Progesteron mamy wpływa na skład mikrobiomu dziecka
Katarzyna Szulik

Progesteron mamy wpływa na skład mikrobiomu dziecka

Naukowcy z Bar-Illan University w Izraelu odkryli, że progesteron reguluje skład mikrobiomu kobiety podczas ciąży w sposób, który jest w stanie zarządzać prawidłowym transferem dobrych bakterii do organizmu noworodka.

Wspomniane bakterie mają być w stanie „wyczuwać” ciążę i „rozumieć” potrzebę przeniesienia się do organizmu noworodka w celu ułatwienia mu trawienia mleka matki, a konkretnie — rozkładu zawartych w nim cukrów. 

Ciąży towarzyszą zmiany w mikrobiomie, które zgodnie z wcześniejszymi badaniami mają po części związek ze wzrostem wagi oraz odpowiedzią na stan zapalny. Nieznane są jednak mechanizmy napędzające te zmiany. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Bar-Ilan University i Szpitala Belinson sugeruje, że ich motorem może być progesteron regulujący skład mikrobiomu w sposób sprzyjający dziecku. 

Zdrowe bakterie pomagają przyswajać mleko

Badacze analizowali modyfikacje w mikrobiomie dziecka w miarę postępów ciąży i odkryli znaczące zmiany w jego kompozycji zwłaszcza w ostatnim trymestrze, w tym wzrost zawartości Bifidobacterium. Te bakterie są kluczowe dla noworodków, ponieważ metabolizują zdrowe cukry w mleku z piersi mające szczególne znaczenie dla wzrostu dziecka, a dodatkowo wykazują właściwości probiotyczne. Wcześniejsze badania pokazały, że brak wzrostu ilości bakterii z tego szczepu w czasie ciąży koreluje z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu. 

Naukowcy odkryli, że u ciężarnych kobiet można stwierdzić podwyższony poziom progesteronu przy jednoczesnym zwiększeniu odpowiedzi na stan zapalny w organizmie. Odnotowali również wzrost ilości innych bakterii, ale Bifidobacterium była jedyną identyczną z tą, którą wykryto także u ciężarnych myszy. 

Gdy badacze za pomocą progesteronu imitowali stan ciąży u gryzoni, ponownie zaobserwowali większą ilość Bifidobacterium, co doprowadziło do konkluzji, że wspomniany szczep w jakiś sposób wyczuwa progesteron i reaguje na jego obecność. 

Progesteron mamy działa jak probiotyk?

Wnioski naukowców sugerują istnienie modelu, w którym to progesteron aktywuje wzrost Bifodobacterium na późnym etapie ciąży. W tym sensie wspomniane obserwacje dają nowy wgląd w zrozumienie związku nie tylko między hormonami a bakteriami jelitowymi podczas jej trwania, ale także innymi okolicznościami, takimi jak suplementacja progesteronu jako komponent terapii niepłodności u kobiet w okresie menopauzalnym. 

Obecnie zespół naukowców z Izraela pracuje nad identyfikacją tego, jak reagują wspomniane bakterie, które geny aktywują oraz jaki efekt w tym kontekście dają inne hormony ciążowe. 

Probiotyki sprzyjają mikrobiomie dziecka

Badania z 2018 roku również wskazują na pozytywny wpływ bakterii ze szczepu Bifidobacterium na noworodki. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, w jaki sposób ich suplementacja nowo narodzonym dzieciom karmionym piersią wpłynie na rozwój mikrobiomu i doczekali się pozytywnych rezultatów. 

Obecność bakterii B. infantis w jelitach noworodków jest łączona z korzyściami zdrowotnymi, a one są odżywiane przez mleko matki. Wiadomo jednak, że ich stężenie jest znacznie niższe w mleku kobiet z krajów rozwiniętych niż rozwijających się. 

Mamy i noworodki biorące udział w badaniu otrzymywały bakterie ze szczepu B. infantis oraz wsparcie laktacyjne lub wyłącznie wsparcie laktacyjne przez okres od 7 do 21 dni po porodzie. Bakterie szybko przedostały się do organizmów dzieci, wypierając inne jelitowe kojarzone z problemami jelitowymi oraz chorobami układu immunologicznego, takimi jak astma czy różnego typu alergie. Ponadto suplementacja bakteriami B. infantis zmieniła biochemiczną kompozycję kału noworodków. Te pozytywne zmiany utrzymywały się przez okres roku u dzieci, które były karmione głównie mlekiem matki. 

Powyższe wyniki sugerują istnienie metody poprawy zdrowia mikrobiomu jelitowego i zapobiegania chorób na tle immunologicznym u karmionych piersią noworodków z krajów rozwiniętych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Sączenie wód płodowych – przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wycieku wód płodowych

  Wody płodowe zapewniają odpowiednie środowisko do prawidłowego rozwoju płodu. Płyn owodniowy umożliwia swobodne ruchy dziecka oraz amortyzuje i zabezpiecza go przed bodźcami zewnętrznymi (m.in. hasałem, zmianami temperatury czy urazami mechanicznymi). Dlatego wyciek wód płodowych jest stanem, który zagraża życiu płodu – wówczas, niezależnie od etapu ciąży, kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Co może spowodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych?

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij