Progesteron mamy wpływa na skład mikrobiomu dziecka
Katarzyna Szulik

Progesteron mamy wpływa na skład mikrobiomu dziecka

Naukowcy z Bar-Illan University w Izraelu odkryli, że progesteron reguluje skład mikrobiomu kobiety podczas ciąży w sposób, który jest w stanie zarządzać prawidłowym transferem dobrych bakterii do organizmu noworodka.

Wspomniane bakterie mają być w stanie „wyczuwać” ciążę i „rozumieć” potrzebę przeniesienia się do organizmu noworodka w celu ułatwienia mu trawienia mleka matki, a konkretnie — rozkładu zawartych w nim cukrów. 

Ciąży towarzyszą zmiany w mikrobiomie, które zgodnie z wcześniejszymi badaniami mają po części związek ze wzrostem wagi oraz odpowiedzią na stan zapalny. Nieznane są jednak mechanizmy napędzające te zmiany. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Bar-Ilan University i Szpitala Belinson sugeruje, że ich motorem może być progesteron regulujący skład mikrobiomu w sposób sprzyjający dziecku. 

Zdrowe bakterie pomagają przyswajać mleko

Badacze analizowali modyfikacje w mikrobiomie dziecka w miarę postępów ciąży i odkryli znaczące zmiany w jego kompozycji zwłaszcza w ostatnim trymestrze, w tym wzrost zawartości Bifidobacterium. Te bakterie są kluczowe dla noworodków, ponieważ metabolizują zdrowe cukry w mleku z piersi mające szczególne znaczenie dla wzrostu dziecka, a dodatkowo wykazują właściwości probiotyczne. Wcześniejsze badania pokazały, że brak wzrostu ilości bakterii z tego szczepu w czasie ciąży koreluje z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu. 

Naukowcy odkryli, że u ciężarnych kobiet można stwierdzić podwyższony poziom progesteronu przy jednoczesnym zwiększeniu odpowiedzi na stan zapalny w organizmie. Odnotowali również wzrost ilości innych bakterii, ale Bifidobacterium była jedyną identyczną z tą, którą wykryto także u ciężarnych myszy. 

Gdy badacze za pomocą progesteronu imitowali stan ciąży u gryzoni, ponownie zaobserwowali większą ilość Bifidobacterium, co doprowadziło do konkluzji, że wspomniany szczep w jakiś sposób wyczuwa progesteron i reaguje na jego obecność. 

Progesteron mamy działa jak probiotyk?

Wnioski naukowców sugerują istnienie modelu, w którym to progesteron aktywuje wzrost Bifodobacterium na późnym etapie ciąży. W tym sensie wspomniane obserwacje dają nowy wgląd w zrozumienie związku nie tylko między hormonami a bakteriami jelitowymi podczas jej trwania, ale także innymi okolicznościami, takimi jak suplementacja progesteronu jako komponent terapii niepłodności u kobiet w okresie menopauzalnym. 

Obecnie zespół naukowców z Izraela pracuje nad identyfikacją tego, jak reagują wspomniane bakterie, które geny aktywują oraz jaki efekt w tym kontekście dają inne hormony ciążowe. 

Probiotyki sprzyjają mikrobiomie dziecka

Badania z 2018 roku również wskazują na pozytywny wpływ bakterii ze szczepu Bifidobacterium na noworodki. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, w jaki sposób ich suplementacja nowo narodzonym dzieciom karmionym piersią wpłynie na rozwój mikrobiomu i doczekali się pozytywnych rezultatów. 

Obecność bakterii B. infantis w jelitach noworodków jest łączona z korzyściami zdrowotnymi, a one są odżywiane przez mleko matki. Wiadomo jednak, że ich stężenie jest znacznie niższe w mleku kobiet z krajów rozwiniętych niż rozwijających się. 

Mamy i noworodki biorące udział w badaniu otrzymywały bakterie ze szczepu B. infantis oraz wsparcie laktacyjne lub wyłącznie wsparcie laktacyjne przez okres od 7 do 21 dni po porodzie. Bakterie szybko przedostały się do organizmów dzieci, wypierając inne jelitowe kojarzone z problemami jelitowymi oraz chorobami układu immunologicznego, takimi jak astma czy różnego typu alergie. Ponadto suplementacja bakteriami B. infantis zmieniła biochemiczną kompozycję kału noworodków. Te pozytywne zmiany utrzymywały się przez okres roku u dzieci, które były karmione głównie mlekiem matki. 

Powyższe wyniki sugerują istnienie metody poprawy zdrowia mikrobiomu jelitowego i zapobiegania chorób na tle immunologicznym u karmionych piersią noworodków z krajów rozwiniętych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij