
Progesteron mamy wpływa na skład mikrobiomu dziecka
Wspomniane bakterie mają być w stanie „wyczuwać” ciążę i „rozumieć” potrzebę przeniesienia się do organizmu noworodka w celu ułatwienia mu trawienia mleka matki, a konkretnie — rozkładu zawartych w nim cukrów.
Ciąży towarzyszą zmiany w mikrobiomie, które zgodnie z wcześniejszymi badaniami mają po części związek ze wzrostem wagi oraz odpowiedzią na stan zapalny. Nieznane są jednak mechanizmy napędzające te zmiany. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Bar-Ilan University i Szpitala Belinson sugeruje, że ich motorem może być progesteron regulujący skład mikrobiomu w sposób sprzyjający dziecku.
Zdrowe bakterie pomagają przyswajać mleko
Badacze analizowali modyfikacje w mikrobiomie dziecka w miarę postępów ciąży i odkryli znaczące zmiany w jego kompozycji zwłaszcza w ostatnim trymestrze, w tym wzrost zawartości Bifidobacterium. Te bakterie są kluczowe dla noworodków, ponieważ metabolizują zdrowe cukry w mleku z piersi mające szczególne znaczenie dla wzrostu dziecka, a dodatkowo wykazują właściwości probiotyczne. Wcześniejsze badania pokazały, że brak wzrostu ilości bakterii z tego szczepu w czasie ciąży koreluje z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu.
Gdy badacze za pomocą progesteronu imitowali stan ciąży u gryzoni, ponownie zaobserwowali większą ilość Bifidobacterium, co doprowadziło do konkluzji, że wspomniany szczep w jakiś sposób wyczuwa progesteron i reaguje na jego obecność.
Progesteron mamy działa jak probiotyk?
Wnioski naukowców sugerują istnienie modelu, w którym to progesteron aktywuje wzrost Bifodobacterium na późnym etapie ciąży. W tym sensie wspomniane obserwacje dają nowy wgląd w zrozumienie związku nie tylko między hormonami a bakteriami jelitowymi podczas jej trwania, ale także innymi okolicznościami, takimi jak suplementacja progesteronu jako komponent terapii niepłodności u kobiet w okresie menopauzalnym.
Obecnie zespół naukowców z Izraela pracuje nad identyfikacją tego, jak reagują wspomniane bakterie, które geny aktywują oraz jaki efekt w tym kontekście dają inne hormony ciążowe.
Probiotyki sprzyjają mikrobiomie dziecka
Badania z 2018 roku również wskazują na pozytywny wpływ bakterii ze szczepu Bifidobacterium na noworodki. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, w jaki sposób ich suplementacja nowo narodzonym dzieciom karmionym piersią wpłynie na rozwój mikrobiomu i doczekali się pozytywnych rezultatów.
Mamy i noworodki biorące udział w badaniu otrzymywały bakterie ze szczepu B. infantis oraz wsparcie laktacyjne lub wyłącznie wsparcie laktacyjne przez okres od 7 do 21 dni po porodzie. Bakterie szybko przedostały się do organizmów dzieci, wypierając inne jelitowe kojarzone z problemami jelitowymi oraz chorobami układu immunologicznego, takimi jak astma czy różnego typu alergie. Ponadto suplementacja bakteriami B. infantis zmieniła biochemiczną kompozycję kału noworodków. Te pozytywne zmiany utrzymywały się przez okres roku u dzieci, które były karmione głównie mlekiem matki.
Powyższe wyniki sugerują istnienie metody poprawy zdrowia mikrobiomu jelitowego i zapobiegania chorób na tle immunologicznym u karmionych piersią noworodków z krajów rozwiniętych.