Przyjazne dla środowiska i zwierząt

W zdecydowanej większości produkcja kosmetyków naturalnych odbywa się ze szczególną dbałością o środowisko oraz dobrostan zwierząt. Składniki często pochodzą ze zrównoważonego lub ekologicznego rolnictwa – nie stosuje się szkodliwych środków ochrony roślin, a wpływ człowieka i maszyn jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Opakowania zazwyczaj podlegają recyklingowi, a czasem wykonuje się je z materiałów biodegradowalnych. Ponadto produkcja biokosmetyków nie ingeruje w dobrostan zwierząt, nie korzysta ze składników pochodzenia zwierzęcego – poza niewielkimi wyjątkami, takimi jak wosk pszczeli czy lanolina. Ponadto, kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach.

6. Kosmetyki naturalne można przygotować samodzielnie

Dzięki temu, że biokosmetyki mają w swoim składzie naturalne składniki, takie jak oleje, masła, olejki eteryczne czy witaminy, możesz je przygotować samodzielnie w domu. Wszystkie półprodukty dostępne są w większości drogerii, aptek lub w sklepach internetowych. W Internecie znajduje się mnóstwo przepisów na domowe kremy, maseczki i smarowidła do twarzy czy ciała – wystarczy wybrać swoją ulubioną kompozycję zapachową, dobrać odpowiednie ekstrakty ziół oraz roślin i do dzieła – satysfakcja z wykonania oraz użytkowania gwarantowana.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij