6 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki naturalne
Agnieszka Szałańska

6 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki naturalne

Trend na naturalność rozwija się w najlepsze – na drogeryjnych półkach możemy znaleźć coraz więcej naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Czym różnią się od tradycyjnych produktów? Skąd ich rosnąca popularność? Poznaj 6 powodów, dla których warto sięgać po biokosmetyki.

1. Kosmetyki naturalne bez konserwantów – czytelny i prosty skład

Kosmetyki ekologiczne powinny mieć w swoim składzie głównie składniki pochodzenia naturalnego – roślinne (oleje, zioła) i odzwierzęce (wosk pszczeli, lanolina, śluz ślimaka). Produkty te nie mogą zawierać chemicznych dodatków – konserwantów, sztucznych barwników bądź substancji zapachowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup naturalnego kosmetyku, najlepiej szukać takiego, który opatrzony jest odpowiednim certyfikatem (m.in.: COSMEBIO, EcoCert, BDIH, COSMOS) – wówczas masz pewność, że produkt, po który sięgasz, został wyprodukowany tylko z przebadanych dodatków pochodzenia organicznego, często z ekologicznych upraw. Pamiętaj jednak, żeby zawsze czytać etykietę znajdującą się na produkcie.

System INCI (międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków) posługuje się dwoma językami – angielskim dla związków chemicznych i łaciną dla składników pochodzenia naturalnego. Wobec tego zasada jest prosta, im więcej łacińskich nazw na etykiecie, tym więcej naturalnych składników w produkcie.

2. Składniki przyjazne dla skóry

Kosmetyki naturalne zazwyczaj nie zawierają w swoim składzie substancji chemicznych i sztucznych dodatków, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszego naskórka. Takie dodatki niekiedy powodują podrażnienia i zaczerwienienia, ale także przesuszają skórę lub zatykają pory.

Składniki pochodzenia naturalnego i organicznego nie wykazują wyżej wymienionych właściwości – są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki naturalne na pewno nie podrażnią naskórka, zawarte w nich składniki aktywne są naprawdę skuteczne, niekiedy ich działanie może być zbyt silne – wówczas najlepiej szukać biokosmetyku o działaniu znacznie delikatniejszym.

Powiązane produkty

3. Kosmetyki bez konserwantów – odpowiednie dla alergików i wrażliwej skóry

Konwencjonalne kosmetyki zazwyczaj mają w składzie substancje, które stosowane przez długi czas mogą (ale nie muszą) powodować wiele niepożądanych objawów: parabeny (konserwanty) niekiedy wywołują reakcje alergiczne, SLS (Sodium Laureth Sulphate) przyczynia się do suchości i podrażnienia skóry, a syntetyczne PEG-i (emulgatory) osłabiają i rozpulchniają naskórek, ułatwiając toksynom wnikanie do jej wnętrza.

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają niebezpiecznych dodatków, w związku z tym praktycznie nie uczulają i mogą być z powodzeniem stosowane przez alergików, osoby chorujące na AZS (atopowe zapalenie skóry), a także przez dzieci oraz dorosłych ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

4. Uniwersalne biokosmetyki

Ogromną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich uniwersalność – stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a nawet dzieci! Biokosmetyki bardzo często są wielozadaniowe! Taką cechę mają zwłaszcza oleje – kokosowy czy migdałowy – które świetnie nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. Mogą być używane na twarz, ciało, dłonie oraz włosy. Bardzo dobrze nadają się także do pielęgnacji delikatnego naskórka dzieci i niemowląt (zwłaszcza olejek ze słodkich migdałów).

5. Przyjazne dla środowiska i zwierząt

W zdecydowanej większości produkcja kosmetyków naturalnych odbywa się ze szczególną dbałością o środowisko oraz dobrostan zwierząt. Składniki często pochodzą ze zrównoważonego lub ekologicznego rolnictwa – nie stosuje się szkodliwych środków ochrony roślin, a wpływ człowieka i maszyn jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Opakowania zazwyczaj podlegają recyklingowi, a czasem wykonuje się je z materiałów biodegradowalnych. Ponadto produkcja biokosmetyków nie ingeruje w dobrostan zwierząt, nie korzysta ze składników pochodzenia zwierzęcego – poza niewielkimi wyjątkami, takimi jak wosk pszczeli czy lanolina. Ponadto, kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach.

6. Kosmetyki naturalne można przygotować samodzielnie

Dzięki temu, że biokosmetyki mają w swoim składzie naturalne składniki, takie jak oleje, masła, olejki eteryczne czy witaminy, możesz je przygotować samodzielnie w domu. Wszystkie półprodukty dostępne są w większości drogerii, aptek lub w sklepach internetowych. W Internecie znajduje się mnóstwo przepisów na domowe kremy, maseczki i smarowidła do twarzy czy ciała – wystarczy wybrać swoją ulubioną kompozycję zapachową, dobrać odpowiednie ekstrakty ziół oraz roślin i do dzieła – satysfakcja z wykonania oraz użytkowania gwarantowana.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij